Αγορα Ηχεια+ενισχυτης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jignify

New member
19 January 2018
10
Επειτα από το γάμο προέκυψε ένα μικρό budget για να βγάλω κάποια γούστα επιτέλους.
Budget : 1000 - 1200 ευρώ.
Χώρος : 20 τ.μ. και απόσταση ακρόαση 2,5 - 3 μέτρα.
Σκοπός : Μουσικη απο πικάπ και cd. Δεν θα κανω παρτυ δεν θα ξεσηκώσω τη γυναίκα. Θέλω να βαλω tool, ac/dc, slipknot, audioslave και να ακουσω σαν ανθρωπος απο το καναπέ μου.
Βρίσκομαι λάρισα άρα δεν ειναι πολύ εύκολη η πολλαπλή ακρόαση από επιλογές.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις γνώσεις σας.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα φιλε μου να ζησεται! η αληθεια είναι ότι πρεπει να τρεξεις να ακουσεις διαφορους συνδιασμους μεταξυ ηχειων και ενισχυτών για να δεις και εσυ τι σου καθεται καλυτερα στο δικο σου αυτι ! ωστοσο μια τιμια προταση είναι ηχεια δαπέδου polk audio signature s 50 500 ευρω και ενισχυτης ολοκληρωμένος yamaxa s 701 500 ευρω η το αμεσως μεγαλυτερο μοντελο το 801 που κοστιζει 800 ευρω !
 

jignify

New member
19 January 2018
10
Σε ευχαριστώ και για τις ευχές και για την πρόταση. Απ' ότι βλέπω Σκρουτζ έχουνε πέσει στα 450 τα ηχεία. Σχετικά με την ακρόαση, εννοώ πως θέλω να κατασταλάξω σε 4 Μαξ 5 συνδιασμούς και μετά να οργανώσω ένα ταξίδι Αθήνα για να τα ακούσω όλα και να καταλήξω. Προφανώς και δε θα αγοράσω κάτι που δεν θα ακούσω πρώτα! Επομένως προτάσεις δεκτές..Να πω την αλήθεια προτιμώ να επενδύσω σε καλό ενισχυτή όπως ο 801 και αν χρειαστεί αργότερα να αλλάξω ηχεία. Έτσι κι αλλιώς είμαι σε ενοίκιο άρα σε επόμενο σπίτι πιθανόν να μην με ικανοποιεί όσο θέλω.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα και παλι φιλε μου ! για μενα ο 801 ειναι καλυτερη επιλογη και απο θεμα οδηγησης και αν μελλοντικα χρειαστεις να κανεις αλλαγη στα ηχεια ο συγκεκριμενος μπορει να οδηγησει σωστα αρκετα ηχεια της κατηγοριας παντως επειδει υπαρχουν πολλες επιλογες να δωσεις μεγαλη βαρυτητα στον ενισχυτη!
 

jignify

New member
19 January 2018
10
Κατέληξα στον 701, τον βρίσκω στα 500 ευρώ περίπου καινούριο. Για τα ηχεία θα ήθελα μερικές ακόμα προτάσεις για να μπορώ να συγκρινω από κοντά.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ο χώρος σου είναι μεγάλος.
Ρίξε καμία ματιά σε Klipsch που είναι και εύκολα στην οδήγηση , Elac Debut F6.2 (ή F5.2)
Polk Audio.
Σε γενικές γραμμές πρόσεξε να τα οδηγεί με άνεση ο ενισχυτής σου.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Mια χαρα τιμη τον βρηκες ! από ηχεια επειδή ακους ροκ ακούσματα σιγουρα θα αγαπας το στυλ να ακους καθαρα και δυνατα! τα παρακατω ηχεια που εχω να σου προτείνω είναι τα εξης 1) polk audio t 50 κοστιζει 330 ευρω 2) monitor audio bronze 5 στα 500 ευρω 3)klipsch r 620 f στα 800 ευρω! όλα τα ηχεια είναι δαπέδου με υψηλη ευαισθησια !! και αν εξαιρέσεις τα 1 που εχει 6 ωμ τα υπολοιπα είναι 8 που σημαινει ότι ο ενισχυτης θα τα οδηγησει και τα 3 με ανεση ! μια ιδεα σου δινω εχεις και άλλες επιλογες αλλα θα πρεπει να τα ακουσεις όλα αυτά με το δικο σου αυτι! σου ευχομαι ολοψυχα καλες αγορες να εχεις !!!!-bye-
 

