Cartridge clips

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

marinico

New member
14 January 2019
99
Αν μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει, ψάχνω Cartridge clips επίχρυσα στην Αθήνα.
 

Attachments

  • 100_2267.jpg
    100_2267.jpg
    92.8 KB · Views: 134

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Cartridge clips

Τα βρήκα στο 3345rpm. Απλά προς ενημέρωση, διαθέτει και το Orpheus Audio επίχρυσα clip της Clearaudio.
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Cartridge clips

3345rpm 10 +5,80 μεταφορικά. Στον Ορφέα νομίζω τάχει 30 αλλά είναι μάλλον καλύτερης ποιότητας (clearaudio).
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
καποτε (πριν χρόνια) ειχα παρει ενα σετακι καλωδια headshell της clearaudio και τα πληρωσα 100 ευρω. τα εχω ακομα και συνοδευουν την DL 160. Δεν λεω.. κορυφαιας ποιοτητας ειναι.. αλλά 100 ευρω μωρε;;
που ειχα το μυαλο μου; επαιρνα ολοκληρη καλωδιωση βραχιονα VDH, την εκοβα κομματακια, επαιρνα και κλιπσακια κορυφαιας ποιοτητας και οριστε...
για την ιστορια, το σετακι ακομα πωλειται (και στο ιδιο μαγαζι παρακαλω...) τιμη;; 116 ευρω..!!
δεν θελω να πιστευω οτι μελος ή απλος αναγνωστης του φορουμ θα'κανε τετοια πατατια...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Υπηρχε ενας Κινεζος στο e-bay που φαινεται προμηθευει πολλους χονδρικα και πουλουσε $65+18 ταχυδρομικα (express courier) τα 300 pcs.Δηλαδη περιπου 1 ευρω την τετραδα !!!!! Πρεπει φυσικα να παρει καποιος και τα 300.
Σχεδον ολα τα ετοιμα καλωδιακια headshell με τετοιου τυπου κλιπς ειναι τερματισμενα.1.2mm με τριγωνικο σχημα και προνοια για soldering η crimping.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Cartridge clips

Συντομα.Τα χρησιμοποιω πολυ στα σερβις και ανακαλωδιωσεις οποτε "αναγκαστηκα" να τα παραγγειλω.Οταν τα δοκιμασω θα πω τις εντυπωσεις μου.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Αυτος ο τυπος ειναι.Η φωτογραγια ειναι απο το ιντερνετ.O πωλητης αυτος τα πουλαει 9.88 λιρες Αγγλιας την τετραδα με τα ταχυδρομικα (αυτος στην φωτογραφια)
 

Attachments

  • s-l1600.jpg
    s-l1600.jpg
    209.3 KB · Views: 62

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Cartridge clips

τα'χεις δοκιμασει Πανο;
Τωρα τα εχω δοκιμασει Βλαδιμηρε, και οπως θα δεις και συ , ειναι αρκετα καλα.Ενα θεμα που ισως προκυψει με καποια headshells η κεφαλες ειναι οτι αυτα τα κλιπς εχουν "ανοιγμα" 1.2μμ οποτε ισως χρειαστει να κλεισουν λιγο ειτε στην πλευρα της κεφαλης ειτε του headshell.Αυτο ειναι πολυ ευκολο κλεινοντας τα ελαφρα με μια τσιμπιδα.Κατα τα αλλα,μια χαρα ειναι.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
χαθηκε το λεπτο ματ με την μεγαλη τρυπα απο το technics Πανο. :laugh:
πρεπει να ακουγε μουσικη η Σια και βαζοντας απλυτο δισκο το τραβηξε μαζι του οταν τον εβγαλε απο το πλατο.
τωρα βγαζω εναν εναν τους δισκους και το ψαχνω, γιατι η ιδια δεν θυμαται ποτε ακουγε και ποιους ακουσε... :laugh:
θυμασαι που ηθελα να το κολλησω στο κατω ματ με την μικρη τρυπα;;
μαλλον καποια στιγμη θα παω να κοψω τοσα λεπτα ματ με μεγαλη τρυπα, οσο και τα χοντρα ματ με μικρη τρυπα που εχω.. :laugh:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Cartridge clips

χαθηκε το λεπτο ματ με την μεγαλη τρυπα απο το technics Πανο. :laugh:
πρεπει να ακουγε μουσικη η Σια και βαζοντας απλυτο δισκο το τραβηξε μαζι του οταν τον εβγαλε απο το πλατο.
τωρα βγαζω εναν εναν τους δισκους και το ψαχνω, γιατι η ιδια δεν θυμαται ποτε ακουγε και ποιους ακουσε... :laugh:
θυμασαι που ηθελα να το κολλησω στο κατω ματ με την μικρη τρυπα;;
μαλλον καποια στιγμη θα παω να κοψω τοσα λεπτα ματ με μεγαλη τρυπα, οσο και τα χοντρα ματ με μικρη τρυπα που εχω.. :laugh:

Ναι κοψε μερικα να εχεις........... :laugh: