Αγορά Philips 50PUS7304 - The One

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Χαιρετω την παρεα. Βραβευτηκε η συγκεκριμενη τηλεοραση ως η καλυτερη στην μεσαια κατηγορια. Την εχει φερει ο Κωτσοβολος. Τα πανελ της στις 50' ειναι VA ενω στις 55' παλι λοταρια. Εχω την εντυπωση οτι εχει και 58' φετος.
Σιγουτμρα το Ambilight ειναιτο κορυφαιο χαρακτηριστικο...
Γνωμες και αποψεις θα ηθελα για να προβω στην αγορα της (για την 50-ρα).



https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/199928-philips-50pus7304-50
Εδω η προσφορα του Κωτσοβολου οπου παιζει κ παζαρι κατεβαινοντας στα 565.
 
Last edited by a moderator:

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Philips 50pus7304 - The One

Για την περσινή σειρά υπάρχει νήμα του avclub https://avclub.gr/forum/showthread.php/166798-Philips-PUS73x3-Reviews-Εντυπώσεις-Σχόλια.

Στη φετινή από ότι βλέπω θα διατηρήσει τον ίδιο επεξεργαστή με τα περσινά μοντέλα αλλά 10-15% ισχυρότερο ώστε να υποστηρίζει Dolby Vision . Μόνο οι OLED θα έχουν το νέο P5 3ης γενιάς. https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1548832697

Εδώ λέει ότι είναι καλύτερη απο τη περσινή σειρά https://www.trustedreviews.com/reviews/philips-pus7304

Πάντως θα χρειαστεί calibration για να πάρεις το καλύτερο αν κρίνω από τη περσινή σειρά που υπήρχαν αναφορές πως έπρεπε να παίξεις αρκετά με τις ρυθμίσεις.
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Που μπορει να υστερει εναντι του ανταγωνισμου, και το calibration, εννοεις πως θα ισοροπησει ατελειες οπως σε ολες τις τηλεορασεις αλλωστε, η πιοτερο στην συγκεκριμενη τηλεοραση? Απο το περιοδικο Τ3 εκλεχθηκε ως η πιο καλη τηλεοραση κατω των 1000 ευρω. https://www.t3.com/news/t3-awards-2019-the-finest-tv-you-can-buy-for-under-pound1000-is-philips-7334
Αυτο με κανει να μπορω να κατανοησω πως και η ru8000 που εξισου ειναι 50hz και κατω των 1000 ευρω επισης(εδω κ 3 χρονια υποβαθμισμενες ή στασιμες θα ελεγα οι led σειρες με την αφιξη των qled), ειναι κατωτερη της 7304. Να προσθεσω πως η ελειψη dts ο υπερκορεσμος χρωματων, στο οποιο εχει αναφερθει και το rtings.com κατα καιρους, και αλλα που καταλογιζους καταφανως υποδεεστερη την ru8000 απο την 7304. Το versus ειναι μια αυταποδειξη του οτι ειχα αναφερει πριν καιρο παλι σε ενα αλλο thread. Οτι απο τα καταστηματα προωθουνται καθαρα καποιες εταιριες οπου εχουν και ιδιον οφελος φυσικα. Η ιδιοτελεια σε υπερβαση. Η βαση της? Το κερδος. Σε κανενα καταστημα δεν εχω δει ανοιχτη την 7304 σε οποιες ιντσες κι αν ειναι. Φοβουνται μηπως δεν πουλησουν στα προβατα αυτο που τους δινει καθαρο κερδος. Χωρις απαραιτητα να υπαρχει ουτε εφαμιλλη εικονα με φθηνοτερα κι απαξιωμενα μοντελα αλλα ουτε και ιση προωθηση και διαφημιση.
Τα προβατα πεφτουν στην παγιδα κ παιρνουν qled. Πηγενε να δεις ποσοι παραπονιουνται γθα τα ρημαδια που αγορασαν. Για τις Philips δεν εχω ακουσει προβληματα.
Συγνωμη για το εντονο λογο. Στην Ελλαδα αυτο συμβαινει σε ολους τους τομεις. Παντου. Γι αυτο η παρακμη και η λασμη εχει φτασει στο πηγουνι.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ελληνική αντιπροσωπεία να προωθήσει τις Philips στα καταστήματα για πoιο λόγο να τις έχουν ανοιχτές. Οι συμφωνίες κλείνονται με την ιταλική Philips. H ελληνική Philips αντιπροσωπεύει μόνο οικιακές συσκευές και ιατρικά μηχανήματα. Το ίδιο συμβαίνει με την TCL Thomson η οποία παρόλο που έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, οι τηλεοράσεις της δεν προωθούνται στα καταστήματα σε αντίθεση με τα κλιματιστικά της.
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Μα για αυτο φιλε papasouzakias, ειναι αυτονοητο. Αν υπηρχε δραστηριοτητα εντος Ελλαδας, αντιπροσωπωντας καποια εταιρια την Philips, θα υπηρχε και"μαρουλι" να μοιραστει και να προωθηθει. Οροι σαφεις του Marketing-Managment.
Οι αλλες "επωνυμες" εταιριες με τις τηλεορασαρες τους με τα συνεχομενα καμενα πιξελ, με τα σπασμενα πανελ, με τα ξεκολλημενα πανελ απο την πισω βαση και μπεζελς, και αλλα πολλα τετοια παραδοξα που διαβαζω και λυπαμαι, ειναι πρωτες σε αριθμους τεμαχιων γιατι οι πωλητες εχουν αυτη την "εντολη". Τους αριθμους χωρις πολλες φορες την ποιοτητα και την στιβαροτητα-αντοχη.
Καταλαβαινετε τι λεω. Ειμαστε οι πιοτεροι ενηλικες και σκληρα εργαζομενοι και εχουμε αποψη... Τελος παντων, μην κουραζω το thread με καποιες προσωπικες μου αποψεις, που δεν αντεχω μερικες φορες να τις εκφρασω. Εγω παω κοντρα οχι απο αντιδραση, μα απο αποψη και ηθος.
 

nikoskazanakis

Established Member
18 June 2010
166
Που μπορει να υστερει εναντι του ανταγωνισμου, και το calibration, εννοεις πως θα ισοροπησει ατελειες οπως σε ολες τις τηλεορασεις αλλωστε, η πιοτερο στην συγκεκριμενη τηλεοραση? Απο το περιοδικο Τ3 εκλεχθηκε ως η πιο καλη τηλεοραση κατω των 1000 ευρω. https://www.t3.com/news/t3-awards-2019-the-finest-tv-you-can-buy-for-under-pound1000-is-philips-7334
Αυτο με κανει να μπορω να κατανοησω πως και η ru8000 που εξισου ειναι 50hz και κατω των 1000 ευρω επισης(εδω κ 3 χρονια υποβαθμισμενες ή στασιμες θα ελεγα οι led σειρες με την αφιξη των qled), ειναι κατωτερη της 7304. Να προσθεσω πως η ελειψη dts ο υπερκορεσμος χρωματων, στο οποιο εχει αναφερθει και το rtings.com κατα καιρους, και αλλα που καταλογιζους καταφανως υποδεεστερη την ru8000 απο την 7304. Το versus ειναι μια αυταποδειξη του οτι ειχα αναφερει πριν καιρο παλι σε ενα αλλο thread. Οτι απο τα καταστηματα προωθουνται καθαρα καποιες εταιριες οπου εχουν και ιδιον οφελος φυσικα. Η ιδιοτελεια σε υπερβαση. Η βαση της? Το κερδος. Σε κανενα καταστημα δεν εχω δει ανοιχτη την 7304 σε οποιες ιντσες κι αν ειναι. Φοβουνται μηπως δεν πουλησουν στα προβατα αυτο που τους δινει καθαρο κερδος. Χωρις απαραιτητα να υπαρχει ουτε εφαμιλλη εικονα με φθηνοτερα κι απαξιωμενα μοντελα αλλα ουτε και ιση προωθηση και διαφημιση.
Τα προβατα πεφτουν στην παγιδα κ παιρνουν qled. Πηγενε να δεις ποσοι παραπονιουνται γθα τα ρημαδια που αγορασαν. Για τις Philips δεν εχω ακουσει προβληματα.
Συγνωμη για το εντονο λογο. Στην Ελλαδα αυτο συμβαινει σε ολους τους τομεις. Παντου. Γι αυτο η παρακμη και η λασμη εχει φτασει στο πηγουνι.

