Veep [HBO]

Βαθμολογήστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Veep-TV-show-on-HBO-canceled-or-season-7-canceled-or-renewed-Vulture-Watch-590x332.jpg


Υπάρχει νήμα για τόσες και τόσες σειρές και δεν υπάρχει γι'αυτό το διαμάντι;

Το ανοίγω, αντιγράφοντας κάποια σχετικά post.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
http://en.wikipedia.org/wiki/Veep_(TV_series)

Kολαση!

Μεσα στα δυο τρια καλυτερα που κυκλοφορουν ανεξαρτητως ειδους...

Οι κυκλοι ειναι τρεις (οχτω 30λεπτα επεισοδια ο πρωτος,απο 10 οι αλλοι δυο).Την ανοιξη θα βγει ο τεταρτος...

Ρε γαμώτο, τα ίδια μου είπε κι ο Takisot...
Το ξεκίνησα και το παράτησα, δεν τη πήγαινα με τίποτε... Λες να ξαναδοκιμάσω;

Κοιτα αν σε χαλασε η σκηνοθεσια και η αφηγηση,που ειναι λιγο "χαοτικη",δεν θα σου αρεσει καθως συνεχιζει στο ιδιο στυλ.
Και μενα αν μου στραβωσει κατι απο την αρχη δυσκολα με φερνει τουμπα στη συνεχεια.
Το Veep δεν ειναι "Μαλιστα Κε Υπουργε".Εδω δεν παιρνεις ανασα,οποτε σου παιρνει λιγο να το συνηθισεις.
Σαν σατιρα παντως δεν αφηνει τιποτα ορθιο και η πλακα ειναι οτι οι ειδικοι εξω την θεωρουν την πιο ρεαλιστικη πολιτικη σειρα (γενικα οχι μονο σατιρα) που εχει γυριστει.
Καταλαβαινεις λοιπον...

Οπως μου τα λές μάλλον θα ξαναδοκιμάσω... Απ´ αυτού του είδους τις σειρές η αγαπημένη μου ήταν το The West Wing.

Το West Wing ειναι η αγαπημενη μου σειρα γενικα.
Αλλα το Veep ειναι παντελως διαφορετικο.
Η Δυτικη Πτερυγα ειχε ενα ρομαντικο ιδεαλισμο με στοιχεια screwball κωμωδιας,για να μη γινεται πομπωδες,στο Veep εχουμε πληρη ισοπεδωση των παντων.
Ανελεητο και ξεκαρδιστικο...

Είχε ξεκινήσει μια συζήτηση εδώ πέρυσι και είπα να δοκιμάσω. Στο 10λεπτο του 1ου Κύκλου το είχα σταματήσει. Πριν 3 μέρες σκέφτηκα να ξαναδοκιμάσω. Απορούσα πώς το είχα απορρίψει. Εξαιρετικό!! Ισοπεδωτικό και, όπως γράφει ο superfly, δεν παίρνεις ανάσα. Η πρωταγωνίστρια απολαυστική.
Προσοχή να μην το ξεκινήσετε σε λάθος timing.
..
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Το είχα αφήσει στον 4ο Κύκλο επειδή καταπιάστηκα με άλλες σειρές. Από χθες το ξανάπιασα από την αρχή και είναι εξίσου ξεκαρδιστικό όπως το πρωτοέβλεπα.
Η πρωταγωνίστρια (και όχι μόνο) εξαιρετική. Οι χαρακτήρες ένας κι ένας. Αποφεύγω να το δω βράδυ διότι η γυναίκα μου διαμαρτύρεται που την ξυπνάω από τα γέλια...
Βαθμολογώ ''Εξαιρετική'' χωρίς ακόμη να έχω δει τους δύο τελευταίους Κύκλους (6ο και 7ο).
 

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Απιστευτα καλογραμμενη σειρα, απωλεια η διακοπη της αλλα τελειωσε αψογα.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Η Τζούλια Ντρέιφους είναι από τα μεγαλύτερα κωμικά ταλέντα των τελευταίων 30 ετών...

Έλαμψε πρώτη φορά στο καταπληκτικό Seinfeld...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Το τελείωσα. Πραγματικά πολύ καλή σειρά.
Οι δύο τελευταίοι Κύκλοι (6ος-7ος)...
...
...διατηρούν τη γνωστή φόρμα: ευρηματικοί, ξεκαρδιστικά αστείοι διάλογοι με καταιγιστικό ρυθμό - πολύ συχνά το πήγαινα πίσω για να τα προλάβω όλα, με τους αγγλικούς υπότιτλους. Όπως σε όλη τη σειρά σατιρίζονται ανελέητα, πολλά και διάφορα στοιχεία της σύγχρονης Αμερικής.
Η σημαντική διαφοροποίηση έγκειται στο ότι ξετυλίγεται μπροστά μας η τραγικότητα της ηρωίδας, καθώς ολοκληρώνει το ταξίδι της στην Κόλαση για να πουλήσει την ψυχή της στον Διάβολο, προκειμένου να επιτύχει το σκοπό της. Το τίμημα ήταν τελικά πολύ βαρύ: αγαπημένα πρόσωπα, αξίες, φιλίες. Η έκφρασή της όταν, ούσα Πρόεδρος, συνειδητοποιεί το πόσο άδειο (όπως και η ζωή της) είναι το κάποτε σφύζον από ζωή οβάλ γραφείο, είναι χαρακτηριστική.


kOFP2cz.jpg

Τα τελευταία λεπτά του τελευταίου επεισοδίου είναι ένα εξαιρετικό τελείωμα της σειράς.

Οι χαρακτήρες ένας κι ένας και οι ερμηνείες εξαιρετικές από όλους.
Θα αναφέρω τον αγαπημένο μου Kent, τον αριθμολάγνο σύμβουλο (που είχε γάτο ονόματι Fibonacci) του οποίου η, με υφέρποντα ερωτισμό, αλληλεπίδραση με την χιτλερίσκη γραμματέα Sue ήταν από τα πολύ ωραία παρακλάδια της πλοκής.
Ειδική μνεία δικαιούται ο congr. Furlong του οποίου οι ατάκες, δια στόματός του ή μέσω του βοηθού του Will, είναι ασύλληπτες.
 
Last edited: