HP35665A Dynamic Signal Analyzer

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,694
Μ'έτρωγε ο κ..λος μου καιρό. Το βρήκα από Ευρώπη σε εξαιρετική κατάσταση και φουλ όπτιονς. Μάνουαλ 440 Σελ. Καλό καλοκαίρι θα περάσω..
 

Attachments

  • HP1.jpg
    HP1.jpg
    115.1 KB · Views: 184
  • HP2.jpg
    HP2.jpg
    79.4 KB · Views: 184

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Καλορίζικο και καλές μετρήσεις κ. Γιώργο.

Τα μηχανήματα αυτά είναι κλασικά και σου δίνουν μια αίσθηση σιγουριάς για αυτό που μετράς, ενώ είναι προσιτά συγκριτικά με τα αντίστοιχα σύγχρονα.

Ίσως οι σημερινές κάρτες ήχου να έχουν καλύτερες προδιαγραφές (π.χ BW, THD, S/N αν και όχι πάντα), λόγω νεότερων ADC / DAC όμως υπάρχει ένας βασικός περιορισμός που λέγεται front end, το οποίο είναι αναλογικό, κοστίζει και είναι πάντα παρόν σε κάθε αναλυτή που σέβεται την ακρίβεια των μετρήσεων.
Με απλά λόγια καμία κάρτα δεν έχει είσοδο βαθμονομημένη με ακρίβεια για ένα μεγάλο εύρος τάσεων και με παρουσία προστασίας. Επίσης θέλει πολύ δουλειά με το εκάστοτε software για να φτάσει σε τέτοιο βαθμό αξιόπιστων μετρήσεων.

Μονό μειονέκτημα που έχουν τα παλαιά μηχανάκια είναι η λειτουργική κατάστασή τους (συνήθως έχουν αρκετά χρόνια στη πλάτη τους). Από την άλλη σχεδόν πάντα είναι επισκευάσιμα (υπάρχουν πολλές πληροφορίες και ομάδες στο διαδίκτυο) και αν συντηρηθούν σωστά μπορούν αν λειτουργούν ακόμα και όταν η πιο σύγχρονη κάρτα ήχου θα έχει γίνει…….. beyond repair.

Υ.Γ η απορία μου εντοπίζεται κυρίως στη συνεργική θέση με το AP.
Δηλαδή για που το ένα και για που το άλλο, μια και υπάρχει αλληλοεπικάλυψη, παρά τη διαφορά φιλοσοφίας, μεταξύ των δυο μηχανημάτων. Αν αφορά μόνο το παιχνίδι δεν έχω καμία απορία…..είμαι θύμα και ο ίδιος.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,694
Καλορίζικο και καλές μετρήσεις κ. Γιώργο.

Τα μηχανήματα αυτά είναι κλασικά και σου δίνουν μια αίσθηση σιγουριάς για αυτό που μετράς, ενώ είναι προσιτά συγκριτικά με τα αντίστοιχα σύγχρονα.

Ίσως οι σημερινές κάρτες ήχου να έχουν καλύτερες προδιαγραφές (π.χ BW, THD, S/N αν και όχι πάντα), λόγω νεότερων ADC / DAC όμως υπάρχει ένας βασικός περιορισμός που λέγεται front end, το οποίο είναι αναλογικό, κοστίζει και είναι πάντα παρόν σε κάθε αναλυτή που σέβεται την ακρίβεια των μετρήσεων.
Με απλά λόγια καμία κάρτα δεν έχει είσοδο βαθμονομημένη με ακρίβεια για ένα μεγάλο εύρος τάσεων και με παρουσία προστασίας. Επίσης θέλει πολύ δουλειά με το εκάστοτε software για να φτάσει σε τέτοιο βαθμό αξιόπιστων μετρήσεων.

Μονό μειονέκτημα που έχουν τα παλαιά μηχανάκια είναι η λειτουργική κατάστασή τους (συνήθως έχουν αρκετά χρόνια στη πλάτη τους). Από την άλλη σχεδόν πάντα είναι επισκευάσιμα (υπάρχουν πολλές πληροφορίες και ομάδες στο διαδίκτυο) και αν συντηρηθούν σωστά μπορούν αν λειτουργούν ακόμα και όταν η πιο σύγχρονη κάρτα ήχου θα έχει γίνει…….. beyond repair.

Υ.Γ η απορία μου εντοπίζεται κυρίως στη συνεργική θέση με το AP.
Δηλαδή για που το ένα και για που το άλλο, μια και υπάρχει αλληλοεπικάλυψη, παρά τη διαφορά φιλοσοφίας, μεταξύ των δυο μηχανημάτων. Αν αφορά μόνο το παιχνίδι δεν έχω καμία απορία…..είμαι θύμα και ο ίδιος.

Πράγματι Ντίνο όπως λες υπάρχει συνέργεια και με την ΑΡ και με τo Quantasylum 401. Ήθελα όμως να έχω και τη δυνατότητα να μετράω κραδασμούς μοτέρ(κυρίως ΠικΑπ) που το ΗΡ μου τη δίνει. Ας πούμε πως η επιθυμία αυτή είναι το 30% της απόφασης και το άλλο 70% το παιχνίδι και η γυμναστική του μυαλού....
ΥΓ. Έχεις καμιά ιδέα για το ποιο θα ήταν ένα κατάλληλο accelero meter/vibrometer για τη περίπτωση;
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,694
Απάντηση: Re: HP35665A Dynamic Signal Analyzer

τι θα μετρησεις με αυτο Γιωργο;;
Βλαδίμηρε νομίζω με την απάντηση στο Ντίνο,απαντώ και σε σένα.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Πρέπει να δεις τι χρησιμοποιούσε η HP τότε.
Ο αισθητήρας πιθανότατα προερχόταν από τρίτο κατασκευαστή και μάλλον είναι αδύνατο να βρεθεί στις μέρες μας.

Αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί νέος αισθητήρας πρέπει να προηγηθεί conditioning του σήματος,
εκτός αν ο κατασκευαστής το έχει ενσωματωμένο και φυσικά χρειάζεται βαθμονόμηση.

Η επιλογή θα πρέπει να επικεντρωθεί σε αισθητήρα με μεγάλη ευαισθησία π.χ σε τάση > 1000 mV ανά g (επιτάχυνση).

Με μικρότερη ευαισθησία και μάλλον προσιτό (125 $) είναι το ACH - 01:
https://audiomatica.us/products/transducers/#a1

Παρόμοια συστήματα (αρκετά ακριβότερα) έχει η Bruel & Kjaer οπότε είναι χρήσιμο να δεις προς τα εκεί και να πάρεις κάποιες ιδέες.
https://www.bksv.com/en/accelerometers

Επίσης χρήσιμο είναι το
https://www.kvalitest.com/products/sensors-transducers/vibration
έχουν pdf:
https://www.kvalitest.com/userData/noqom/kdocs/Meggitt_TM_ProductCatalog_2016_Interactive-1.pdf
όπου το Endevco model 87 μου φάνηκε το πλέον κατάλληλο.

Αν η είσοδος αφορά το ταχύμετρο στο πίσω μέρος του αναλυτή τότε υπάρχει μεγάλο εύρος τάσης.
Να επισημάνω πως οι μετρήσεις αυτού του είδους είναι αρκετά δύσκολες.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,694
Ευχαριστώ Ντίνο. Πράγματι η πρόθεση μου είναι να χρησιμοποιήσω την ενσωματωμένη είσοδο του μηχανήματος. Θέλει πολλή σκέψη πάντως και διάβασμα.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,694
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: HP35665A Dynamic Signal Analyzer

Ζητώ βοηθεια:
Το HP ήρθε με τη πρώτη έκδοση του FW A.01.00, το συνόδευαν όμως και 2 floppy discs με τη τελευταία έκδωση Α.01.08. Γνωστός μου με συμβούλεψε να μην επιχειρήσω να κάνω την αναβάθμιση πριν βεβαιωθώ πως οι δισκέτες δεν περιέχουν σφάλματα που προέκυψαν με τα χρόνια από το 1993 που «γράφτηκαν».
Αγόρασα ένα USB Floppy driver που όμως δεν διαβάζει τα αρχεία με extension .Lif που υπάρχουν στις δισκέτες.
Κατόπιν αυτών υπάρχει ασφαλής λύση για την αναβάθμιση ή το ξεχνάω;;
Συνημμένα εικόνα του περιεχομένου των 2 floppy's όπως τα διαβάζει το drive του HP.
 

Attachments

  • _DSC1277.jpg
    _DSC1277.jpg
    101.9 KB · Views: 59
  • _DSC1278.jpg
    _DSC1278.jpg
    107.4 KB · Views: 59

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Γενικά, το πιο ασφαλές είναι να μην κάνεις τίποτα :)

Τι να περιέχει άραγε το firmware update? Διορθώνει προβλήματα? Προσθέτει δυνατότητες ?
Φυσικά θα αλλάζει την έκδοση και θα βλέπεις το νέο νούμερο , αλλά αρκεί αυτό ?

Είπα να ψάξω στο νετ
Κάποιοι πουλούν τις δισκέτες $200 στο e-bay … μεχ … και που ξέρω ‛γω εάν θα διαβάζονται οι δισκέτες.
Άσε που κάποια περίοδο κλείδωναν επίτηδες τις δισκέτες με Bad Blocks ως μέτρο προστασίας κατά τις αντιγραφής. Αν και δε φαντάζομαι να έχει κάνει κάτι τέτοιο η ΗΡ


Μετά βρήκα αυτή τη βάση δεδομένων:
http://ftb.ko4bb.com/getsimple/index.php?id=manuals&dir=01_ROM_Images_and_Drivers
Έχει ένα bin μέσα σε zip, να είναι άραγε κάποιο Binary αντίγραφο της δισκέτας ? Δε ξέρω.
Έχει και κάτι που μοιάζει με ‛license’ -> all options, αν κάτι είναι κλειδωμένο δε ξέρω, πάω πάσο.
Έχει όμως σε ένα txt (πιθανότατα) τα στοιχεία αυτού που ανέβασε το αρχείο
Firmware from HP 35665A

35665-60307 REV B 589

Device Type: Toshiba TC541000J
(speed unknown as label not removed)

Wayne Knowles, ZL2BKC
11-July-2011

Στην αναζήτηση φαίνεται να έγραφε σε ένα άλλο forum
http://www.vklogger.com/forum/viewtopic.php?f=40&t=11279
όπου αναφέρει το e-mail του

χεχε, ελπίζω να πρόσθεσα λίγο πιπέρι