Συμφωνώ με τον φίλο και επαυξάνω απόλυτα. Είναι προφανές ότι στην Ελλάδα προωθούνται ξεκάθαρα 2 εταιρίες, LG και Samsung, ούτε καν η Sony, στο θέμα των τηλεοράσεων. Και πάει ο κόσμος τυφλά εκεί, χωρίς καν να ψάξει. Ειδικά στις Samsung η κατάσταση είναι τραγική, τέτοιο βομβαρδισμό σπάνια βλέπεις. Και ως "απάντηση" βέβαια η Samsung αφαιρεί ετσιθελικά το dts από όλες τις τηλεοράσεις της, κάνει εκνευριστική λοταρία σε όλα τα μοντέλα, δεν δίνει σημασία στην ποιότητα και γενικά στις κάτω από 55 ίντσες έχει μέτρια (ή πανάκριβα) πράγματα. Α, μη ξεχάσω και τη μη εξέλιξη γενικά των led, το έχει ρίξει τώρα πλήρως στις qled. Παρόμοια -όχι όμως σε τέτοιο βαθμό- ισχύουν και για τις LG, τη δε Sony πολύ απλά δεν την βοηθάει η άθλια -εκτός ανταγωνισμού- τιμολογιακή της πολιτική. Και μάλιστα χωρίς να έχει να προσφέρει και κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
Ψάχνοντας λοιπόν κι εγώ να πάρω απέκλεισα με τη μία όλες τις Samsung, και μάλιστα χωρίς δισταγμό. Πρόκειται απλά για στάσιμες τηλεοράσεις κάθε χρόνο, για να μην πω και χειρότερες. Ενώ με έχει κουράσει πολύ σαν καταναλωτή και η λοταρία. Μην ξεχνάτε σε άλλες χώρες, μπορείς να γυρίσεις την tv εντός κάποιων ημερών επειδή σου κάπνισε, χωρίς να παίζεις ξύλο με τον πωλητή. Και αντικαθιστάς εύκολα και άμεσα. Στην Ελλάδα για να αλλάξεις tv, επειδή πχ. έχει ips πάνελ και όχι va που περίμενες, παίζει να φτάσεις στα δικαστήρια ή να πάθεις τίποτα από τα νεύρα σου και ΑΝ τα καταφέρεις.
Στο θέμα μας, πρόκειται για μια πολύ καλή tv, από ό,τι έχω διαβάσει, με ουσιαστική διαφορά με την περσινή το dolby vision. Δεν της λείπει σχεδόν τίποτα πραγματικά, ούτε έχει κάτι να ζηλέψει. Ίσως θα πρέπει να περιμένει κανείς λίγο να πέσει η τιμή. Έχω μόνο 2 αμφιβολίες: α) Τι υποστήριξη μπορεί να έχει κανείς με δεδομένη την απουσία της Philips στην Ελλάδα. β) Τι χαζομάρες θα σου βγάλει το Android και πόσο αργή θα είναι, θέματα update, τι θα παίζει απροβλημάτιστα ο media player κλπ. Αν τα ξεπερνάς αυτά, πας εκεί με κλειστά μάτια, δε νομίζω ότι θα υπάρξει σοβαρός ανταγωνισμός, αν κάποιος αγνοήσει το marketing.
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Εμένα η επόμενη μου τηλεόραση θα είναι σίγουρα Philips, λίγο το ambilight, λιγο το οτι υποστηρίζει σχεδόν ολα τα format, λίγο το οτι το κάθε νέο μοντέλο δεν φαίνεται να είναι downgrade απο το προηγούμενο (βλέπε: samsung)...

