Samsung Q6FN Q7FN Q8FN Q9FN( προβλήματα εγγύησης)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mixalisxalkida

New member
2 May 2013
15
https://www.youtube.com/watch?v=MzQD7sy7e1w

Έχουμε και λέμε Το θέμα μου είναι
Έξι μήνες να λύσουν το θέμα με τιν tv το ρίχνουν ότι φταίει το λογισμικό έχει κάνει 3 ενημερώσεις λογισμικού τα ίδια έχω κάνει δύο απομακρυσμένος έλεγχος ο δεύτερος μου έκλεισε τον οπίσθιο φωτισμό κλείνω ραντεβού με τεχνικό βλέπει τα προβλήματα στελνει τα βιντεάκια στη Samsung μου ακυρώνει την αντικατάσταση πάνελ που είχαμε συμφωνήσει με τον τεχνικό και με πήρε τηλέφωνο για 3ο απομακρυσμένο έλεγχο μου Βάλε και τις ρυθμίσεις που στην ουσία βάζει φουλ το φωτισμό (HDR+ να είναι μόνιμο) της οθόνης για να καλύψει το προβλημα που έχει η οθόνη και του λέω ότι η εικόνα που έχει είναι απαίσια και με αυτά που μου λέτε είμαι υποχρεωμένος να ακολουθήσω τις δικές σας ρυθμίσεις μου αρέσει δεν μου αρέσει και απάντηση ήτανε μόνο για τις ταινίες χάλια σερβίς είπα Περιμένω την οριστική απάντηση για την αντικατάσταση ανώτερου μοντέλου που δεν έχει θέμα(q9fn)η να κόψουν πιστωτικό να αλλάξω.
Σημερα με πηραν τηλεφωνο να με ενημερωσουν για το θεμα της τηλεορασης. Αποφασησαν πως δεν εχει θεμα,και οτι ειναι θεμα ρυθμισεων και να ακολουθησω τις ρυθμισεις που μου ειχαν βαλει στον απομσκρυσμενο ελεγχο. Ζητησα να μου στηλουν email ονομαστηκα το ονομα του υπεθυνου που εκρηνε οτι αυτο πρεπει να γινει και οτι μου ειπαν ακριβως να αναφερετε στο email και μου ειπαν να κανω αιτημα μεσω email για να μου το στηλουν. Εγω θα κανω το αιτημα για να παρω την απαντηση μεσω email (εαν το στηλουν το email) θελω τα φωτα σας για το πως μπορω να προχωρησω απο δω και περα. Θα ηθελα πολυ οποιος γνωριζει της Samsung της ευρωπης το email να μου το στηλει για να μιλησω και με εκεινους. Οτι μου πειτε χρησιμο θα ειναι.
Κανένας άλλος που έχει αγοράσει αυτή τη σειρά το 2018 q6fn q7fn q8fn για τον ρωτήσω κάτι που θέλω. κανένα άλλο απο Samsung να εχει πρόβλημα η να ειχε κανεις?
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Πρώτα απ όλα δεν μας λες το πρόβλημα που έχεις. Από το βίντεο που ανέβασες μάλλον θα αναφέρεσαι στην αύξηση της φωτεινότητας όλου του πανελ όταν εμφαφνίζονται οι υπότιτλοι. Η τηλεόρασή σου προφανώς και δεν έχει κάποιο κατασκευαστικό σφάλμα ώστε να σου αλλάξουν πανελ ή να στην αντικαταστήσουν.

Για αρχή κάνε το κολπάκι που έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ μέσα για του υπότιτλους του νετφλιξ. Μπες από το pc σου στο νετφλιξ και ρύθμισε τους υπότιτλους να είναι ημιδιάφανοι.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Αν αυτό ονομάζεται ποιότητα εικόνας και panel να χέσ@ μέσα, τώρα κολπάκια και διάφορα τρικάκια για να κρύβονται τα προβλήματα το αφήνω ασχολίαστο........
 

soch

AVClub Addicted Member
29 March 2010
2,620
Τι κουλό πράγμα είναι αυτό και πόσο ενοχλητικό θα είναι για θέαση. Μόνο στο Νέτφλιξ το κάνει ή γενικά με υπότιτλους; Πάλι καλά που δεν πήρα Q8fn αν και ψηνόμουν.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Για αρχή κάνε το κολπάκι που έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ μέσα για του υπότιτλους του νετφλιξ. Μπες από το pc σου στο νετφλιξ και ρύθμισε τους υπότιτλους να είναι ημιδιάφανοι.

