Συνθεση οικονομικου συστηματος 500-1000

Parisv

Senior Member
30 May 2010
329
Καλησπερα και βιαζομαι λιγο. Ακουω μουσικη απο spotify και ταινιες απο netflix και nova

εχω μια καινουργια LG oled C8 55’’ και εχω ενα προβλημα χωρου.

1) οποτε η θα παρω την JBL 2.1 που εχει μαζεμενο sub και θα τελειωσω.
ή

2) Συνθεστε μου ενα basic συστημα με ενισχυτη και με 3 ηχεια το πολυ καΔ± ενα sub γιατι δεν υπαρχει χωρος για καλωδιωση μονο μπροστα στο επιπλο της tv
https://eshop.ultimateaudio.gr/el/e-shop/home-cinema-1/enisxytes-av/denon-avr-x250bt-black.html

ή

3)ενας ενισχυτης denon(σαν το παραπανω)και αυτο
https://www.cnet.com/products/sony-sa-ve535h-speaker-system-for-home-theater/

και τα surround θα μεινουν στο συρταρι. Δεν υπαρχει χωρος. Θα μπουνε τα 3 και το sub.

Τι λετε παιδια;
να παω στην soundbar ή θα δω αισθητη διαφορα απο τα 2) και 3).

Σημαντικο. Το sub δεν πρεπει να ειναι πανω απο 6’’ ή το μαζεμενο sub του sony ειναι μια χαρα.
και τα ηχεια πρεπει να ειναι μικρα καπου 17χ22 οχι παραπανω και πολλα λεω γιατο το δεξι το κοβει η tv. Ειναι μπροστα δηλαδη

To επιπλο της τβ: 16 εκατοστα δινει εχει χωρο η δεξια πλευρα 20 η αριστερη. Εκτος αν τα ηχεια πανε πισω απο την tv ή γινουν wall mounted,
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
καλησπέρα από τι στιγμη που ο χωρος είναι περιορισμένος καλη λυση είναι να τα παρεις τα jbl 2,1 και γλιτώνεις με καλωδια και από αισθητικης αποψης θα είναι μια χαρα !
 

Parisv

Senior Member
30 May 2010
329
Netflix θελω DD+ με ultra hd account, και spotify premium account full, οτι δινει. Αξιζει να παω σε home cinema 3.1 με 1200 ή να βολευτω με soundbar; Θα δω διαφορα στον ηχο;
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα όλα είναι καλα το παν είναι να γνωρίζουμε την χρηση τους! η ηχομπαρα αξιζει στην περιπτωση που ο χωρος είναι περιορισμένος και από αποψης αισθητικης κουμπωνει πολύ ωραια κατω από μια ωραια τηλεοραση! η δευτερη λυση είναι πιο ποιοτικη αλλα κατι μου λεει ότι εάν πας σε 3,1 συντομα θα πας σε 7,1 . αυτό που θελω να πω είναι ότι από την στιγμη που υπαρχουν πλεον 5 7 και 9 καναλια είναι πολύ δυσκολο να αρκεστεις στο 3,1 , οποτε η θα φτιαξεις ένα εισαγωγικο συστημα 5,1 για αρχη η αν δεν καίγεσαι ιδιατερα πας στην λυση της ηχομπαρας !