ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ MEDIA SERVER

msan

New member
7 July 2006
85
Καλησπέρα σας από Σάμο!!

Θα παρακαλούσα θερμά για τα φώτα αυτών που γνωρίζουν.

1.- Στο σαλόνι του σπιτιού μου υπάρχει μία TV Sony 55' και η οποία συνδέεται με HTPC, με εγκαταστημένο σε αυτό το γνωστό soft MPC Home Cinema , αναπαραγάγουν τους όποιους τίτλους ταινιών υπάρχουν σε αυτό.

2.- Παράλληλα στο PC του γραφείου του σπιτιού μου υπάρχει εγκατεστημένο το soft MEZZMO 5 που streamάρει τον κύριο όγκο των ταινιών μου που υπάρχουν σε ένα κουτί usb με δύο δίσκους από 2 ΤΒ ο καθένας (συν. 4 ΤΒ), μέσω του ενσύρματου δικτύου που υπάρχει σε ολόκληρο το σπίτι σε μια TV επίσης SONY εγκατεστημένη στο υπνοδωμάτιό μου. ( Υπόψη σας ότι και οι 2 SONY είχαν προβλήματα με την εμφάνιση ελληνικών υπότιτλων και μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα μέσω του MEZZMO να σετάρω κάνοντας παράλληλα αυτό και transcoding.

Οπως καταλαβένεται για να δω ταινιες πρέπει να λειτουργεί συνεχώς το PC του γραφείου μου και οι καταναλώσεις σε ενέργεια δεν είναι και αμελητέες.!!!

Τα ερωτήματα τώρα...!!!

- Εάν καταφύγω στην λύση της αγοράς ενός NAS με 4 θέσεις δίσκων κατά προτίμηση, θα καλύψουν τις πιο πάνω ανάγκες μου ? ( σε transcoding, εμφάνιση υποτίτλων κλπ ?)

- Εάν ναι και επειδή πρόκειται σχετικά σύντομα να μετεγκατασταθώ σε άλο σπίτι ( χωρίς ενσύρματο δίκτυο ) είναι δυνατόν αυτό το NAS να λειτουργήσει με κάποιο περιφερειακό ασύρματα σε WI-FI?

Ευχαριστώ πολύ

Μανώλης
ΣΑΜΟΣ