ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΩ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sirsnick

New member
5 July 2019
2
Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα βοηθεια στο πως θα συνδεσω το παρακατω home cinema με την τηλεοραση μου
IMG_20190415_205513.jpgIMG_20190415_205627.jpgIMG_20190415_214419.jpgIMG_20190704_110850.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν είναι Home Cinema αυτό φίλε μου. Αυτό απλά παίρνει σήμα/κανάλι και το ενισχύει για να το στείλει στα αντίστοιχα ηχεία. Δεν έχει κάποια επεξεργασία, κάποιο Upmix, αν και βλέπω κάτι επιλογές ήχου.

Ο μόνος τρόπος είναι να βρεις κάποιο DAC ή κάρτα ήχου που να δέχεται οπτική και να αποκωδικοποιεί το σήμα αναλόγως σε 2.0 ή 5.1 ανάλογα και τι παίρνει από την TV. Δεν αξίζει πάντως τον κόπο με αυτό το σύστημα. Καλύτερα πας σε κανονικό Home Cinema αν μπορείς με ξεχωριστά κομμάτια.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ή συνδέεις με rca τα left right από άσπρο σε άσπρο και από κόκκινο σε κόκκινο.

Θα δουλέψει στερεο και υποθέτω πως θα έχει και κάποια ψευδοsurround. Το μέγιστο από αυτό το συστηματακι θα το πάρεις σε υπολογιστή με σύνδεση στην πολυκαναλη κάρτα ήχου της μητρικής. Ότι μέγιστο έχει δλδ.
 

sirsnick

New member
5 July 2019
2
Απάντηση: Re: ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΣΥΝΔΕΣΩ

Δεν είναι Home Cinema αυτό φίλε μου. Αυτό απλά παίρνει σήμα/κανάλι και το ενισχύει για να το στείλει στα αντίστοιχα ηχεία. Δεν έχει κάποια επεξεργασία, κάποιο Upmix, αν και βλέπω κάτι επιλογές ήχου.

Ο μόνος τρόπος είναι να βρεις κάποιο DAC ή κάρτα ήχου που να δέχεται οπτική και να αποκωδικοποιεί το σήμα αναλόγως σε 2.0 ή 5.1 ανάλογα και τι παίρνει από την TV. Δεν αξίζει πάντως τον κόπο με αυτό το σύστημα. Καλύτερα πας σε κανονικό Home Cinema αν μπορείς με ξεχωριστά κομμάτια.

Ευχαριστω πολυ. Παλιοτερα το χρησιμοποιησα αρκετα με ενα dvd που ειχε εξοδουσ για καθε καναλι, τσπ το αφηνουμε στην ακρη. Ειδα τα παρακατω αλλα θα ηθελα βοθεια γιατι δεν ξερω και πολλα https://www.sony.gr/electronics/sound-bar/ht-rt3 & https://www.sony.gr/electronics/sound-bar/ht-rt4 αυτα χρειαζονται και ραδιοενισχυτη?