jignify

New member
19 January 2018
10
Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις, να πω την αληθεια έχω ερωτευτεί με τα monitor audio bronze 6 που τα έχω ακούσει αλλά ξεφεύγουν σε τιμή. Τα bronze 5 δεν τα έχω τσεκαρει αλλά θα το κάνω σίγουρα. Έχω σε εκτίμηση τα Klipsch που όπως διαβάζω κουμπωνουν εύκολα σε πολλούς συνδιασμούς με καλό αποτέλεσμα. Όσον αφορά τα ακούσματα, δυο τραγούδια που παίζουν σε όλα τα τεστ μου :
1) Tool - 10000 days pt.2 wings for marie
2) Slipknot - Before I forget
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις, να πω την αληθεια έχω ερωτευτεί με τα monitor audio bronze 6 που τα έχω ακούσει αλλά ξεφεύγουν σε τιμή. Τα bronze 5 δεν τα έχω τσεκαρει αλλά θα το κάνω σίγουρα. Έχω σε εκτίμηση τα Klipsch που όπως διαβάζω κουμπωνουν εύκολα σε πολλούς συνδιασμούς με καλό αποτέλεσμα. Όσον αφορά τα ακούσματα, δυο τραγούδια που παίζουν σε όλα τα τεστ μου :
1) Tool - 10000 days pt.2 wings for marie
2) Slipknot - Before I forget

Κάνε οικονομία και πάρε τα 6 , ο χώρος είναι μεγάλος και τα σηκώνει.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Φιλε μου jignify εχουμε ακριβως τα ιδια ακουσματα. Οποτε θα σου ελεγα, κρινωντας φυσικα απο τον εαυτο μου, να πας σε monitor audio. Ταμαμ για μεταλλιες και φυσικα για οτι αλλο θες. Επισης ματσαρουν υπερβολικα καλα με ενισχυτες cambridge audio και atoll. Δε ξερω τωρα στο μπατζετ που εχεις θεσει τι μπορει να βρεις με αυτο τον συνδυασμο. Ισως cambridge cxa60 με τα bronze 5. Θα παει κανα 1200αρι.

Γιαμαχα εννοειται πολυ καλη λυση και πολυ value for money ενισχυτες και ματσαρουν καλα θεωρω με μονιτορ audio.

Κλιπς θα ελεγα να τα αποφυγεις γιατι με αυτα που ακους ισως σε κουραζουν σε πολυωρες ακροασεις. "Φωναζουν" αρκετα και εντυπωσιαζουν αλλα εμενα με κουραζουν. Βεβαια γουστα ειναι αυτα ...

Γενικα μη βιαστεις. Οτι μπορεις να ακουσεις να παρεις μια μυρωδια καλο θα ειναι.

Ιδανικα οπως ειπα cambridge cxa60 με monitor audio bronze 5. Στο μπατζετ σου και θα ακους πολυ καλα και ποιοτικα. Βεβαια δεν εχω υπολογισει cd και πικαπ. Δε ξερω αν εχεις ηδη. Αλλιως τα απο πανω πιανουν το ταβανι των 1200.

Γενικα παρε τον χρονο σου διαβασε οτι μπορεις κατεβα μια μερα Αθηνα και ακου καποια πραγματα και εδω ειμαστε.
 

jignify

New member
19 January 2018
10
Όμορφη και χρήσιμη η απάντηση σου! Δεν θα βιαστώ μιας και έχει και η αναζήτηση την χαρά της. Εδώ ψάχνουμε review για παπουτσια..Διαβάζω όσο περισσότερο μπορώ αλλά είναι και λίγο χάος τα ρεύματα, οι ;ποστασεις τα watt και πάει λεγωντας..να πω την αλήθεια. Μου πρότεινε και ένας φίλος Cambridge γιατί δεν του αρέσει η Yamaha και νιώθει προδομένος και παθών από marantz. Δίνω 1000 με 1200 για ενισχυτή και ηχεία. πηγή έχουμε πικάπ έχουμε flac αρχεία έχουμε cd..Αργότερα θα γίνει αναβάθμιση και εκεί αλλά με τον καιρό! Επομένως τα 1200 δεν είναι απαγορευτικα αν καψουρευτω κάτι.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Περιφημα. Απο μενα λοιπον cambridge με monitor audio.

