upgrade σε ηλεκτροκολληση LIDL

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
ηλεκτροκολληση του LIDL που εχει ενας φίλος και μου την έφερε γιατι με το παραμικρό του εκοβε
απο υπερθέρμανση, βλέπεις οι τσιπιδες ενω εχουν θέση για 12cm blower δεν εχουν βαλει τίποτα....




πριν έσβηνε στα 2 λεπτα, μετα την επέμβαση έλιωσε 3 ηλεκτρόδια των 3,2mm ( 15 λεπτα ) και ούτε καν ζεστάθηκε !
η τελική μορφή της ηλεκτροσυγκόλλησης του LIDL ειναι η παρακάτω

 

KostasK1979

Established Member
31 January 2018
251
Καλημέρα. Μπορείς να παραθέσεις την συνδεσμολογία ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
δεν ειναι τίποτα το ιδιαίτερο, έβαλα μέσα ενα τροφοδοτικό 12ν 1Α και το συνδεσα με τον διακόπτη που εχει
την έξοδο του τροφοδοτικού την συνδεσα με το blower
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
ηλεκτροκολληση του LIDL που εχει ενας φίλος και μου την έφερε γιατι με το παραμικρό του εκοβε
απο υπερθέρμανση, βλέπεις οι τσιπιδες ενω εχουν θέση για 12cm blower δεν εχουν βαλει τίποτα....




πριν έσβηνε στα 2 λεπτα, μετα την επέμβαση έλιωσε 3 ηλεκτρόδια των 3,2mm ( 15 λεπτα ) και ούτε καν ζεστάθηκε !
η τελική μορφή της ηλεκτροσυγκόλλησης του LIDL ειναι η παρακάτω


Καλημερα.
Αυτο ακριβως το ψαχνω ενα χρονο τωρα!
Επειδη με ενδιαφερει πολυ, αλλα και φοβαμαι να βαλω χερι μεσα σε ηλεκτροσυγκολληση, αν μπορουσες να δειξεις περισσοτερες λεπτομερειες-οδηγιες (εδω ή σε pm) θα το εκτιμουσα αφανταστα.
Ευχαριστω.
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
θα σε συμβούλευα αν δεν το "εχεις" με τα ηλεκτρολογικα κάλο είναι να απευθυνθείς σε κάποιον που να γνωρίζει
σημείωσε οτι αν θέλεις μπορώ να σουτ δώσω το blower τζάμπα φυσικά
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
επίλυση του προβλήματος ναι, πατέντα όμως όχι, απλά έβαλα ένα blower που ο κατασκευαστής δεν έβαλα παρόλο που είχε την θέση !
 

Ali Malik

Senior Member
11 December 2008
670
Για πιο ευκολία στη συνδεσμολογια, μπορει να μπει και blower 220v.
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Σωστά, απλά εγώ είχα το blower οπότε είπα να το βάλω,μάλιστα το συγκεκριμένο που έβαλα έχει πολύ μεγάλη ροή αέρα ,βλέπεις είναι από server
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Δεν είναι πατέντα, κοινή λογική είναι που οι τσιμπίδες δεν εφάρμοσαν :)

Αν δεν είναι (ωραία) πατέντα ένα θηρίο εξωτερικό φαν,με επιπλέον τροφοδοτικό dc, τότε δεν ξέρω τι μπορεί να είναι...Το να γίνει στεγανή;χαχα.
Το ότι δεν το έβαλαν (μέσα και στα 220v) λέει ότι έτσι το υπολόγισαν (εσφαλμένα βέβαια) και το αν έχει επιπλέον τρύπες για μεγαλύτερο μετασχημαστιστη ή για φαν σημαίνει ότι η βάση είναι φασον για πολλά μοντέλα...
Όπως και να έχει,δεν το έκανες μόνο να μην κόβει από θερμικό αλλά του εδωσες και μεγάλη μακροημέρευση επειδή θα δουλεύει σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Άπειρες οι ηλεκτροκολησεις που έχουν πάει για (αποτυχημένες) περιελίξεις λόγω θερμοκρασίας...

