Αγορά 65'' tv- To Oled or not to Oled

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Λοιπόν μιας και έχω παρατηρήσει ραγδαία πτώση τιμών στις τηλεοράσεις του τελευταίου χρόνου, νομίζω πως ήρθε η ώρα να κάνω και εγώ την κίνηση μου και να πουλήσω την SAMSUNG 55'' F6500 που έχω, και να μπω στον μαγικό κόσμο του 4K, και μάλιστα μέσα στα κορυφαία top 10 μοντέλα.

-Είμαι σε απόσταση που αγγίζει τα 3,5 μέτρα.

-Η χρήση θα είναι σε ταινίες σειρές Netflix-Amazon Prime (+ ότι άλλο υλικό κατεβάσω σε UHD 4K ποιότητα) 80%, και PS4 PRO 20%.

Θα δώσω μέσες άκρες 1.500 ευρώ, και μου φαίνονται και πολλά επειδή όπως προανάφερα βλέπω τρελή πτώση στις τιμές.

Είμαι ανάμεσα στις SONY FX 9005, που τώρα είναι στα 1.600 ευρώ και στην LG B8 που έπεσε στα 1.700 ευρώ.

Υπάρχει και η Q8FN στα 1.600 που από ότι έχω καταλάβει σε video games είναι η ιδανική.

Γενικά είμαι τύπος που του αρέσουν οι ευκολίες και δεν θέλω να ασχοληθώ με πολλά πολλά.

Οπότε μάλλον η samsung που δεν παίζει avi αρχεία, και δεν έχει dts ήχο, την αφήσαμε πιο κάτω στις επιλογές μας.

Επίσης δεν νομίζω πως θα μπορούσα να αντιμετωπίσω ένα θέμα burn in σε oled φάση.

Συμπερασματικά:



1. Τι προτείνετε οι γνώστες και οι ειδικοί, και εσείς βέβαια που έχετε και τις τηλεοράσεις που ανέφερα;

2. Με το χερί στην καρδιά προφανώς η LG Β8 έιναι η καλύτερη. Το burn in όμως πόσο πιθανό είναι;


Κάθε άλλη πρόταση είναι δεκτή.

Περιμένω να δω τις εκπτώσεις που θα έχουν σε λίγες μέρες τα μαγαζιά λόγω εκπτώσεων...
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Οι OLED είναι τηλεοράσεις. Όλες οι υπόλοιπες τεχνολογίες ελπίζουν να τους μοιάσουν όταν μεγαλώσουν...

Συνονόματε, αν και δεν έχω την εμπερία της OLED, από όσα έχω διαβάσει και δει, θα συμφωνήσω.

Εσύ έχεις μία τέτοια σπίτι σου να υποθέσω;

Με το burn in τι κάνουμε όμως; Ο φόβος θεωρείς πως είναι υπερβολικός;

Να πω πως η χρήση τηλεοπτικού σήματος θα είναι μηδενική.
 
19 June 2006
35,671
Τα παιδιά έχουν ανεβάσει ένα εξαιρετικό άρθρο σχετικά με το burn in. Το διαβάζεις, το αποστηθίζεις και είσαι καβάλα στ' άλογο...μισό, το βρίσκω και το ανεβάζω.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Για το θέμα burn in σε μοντέλα του 2018 και 2019 πρέπει να επιδιώξει κάποιος για να το πάθει. Από το 2018 έχουν αλλάξει και οι αλγόριθμοι για τα compensation cycles καθώς και η σχεδίαση των ίδιων των πάνελ που κάνουν ισχυρότερη τη προστασία.

https://www.reddit.com/r/OLED/comments/c1h24x/oled_life/
https://www.reddit.com/r/OLED/comments/btsklk/lg_b8_is_amazing/
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 65'' TV- To Oled or not to Oled

Άμα μπορείς να περιμένεις, μέχρι το τέλος της χρονιάς περίπου, πας σε LG μοντέλο 2019, για μικρότερο lag. Αλλιώς, 65" B8.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Ο βασικός λόγος που δεν έχουμε όλοι oled είναι οι τιμές τους... κάτι πρέπει να κρατήσουν και οι εταιρείες σαν premium μοντέλο για να πουλάνε ακριβά... πάντα το έκαναν άλλωστε ..
Επίσης υπολόγιζε και την επέκταση εγγύηση αν πάρεις ακριβή τηλεόραση ...
 

Dirtydog

New member
22 November 2017
40
Λίγο προσοχή με το PS4 καθώς εγώ έπαθα burn in λόγω fifa. Μου έκαναν αντικατάσταση panel μετά απο 18 μήνες χρήσης. Όλα όμως έπαιζαν τερματισμένα. Με λογικές ρυθμίσεις και λίγη προσοχή. μια oled είναι μονόδρομος για netflix και ταινίες γενικά.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Κάποιος κακοπροαιρετος θα μπορούσε να γράψει ότι ο κύριος λόγος που προτείνουν αναμονή μέχρι το 2020 είναι για να έχει μπει και η Samsung στην αγορά :afro:

Ο συγγραφέας του άρθρου έχει κάνει μία προβληματική ανάγνωση της ανάλυσης/πρόβλεψης της IHS. H 15-25% μείωση του κόστους αφορά το κόστος παραγωγής, όχι την τιμή λιανικής, και αυτό σε υποτιθέμενες γραμμές παραγωγής 10ης γενιάς, που δεν υπάρχει ακόμα καμμία σε λειτουργία. H πρώτη τέτοια γραμμή παραγωγής, αναμένεται να μπει σε λειτουργία το 2021 από την LG...