Η αποσταση παιζει σημαντικο ρολο σαφως και η τοποθετηση. Τωρα τα βατ και αυτα παιζουν ρολο αλλα θα σου πω συμφωνα με το δικο μου σεταπ που ειναι cx a80 και μονιτορ ρχ8 σιλβερ προηγουμενο μοντελο οτι ο ενισχυτης τα παει τρενο σε εξαιρετικα υψηλες σταθμες χωρις να ψαλιδιζει η να παραμορφωνει. Νιωθω οτι παει οσο ψηλα αντεχει το αυτι μου. Στο σαλονι που τα εχω ειναι καμια 30τμ και τα ηχεια αποσταση εχουν γυρω στα 2.5 μετρα μεταξυ των και δυστυχως σχετικα κοντα σε τοιχο οποτε εχω λιγο μπουμαρισμα που το φερνω στα ισια με σφουγγαρακια στα ηχεια στις οπες τους και με το bass control λεβιεδακι του ενισχυτη. Η θεση ακροασης καναπε παλι στα 2.5 με 3 μετρα.
Ο cxa80 εχει ονομαστικα 80 βατ. Πριν ειχα τον χαρμαν καρντον hk990 με τα ιδια ηχεια που βγαζει 150!!! Η καλυτερη αλλαγη ηταν που πηρα τον cambridge..... Τωρα πως εξηγειται αυτο.. Βρασε ρυζι....κολοκυθοπιτα και γουστα μαλλον αλλα νιωθω οτι παρολο που επεσα στα μισα βατ δεν εχασα τιποτε απο εντασεις αλλα ισα ισα τιθασσευσα το μπασο στα ηχεια και εχω καλυτερη εστιαση και μουσικοτητα.

Μαραντζ και Γιαμαχα παντως μην απορριπτεις επειδη καποιος επαθε κατι. Μηχανηματα ειναι και αμα ρωτησεις σιγουρα καποιος θα χει παραπονα απο κατι. Ειναι νομοτελειακο. Δεν υποβαθμιζει την ποιοτητα τους ομως. Επισης λαβε υποψη οτι ειναι μεγαθηρια και απειρα χρονια στον χωρο αρα κατι κανουν καλα.

Επειδη και γω πριν μερικα χρονια εψαχνα και εκανα ακροασεις σε ηχεια κυριως διαπιστωσα οτι μεχρι και 2000 ευρω προσωπικα μιλωντας τα monitor audio δεν ειχαν αντιπαλο για τα δικα μου αυτια. Ολα τους τα μοντελα απο bookshelf εως και δαπεδου ειχα ακουσει. Μου αρεσε ο χαρακτηρας τους. Εγω πηγαινα με mastodon rush και κατι τζαζιες για να εχω μια πιο σφαιρικη αποψη. Σε ενα καταστημα βαλαμε και κλασικη. Τα ηχεια απλα παιζανε οτι τους εδινες. Μονιτορ ονομα και πραμα. Αυτο ενδεχομενως καποιους να τους κουραζει. Ισως να θελουν στρογγυλεματα οπως chario ας πουμε. Εξαιρετικα αλλα οχι για μενα παραδειγματος χαρη.

Κοιτα και ηχεια της cambridge επισης. Απιστευτα φθηνα γι αυτο που δινουν και εχεις σιγουρο ματς αν σου αρεσει και ο ενισχυτης τους.

