Sony A7r IV Video

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Πραγματικά εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί είναι τόσο δύσκολο να υπάρξει ένα καλύτερο IBIS σε μηχανές με FF ή APS-C με δυνατότητα στο χρήστη να το θέτει απλώς on ή off. Μιλάμε για αισθητήρες που οι διαφορές τους σε μέγεθος διαγωνίου είναι max 20mm (m43 - FF). Η δε διαφορά βάρους ανεπαίσθητη. Υποθέτω ότι είναι θέμα ´χωρου ' κάτι που θα μεγάλωνε το σώμα, αλλά πόσο πια θα το μεγάλωνε ? , μήπως θέμα κόστους ? (αν και οι Panasonic, Olympus, μάλλον διαψεύδουν κάτι τέτοιο) .. Ισως επίσης να είναι η αύξηση της θερμοκρασίας καθώς ένα τέτοιο σύστημα καταναλώνει ενέργεια συνέχεια όταν είναι ON και μπορεί να προκαλεί θόρυβο ? δεν ξέρω..

Περισσότερο τίνω να πω οτι υπάρχει μάλλον μια φιλοσοφία ότι πρόκειται πρωτίστως για ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ μηχανές και όχι για μηχανές που προορίζονται για video οπότε ένα απλό stabilization είναι υπερ-αρκετό. Νοοτροπία ξεπερασμένη κατά τη γνώμη μου. Μια άλλη άποψη πολλών επαγγελματιών είναι ότι στο επαγγελματικό βίντεο δεν χρησιμοποιούμε ποτέ IBIS αλλά dolly συστήματα, ράγες κλπ. Το ίδιο όμως ισχύει για το για το focus (όπου προτιμάει κανείς το manual focus) άρα για πιο λόγω ασχολούμαστε τόσο πολύ με το focus και όχι με το IBIS ? προφανώς γιατί ισχύει η θεώρηση ότι πρόκειται για ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ και όχι για βιντεοκάμερες ?.

Το άλλο που παράδοξο και αντιφατικό κατά τη γνώμη μου είναι το μέγεθος. Βγήκαν οι mirrorless, μίκρυνε το μέγεθος, πανηγύρια, χαρές κλπ. Σκοπός λοιπόν ήταν μια μικρή κάμερα ευέλικτη και εύκολη στη μεταφορά. Και αμέσως μετά κάποιος λέει : "κοίτα, αν θες καλή σταθεροποίηση, πάρε και ένα τρίποδο, και για το βίντεο πάρε και ένα gimbal μαζί και γενικά αν μπορείς πάρε κι ένα φορτηγό με πρόσθετο εξοπλισμό" (εντάξει υπερβάλλω λίγο :D) ... όμως τι να το κάνω τότε που την έκανε μικρή σε μέγεθος την κάμερα αν με όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό γίνεται 5 φορές μεγαλύτερη ?


Υπάρχει κάτι στο οποίο έχω λάθος θεώρηση ? Ισως επειδή δεν είμαι επαγγελματίας το βλέπω από μια πιο "εύκολη" βολική πλευρά κάτι που δεν παίζει στην πραγματικότητα ?


Οσο για την ανωτερότητα του IBIS της παλιάς GH5 (εντάξει είναι m43 OK) σε σχέση με τις SONY (A7III) μπορεί κανείς να το δει εδώ (από το 1.42 και μετά) :

https://www.youtube.com/watch?v=0Sj_mCInMsc&t=110s
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Sony a7R IV

Εγω ποτέ δεν είχα θέμα με τη σταθεροποίηση των σονυ...αυτό που ήθελα το είχα.

Ακόμα και η πολύ καλή σταθεροποίηση των Πανασονικ και Ολύμπους δεν κάνουν για επαγγελματική χρήση, όποτε δεν έχει νόημα η ερώτηση σου και ο συλλογισμός σου.
Οι επαγγελματίες θέλουν το καλύτερο και αυτό είναι μόνο μέσω gimbal .
Το ibis είναι μόνο για πολύ μικρές κινήσεις και για να παίρνει τις μικρό δονήσεις, έτσι ώστε μετά να κανείς καλύτερη σταθεροποίηση στο post αν χρειαστεί.

