LG UK6300PLB : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Έχω πρόσφατα αποκτήσει την LG50UK6300 πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής επειδή δεν βρήκα νήμα για την δική μου ρωτάω εδώ υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί το HDR αν το αρχείο είναι HDR?
Δεν με εντυπωσίασε το HDR στην δική μου για αυτό ρωτάω.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: LG UK6300 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έχω πρόσφατα αποκτήσει την LG50UK6300 πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής επειδή δεν βρήκα νήμα για την δική μου ρωτάω εδώ υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί το HDR αν το αρχείο είναι HDR?
Δεν με εντυπωσίασε το HDR στην δική μου για αυτό ρωτάω.

Για HDR σωστό , μόνο σε OLED ,άντε και σε LCD με VA panel και F.A.L.D..
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Re: LG UK6300 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια


Θα το δοκιμάσω αν και νομίζω ότι είναι μόνο για το συγκεκριμένο preset εγώ για παράδειγμα το έχω στο ζωηρό χρώμα

Για HDR σωστό , μόνο σε OLED ,άντε και σε LCD με VA panel και F.A.L.D..
Δεν είπα το αντίθετο άπλα ψάχνω τρόπο να μην ενεργοποιείτε αυτόματα.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
... ρωτάω εδώ υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί το HDR αν το αρχείο είναι HDR?

Αν το σήμα εισόδου είναι σε HDR πως θα το παίξει σε SDR;
Τι να κάνει η tv,remapping;

Νομίζω το καλύτερο θα είναι να ρυθμίσεις το backlight χαμηλά.



Θα το δοκιμάσω αν και νομίζω ότι είναι μόνο για το συγκεκριμένο preset εγώ για παράδειγμα το έχω στο ζωηρό χρώμα


Δεν είπα το αντίθετο άπλα ψάχνω τρόπο να μην ενεργοποιείτε αυτόματα.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος να μην μπαίνει σε αυτόματη λειτουργία η ρύθμιση για HDR.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Νεα αναβαθμιση 5.10.10. Την περασα στη TV και μεχρι στιγμης δεν ειδα καμια διαφορα.
Υπαρχει καπου στο νετ version history?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: LG UK6300PLB : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Νεα αναβαθμιση 5.10.10. Την περασα στη TV και μεχρι στιγμης δεν ειδα καμια διαφορα.
Υπαρχει καπου στο νετ version history?

Improvement

1) Fixed Google Speech's bug
2) Improving Google Assistant service
3) Improving Amazon Echo service
4) "Direct TV Now" ready for 2018 yeares of product launch
5) TV Remote service expansion to 14 EU countries
6) Adding 18Y HDCP2.3
7) Adding to Israeli STB Universal Remote Control
8) Fixed minor bugs
 

davidvigia7

New member
17 March 2016
23
Lg 6300 49

Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια με τις ρυθμίσεις εικονας για τη 49 lg 6300 ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι . Ευχαριστώ.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Lg 6300 49

Εκτος του οτι οι καλιμπραρισμενες ρυθμισεις μιας tv δεν ταιριαζουν σε μια αλλη (λογω αποκλισεων του καθενος πανελ, αλλα και αν παιζουν απο διαφορετικη πηγη) και η ψαλιδα αντι να μειωθει, μπορει να ανοιξει κι αλλο απο τις ιδανικες τιμες....οι δυο παραπανω Tv's που ανεφερετε ειναι διαφορετικες.

Η 49" φοραει VA panel και η 43" που μετρησε και καλιμπραρισε το rtings φοραει IPS panel. Αρα και διαφορετικη συμπεριφορα.

Ρυθμισεις του τυπου dynamic contrast, sharpness, frame interpolation κλπ, δεν χρειαζονται ρυθμισεις καποιου αλλου, μιας και ολα αυτα τα enchantments ειναι θεμα προσωπικης επιλογης και γουστου του καθενος και τα βαζει οπου θελει αυτος.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: LG UK6300PLB : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η 49'' και η 43" φορανε IPS.

( VA φοραει μονο η 50")
Ωπ νομιζα πως μιλαμε για την VA.
Oμως δεν αλλαζει κατι βρε παιδια. Copy paste ρυθμισεις δυστυχως ποτε δεν πετυχαινουν να καλιμπραρουν τηλεοραση.
Η καλυτερη λυση αν δεν καλιμπραριστει, ειναι να παιζει στο πιο καλιμπραρισμενο της preset που εχει out of the box η καθε tv.