Επισης Dali, Elac, Acoustic Energy, Focal και q acoustics. Ολα θεωρω ειναι κοντα στον χαρακτηρα που σου αρεσει.
 

bose

Senior Member
24 January 2007
331
Κατερίνη
Μια αποψη κι απο μένα που χρόνια ακούω για να καταλήξω εκει που θέλω,μη δινεις καμια σημασία σε περιοδικα παρά μονο στ αυτιά σου.
Με το μπάτζετ που διαθέτεις ενισχυτή θα πάρεις Γιαπωνεζικο,αν θες να ακους μουσική με σωμα,διάυγεια,ζωντάνια και καθαρότητα,ο Yamaha σ αυτα τα λεφτα που διαθετεις ειναι μονόδρομος.
Ηχεία,μιας και θα ακούς γενιικα σε χαμηλές εντασεις και προφανως θέλεις πλούσιο ηχο τα klipsch ειναι μια επιλογή ,εχουν την γνωστη αμερακανιά στον ηχο,ακου ομως και τα Q-Acoustics 3050,εχουν απίστευτο μπάσο ακομα και χαμηλά και παιζουν περιπου οπως τα Dali,θα εκπλαγεις απ τον ηχο τους.
Εχω ακουσει focal,μοκαλ,Triangle ........εχω καταληξει στα Dali λογω ισσοροπιας στον ηχο τους,αν ηξερα οτι στο σπιτι μου δε θα μπουμαριζαν τα Q θα τα ειχα χτυπησει.
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Μια αποψη κι απο μένα που χρόνια ακούω για να καταλήξω εκει που θέλω,μη δινεις καμια σημασία σε περιοδικα παρά μονο στ αυτιά σου.
Με το μπάτζετ που διαθέτεις ενισχυτή θα πάρεις Γιαπωνεζικο,αν θες να ακους μουσική με σωμα,διάυγεια,ζωντάνια και καθαρότητα,ο Yamaha σ αυτα τα λεφτα που διαθετεις ειναι μονόδρομος.
Ηχεία,μιας και θα ακούς γενιικα σε χαμηλές εντασεις και προφανως θέλεις πλούσιο ηχο τα klipsch ειναι μια επιλογή ,εχουν την γνωστη αμερακανιά στον ηχο,ακου ομως και τα Q-Acoustics 3050,εχουν απίστευτο μπάσο ακομα και χαμηλά και παιζουν περιπου οπως τα Dali,θα εκπλαγεις απ τον ηχο τους.
Εχω ακουσει focal,μοκαλ,Triangle ........εχω καταληξει στα Dali λογω ισσοροπιας στον ηχο τους,αν ηξερα οτι στο σπιτι μου δε θα μπουμαριζαν τα Q θα τα ειχα χτυπησει.

Δεν μπουμαρουν τα 3050 και κολλητά στον τοίχο να τα έχεις και σε γωνίες.
Αφού είσαι Κατερίνη κάνε μια βόλτα από Σόφια να τα πάρεις με 450 ευρώ
 

bose

Senior Member
24 January 2007
331
Κατερίνη
Εχω πάρει ήδη τα Dali Oberon από Ελληνικό καταστημα.Εσείς δωστε τα λεφτα στους Βουλγαρους και τους Τουρκους αλλα να ειστε και προετοιμασμένοι να στειλτε και τα παιδια σας εκει για δουλεια ή να τα απασχολουνε οι πολυεθνικες ως δούλους
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εχω ακουσει focal,μοκαλ,Triangle ........εχω καταληξει στα Dali λογω ισσοροπιας στον ηχο τους,αν ηξερα οτι στο σπιτι μου δε θα μπουμαριζαν τα Q θα τα ειχα χτυπησει.

Εμένα από αυτά που αναφέρεις μου αρέσουν σφόδρα τα Triangle. Και τα υπόλοιπα βέβαια πολύ ωραία, κάθε ηχείο και το δικό του ήχο. Αλλά αν με ρωτούσες το allrounder, θα κοιτούσα τα Elara π.χ. μια και σε αυτή την κατηγορία φαντάζομαι ότι μιλάμε (Oberon κλπ).
 

bose

Senior Member
24 January 2007
331
Κατερίνη
Εμένα από αυτά που αναφέρεις μου αρέσουν σφόδρα τα Triangle. Και τα υπόλοιπα βέβαια πολύ ωραία, κάθε ηχείο και το δικό του ήχο. Αλλά αν με ρωτούσες το allrounder, θα κοιτούσα τα Elara π.χ. μια και σε αυτή την κατηγορία φαντάζομαι ότι μιλάμε (Oberon κλπ).

