LG UM7450PLA : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johnnyman

New member
8 December 2012
45
Καλησπέρα παιδιά. Πήγα σήμερα και αγορασα την συγκεκριμένη τηλεόραση 43UM7450 στα 559 ευρώ..
Ειναι καλή αγορά? Αξίζει?
Υπήρχε τπτ καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.

Ευχαριστώ..



-------------------------------------------------------------------------

43UM7450PLA : PLS panel RGB,50/60Hz
50UM7450PLA : VA panel RGB,50/60Hz
55UM7450PLA : PLS panel RGB,50/60Hz
65UM7450PLA : PLS panel RGB,50/60Hz
70UM7450PLA : VA panel RGB,50/60Hz

------------------------------------------------


Reviews - tests :

55"...[prohardver.hu]...LG 55UM7450 test...https://prohardver.hu/teszt/lg_55um7450_teve/lg_55um7450.html

μετάφραση google hu to en


target values SDR (120 cd / m² luminance, 6500 K color temperature, 2.2 gamma):
124 cd / m² and the black level was 0.1635 cd / m², so the real contrast was 759: 1


LG 55UM7450PLA - Ideal Settings
Backlight: 52
Contrast :80
Brightness: 43
Sharpness: 10
color Depth: 50
shade: 0
Dynamic contrast :no
super Resolution: Switchable
color Range :Extended
Gamma 2.2
black Level: Low image control
eye Care: no
TruMotion In case of Off / On: User
noise abatement Off / Noise: Low
MPEG :no
color Temperature: Warm2


55"...[rtings.com]...LG 55UM7300PUA review...https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/um7300



65"...[tweakers.net]...LG 65UM7450PLA vs Samsung UE65RU7170S vs Philips 65PUS6504/12 vs Sony KD65XG7096...https://tweakers.net/reviews/7662/betaalbare-65-inch-televisies-veel-tv-voor-weinig.html

μετάφραση google nl to en


2003402134.jpeg


2003402128.jpeg


2003426604.jpeg


2003426606.jpeg


ANSI Contrast ratio: 1007:1

65UM7450PLA : Assembled in Poland


-----------------------------

-Αρχικές ενδεικτικές τιμές στην ελληνική αγορά:

70UM7450PLA : 1.799
65UM7450 : 1.499
55UM7450 : 1.049
50UM7450 : 799
43UM7450 : 699
 
Last edited by a moderator:

johnnyman

New member
8 December 2012
45
Τώρα θυμήθηκα ότι υπάρχει και αυτό το site..
Είχα ανοίξει θέμα επιλογής tv σε γειτονικό φόρουμ και δεν μου είχε απαντήσει κανείς...

Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος με την εικόνα και τις λειτουργίες..
Την έχει πάρει κανείς άλλος?
 

Utrion

New member
18 August 2019
1
Καλησπέρα, αγόρασα και εγώ πριν μια μέρα την 49UM7450PLA. Φυσικά περιμένοντας να είναι και αυτή IPS μοντέλο όπως γράφανε και στο site της εταιρίας από την οποία την αγόρασα και στο επίσημο site το κρύβουν ειδικά στο ελληνικό αλλα στο γερμανικό site το αναφέρουν. Όλα τα υπόλοιπα μοντέλα ειναι IPS. Η γνώμη μου είναι πολυ περιορισμένη γωνία θέασης . Τα χρώματα για NETFLIX/AMAZON/HDD είναι αρκετά καλά αλλα στα πλάγια προς το τέλος της οθόνης όταν δεν είναι η εικόνα από μόνη της πολύ φωτεινή κάνει άσπρες σκιές (ξασπρίζει :)) . Θεωρώ ότι ειναι παραπλανητική διαφήμιση βασικά αυτό που κάνουν !!!! Το μενου και το τηλεχειριστίριο καταπληκτικό κάνει τα πάντα πιο έυκολα. Αυτά σαν αρχικά ίσως στο μέλλον αναβάσω και φωτογραφίες από αυτά που λέω.... Να σε ρωτήσω η IPS τα μαύρα της πόσο φωτεινά είναι ?
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Αγορασα προχθές την συγκεκριμένη τηλεόραση (50 ίντσες με va panel). Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το μαύρο που το έχω παρατηρήσει τόσο σε Netflix/Amazon (με τη ένδειξη HD) και αναπαραγωγή 1080p από στικακι (πιο μικρή ποιότητα δεν δοκίμασα).

Στο μαύρο και ειδικά σε αντικείμενα/ανθρώπους που δεν βρίσκονται σε πρώτο πλάνο ή δεν είναι στο κέντρο της οθόνης, κάνει έντονα κουτάκια κουτάκια και πάρα τις προσπάθειες για ρύθμιση, δεν έχω καταφέρει να βρω λύση.

Έχει πρόβλημα η τηλεόραση; Κάνω κάτι λάθος; Κάθε βοήθεια δεκτή.

ΥΓ: Εξαιρουμένου του προηγούμενου και για 440 που έδωσα, είναι καλή επιλογή. Καλές γωνίες θέασης αν και va panel, καλή απόκριση το Web OS (4.5),το magic remote κάνει την διαφορά και η ποιότητα κατασκευής είναι καλή.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: LG 43UM7450 ή Samsung UE43RU7102?

