Αναζήτηση Ακουστικών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Psyber

Established Member
16 January 2008
135
Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι να έχουμε.

Ακούω μουσική από PC και παίζω και 3d games κυρίως FPS. Είμαι κάτοχος των Sennheiser hd-518. Γενικά είμαι ικανοποιημένος αλλά είναι καιρός νομίζω να αναβαθμίσω σε κάτι καλύτερο. Δε μπορώ να θέσω ακριβές budget, γιατί θα κοιτάξω και μεταχειρισμένα αν βρω κάτι αξιόλογο. Με ψήνουν τα sh dd-650, τα beyerdynamic DT 880 (που θα ήθελα βοήθεια στην επιλογή μεταξύ των διαφορετικών αντιστάσεων) και βλέπω και σε πολύ ελκυστική τιμή στο thomann, τα AKG K701 και K702 (περίπου στα 130 ευρώ). Προς το παρόν θα συνδεθούν σε εσωτερική κάρτα ήχου Asus Xonar STX (η πρώτη έκδοση).

Τι θα προτείνατε εσείς; Το ζητούμενο είναι η καλή στερεοφωνική εικόνα, μια αξιοπρεπής-απολαυστική μουσική εμπειρία και σίγουρα κάτι πολύ ανώτερο από αυτό που έχω τώρα. Ας θέσουμε ως μπάτζετ τα 300 ευρώ για καινούρια, με το ενδεχόμενο να τα βρω φτηνότερα μεταχειρισμένα. Καταλαβαίνω ότι πολλοί μπορεί να θεωρείτε ανούσιο να έχω ως ενισχυτή την κάρτα ήχου αυτή, και ότι ίσως αδικήσει τα ακουστικά, αλλά προς το παρόν δεν μπορώ να αγοράσω και ενισχυτή. Ξεκινάω με ακουστικά και βλέπουμε.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Τι ακριβώς σου λείπει και θέλεις να αναβαθμίσεις?
Τα ακουστικά που ψάχνεις έχουν διαφορετικό ηχητικό χαρακτήρα
από αυτά που έχεις και ενδεχομένως να μην σου αρέσει το αποτέλεσμα.
 

Psyber

Established Member
16 January 2008
135
θελω ένα συνολικά καλύτερο ακουστικό, με περισσότερη λεπτομέρεια στην αναπαραγωγή των οργάνων και πιο ευρύ soundstage. τα κ702 τα είχα ένα φεγγάρι και μου άρεσαν πολύ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν σου άρεσαν και δεν σε ενοχλεί μια υστέρηση που έχουν στο μπάσο και οι ψηλές
συχνότητες τότε εντάξει.
Έχουν καλή σκηνή και είναι καλά για παιχνίδια.
Ιδανικά χρειάζονται ενισχυτή ακουστικών για να παίξουν σωστά.
Και τα DT880 είναι από τα καλά ακουστικά με σωστή (σε γενικές γραμμές) τονική απόκριση
και ικανοποιητική σκηνή και πολύ καλή λεπτομέρεια.
Προτίμησε την έκδοση στα 32Ω που είναι πιο εύκολη στην οδήγηση.
 

Psyber

Established Member
16 January 2008
135
Σε ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να απαντήσεις. τα DT880 είναι μία από τις επιλογές που εξετάζω. Θα ήθελα να σε ρωτήσω, γιατί υπάρχουν εκδόσεις με διαφορά στα Ω; Η κάρτα ήχου που έχω μπορεί να οδηγήσει βαρβάτα ακουστικά.
Ως προς τα K702, δεν παρατήρησα αυτό που λες, βεβαια δεν είχα καν αξιόλογη πηγή τότε που τα είχα. Δυο άλλες επιλογές που μου φαίνονται ενδιαφέρουσες είναι τα Sennheiser hd-650 και τα AKG K712.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Η αλήθεια είναι ότι η κάρτα σου θα τα καταφέρει αρκετά καλά με ακουστικά
χαμηλής αντίστασης.
Καλύτερα να αποφύγεις δύσκολα ακουστικά στα 300+ Ω.
Τα 650 έχουν πιο κλειστή σκηνή και θέλουν οπωσδήποτε καλό ενισχυτή ακουστικών.
Κατά τα άλλα είναι κορυφαία με ζεστό ήχο και μια προτίμηση στις φωνές.
Τα 712 είναι λίγο πιο χρωματισμένα με πιο πολύ μπάσο από τα 701/2.
Καλή λύση είναι τα massdrop Κ7xx που έχουν λίγο πιο πολύ μπάσο από τα 701/2.
Το 880 βγαίνει σε τρεις εκδόσεις ανάλογα με τι ενισχυτή έχει κανείς.
Το αυθεντικό στα 600ohm είναι ελαφρώς καλύτερο από τα άλλα δύο.
Με την κάρτα που έχεις να προτιμήσεις τα 32Ω