Ακουστικά για PC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Καλησπέρα σε όλους. Αφού έχω φτιάξει τα πάντα στο PC όπως θέλω, ήρθε η ώρα να δω και το θέμα του ήχου. Στην παρούσα φάση χρησιμοποιώ τα ασύρματα SteelSeries Siberia 800 (που θα πάνε στο PlayStation) συνδεδεμένα με οπτική πάνω στην on board κάρτα της μητρικής. Η εν λόγω κάρτα έχει τα κάτωθι χαρακτηριστικά:

Audio
ROG SupremeFX 8-Channel High Definition Audio CODEC S1220A
- Dual OP Amplifiers
- Impedance sense for front and rear headphone outputs
- Supports : Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel Jack-retasking
- High quality 120 dB SNR stereo playback output and 113 dB SNR recording input
- Supports up to 32-Bit/192kHz playback *3
Audio Feature :
- SupremeFX Shielding™ Technology
- Optical S/PDIF out port(s) at back panel
- Sonic Radar III
- Sonic Studio III

Η χρήση που κάνω στο PC μοιράζεται 50/50 σε παρακολούθηση ταινιών και Gaming. Μουσική καθόλου. Με ενδιαφέρει να έχω καθαρό δυνατο ήχο, να ακούω λεπτομέρειες και έχω και μια ελαφριά προτίμηση στο μπάσο, θέλω να δίνει. Τώρα, επειδή δεν έχω ιδέα από ήχο ή εξειδικευμένες αγορές, έχω δύο επιλογές. Να προχωρήσω στην αγορά των νέων SteelSeries Arctis pro wireless που η συντριπτική πλειοψηφία των reviews τα επιλέγει ως τα καλύτερα ή να ρωτήσω εδώ αν μπορώ με αυτά τα λεφτά, άντε βαριά μέχρι 350 το πολύ να πάρω έναν καλύτερο συνδυασμό dac και ακουστικών, ασύρματων ή ενσυρματων δεν με ενδιαφέρει. Τέλος, στα Windows έχω ενεργοποιημενο το dolby atmos for headphones. Δεν ξέρω αν είναι gimmick, το είχα πετύχει δωρεάν σε προσφορά πριν αρκετό καιρό και το έβαλα... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Audeze Mobius (για να έχεις όλα τα features του θα πρέπει μάλλον να το έχεις σε wireless mode αλλά λειτουργεί και με καλώδιο)
V-Moda
Beyerdynamic

Δεν χρειάζεσαι DAC. Η κάρτα ήχου σου δείχνει μια χαρά. Δεν την ξέρω κ δεν την μελέτησα πολύ αλλά μάλλον σε πρώτη φάση δεν είναι απαραίτητος ο DAC.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σε όλες τις παραπάνω προτάσεις, η συνδεση με το PC πως είναι προτιμότερο να γινει; με usb ή 3.5mm jack? Review των audege είχα δει αλλά με είχε αποθαρρύνει η τιμή αρχικά. Για τα sennheiser διαβάζω ότι είναι για μουσική περισσότερο παρά για την χρήση που θέλω εγώ και θέλουν και dac για πλήρη απόδοση; επίσης από beyerdynamic δεν ξέρω τι θα ήταν καλή επιλογή...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Η κάρτα που έχεις είναι καλή για αρχή , δες πως θα πάει και μετά αποφασίζεις αν θέλεις πιο καλό ντακ.
Αν θέλεις αποκλειστικά gaming και ταινίες τότε δες προς mobius και φυσικά Steel series.
Μην ασχολείσαι με τα υπόλοιπα....
Αν σου φτάνει το χρήμα το mobius είναι το πιο high end gaming ακουστικό.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Κατάλαβα, άρα με συνδυασμο FiiO E10K συν τα Sennheiser Momentum πχ δεν θα πάρω καλύτερο αποτέλεσμα από τα arctis pro ή τα mobius αυτό περισσότερο με ενδιαφέρει. Την steelseries μια και έχω ήδη τα Siberia 800 την εμπιστεύομαι και δίνει έτοιμο το σετ ακουστικά dac και τα συνδέω με οπτική με το PC. Για τα mobius ποιος είναι ο ιδανικός τρόπος σύνδεσης;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Δεν χρειάζεσαι DAC για αρχή οπότε μιλάμε πάντα για αναλογική σύνδεση δλδ (mini)jack των ακουστικών στην κάρτα ήχου σου.
Ή για Bluetooth αν μιλάμε για τα Mobius πχ.