Και κάτι άλλο που τώρα σκέφτηκα για την συγκεκριμένη ηλεκτροκόλληση (δεν την έχω), είναι Μήπως το πρόβλημά της δεν είναι η θερμοκρασία κάθε αυτή,αλλά πιθανόν η ύπαρξη μικρότερου θερμικού απ' το χρειαζούμενο.Δεν προτείνω να το πειράξει κανείς,απλά μια σκέψη κάνω...
Και αυτό γιατί οι περισσότερες μικρές,δεν έχουν ανεμιστήρα.
 
Last edited by a moderator:

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Το θερμικό δεν το πείραξα καθόλου θεωρούνται ότι είναι σωστό, αυτό όμως που έκανα είναι ο αέρας να μην "χτυπάει" το θερμικό αλλά μόνο τον πύρινα του μετασχηματιστή.
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Γεια σου Κωστα με τα κολπα σου:a0210:
Πολυ καλα εκανες, ειχα βαλει κι εγω, παλια, ενα blower 220V σε μια μικρη Einhell ενος φιλου και εμεινε ευχαριστημενος!
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
θα σε συμβούλευα αν δεν το "εχεις" με τα ηλεκτρολογικα κάλο είναι να απευθυνθείς σε κάποιον που να γνωρίζει
σημείωσε οτι αν θέλεις μπορώ να σουτ δώσω το blower τζάμπα φυσικά

Δεν μπορω να πω οτι γνωριζω, οχι.
Αλλα εχω δει κι εγω καπου οτι κανει τεραστια διαφορα στη συγκεκριμενη κολληση.
Αν καταλαβαινω καλα, το blower ειναι 2 12αρια ανεμιστηρακια απο pc, ή κατι τετοιο;
Το βασικο ειναι που και πως τα βαζεις στο ρευμα...
 

NEKTARIOOOS

New member
30 July 2013
58
Re: Απάντηση: upgrade σε ηλεκτροκολληση LIDL

καλησπερα σας κυριοι σε παρομοιο προβλημα ,ηλεκτροκολησησ που την ειχα ανηξει ενας φιλος ηλεκτρονικος μου ηπε το εξης. το φαν πρεπει να ΑΠΑΓΕΙ δηλαδη να τραβαει προς τα εξω τον αερα , απο μπροστα δηλαδη προς τα πισω και η τροφοδοσια του ρευματοσ, του να ειναι κατευθειαν στα 220 πριν το ον οφφ δηλ, οστε και οταν θα το κλεισει για λιγο, να δουλεψει το ανεμιστιρακι και να ψυχει το μετασχυματυστη (περιτο να πουμε οτι αυτες οι μηχανες μπωρει να πετιχαινεις τα Α που θες με το βυθιζωμενο πυρινα αλλα τα δυνορευματα ειναι πολυ αυξυμενα εχουν απολειες οι οποιες μετατρεπωνται σε θερμοτητα .
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Προσωπικα, επειδη ακριβως φοβαμαι να βαλω χερι μεσα στην κολληση, εχω σκεφτει και το ενδεχομενο να βιδωσω πανω απλως εναν ανεμιστηρα και να του δωσω με καποιον τροπο ξεχωριστη τροφοδοσια.
Σε καθε περιπτωση, το μεγαλυτερο (τεραστιο) προβλημα της συγκεκριμενης ειναι, οντως, οτι κοβει πολυ γρηγορα απο υπερθερμανση.
Οποιος μπορει να βοηθησει στο θεμα αυτο...τον ευχαριστω απο τωρα :)
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Δυστυχώς την Τετάρτη 17/7 μπαίνω το ΚΑΤ για επέμβαση αλλιώς θα μπορούσα να την φτιάξουμε,αν φυσικά είσαι από. Αθήνα
 

mastroxalastis

Supreme Member
15 November 2018
3,827
Δυστυχώς την Τετάρτη 17/7 μπαίνω το ΚΑΤ για επέμβαση αλλιώς θα μπορούσα να την φτιάξουμε,αν φυσικά είσαι από. Αθήνα

Να παει καλα η επεμβαση (ελπιζω οχι κατι σοβαρο) και τα υπολοιπα τα βρισκουμε. 1 χρονο περιμενω να κανω κατι με την κολληση.
Πολυ κοντα στο ΚΑΤ μενω. Οταν με το καλο ξεμπλεξεις, το συζηταμε :)