To μόνο πρόβλημα για εμένα αυτή τη στιγμή : δεν υποστηρίζει/δεν έχει ακομα θύρα HDMi 2.1 (οπως και το 99% των TV εκει εξω).
Επίσης, θα ηθελα το VRR (variable refresh rate) να γίνει standard feature στις TV σε μερικά χρονάκια απο τώρα (αρκετές Samsung to υποστηρίζουν ήδη).

Προσωπικά - και δυστυχώς - με βλέπω για αγορά 4K απο το 2020 και μετά λόγω έλευσης των νεων κονσολών (PS5/xbox scarlet) οπου και το HDMi 2.1 θα έχει γίνει ψιλο-standard και οπου θα εινια πιο "future proof" ως αγορά γενικά - ποιον κοροϊδεύουμε ομως, σε 2 χρόνια απο τώρα θα αρχίσουν να σπρώχνουν επιθετικά τις 8Κ και φτου και απο την αρχή :D

YΓ : Στην 7303, σε οτι video εχω δει, το φαινόμενο του vignetting (στις άκρες της οθόνης) ηταν αρκετά εμφανές
ΥΓ2: Ακομα δεν εχω καταλάβει που πρεπει να απευθυνθεί κάποιος σε περίπτωση προβλήματος/αντικατάστασης απο τη στιγμη που δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Γνωμες και αποψεις θα ηθελα για να προβω στην αγορα της (για την 50-ρα).

Απόσταση θέασης,
συνθήκες φωτισμού,
θέση θέασης
χρήση(ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea κλπ.),πηγές
και απαιτήσεις;
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Ωραίο το review του Πολωνού και εκτενές...

Σημαντικό στοιχείο : input lag στα 18ms σε σχέση με τα 30ms της 7303.

Να υποθέσω πως και η 65άρα θα έχει ips panel ? H 58αρα θα εχει VA αλλά άντε να το βρεις αυτο το μέγεθος εδώ μεριά...
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Απόσταση θέασης,
συνθήκες φωτισμού,
θέση θέασης
χρήση(ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea κλπ.),πηγές
και απαιτήσεις;

Ευχαριστω για την παραθεση xavito. Λογω ταξιδιου που ειχα δεν μπορεσα να μπω και να δω τις απαντησεις-παραθεσεις ολων των συμφορουμιτων. Προκειτε για θεαση στα 2 μετρα. Φωτεινο δωματιο σχετικα. Τις ωρες που μενω σπιτι, που δεν ειναι πολλες λογω εργασιας και ιδιως τωρα το καλοκαιρι, τηλεοπτικο προγραμμα, ιντερνετ android, youtube. Εχω ενα ps3 και κατα καιρους βλεπουμε και blu ray ταινιες μεσα απο αυτο.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Ευχαριστω για την παραθεση xavito. Λογω ταξιδιου που ειχα δεν μπορεσα να μπω και να δω τις απαντησεις-παραθεσεις ολων των συμφορουμιτων. Προκειτε για θεαση στα 2 μετρα. Φωτεινο δωματιο σχετικα. Τις ωρες που μενω σπιτι, που δεν ειναι πολλες λογω εργασιας και ιδιως τωρα το καλοκαιρι, τηλεοπτικο προγραμμα, ιντερνετ android, youtube. Εχω ενα ps3 και κατα καιρους βλεπουμε και blu ray ταινιες μεσα απο αυτο.