Τα Τriagle ακούγονται σαν να έχεις τοποθετήσει τα μεγάφωνα σε γκαζοντενεκέ!!
Πιθανόν οι Γάλλοι τεχνικοί να έχουν δίκιο οσο αναφορά την πιστότητα ΑΛΛΑ δεν κατασκευάζεις ηχείο με μόνιτορ καταβολές για χρηση HIFI.
Καλώς ή κακώς,ο ήχος ήδη "χρωματίζεται" απ τα στούντιο εγγραφής,στρογγυλεύοντας την αγριαδα ορισμένων συχνοτητων,κρουστων κλπ προκειμένου να μπορούν να αναπαραχθουν ικανοποιητικά απ τα περισσοτερα ηχοσυστηματα,κι εδω ερχεται ο σχεδιαστικος χρωματισμος των ηχειων με φειδω εκει που πρέπει,κατα τον εκάστοτε κατασκευαστη.
Τα Triangle πιθανόν να ηταν τέλεια αν στις ηχογραφησεις δεν μεσολαβούσαν κονσολες,μεικτες κλπ και η εγγραφη γινόταν απ ευθειας απ το μουσικό οργανο στο βινύλιο.
Γνωμη μου πάντα!!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Τα Τriagle ακούγονται σαν να έχεις τοποθετήσει τα μεγάφωνα σε γκαζοντενεκέ!!
Πιθανόν οι Γάλλοι τεχνικοί να έχουν δίκιο οσο αναφορά την πιστότητα ΑΛΛΑ δεν κατασκευάζεις ηχείο με μόνιτορ καταβολές για χρηση HIFI.
Καλώς ή κακώς,ο ήχος ήδη "χρωματίζεται" απ τα στούντιο εγγραφής,στρογγυλεύοντας την αγριαδα ορισμένων συχνοτητων,κρουστων κλπ προκειμένου να μπορούν να αναπαραχθουν ικανοποιητικά απ τα περισσοτερα ηχοσυστηματα,κι εδω ερχεται ο σχεδιαστικος χρωματισμος των ηχειων με φειδω εκει που πρέπει,κατα τον εκάστοτε κατασκευαστη.
Τα Triangle πιθανόν να ηταν τέλεια αν στις ηχογραφησεις δεν μεσολαβούσαν κονσολες,μεικτες κλπ και η εγγραφη γινόταν απ ευθειας απ το μουσικό οργανο στο βινύλιο.
Γνωμη μου πάντα!!

μήπως (λέμε τώρα) είσαι λίγο ...υπερβολικός? Γκαζοντενεκέ? Τα triangle?
Τι ακριβώς σημαίνει δεν κατασκευάζεις ηχείο με μόνιτορ καταβολές για χρήση hifi?

λες ότι πήρες τα Dali...αυτά ....δεν ...γκαζοντενεκές?

Η υπόθεση ταιριάζω ηχείο με ενισχυτή είναι σχεδόν τόσο παλιά όσο και ο τετραγωνισμός του κύκλου.
όσο για τις επεμβάσεις στην διαδικασία ηχογράφησης, ο κύριος λόγος (εκτός από την άποψη μουσικού και παραγωγού -και ενίοτε ηχολήπτη-) είναι ο συχνοτικός διαχωρισμός των οργάνων μεταξύ τους, ώστε το κάθε όργανο να μην πατάει το άλλο και γενικά να ακούγονται όλα και να υπάρχει στο τελικό αποτέλεσμα σχεδόν όλο το φάσμα και το αποτέλεσμα να είναι ευχάριστο με οποιοδήποτε ηχείο. Συνεπώς εάν κάτι ακούγεται καλά στο μόνιτορ, μετά ενδεχομένως να γίνουν κάποιες παραχωρήσεις ώστε να ακούγεται καλά και σε φορητό και σε μικρό σύστημα κλπ. Αλλά προφανώς είναι αδύνατον ο κάθε παραγωγός να έχει στο νού αν ο χ άσχετος χρήστης θα θελήσει να ματσάρει τα αματσάριστα γενικώς.