ποια επιλογη ειναι αυτη?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ειναι ενα γενικο θέμα που εχει η τεχνολογια local dimming. εχει γραφτεί αρκετές φορές σε reviews του rtings.com. μια λυση ειναι να το απενεργοποιήσεις αλλά στις samsung δεν γίνεται αν δεν επέμβεις στο service menu που απ ότι ξέρω απαγορεύεται γιατί ακυρώνει την εγγύηση.
Η λύση θα ήταν πάρα πολύ απλή αλλά η samsung για κάποιο λόγο δεν την κάνει. Σε ένα μελλοντικό update να βάλει ένα off στο menu του local dimming όπως έχουν άλλοι κατασκευαστές. Τώρα έχει low/medium/high ή κάτι τέτοιο. Βάλτο τουλάχιστον στο low.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
το πανελ μια χαρά είναι. και τα χαρακτηριστικά του επίσης κορυφαία στην LCD τεχνολογία. ένα θεματάκι είναι που κάποια στιγμή ελπίζουμε να λυθεί...
επίσης η Q7 αν θυμάμαι καλά έχει λίγες ζώνες local dimming που κάνουν το πρόβλημα πιο έντονο.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Αν όντως δεν είναι εργοστασιακό πρόβλημα και υπάρχει τέτοιο θέμα θα την είχα "σκοτώσει" βράδυ από το να μου σπάει τα νεύρα κάθε φορά που θα πήγαινα να χαλαρώσω.

Απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Πάντως και εμένα με ενοχλούσε το συγκεκριμένο θέμα στη δικιά μου tv (65NU8000), κάνοντας στο Netflix τους υπότιτλους ημιδιάφανους, έχω ηρεμήσει πλέον και δεν το παρατηρώ.
 

mixalisxalkida

New member
2 May 2013
15
Ναι με τους υπότιτλους είναι να και τα υπόλοιπα βιντεάκια αυτό με τις ρυθμίσεις να κάνω για να καλύψει το πρόγραμμα που έχει η τηλεοραση για να χαμηλώσω το ένα Να χαμηλώσω το άλλο και τα λοιπά με ξεπερνάει αγοράσουμε τηλεόραση για να έχω το απόλυτο μαύρο να το ρυθμίσω ο καθένας εκεί που θέλει Όχι να είμαστε υποχρεωμένη να χάσουν ποιότητα για να καλύψουν το πρόβλημα που έχει η τηλεόραση να μας Αναφέρει στις οδηγίες οτι να ρυθμιστεί με αυτές τις ρυθμίσεις για να παίξει σωστά η τηλεόραση κάτι πιο οδηγίες Δεν το λένε πουθενά
https://youtu.be/bIv6u43Wj-A
https://youtu.be/uO1JUxvhdWc
https://youtu.be/M5eYk2RA6sM
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Samsung Q6FN Q7FN Q8FN Q9FN( προβλήματα εγγύησης)

Συγνώμη αλλά αν ήθελες το απόλυτο μαύρο έκανες λάθος αγορά.

η συγκεκριμενη εχει πολυ καλο μαυρο Τασο.
απλα ο φιλος επρεπε να ψαξει καλυτερα το θεμα Local Dimming...
εκει εκτος 2-3 εξαιρεσεων,οι lcd υποφερουν.
απολυτο Local Dimming μονο απο oled...
 

mixalisxalkida

New member
2 May 2013
15
Re: Απάντηση: Samsung Q6FN Q7FN Q8FN Q9FN( προβλήματα εγγύησης)

η oled δεν κάνει για μένα γιατί πεζό games βλέπω οτε σε αυτή και "πιστεκεμε" αν δεν έκανε αυτό το θέμα έχει πολύ καλο μαύρο
μήπως ξέρει κανεις η μπορεί να βρουμε το mail από korea ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δοκιμασε να κανεις την αλλαγη υποτιτλων στο netflix (τουλαχιστον να διορθωθει αυτο ως ενα βαθμο) Κανοντας τους υποτιτλους πιο διαφανεις/γκριζους, ο αλγοριθμος δεν θα προσπαθει να ανεβασει πολυ φως για αυτους.

Επισης
Δοκιμασε να βαλεις το Local Dimming στο Low, αν το εχεις σε πιο υψηλη θεση.
Θα χασεις λιγο μαυρο, αλλα θα εξομαλυνθει η επιθετικοτητα του αλγοριθμου. Και τι εννοω με αυτο. ?

Δεν ειναι οτι δεν θα γκριζαρει με τους υποτιτλους. Αλλα το οτι δεν θα ριχνει πολυ τον οπισθιο φωτισμο ωστε να παρεις καλο μαυρο και υστερα με τους υποτιτλους να φωτιζεται αποτομα και να γκριζαρει. Βαζοντας το στο Low, ο αλγοριθμος δεν θα ανεβοκατεβαζει τοσο εντονα τη φωτεινοτητα. Αυτη θα παραμεινει σε πιο υψηλα επιπεδα. Θα εχεις πιο μονιμο το φωτεινο γκριζο, αλλα τουλαχιστον δεν θα ανεβοκατεβαινει η φωτεινοτητα σαν φωτορυθμικο με τους υποτιτλους.