Θέαση 2m είναι οκ 50" αρκεί να μην έχεις απαιτήσεις σε σήμα sd με αρκετή συμπίεση.
Στην ευθεία θέαση είναι εντάξει από πλευράς φωτεινότητας για σχετικά φωτεινό δωμάτιο,υπο γωνία είναι υποφερτή.
Στο κομμάτι των εφαρμογών,internet λόγω android tv (Pie) είναι πολύ καλή από πλευράς δυνατοτήτων,εφαρμογών.
Για σήμα εξαιρετικό όπως είναι το bluray θα δείξει αρκετά καλή στην ευθεία ή σε ένα στενό τόξο θέασης.
Δεν έχουμε απαιτήσεις από την tv για σήμα HDR ή για αθλητικά.
Στο χειριστήριο ψάχνεις λίγο τα κουμπιά και δεν φαίνονται πολύ καλά.


Επίσης η tv είναι made in poland,και το panel πρέπει να είναι της TP Vision.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Ωραίο το review του Πολωνού και εκτενές...

Σημαντικό στοιχείο : input lag στα 18ms σε σχέση με τα 30ms της 7303.

Να υποθέσω πως και η 65άρα θα έχει ips panel ? H 58αρα θα εχει VA αλλά άντε να το βρεις αυτο το μέγεθος εδώ μεριά...



Έχει γραφτεί και προηγουμένως ότι πέρα από τα Dolby Vision, Atmos, τα φετινά μοντέλα έχουν Auto Low Latency Mode, εξού και το χαμηλότερο input lag. Έκδοση hdmi 2.0b για τώρα (υπάρχει ανεπιβεβαίωτη πληροφορία ότι η oled 804 καθυστερεί για να βγει με 2.1). Για τον τύπο του πάνελ περιμένετε επιβεβαίωση από το display specifications, διότι παίζει να βγουν εκδόσεις με ips και va του ίδιου μοντέλου ανάλογα με το δεύτερο και τρίτο ψηφίο του κωδικού. Για κάποια αρχικά κολλήματα λογισμικού που αναφέρθηκαν, συνήθως στρώνουν μετά από 3-4 αναβαθμίσεις. Όσοι ενδιαφέρεστε για το Ambilight, μπείτε στον κόπο να προμηθευτείτε 2-4 συνοδευτικά φώτα ambihue και συντονίστε τα στην τηλεόραση, προκειμένου να πάλλεται όλο το σαλόνι στο ρυθμό της ταινίας, του αγώνα και της μουσικής. Είχαμε τόσα χρόνια τον περιβάλλωντα ήχο, καιρός να αποκτήσουμε και την περιβάλλουσα εικόνα. Στο παρακάτω βίντεο ο τύπος έχει συνδέσει 8 φώτα στην τηλεόραση και θέλει να βάλλει και άλλα! Μετά από αυτό το set up, οποιαδήποτε βραδινή θέαση σε απλή τηλεόραση, θα του φαντάζει βαρετή, ξενέρωτη και φλατ εμπειρία.