Σας ευχαριστώ πολύ.
Δεν ήταν για εμενα οι συσκευές αλλά για τους γιους μου.
Gamer στα 54 είναι λίγο δύσκολο :)
Tελικά αγόρασα από τον Κωτσόβολο 2 LG 43UM7450 με το magic remote με το air play να παίζουν καθοριστικό ρόλο στην απόφασή μου και να είναι εξαιρετικά χρήσιμο και βολικό.
Με την εικόνα κόντεψα να πάθω ένα μικρό εγκεφαλίκο όταν αφού συντόνισα τα κανάλια,έβαλα ERT SPORTS HD που εκείνη την ώρα είχα ποδοσφαιρο,τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.
Τέτοια θαμπή εικόνα σε FHD μετάδοση δεν είχα ξαναδεί.
Μετά το πρώτο σοκ,συνηλθα και πήγα να δω πως παιζουν οι υπόλοιπες τηλεοράσεις και ευτυχώς...ο αγώνας δεν μεταδιδόταν σε FHD.
Για 379 ευρω που κόστισε η κάθε μία,μάλλον είμαι ευχαριστημένος με την απόδοσή τους.
Ο χρόνος βέβαια θα δείξει αν αυτά που γράφω τώρα συνεχίσουν να ισχύουν.
 
Last edited by a moderator:

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Πήρα και εγώ προχθές την LG 43UM7450 στα 379 για την κουζίνα που είναι αρκετά μεγάλη σε τετραγωνικά για να βγάλω μια μεγάλη Sony CRT που είχα (και μόνο γερανό δεν χρειάστηκα για να την βγάλω).
Δεν έχω καταλάβει αν έχει διαφορά το PLS πάνελ από το IPS η όχι ...και αν έχει ποια είναι αυτή με λίγα λόγια ??
Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω για να πετύχω την καλύτερη εικόνα ? Κάποια στιγμή που την κοίταγα έβλεπα κάποιο πιο έντονο ροζ να παίζει στο πρόσωπο στα μάγουλα.... επαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις και νομίζω ότι έστρωσε αλλά καλύτερα να την ρυθμίσω σύμφωνα με αυτούς που το έχουν ψάξει το θέμα.
Έχω στο καθιστικό και την 55 LF 652V αν υπάρχουν και για αυτή κάποιες ρυθμίσεις θα το εκτιμούσα αν και δεν έχω κανένα παράπονο από την εικόνα της.
Συγνώμη αν δείχνω "άσχετος" με τις ρυθμίσεις ....αλλά περνάω τον χρόνο μου στα "εργαλεία και μαστορέματα¨ και δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις στις TV.
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.... Ευχαριστώ !!!-bye-
 

mantilas

Senior Member
20 January 2010
564
Καλησπέρα, κάτοχος κι εγώ της 50αρας,αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Στιγμιαία η οθόνη δείχνει μαύρο, το κάνει συχνά σε replay OTE TV. Όταν βλέπω μέσω δορυφόρου το κάνει πολύ πιο σπάνια αλλά το κάνει. Τι μπορεί να φταίει; Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο αποκωδικοποιητης της ΟΤΕ TV?
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Re: Αγορά 50"-55" έως 500

Καλησπέρα .. ήμουν στο ίδιο δίλημμα ... όταν τις είδα από κοντά και έπαιξα λίγο μαζί τους κατέληξα εύκολα στην LG 7450 στις 55'
Αγοράστηκε σήμερα και εγκαταστάθηκε κιόλας.
Εύχρηστο μενού. καλή εικόνα για IPS της κατηγορίας, λιγότερα κορεσμένα χρώματα από τα ψεύτικα της Samsung, και τα apple tv και το netflix τρέχουν μια χαρά ...

Άσχετό ... γιατί στον συγχρονισμό δεν βρήκε τα κανάλια της ERT ?
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Αγορά 50"-55" έως 500

λιγότερα κορεσμένα χρώματα από τα ψεύτικα της Samsung, και τα apple tv και το netflix τρέχουν μια χαρά ...

Άσχετό ... γιατί στον συγχρονισμό δεν βρήκε τα κανάλια της ERT ?

Δεν ισχύει ότι η Samsung ή οποιαδήποτε τουλάχιστον επώνυμη τηλεόραση έχει "ψεύτικα" χρώματα,είναι θέμα σε τι ρύθμιση την βάλεις.
Εφόσον μέσα από το μενού της εικόνας επιλέξεις την προρύθμιση εικόνας Ταινία ή Σινεμά ή όπως αλλιώς το αναφέρει ο κάθε κατασκευαστής τότε το μέσο προβολής θα έρθει πιο κοντά στην αναφορά και τα πρότυπα και η εικόνα σου θα γίνει πιο ρεαλιστική.

Στην αναζήτηση ψηφιακών καναλιών δεν βρήκε τα κανάλια της ΕΡΤ διότι το σήμα σε αυτή την συχνότητα είναι πιο αδύναμο στην περιοχή σου,και δεν το λαμβάνει το σύστημα λήψης σου,η κεραία σου δηλαδή.Αν βελτιωθεί αυτό (κεραία,καλωδίωση,πρίζα) θα τα πιάσεις.
 

cult

Established Member
22 August 2006
266
LG 65um7400 εναλλαγη απο τα τηλεοπτικα στα δορυφορικα κανάλια;

Γεια χαρα σε ολους.
ΠΑιδια μια ερώτηση. Ειμαι ο ευτυχης κάτοχ ος μιας LG 65um7400.
Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει γρηγορος τροπος εναλλαγης απο τα τηλεοπτικα κανάλια στα δορυφορικα και τουμπαλιν, αφου μεχρι τωρα το κανω μεσω των ρυθμισεων.