Αγορά Τηλεόρασης για Meeting Room

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alexa

Established Member
29 May 2012
180
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ευχαριστήσω προκαταβολικά για την βοήθεια για να μην το ξεχάσω στην συνέχεια.

Ο τιτλος σχεδον τα λεει ολα.

Η αναγκη ειναι για μικρο meeting room , η τηλεοραση θα μπει στον τοιχο ιδανικα και θα την βλεπουν τραπεζι με 5 άτομα. Αυτός που κάθεται κορυφή ειναι στα 4-5 μέτρα περίπου.

Να γράψω τις σκέψεις μου-αναγκες καλυτερα συνοπτικα για να μην σας ζαλιζω
  • δεν θα παιζει περιεχόμενο τηλεοπτικό , ουτε δορυφορο
  • ιδανικα λεπτη σε παχος οθονη για το εικαστικο του χωρου
  • δεν θα μπει χωμενη μεσα σε τοιχο ,θα πρεπει να παιρνει βαση τοιχου, δεν θελουμε να κανουμε κολπα με γυψοσανιδες κτλ
  • Θα δειχνει περιεχομενο απο φορητους υπολογιστες που θα υπαρχουν καθε φορα στο χωρο απο τους παρευρισκομενους.
  • Ξερω οτι δυστυχως θα πρεπει να εχω και μια κουλουρα τυλιγμενη απο πισω με HDMI , προσπαθώ να το αποφύγω αν γίνεται.( βλεπε παρακάτω )
  • Αλλα ιδανικα δεν γνωριζω αν υπαρχει καποιος τροπος να δεχεται ασυρματα την εικονα απο φορητο υπολογιστη. Να εχει miracast τουλαχιστον για να μπορουμε να ''σπρωξουμε'' στην οθονη κανενα βιντεο απο το κινητο.
  • Ηχος δεν με πολυ ενδιαφέρει , απλος ηχος μου ειναι οκ.
  • Στο 95% των περιπτωσεων η τηλεοραση θα δειχνει μεγαλα αρχεια excel με πολλους αριθμους , και παρουσιασεις power point , αντε και κανένα skype, γι αυτο και ψαχνω τροπο ασυρματης προβολης απο laptop. Οποιος εχει καποια ιδέα θα το εκτιμήσω. Ειδικα αν ειναι και λειτουργια ενσωματωμενη στην τηλεοραση θα εχει προτεραιοτητα στην αγορά
  • Οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα , σκεφτομουνα κατι στις 75 ιντσες, μπορει να κανω και λάθος βέβαια
  • Budget ανάλογα την περίπτωση , αλλα σίγουρα μέχρι 4 χιλιάρικα , βέβαια όσο φθηνότερη τόσο καλύτερα , δεν ειναι ανάγκη να αγγίξω και τα άκρα του budget.
  • Αποκλείονται λύσεις με προτζεκτορα , διοτι εχουν ηδη δοκιμαστεί τουλαχιστον 2 , αλλα δεν βολεύουν για πολλούς και διάφορους λόγους.
  • Γωνία θέασης δεν εχω προβλημα , δεν εχω θεατες στα ακρα του χώρου.
  • Να εχει υποδοχη ενσυρματου δικτύου , και ασύρματου δεν εχω προβλημα , απλα προτιμώ το σύρμα.


Αν εχω ξεχάσει καποια παράμετρο που θα σας βοηθουσε στο να κάνετε την προταση σας παρακαλώ πείτε μου , σιγουρα θα έχω την απάντηση απλα μπορει να ξέχασα να την γραψω εδώ.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Εκτός από τη τηλεόραση θα χρειαστείτε και ένα HDMI Video Switch με τηλεχειριστήριο ώστε να γίνεται η εναλλαγή μεταξύ των laptop ή ακόμα καλύτερα ένα HDMI 4X1 MultiViewer, Quad Viewer 1080P 4 in 1 Out HDMI Screen Splitter που μπορεί να χωρίσει την οθόνη της τηλεόρασης σε 4 παράθυρα

Υπάρχουν από φτηνές λύσεις όπως εδώ https://www.amazon.com/MultiViewer-Splitter-Seamless-Exhibition-Surveillance/dp/B07BMYSDW1 ή επαγγελματικές όπως https://www.blk.gr/index/manproducts/hdsd_sdi_multiviewers/5542548480/el/avitech-titan-9000-c

Για τηλεοράσεις υπάρχουν επαγγελματικές λύσεις από LG, Samsung, Sony σε όλες τις διαστάσεις που είναι ιδανικές για meeting rooms.

Μπορείς εδώ να δεις μερικές https://eshop.avidex.gr/index.php?cat=4&subcat=23 αλλά το καλύτερο θα ήταν να επικοινωνήσετε απευθείας με το αντίστοιχο επαγγελματικό τμήμα των εταιρειών ώστε να σας καθοδηγήσουν καλύτερα. Οι ίδιες οι εταιρείες προσφέρουν ολοκληρωμένες λύσεις που μπορεί να αποδειχθούν και πιο οικονομικές


LG: www.lg.com/gr/information-display

Samsung: www.samsung.com/gr/business

Sony: www.technologica.gr/προϊόντα/μόνιτορ