Ανάσταση Pioneer 6090H για δεύτερη φορά!

17 June 2006
23,686
Αθήνα
Σαν κάτοχος της 6090Η κι εγώ εδώ και 10+ χρόνια, να αναφέρω ότι η τηλεόραση αναστήθηκε για ΔΕΥΤΕΡΗ φορά.

Επειδή είναι γνωστό το πρόβλημα των KURO , δεν είναι θέμα ΑΝ θα χαλάσει αλλά ΠΟΤΕ θα χαλάσει, είχα καβαντζώσει μια δεύτερη 60άρα με σπασμένο πάνελ για ανταλλακτικά.

ΑΝΑΣΤΑΣΗ Νο1:

Πράγματι πριν μερικά χρόνια ξεκίνησε να αναβοσβήνει το γνωστό μπλε λεντ 8 φορές.

Επιστρατεύθηκε λοιπόν ο Μανώλης μαζί με την καβάντζα τηλεόραση και μετά από πολλές ώρες βρέθηκε η ελαττωματική πλακέτα με το πρόβλημα . Ηταν αυτή του ήχου που έχει επάνω και τα component κλπ.
Με το που αλλάχτηκε ολόκληρη η πλακέτα τζάμι η τηλεόραση για αρκετά χρόνια. .Ακόμα θυμάμαι την ταλαιπωρία του Μανώλη με τις δεκάδες (στην κυριολεξία) βίδες!! Αν δείτε εσωτερικά κατασκευή την Pioneer θα πάθετε πλάκα….λες και την έφτιαξαν για crash test :chinese:

ΑΝΑΣΤΑΣΗ Νο2:

Πριν κανά 2 μήνες ξαναρχισαν τα προεόρτια . Όταν πήγαινα να αλλάξω πηγή η τηλεόραση έκλεινε και αναβόσβηνε το μπλε λεντ αυτή την φορά 9 φορές.

Όπως καταλαβαίνετε δεν είχα άλλη πλακέτα καβάντζα η μόνη επιλογή ήταν επισκευή με αλλαγή του καμμένου ηλεκτρονικού εξαρτήματος. Η αγορά ολόκληρης καινούργιας πλακέτας είναι απλά ανέκδοτο.

Και φυσικά απευθύνθηκα στον γιατρό των Pioneer : τον Δελφίνη Δημήτρη στο Μοσχάτο. Γνωστός και μη εξαιρετέος ;)

Παρόλο που επέμενα να την επισκευάσει στο σπίτι λόγω βάρους και όγκου, ο Δημήτρης επέμενε να την πάρει στο εργαστήριο διότι η εμπειρία του έχει δείξει ότι τα ηλεκτρονικά είναι εκπλήξεις και άλλα νομίζεις ότι φταίνε και άλλα τελικά φταίνε στην πράξη.

Και είχε δίκιο. Χαλασμένη η μητρική πλακέτα αυτή την φορά. Όπως μου είπε ότι το πρόβλημα με το μπλε λεντ μπορεί να προέρθει από δύο πλακέτες: ή την μητρική ή την πλακέτα του ήχου (που είχα αλλάξει)
Επισκεύασε το καμμένο εξάρτημα στην μητρική πλακέτα αλλά επιπλέον άλλαξε προληπτικά και το εξάρτημα στην πλακέτα του ήχου διότι είναι βέβαιο με μαθηματική ακρίβεια ότι σε λίγο καιρό θα ήθελε πάλι αλλαγή β€¦..και θυμίζω μιλάμε για 50+ κιλά θηρίο !

Εννοείται ότι η τηλεόραση παίζει τζάμι (πάλι) . Το κερασάκι είναι ότι επισκεύασε και το τηλεκοντρόλ με το γνωστό Power κουμπί που είχε χαλάσει τελείως.