https://www.youtube.com/watch?v=_qQ9npRY0wM
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Μαγικη θεαση Στεργιο!!! Δεν υπαρχουν λογια. Κυριως με τους κεραυνους αστραφτει ολο το δωματιο λες και η αστραπη επεσε μεσα στον χωρο!
Φανταστειτε κυριοι με την OLED που εχει το τελειο μαυρο τι εχει να γινει. Θα χανεις τα ματια σου...
Εξελιξη τηλεορασης. Philips. Πριν κατι μηνες ειχα παει σε εναν καλο μου φιλο. Εχει Philips 55", τετραετιας με ambilight. Ειδαμε champions league. Εχει κανει εν τω μεταξυ απο οτι μου ειπε τις ρυθμισεις σε σχεση με το χρωμα του τοιχου. Χαμηλος φωτισμος, βραδακι ητανε... Το σαγονι μου ειχε "πιασει" πατωμα. Η εικονα πολυ φωτεινη και σε σχεση με το ambilight ηταν η απολυτη θεαση. Το καταχαρηκα ειλικρινα. Ειχα ακουσει για το ambilight αλλα μεχρι τοτε δεν ειχα δει. Δεν ειχα εμπειρια. Εφτασα σπιτι μου αργα το βραδυ κι εβαλα να δω την samsung le40c750 που εχω. Την εκλεισα μετα απο 10 δευτερολεπτα. Ασυγκριτο το μεγεθος. Μεγιστη-τεραστια η διαφορα. Πιστευω πως οποιος θελει να αποκτησει νεα τηλεοραση θα πρεπει πρωτα να εχει μια παρομοια εμπειρια. Θα αναρωτηθει καποιος, ρε φιλε διαφημιση στην Philips κανεις? Δεν εχω κανενα οφελος. Εχω την οπτικη και την αποψη με οσα εχω διαβασει στο φορουμ της τηλεορασης για τα "μεγαλα" ονοματα. Την αποψη για το θεμα που αναφερθηκα τις προηγουμενες μερες. Τεσπα. Δεν θελω να κουρασω το νημα. Κανενα οφελος φυσικα. Μονο επιλογη και βουληση.
Μεσα στις επομενες ημερες θα αποκτησω την philips-50pus7304. Προς το παρον την εχει μονο ο Κωτσοβολος στα 599 . Ειναι θεμα ημερων να μπουν και αλλα καταστημαρμτα, ιντερνετικα ή μη. Αν και οι τιμες δεν θα εχουν μεγαλη διαφορα.
Μολις την αποκτησω, με το καλο, θα αναρτησω ενα βιντεο unpack-hands on.
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
ΥΓ2: Ακομα δεν εχω καταλάβει που πρεπει να απευθυνθεί κάποιος σε περίπτωση προβλήματος/αντικατάστασης απο τη στιγμη που δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα[/QUOTE]

http://serviceonline.gr/service-phi...f_zztP-9ew07lOxl4Ee7jrqRBQKRt5bBoCmgEQAvD_BwE
Red1 εδω ειναι το επισημο service εντος Αττικης και με εγγυηση και ανευ. Απευθυνομαστε εκει για οποιαδηποτε πληροφορια.
Στην 7303 που αναφερεις για το vignetting, ειναι με IPS πανελ η με VA? Σε ποιες ιντσες?
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Παρατηρώντας το πάνελ από πολύ κοντά στην 50PUS7304,κάτι παίζει με τα υποπίξελ ή με την διευθυνσιoδότηση των επιμέρους segments των sub-pixels δεν φαίνεται το ίδιο συμπαγές το VA πάνελ όπως σε άλλες με VA .Μάλλον ένας πιο ειδικός θα μπορούσε να το αναλύσει.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Αυτές τις φωτογραφίες μπόρεσα να βγάλω:

Philips 50PUS7304 subpixel panel structure
Philips 50PUS7304 (2).jpg

Philips 50PUS7304 (1).jpg
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Καλημερα. Η διαφορα που ακριβως διακρινεται? Στην κινηση ή στην στασιμη εικονα? Προσπαθω να το προσδιορισω αλλα δεν μπορω. Φυσικα δεν ειμαι ειδημων στο χωρο, απλα ερασιτεχνης που λατρευα και λατρευω την Τηλεοραση. Παρακολουθω την εξελιξη της Τηλεορασης και περναω ομορφα τον ελευθερο χρονο μου μελετωντας σε site και reviews ελληνικα ή ξενα. Κατι πιοτερο απο χομπυ.
Κατανοω καποιους ορους και καποιες ορολογιες. Ενδιαφερομαι οταν εμβαθυνεται ενα θεμα στην ουσια και προσπαθω, οσο μπορω χωρις αφελεια ή ημιμαθεια, να μετεχω με αποριες η αποψεις.
Στο θεμα μας για να μην βγω off topic, xavito αυτο επηρεαζει την συνολικη εικονα, καποιος που ασχολειται θα νοιωσει η θα καταλαβει την διαφορα των υποπιξελς? Ως βαθμονομηση χρωματικης παλετας, για να το κατανοησω καλυτερα?
Ευχαριστω.