Χαλασμενη πλασμα τηλεοραση 8ετιας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Jimmy neutron

New member
5 July 2019
1
Καλησπέρα σας σήμερα χάλασε μια 50αρα τηλεόραση που είχαμε στο σαλόνι ενω ήταν ανοιχτή έκλεισε και ξεκίνησε να ξανανοίξει το κόκκινο φωτάκι αναβόσβησε για μερικά δευτερόλεπτα και μετά έσβησε το γεγονός οτι δεν ανάβει το κόκκινο φωτάκι αποκλείει κάποια από τα πιθανά προβλήματα από τα οποία μπορει να είχαν προκληθεί εάν το φωτάκι δούλευε? Τέλος αν είναι το τροφοδοτικό πόσο κοστίζει περίπου ένα καλό τροφοδοτικό?
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Plasma Panasonic;
Μέτρα πόσες φορές αναβοσύνει το φωτάκι. Το εγχειρίδιο γράφει ποια είναι η βλάβη. Πολύ φοβάμαι ότι είναι ασύμφορη η επισκευή της, εκτός αν ανακαλύψεις μάστορα που να ξέρει τι ακριβώς πρέπει να φτιάξει (κι όχι να αλλάξει τη μισή τηλεόραση). Εγώ πάντως δεν βρήκα...

Μήπως την είχες κρεμασμένη σε τοίχο;
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Από το σύμπτωμα που περιγράφεις φαίνεται να είναι πρόβλημα στο κομμάτι του τροφοδοτικού,βλαβη που επισκευάζεται
 

sotos_gr

New member
7 May 2011
49
Καλησπέρα και απο μένα. Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο θέμα μιας και το πρόβλημα που παρουσιάζει είναι παρεμφερές με το δικό μου πρόβλημα.
Πρίν 8 χρόνια περίπου πήρα μια 50αρα plasma ( https://avclub.gr/forum/showthread.php/78188-LG-PV350-Plasma-Reviews-Εντυπώσεις-Σχόλια ).
Μέχρι χθες όλα καλά. Χθες ενώ ήταν σε χρήση 5 λεπτά έκανε ενα μπαμ και έσβησε. Το κόκκινο φωτάκι είναι αναμμένο και αν πατήσεις το power στο κοντρόλ κάνει το τσαφ που κάνει όταν πάει να ξεκινήσει αλλά μετά σβήνει και προσπαθεί πάλι.
Στον μάστορα που την πήγα μου είπε οτι όσες plasma έχει ανοίξει θέλουν 300-400 για να φτιαχτούν. Θα την ανοίξει τη Δευτέρα και θα μου πεί.
Εννοείται οτι τέτοιο ποσό δεν αξίζει να δώσω για να την φτιάξω.
 

sotos_gr

New member
7 May 2011
49
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα τους πάρω ένα τηλέφωνο αλλά είμαι Καρδίτσα οπότε δε νομίζω ότι μπορούν να κάνουν κάτι
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Στο αναφέρω μήπως είναι κανένα τροφοδοτικό η κανένας πυκνωτής και δεν είναι ακριβή η επισκευή.
 

sotos_gr

New member
7 May 2011
49
Καλημέρα. Σήμερα μίλησα με τον τεχνικό και μου είπε ότι θέλουν άλλαγμα 4 πλακέτες. Οι 3 κάηκαν. Οπότε δεν αξίζει πιστεύω να επισκευαστεί.