Παιδιά όποιος ταλαιπωρείται με Pioneer εντός Ελλάδος, σταματάει να πηγαινοέρχεται στα κατά τόπους εργαστήρια και επικοινωνεί με τον κ. Δελφίνη, την πακετάρει και του την στέλνει.

Θεωρώ ότι ακόμα και σήμερα δεν πετάς Kuro ειδικά 60άρα για μια απλή επισκευή που πλέον είναι εφικτή (εκτός χοντρής ζημιάς π.χ. σπασμένο πάνελ) . Μόνο αν πας σε 65+ OLED.
Και μην ξεχνάτε, τον χειμώνα εκτελεί και χρέη καλοριφέρ χαχαχαχαχαχα
 

Αντωνης Β

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,525
Kuro, όνειρο μιας άλλης εποχής.

θα ήταν ωραία μια σύγκριση με τις σημερινές.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,607
Αθήνα
Άντε με το καλό Τάσο, να τη χαρείς για άλλα 10 χρόνια... Ή μέχρι να πέσιυν οι 85-άρες OLED στο 500-άρικο. -bye-
Η δική μου (500Α) έχει περάσει κι αυτή τη δεκαετία, σίγουρα πάνω από 30.000 ώρες, αλλά δεν μασάει...
Δεν μου κάνει εντύπωση όμως, εδώ παίζει άψογα η παλιά Kuro, η 428XD που την έχω πάρει κάτι χρονια νωρίτερα.
Κάποια στηγμή, τη βλέπω τη δουλειά, θα παρακαλάω να χαλάσει.:flipout:
 
17 June 2006
23,686
Αθήνα
Πάντως μ' αυτά που διαβάζω για OLED (καμμένα πίξελ κλπ) έτσι μου έρχεται να ψάξω για κάνα πάνελ και να την δώσω στον μαστρο Δημήτρη να μου φτιαξειπ και την καβαντζα Pioneer :grinning-smiley-043
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,607
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ανάσταση Pioneer 6090H για δεύτερη φορά!

Αν τη δουλεύει 24/7, βγαίνει όντως μια 55άρα Β8 στη διετία... :p

τι να κάνουμε, ετσι είναι αυτά.
Και η Aston Martin, αν την κυκλοφορείς, στοιχίζει ένα i20 το χρόνο. -bye-
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,582
Re: Απάντηση: Ανάσταση Pioneer 6090H για δεύτερη φορά!

Πάντως μ' αυτά που διαβάζω για OLED (καμμένα πίξελ κλπ) έτσι μου έρχεται να ψάξω για κάνα πάνελ και να την δώσω στον μαστρο Δημήτρη να μου φτιαξειπ και την καβαντζα Pioneer :grinning-smiley-043

Καλές οι plasma αλλά οι Oled τις έχουν αφήσει πλέον πολύ πίσω.

Αν δεις σύγχρονη παραγωγή 4Κ με HDR (μη πω καν για Dolby Vision) η plasma θα σου φαίνεται καντηλάκι που γκριζοφεγγει
 
17 June 2006
23,686
Αθήνα
Και παρόλο που έχω την τηλεοραση από το πρώτο λεπτό λειτουργίας σε καλό ups (apc smart 1500VA) παρόλα αυτά η ζημιά γίνεται.

Δυστυχώς ούτε αυτό προστατεύει την συγκεκριμένη ζημιά.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,582
Re: Απάντηση: Ανάσταση Pioneer 6090H για δεύτερη φορά!

Και παρόλο που έχω την τηλεοραση από το πρώτο λεπτό λειτουργίας σε καλό ups (apc smart 1500VA) παρόλα αυτά η ζημιά γίνεται.

Δυστυχώς ούτε αυτό προστατεύει την συγκεκριμένη ζημιά.

Από πολλά δεν προστατεύουν.

Κι εγώ το ίδιο έχω και έχει τύχει σε πτώσεις τάσης η τηλεόραση να σβήσει.

Εννοείται βέβαια ότι καλό είναι να υπάρχουν.