Δυστυχως κατι αλλο δεν μπορεις να κανεις. Το καλο μαυρο που αναφερεις, επερχεται γιατι το dimming ριχνει τον οπισθιο φωτισμο πολυ χαμηλα. Ετσι, ενα σκοτεινο υποβαθρο, παραμενει σκοτεινο. (οπως καποτε που χειροκινητα κατεβαζαμε τον οπισθιο χαμηλα για να μην γκριζαρει το μαυρο στο σκοταδι)

Τωρα αυτο γινεται αυτοματα, αλλα οταν ανιχνευθει φωτεινη σκηνη, (υποτιτλοι) ανεβαζει αυτοματα τον οπισθιο φωτισμο υψηλα με αποτελεσμα να γκριζαρει γιατι, ετσι ηταν και ετσι ειναι οι LCD. Διαρροη απο τον οπισθιο φωτισμο που ειναι εμφανης οταν αυτος ειναι σε μεγαλη σταθμη.
Μονο οι LCD με παρα πολλες ζωνες dimming μπορουν να κανουν μια καλυτερη διαχειριση σε μικροτερο τοπικο επιπεδο. (να γκριζαρουν απλως τριγυρω απο τους υποτιτλους και οχι σχεδον ολο το πανελ)
 

mixalisxalkida

New member
2 May 2013
15
Δοκιμασε να κανεις την αλλαγη υποτιτλων στο netflix (τουλαχιστον να διορθωθει αυτο ως ενα βαθμο) Κανοντας τους υποτιτλους πιο διαφανεις/γκριζους, ο αλγοριθμος δεν θα προσπαθει να ανεβασει πολυ φως για αυτους.

Επισης
Δοκιμασε να βαλεις το Local Dimming στο Low, αν το εχεις σε πιο υψηλη θεση.
Θα χασεις λιγο μαυρο, αλλα θα εξομαλυνθει η επιθετικοτητα του αλγοριθμου. Και τι εννοω με αυτο. ?

Δεν ειναι οτι δεν θα γκριζαρει με τους υποτιτλους. Αλλα το οτι δεν θα ριχνει πολυ τον οπισθιο φωτισμο ωστε να παρεις καλο μαυρο και υστερα με τους υποτιτλους να φωτιζεται αποτομα και να γκριζαρει. Βαζοντας το στο Low, ο αλγοριθμος δεν θα ανεβοκατεβαζει τοσο εντονα τη φωτεινοτητα. Αυτη θα παραμεινει σε πιο υψηλα επιπεδα. Θα εχεις πιο μονιμο το φωτεινο γκριζο, αλλα τουλαχιστον δεν θα ανεβοκατεβαινει η φωτεινοτητα σαν φωτορυθμικο με τους υποτιτλους.

Δυστυχως κατι αλλο δεν μπορεις να κανεις. Το καλο μαυρο που αναφερεις, επερχεται γιατι το dimming ριχνει τον οπισθιο φωτισμο πολυ χαμηλα. Ετσι, ενα σκοτεινο υποβαθρο, παραμενει σκοτεινο. (οπως καποτε που χειροκινητα κατεβαζαμε τον οπισθιο χαμηλα για να μην γκριζαρει το μαυρο στο σκοταδι)

Τωρα αυτο γινεται αυτοματα, αλλα οταν ανιχνευθει φωτεινη σκηνη, (υποτιτλοι) ανεβαζει αυτοματα τον οπισθιο φωτισμο υψηλα με αποτελεσμα να γκριζαρει γιατι, ετσι ηταν και ετσι ειναι οι LCD. Διαρροη απο τον οπισθιο φωτισμο που ειναι εμφανης οταν αυτος ειναι σε μεγαλη σταθμη.
Μονο οι LCD με παρα πολλες ζωνες dimming μπορουν να κανουν μια καλυτερη διαχειριση σε μικροτερο τοπικο επιπεδο. (να γκριζαρουν απλως τριγυρω απο τους υποτιτλους και οχι σχεδον ολο το πανελ)

