Πρόβλημα με τα επίγεια ψηφιακά στον απ/τη ns2000 της cosmote tv

sotiris4

AVClub Enthusiast
4 May 2015
800
Καλησπερίζω το forum!

Οπως γράφω και στον τίτλο αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με τον αποκωδικοποιητή της cosmote tv.
1) το κανάλι rik ενώ έχει κανονικά εικόνα δέν παίζει τον ήχο.
2) ενώ στην αρχική αναζήτηση μου εμφανίζει όλα τα κανάλια κανονικά όταν κάνω αποθήκευση δέν μου εμφανίζει στη λίστα τα κανάλια που βρίσκονται στον δίαυλο 51 (Pella, egnatia, time channel). Το περίεργο είναι οτι οι αριθμοί που τα τοποθετώ δεσμεύονται κανονικά. π.χ. αν τα αποθηκεύσω στις θέσεις 10-12 η λίστα εμφανίζει κανονικά τα κανάλια 1-9 και μετά το 13 δηλαδή τα αποθηκεύει κάνοντας τα skip για κάποιο λόγο.

Υ.Γ. 1 - αν κάποιος που εκπέμπει απο το κέντρο εκπομπής χορτιάτη (Κεντρική Μακεδονία) αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα θα ήθελα να το αναφέρει.
Υ.Γ. 2 - αν κάποιος γνωρίζει πού μπορώ να απευθυνθώ στην cosmote για να αναφέρω το bug μήπως το διορθώσουν σε επόμενο update. Στην εξυπηρέτηση πελατών δε νομίζω να ασχολούνται με τέτοια θέματα, οπότε κάποιο τεχνικό τμήμα θα ήταν περισσότερο αρμόδιο

Καλό σας βράδυ!
 

SatZapper

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,154
Όντως συμβαίνει αυτό το φαινόμενο με όλα τα DVB-T Stick της AverMedia, ειδικά για το δίαυλο 51 που ανήκει στη Digital Union και όχι στη Digea...
Ενώ κατεβάζει τα περιφερειακά κανάλια, κατά κάποιο τρόπο δεν αποθηκεύονται μετά την ολοκλήρωση της επίγειας σάρωσης στην γενική λίστα των επίγειων καναλιών στους δέκτες της COSMOTE TV...
 

sotiris4

AVClub Enthusiast
4 May 2015
800
Ο συγκεκριμένος δέκτης έχει υποδοχή rf in, δε χρησιμοποιεί dvb-t stick οπότε αλλού οφείλεται το πρόβλημα. Επίσης για το άλλο θέμα που αντιμετωπίζω σχετικά με το rik παρατήρησα οτι το πρόβλημα εμφανίζεται και στα ξενα ειδησεογραφικά που βρίσκονται στον ίδιο δίαυλο (dw, BBC, tv5). Κρίμα πάντως! Γιατί κατα τα άλλα ο συγκεκριμένος δέκτης έχει εξαιρετική ποιότητα εικόνας, ειδικά με ρύθμιση στα 1080p η εικόνα σε σχέση με αυτή του ενσωματωμένου tuner της δικής μου τουλάχιστον τηλεόρασης είναι η μέρα με τη νύχτα.
 

SatZapper

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,154
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με τα επίγεια ψηφιακά στον απ/τη ns2000 της cosmote tv

Για τα δορυφορικά επίγεια της ΕΡΤ έγιναν πρόσφατα Mpeg-4 (από Mpeg-2) και ίσως χρειάζεται μια εκ νέου σάρωση στα επίγεια του ενσωματωμένου δέκτη σου….
Για το δίαυλο 51 που ανήκει στη Digital Union υπάρχουν θέματα με κάποια ψηφιακά δεδομένα από τον πάροχο ως αναφορά “ONID, ΤSID και Αναγνωριστικό δικτύου”….
 

sotiris4

AVClub Enthusiast
4 May 2015
800
Προχώρησα σε εκ νέου σάρωση αλλά το πρόβλημα παραμένει. Η μόνη πατέντα που πιάνει είναι να βγάζω και να βάζω το HDMI την ώρα που είναι συντονισμένος ο δέκτης στο rik οπου σε αυτή την περίπτωση ο ήχος παίζει κανονικά. Αν όμως αλλάξω κανάλι π.χ. ΑΝΤ1 και το συντονίσω πάλι στο rik ο ήχος και πάλι δέν παίζει.
Για τα περιφερειακά τωρα, είναι γνωστό οτι τα κανάλια του διαύλου 51 (pella, egnatia, time) αλλα και του διαύλου 50 (euro, gnomi) εκπέμπουν εκτός συχνοτήτων digea και αυτό πιθανόν να παίζει το ρόλο του. Αν και ο δίαυλος 50 δέν αντιμετωπίζει κάποιο θέμα στο δέκτη της cosmote. Παλιότερα αν δεν κάνω λάθος αυτά τα κανάλια είχαν θέμα στον pace της nova.