Προσωπικά δεν θα μοίραζα το budget DAC/Amp. Θα προτιμούσα να πάρω τα καλύτερα δυνατά ακουστικά.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Κατάλαβα, άρα με συνδυασμο FiiO E10K συν τα Sennheiser Momentum πχ δεν θα πάρω καλύτερο αποτέλεσμα από τα arctis pro ή τα mobius αυτό περισσότερο με ενδιαφέρει. Την steelseries μια και έχω ήδη τα Siberia 800 την εμπιστεύομαι και δίνει έτοιμο το σετ ακουστικά dac και τα συνδέω με οπτική με το PC. Για τα mobius ποιος είναι ο ιδανικός τρόπος σύνδεσης;

Το αν θα πάρεις καλύτερο ή όχι αποτέλεσμα είναι θέμα γούστου.
Πιο πάνω ανέφερες ότι θέλεις αποκλειστικά gaming ακουστικό και απόρριψες τα momentum.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι φυσικά να προσπαθήσεις να ακούσεις και τα mobius και τα steelseries.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Έχεις δίκιο για τα Momentum απλά διάβασα ότι είναι για μουσική περισσότερο παρά την πρόταση σου, αλλά μπορεί να έλεγε και χαζομάρες το άρθρο. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές για τα Steel series ή τα mobius η μόνη λύση είναι να τα πάρω από Amazon με DOA και να τα επιστρέψω αν δεν μου αρέσουν εκτός και αν ξέρετε κανένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη που να τα έχει :)

Edit: ίσως χαζή ερώτηση, αλλά πχ τα mobius με κάποιο dac-amp αντί την on board κάρτα ήχου θα παίζει καλύτερα; το ρωτάω γιατί όπου και να δω λένε πως ένα dac-amp πχ το FiiO ή της creative πες αποδίδει σίγουρα καλύτερα από τις on board κάρτες. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα και ρωτάω ότι να ναι.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Νομίζω ότι για gaming (και όχι μονο) πολύ καλά θα είναι τα akg 701,702,712 pro. Μάλλον αγορά από thomann. Και λογικά θα χρειαστείς ενισχυτη ή dac ενισχυτη. Λ8γικα με ένα ifi nano idsd black θα είσαι πολύ καλά. Έχει και πιο οικονομικά. Άκουγα τις προάλλες ένα fiio που έπαιζε πολύ καλά. Το ποιο ήταν θα μας το πει ο peterkalymnos από τον οποίο το δανείστηκα. Αλλά δεν ξέρω αν έχει επαρκές γκάζι για τα akg.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Τα Mobius δεν νομίζω πως χρειάζονται ενισχυτή γιατί έχουν ενεργό κύκλωμα ως ασύρματα. Αν τα θες μόνο για ενσύρματη σύνδεση δεν νομίζω πως έχει νόημα να πας σε αυτά γιατί το full potential τους το δίνουν με το ενεργό κύκλωμα τους σε λειτουργία. Έχουν κ dedicated app νομίζω.
https://www.audeze.com/products/mobius-series/mobius-headphone
Δες εδώ για λεπτομέρειες.
Στον αντιπρόσωπο στην Αθήνα υπάρχουν 99% για ακρόαση. Στην Θεσσαλονίκη δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο συνεργαζόμενο κατάστημα. Μπορείς πάντα να κάνεις ένα τηλ για πληροφορίες.

Από την γκάμα της Audeze με ενσύρματη σύνδεση μπορείς ίσως να δεις τα κλειστά el8 (titanium) τα οποία όμως μάλλον ξεφεύγουν σε τιμή.

Σε Beyer θα κοίταζα τι υπάρχει σε κλειστό ακουστικό στην κατηγορία τιμής που θες να κινηθείς.