το θέμα είναι όπως βλέπω και πολύ κατοχή με την q9fm που έχουμε δόση όλη πάνω από 2000 για να πάρουμε μια τηλεόραση να έχουμε καλή εικόνα και αυτό που προσφέρει δεν είναι σε αυτό που μας πουλάνε μήπως πρέπει να μαζευτούμε όλη να το κυνηγήσουμε αυτό το θέμα παρα να κοιτάμε να κάνουμε διαφορες "παντεντες" να μειώσουμε και ποιότητα σε αυτό που βλέπουμε να καλύψουμε το πρόβλημα που έχει η τηλεόρασης ? έχω στήλη κάποια μηνύματα εδώ σε άτομα να δω αν έχουνε και αυτή το θέμα και απάντηση δεν έχω λάβει έχτος από ένα και εκεί έμεινε δεν βλέπω να βοηθάει ο ένας τον άλλον κρίμα
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
τα παιδια σου εξηγησαν πως μπορεις να ελαφρυνεις το φαινομενο των υποτιτλων με καποιες πατεντες.
δυστηχως στις lcd και ειδικα σε αυτην την σειρα της Samsung,το Local Dimming δεν ειναι ουτε καν σε τυπικα επιπεδα.
οποτε το συμπερασμα ειναι οτι διαβαζουμε και ρωταμε πριν αγορασουμε,ειδικα οταν ειναι να δωσουμε 2000 χιλιαρικα.
το παλευεις με τις πατεντες που σου προτειναν,ή την πουλας.κατι αλλο δεν εχει..απλα τα πραγματα...
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Samsung Q6FN Q7FN Q8FN Q9FN( προβλήματα εγγύησης)

τα παιδια σου εξηγησαν πως μπορεις να ελαφρυνεις το φαινομενο των υποτιτλων με καποιες πατεντες.
δυστηχως στις lcd και ειδικα σε αυτην την σειρα της Samsung,το Local Dimming δεν ειναι ουτε καν σε τυπικα επιπεδα.
οποτε το συμπερασμα ειναι οτι διαβαζουμε και ρωταμε πριν αγορασουμε,ειδικα οταν ειναι να δωσουμε 2000 χιλιαρικα.
το παλευεις με τις πατεντες που σου προτειναν,ή την πουλας.κατι αλλο δεν εχει..απλα τα πραγματα...

Έχει να μάθει αγγλικά ( λέω εγώ τωρα)

Από την άλλη δίνετε ένα σωρό λεφτά για τηλεόραση και δεν δίνετε 100 ευρώ για ενα καλό media player
 

mixalisxalkida

New member
2 May 2013
15
Απάντηση: Re: Samsung Q6FN Q7FN Q8FN Q9FN( προβλήματα εγγύησης)

τα παιδια σου εξηγησαν πως μπορεις να ελαφρυνεις το φαινομενο των υποτιτλων με καποιες πατεντες.
δυστηχως στις lcd και ειδικα σε αυτην την σειρα της Samsung,το Local Dimming δεν ειναι ουτε καν σε τυπικα επιπεδα.
οποτε το συμπερασμα ειναι οτι διαβαζουμε και ρωταμε πριν αγορασουμε,ειδικα οταν ειναι να δωσουμε 2000 χιλιαρικα.
το παλευεις με τις πατεντες που σου προτειναν,ή την πουλας.κατι αλλο δεν εχει..απλα τα πραγματα...

δυστυχώς όταν την μπίρα δεν γνώριζα γιατί ήτανε μόλις είχανε βγει και δεν είχα ακούσει κάτι το θέμα είναι το θέμα αυτό ξεκίνησε μετά από 2 μήνες δεν το είχε αυτό από την αρχή.
αλλα συγγνώμη την εγγύηση για την την έχει η τηλεόραση για φιγούρα ?
λέει κάπου πριν την μπορούμε ότι ξέρετε πρέπει να βάλεις αυτές τις ρύθμισις να πεζή σωστά ? όχι δεν λέει τίποτα τότε πρέπει να μας κάλυψη αν κάνω κάπου λάθος να με διορθώσετε
σαν παο να πάρο ένα παπάκι και για να πάει ισα πρέπει να έχω λίγο το τιμόνι λόγια να παο ισα απλά και εμείς δεν κάνουμε κάτι απλά δεχόμαστε ότι σάπιο πουλα η κάθε εταιρία εδώ ελλάδα
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
ειπαμε-ειναι το γνωστο Local Dimming το οποιο σωστα παιζει σε ελαχιστες lcd και τελεια στις Oled.
η συγκεκριμενη σειρα υποφερει,οπως υποφερουν και οι περιισσοτερες(εαν οχι ολες)samsung.
απο κει και περα ακρη δεν προκειται να βρεις,γιατι πολυ απλα οι εταιριες δεν το αναγνωριζουν ως προβλημα αλλα εντος προδιαγραφων.δυστηχως..
το μονο που εχεις να κανεις ειναι το παλεψεις με τα τρικ που σου προτειναν,ή να την πουλησεις.