Όσο οι πατέντες είναι ακόμα σε ισχύ, δεν υπάρχει ανταγωνισμός και το προϊόν είναι κερδοφόρο, μην περιμένετε μετάβαση από την premium στην mainstream κατηγορία. Σίγουρα όμως οι τιμές λιανικής θα συμπιέζονται σταδιακά μέσω "προσφορών", ούτως ώστε η βασική 55άρα να βρίσκεται κατά διαστήματα στην περιοχή των 1000-800 ευρώ και η βασική 65άρα στα 2000-1500 στο άμεσο μέλλον...
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Απάντηση: Re: Αγορά 65'' tv- To Oled or not to Oled

Ήδη υπάρχει 65αρα μοντέλο 17 στα 1500.
Θα δούμε και με τις εκπτώσεις και την bf αν θα επεκταθει..

Σύμφωνα με το Skroutz η φτηνότερη 65αρα ειναι η B8 στα 1.700, αν θες ανέβασε link με αυτην του ‛17 στα 1.500.

Ευχαιριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Παρατήρησα σημερα κατι και θα ηθελα τα σχόλια σας.
Συμφώνα με το rrtings.com, και με δεδομένο οτι δεν με ενδιαφέρει καθολου το τηλεοπτικό σήμα ουτε τα sports, παρα μονάχα και αποκλειστικά οι ταινιες και λιγο τα video games, κάνοντας ενα ωραίο sorting, προέκυψε οτι η πρόσφατη Samsung q70r εχει την εκπληκτική απόδοση να ειναι ενα κλικ κατω απο την πανάκριβη Samsung Q9FN.
Δηλαδη παντα σύμφωνα με το ανωτέρω site στις ταινιες λαμβάνει βαθμολογία 8.7 , η Q9FN 8.8 και η b8 9.3
Στο hdr movies 8.6 η q70 , 8.8 η Q9FN, 9.0 η B8.
Αν ισχύουν πράγματι οι ανωτέρω βαθμολογίες ειναι εκπληκτικό διότι η τιμη της 65’’ q70r ειναι στα 1.800 τωρα, που σημαίνει πως καθε μηνα θα πέφτει ... αρα δεν ειναι καθολου απίθανο να την δουμε σε BF κατω απο 1.500 ευρω.
Τα σχόλια σας παρακαλώ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Λίγο προσοχή με το PS4 καθώς εγώ έπαθα burn in λόγω fifa. Μου έκαναν αντικατάσταση panel μετά απο 18 μήνες χρήσης. Όλα όμως έπαιζαν τερματισμένα. Με λογικές ρυθμίσεις και λίγη προσοχή. μια oled είναι μονόδρομος για netflix και ταινίες γενικά.

Να αυτα διαβαζω και ενω εδω και καιρο "ψαχνομαι" να παρω ΟΛΕΔ 65 (δε με βοηθανε και οι τιμες βεβαια), σκεφτομαι τον μικρο που μπορει να κολλησει στο fortnite 5 ωρες σερι (πχ στις διακοπες) και μετα αντε γεια.
Και ΑΝ εχω καταλαβει καλα απο τα μεγαλα καταστηματα, οι LG στο θεμα burn in θα χρειαστει "μαχη" για να πειστει οτι δεν ειναι απο κακη χρηση του πελατη (περαν αυτου που προανεφερα, ακομα και με κανονικη χρηση της συσκευης) αλλα και οτι και τα ιδια τα καταστηματα, ακομα και αν παρεις 5ετη επεκταση, δεν το καλυπτουν για το εξτρα διαστημα των 3 χρονων ("πατωντας" πανω στην δυστοκια της LG να καλυψει το burn in). Kαι καπου εκει λεω μηπως βρω καποια Q9 περσινη (που υποτιθεται οτι εχει καλυτερο μαυρο) και αποφυγω τον κινδυνο....και μετα παω σε καταστημα και βλεπω στο ιδιο display oled και qled και μου αρεσει περισσοτερο η Oled...τι να λεμε τωρα? Και δεν βλεπω και αυτη την περιβοητη χρωματικγ παλετα που εχει καλυτερη (υποτιθεται?) η Q, αλλα βεβαια ολα αυτα μπορει να ειναι απλα θεμα ματιου/γουστου
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Επειδη κανω σκεψεις για 75αρα δεδομένης της απόστασης 3.2 μέτρων, θελω να μου πείτε οι κάτοχοι της σειράς qled Samsung 6fn, αν παρατηρήσατε το γνωστό θεμα με τους υπότιτλους που αλλαζει η φωτεινότητα ειδικα σε Netflix περιεχόμενο;
Ειναι θεμα των qled?


Sent from my iPhone using Tapatalk