Τα v-moda έχουν gaming προσανατολισμό τα έψαξες καθόλου;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Νομίζω ότι για gaming (και όχι μονο) πολύ καλά θα είναι τα akg 701,702,712 pro. Μάλλον αγορά από thomann. Και λογικά θα χρειαστείς ενισχυτη ή dac ενισχυτη. Λ8γικα με ένα ifi nano idsd black θα είσαι πολύ καλά. Έχει και πιο οικονομικά. Άκουγα τις προάλλες ένα fiio που έπαιζε πολύ καλά. Το ποιο ήταν θα μας το πει ο peterkalymnos από τον οποίο το δανείστηκα. Αλλά δεν ξέρω αν έχει επαρκές γκάζι για τα akg.
Δεν ξέρω για τα 712pro αλλά τα 701(και μάλλον κ τα 702) που είχα δεν νομίζω πως έχουν το slam κ την έκταση στο χαμηλό που μάλλον χρειάζεται στα παιχνίδια... Θέλουν σίγουρα ενισχυτή.
Από χωρική πληροφορία μάλλον τα πάνε καλά.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
V-Moda είδα τα Μ 100 crossfade σε over the ear δεν ξέρω αν αυτά εννοείς να κοιτάξω;
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Έχω μια άλλη απορία πως γίνεται ένα Bluetooth headset σαν τα Mobius να έχει καλύτερο ήχο από ενσύρματο. Και τα Siberia είναι ασύρματα αλλά δεν είναι Bluetooth πχ.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αν ρωτάς εμένα δεν ξέρω να σου πω!
Σίγουρα όμως τα Mobius έχουν πολύ software που τρέχει από πίσω.
Το οποίο είναι και πολύ πρωτοποριακό από όσο έχω διαβάσει και δεν νομίζω πως κάποια άλλη εταιρία έχει κάτι αντίστοιχο. .
Επίσης το όλον software/hardware είναι optimized για gaming.
Από εκεί κ πέρα μόνο με ακρόαση μπορεί να είναι σίγουρος κανείς
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω για τα 712pro αλλά τα 701(και μάλλον κ τα 702) που είχα δεν νομίζω πως έχουν το slam κ την έκταση στο χαμηλό που μάλλον χρειάζεται στα παιχνίδια... Θέλουν σίγουρα ενισχυτή.
Από χωρική πληροφορία μάλλον τα πάνε καλά.

+1
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όσο αφορά τα mobius έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή και DSP , θα τα συνδέσεις με
USB στον Η/Υ και παρακάμπτουν τα πάντα και παίζουν μόνα τους.
Φυσικά και χρειάζεται να τρέχει η εφαρμογή που τα συνοδεύει για το 100%
Υπάρχει και η δυνατότητα χρήσης με αναλογικό καλώδιο αλλά και πάλι επεμβαίνει
ο εσωτερικός ενισχυτής (αν δεν κάνω λάθος).
Το mobius όπως και να το συνδέσεις επεμβαίνει το εσωτερικό dac/amp που έχει , συνεπώς αν χρησιμοποιήσεις
σύνδεση bluetooth με μη απωλεστικό πρωτόκολλο πχ aptx HD τότε είναι το ίδιο με το να το έχεις με σύνδεση USB.

(Η αντιπροσωπεία είναι από τις καλύτερες σε θέματα Demo κλπ , κάνε τους ένα τηλέφωνο)
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ααα μάλιστα.. έκανα λάθος λοιπόν.
Δεν ήξερα πως συνδέονται ενσύρματα.
Νόμιζα πως έχουν ασύρματη σύνδεση κ κάνουν τα διάφορα "κόλπα" τους...
Μάι μπαντ..
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Η αλήθεια είναι πως η εταιρεία τα λέει λίγο μπερδεμένα στην σελίδα της.
Έχουν αναλογική είσοδο ΑΛΛΆ η εταιρεία δεν δίνει αντίσταση για το ακουστικό στα specs
παρά μόνο max spl.
Από αυτό συμπεραίνω ότι ακόμα με την αναλογική σύνδεση επεμβαίνει το εσωτερικό ενισχυτικό του ακουστικού.
Μπορεί και να κάνω λάθος.
Πάντως το ακουστικό ''παίζει'' όπως πρέπει με την usb σύνδεση στον Η/Υ.