Home cinema room

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Καλησπέρα, έχω την χαρά να μου περισσεύει στο υπόγειο,ένας χωρος 7 Χ 8 περίπου, 3,10μ υψος,χωρίς κολώνες.Σκεπτομαι να τον χωρίσω με γυψοσανιδα σε 7 επί 4 κ να τον κάνω home cinema room για 10-12 άτομα.Ο projector μπορεί να μπει στο ταβάνι όπου θέλω,το ίδιο κ τα μηχανήματα,καλώδια κτλ.
Η σκέψη είναι για 3 σειρές πολυθρονων από 4 πολυθρόνες η καθε σειρά,με κενό 1,30 από πλατη πολυθρόνας σε πλατη της μπροστινή πολυθρόνας.
Άρα χοντρικά η απόσταση θεασης θα είναι 7 μετρα για τους ποιο μακρινούς,κ 4,5 μετρα για τους ποιο κοντινους.
Το ύψος του πανιου σκέπτομαι να είναι 2μ κ το πλάτος 3μ.
Όντας άσχετος με τους προβολείς,θεωρείτε ότι η αποστάσεις των καθισμάτων κ οι διαστασεις του πανιου ειναι είναι σωστές?Θα πρεπει να προσεξω κατι αλλο,τώρα που δεν έχω ξεκινήσει τα χωρίσματα με τις γυψοσανιδες?Καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη κ πολυ σημαντικη για μενα.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Για τρεις σειρές δεν νομίζω να είναι αρκετό το μήκος. Υπολόγισε ότι αν θέλεις να το κάνεις σωστά, όλα τα ηχεία πρέπει να είναι στην ίδια απόσταση από την κεντρική θέση ακρόασης. Ακόμα και η θέση της... πεθεράς πίσω πρέπει να έχει κάποια απόσταση από τα πίσω ηχεία.
Επίσης η απόσταση της πρώτης σειράς θα εξαρτηθεί από το μέγεθος της οθόνης. Για τα 3 μέτρα οθόνη που λες, είναι λίγο το ένα μέτρο.
Ακόμα έχε υπόψιν ότι για τέτοιο χώρο ένα σύστημα 7.2.4 είναι το μίνιμουμ.
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Για τα 3 μέτρα οθόνη που λες, είναι λίγο το ένα μέτρο.
Σε ευχαριστώ φίλε μου.Αυτο με το ένα μέτρο δεν το καταλαβαίνω, 4,5 μέτρα θα είναι η πιο κοντινές θέσεις.
Γενικά,επειδή ο χώρος είναι 7Χ8,μπορώ να τον χωρίσω όπως θέλω.Ξεκιναω με δεδομένο τα 3 μέτρα ύψος,οποτε θα πάω σε οθονη 150'' δηλαδή 3.30 επί 1.90 περίπου.Το ύψος που θα τοποθετηθεί η οθόνη είναι 85-90 πόντοι από το δάπεδο + 190 φτάνω στο 280 κ μου μένουν κ 30 πόντοι αέρας στο ταβάνι.
Το πλάτος κ το μήκος του χώρου μπορώ να τα αλλάξω πχ 8 Επί 5.Το καθε δάπεδο των 2 πίσω σειρών θα είναι υπερυψωμένο.Ασφαλως μονωση πετροβαμβακα 100αρι μέσα στη διπλή σανίδα,μοκέτα στο δάπεδο,ουσιαστικά ένα καλό room in room θέλω να κάνω.
Για τον ήχο συμφωνώ,αν κ δε με απασχολεί τώρα,αυτό που με νοιάζει είναι να μην κάνω λάθη στους χώρους που δεν αλλάζουν αργότερα.Τα μηχανήματα είναι αναλώσιμα κατά μια έννοια.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Καλημέρα και καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου

Το δικό μου αντίστοιχο είναι περίπου 35 μέτρα ... έχω δύο σειρές 4 καθισμάτων από το πρώην village και έναν τριθέσιο καναπέ μπροστά από αυτές... θεωρώ ότι η απόσταση θέασης για τους μπροστά είναι οριακή ... δες φωτος για να πάρεις μια ιδέα : https://avclub.gr/forum/showthread.php/70944-an-die-musik?p=1058280768&viewfull=1#post1058280768

Νομίζω ότι για να βολέψεις 3 σειρές με άνεση πρέπει να πας για 5 Χ 8 = 40 τμ. . Με αυτόν τον τρόπο και επειδή οι τρεις διαστάσεις θα είναι 3 - 5 - 8, θα είσαι πολύ κοντά στο ιδανικό (ηχητικά) χώρο (το τέλειο είναι η μια πλευρά να προκύπτει από την προηγούμενη της επί 1,66 ( πχ. 3 Χ 1,66 = 4,98 δηλαδή σχεδόν τέλειο το 5 ... και 5 Χ 1.66 = 8, 30 ... άρα, αν θέλεις να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερα ηχητικά προβλήματα από ακυρώσεις και κορυφώσεις, πήγαινε για χώρο 5 Χ 8,30 ) .

Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις και αρκετό χώρο για άνετη διευθέτηση των καθισμάτων, και άνεση στο να ρυθμίσεις την απόσταση των καθισμάτων με βάση την οθόνη που θα σχετίζεται και με τις δυνατότητες του προβολέα σου σε ζουμ, κλπ.

Η γυψοσανίδα καλό είναι να είναι διπλή και διάτρητη, τουλάχιστον αυτή που θα είναι από μέσα στον χώρο .... ανάμεσα θα βάλεις το ηχομονωτικό ...

Αυτά... και πάλι καλή επιτυχία ...
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Απάντηση: Re: Home cinema room

Φίλε Δημοκηδη σε ευχαριστώ,την αναλογία με τον ήχο δεν την είχα καν υπ'όψιν μου κ μπορώ εύκολα να την ακολουθήσω.Η εμπειρία σου μου είναι πολύ χρήσιμη καθώς τα μεγέθη των χωρων μας είναι παραπλήσια. Για την γυψοσανιδα συμφωνώ απόλυτα, θέλει διάτρητη.Σε κάποια σημεια μπορει να βαλω κ κουρτινες,για πιο ''σινεμα''αισθηση.Το καλό στην περίπτωση μου είναι ότι ο χώρος θα είναι αποκλειστικά για το home cinema. Η οθόνη σου τι μέγεθος έχει?
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Δώσε προσοχή και στις καλωδιώσεις. Αφού θα έχεις γύψο σανίδες μπορείς να περάσεις από μέσα καλώδια ηχείων, hdmi, κτλ.
Ακόμα σημαντικό είναι, αν είναι εφικτό, να πρόσεξεις την ηλεκτρική εγκατάσταση. Δώσε μια αποκλειστική γραμμή με 24αρα ασφάλεια για το σύστημα και σκέψου από πριν που θέλεις πρίζες, κεραίες τβ, ίντερνετ κτλ. Σχεδίασε και για μελλοντικές αναβαθμίσεις...
Επίσης υπολόγισε στο κόστος και το sound treatment που θα χρειαστεί. (diffusers absorbers base traps). Αφού γίνεται εξ αρχής να γίνει σωστά.
Βάλε και ένα σχέδιακι με βάση το 8χ5 με το τι σκέφτεσαι να κάνεις (θέσεις οθόνης, ηχείων καθισμάτων, αποστάσεις κτλ)
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Λάβε και αυτά υπόψιν
 

Attachments

  • 231837_791af33d6b4b9a42738412bd8b1d279e.PNG
    231837_791af33d6b4b9a42738412bd8b1d279e.PNG
    56.8 KB · Views: 248

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Re: Απάντηση: Re: Home cinema room

Φίλε Δημοκηδη σε ευχαριστώ,την αναλογία με τον ήχο δεν την είχα καν υπ'όψιν μου κ μπορώ εύκολα να την ακολουθήσω.Η εμπειρία σου μου είναι πολύ χρήσιμη καθώς τα μεγέθη των χωρων μας είναι παραπλήσια. Για την γυψοσανιδα συμφωνώ απόλυτα, θέλει διάτρητη.Σε κάποια σημεια μπορει να βαλω κ κουρτινες,για πιο ''σινεμα''αισθηση.Το καλό στην περίπτωση μου είναι ότι ο χώρος θα είναι αποκλειστικά για το home cinema. Η οθόνη σου τι μέγεθος έχει?

Η νέα μου οθόνη είναι σε φορμά 2,35 : 1 και είναι στις 136 ίντσες ... το αντίστοιχο σε 16 : 9 είναι αν θυμάμαι περίπου 145 ίντσες...
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ,ευτυχώς ο χώρος θα φτιαχτεί από μενα(γυψοσανιδες κτλ)οπότε θα υπάρχουν κρυφές σωληνες-καναλια για τυχόν πέρασμα μελλοντικών καλωδίων.Για καρέκλες σκέφτομαι αυτές,https://www.vidaxl.gr/e/87184755248...ios-anaklinomenos-me-led-mayros-apo-dermatini,
αν έχει κάποιος άποψη ή πρόταση με χαρα θα την ακουσω.
Για τελευταίο έχω αφήσει τον projector ,υπολογίζω ότι γύρω στα 2000e θα κινηθω.
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Έχω ήδη δει,κ μάλιστα κ απο κοντά.Ρωτησα για αυτές από το εξωτερικό μήπως κ κάποιος φίλος είχε προσωπική άποψη για τις συγκεκριμένες.Γενικα σκέφτομαι για μαύρο δέρμα,θα καθαρίζει εύκολα αλλά με φοβίζει ότι μπορεί να ιδρώνεις εύκολα όταν κάθεσαι.
Τις επόμενες μέρες θα ξεκινήσω την κατασκευη,με τις σχετικές φωτο βέβαια,σε αντίστοιχο νήμα.
Καμια πρόταση ή κατι βασικό που πρέπει να προσέξω για προτζεκτορ γύρω στα 2000e;
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Σε ευχαριστώ, το κόστος μπορώ να το καλύψω για κάτι που πραγματικά αξίζει,αυτό που με προβληματίζει στον συγκεκριμένο είναι οι ώρες της λάμπας.