Η έλλειψη Ibis με ταυτόχρονη χρήση φακών χωρίς σταθεροποίηση , αποκλείει την χρήση προγραμμάτων στο post, λόγω έντονου jello effect.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Γιάννη, αλήθεια, για πιο λόγο ένα καλό (οptical) IBIS σε μια κάμερα όπως αυτό των Panasonic, Olympus δεν κάνει για επαγγελματική χρήση στο βίντεο ?
Δηλαδή θέλω να πω ότι αν ΔΕΝ πρόκειται να γυρίσει κάποιος μια παραγωγή για τη τηλεόραση ή τον κινηματογράφο όπου άλλωστε δεν θα το έκανε έτσι κι αλλιώς με μια Sony a6500 ή μια A7x ή με μια άλλη 8bit κάμερα υποθέτω, ποιά ακριβώς είναι η διαφορά που θα δει ο πελάτης σ' ενα γάμο ας πούμε ή σε ένα indy film ή σε κάποιο project που δεν προορίζεται για προβολή στη μεγάλη οθόνη ? Και γιατί όλοι μιλάνε για το σύστημα focus των SONY (που επίσης οι αυστηρώς επαγγελματίες ποτέ δεν το χρησιμοποιούν, (έχουν follow focus συστήματα κλπ) και κανείς για το IBIS ?
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Η προσωπική μου εμπειρία όσον αφορά το IBIS για το βίντεο είναι ότι η διαφορά ανάμεσα στα IBIS της Sony Και των Olympus/Panasonic είναι χαώδης...με την Α6500 που την είχα δουλέψει καιρό χωρίς υπερβολή σε βίντεο το ΙBIS έκανε πολύ μικρή διαφορά, ενώ στις Olympus ακόμα και με τις αρχαίες em10II/em1 κρατούσε σταθερό το βίντεο ακόμα και σε τηλεφακό ή σε περπάτημα, με την em1II δε, ήταν σαν να είχες gimbal ακόμα και σε τρέξιμο ήταν αρκετά καλά.
Φαίνεται λίγο πολύ και στο παράδειγμα που έβαλε πάνω ο φίλος Dark74, ούδε μια σχέση...
Φίλε Dark74 για την απορία που εξέφρασες θα σου πω απλά ότι ο καθένας τονίζει τα σημεία που υπερέχει, τι να πει η Sony ότι έχει κορυφαίο IBIS? θα την πάρουν με τις πέτρες, οπότε αναφέρεται στην εστίαση που εκει πράγματι είναι κορυφή στο βίντεο.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Ας τα πάμε από την αρχή.

Υπάρχουν 2 ειδών πλάνα που χρησιμοποιούμε κυρίως σε μικρές δουλειες , δεν μιλάω για άκρως επαγγελματικές που δουλεύουμε με red, Alexa κλπ.

Πλάνα με τον χειριστή σταθερό , και μηχανή ακίνητη ή με μικρές κινήσεις (pan, zoom, tilt κλπ)
Εκεί ακόμα και το ibis στις σονυ είναι ικανοποητικο, το έχω χρησιμοποιήσει πολλάκις και δεν είχα κανένα θέμα.
Αν συνδυαστεί με οπτική σταθεροποίηση φακού, έχεις λίγο καλύτερα αποτελέσματα, και στις 2 περιπτώσεις , με λίγο σωστό post stabilization έχεις αποτέλεσμα που ¨περνάει ´´ άνετα , ακόμα και σε απαιτητικά μάτια και πελάτες.

Με τη σταθεροποίηση των m43 pany Kai Olympus, γλιτώνεις πολλές φορές το post , αυτό είναι όλο.


Αν μιλάμε τώρα για κινούμενο χειριστή, προσωπικα δεν έχω δει ποτέ καλό αποτέλεσμα , στα δικα μου μάτια τουλάχιστον.
Ούτε από Panasonic ούτε από Olympus.
Είτε έχουν wobbling σε ευρυγώνια πλάνα , είτε έχουν απότομα τινάγματα σε πανάρισματα, tilt κλπ.
Δεν διορθώνεται τίποτα απ αυτά στο ποστ, και το αποτέλεσμα, για μένα, είναι μη αποδεκτό.

Πλανα επίσης με primes που δεν έχουν σταθεροποιηση στο φακό,μια χαρά βγαίνουν με Sony, έχω δοκ8μασει με 200mm και δεν είχα θέμα (Sony a7r II Kai Minolta 70-210mm)

Προσωπικά, προτιμώ να έχω καλό caf που είναι απαραίτητο σε τέτοιου είδους δουλειές, και καλύτερο low light performance , είναι πιο σημαντικά για μένα.

Αν θέλω να κινούμαι με τη κάμερα, μόνο με gimbal.

Ακόμα, δεν είναι τόσο καλό κανένα ibis για κινούμενο χειριστή, περπάτημα κλπ.



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Γιάννη μιλάς για επαγγελματικές καταστάσεις και για άτομα που θα ασχοληθούν και με post κλπ...εκει προφανώς είναι άλλα τα ζητούμενα....αν μιλάμε για απλούς καθημερινούς χρήστες που δεν θα ασχοληθούν και ιδιαίτερα με το post, η σταθεροποίηση της Sony σε βίντεο δεν είναι καλή. Με τις m4/3 ένας μέσος χρήστης βγάζει άνετα αξιοπρεπές βίντεο ακόμα και σε περπάτημα και με τηλεφακούς κάτι που με τις sony δεν μπορείς...προφανώς για επαγγελματικές δουλειές δεν θα στηριχτείς στο IBIS, απλά πρέπει να ξεκαθαρίζουμε για τι μιλάμε. Για μένα προσωπικά σαν ερασιτέχνης που δεν θα μπλέξω και με Post Και θα τραβάω πολλές φορές και απότομα, και σε περπάτημα κλπ. το IBIS των sony δεν είναι αποδεκτό......έχω παράδειγμα πέρυσι που ήμουν Άμστερνταμ και είχα μαζί μου την Α6500 με τον 16-50 (δανεική από καλό φίλο) και την em1 με τον 12-32, τραβούσα βίντεο περπατώντας στα σοκάκια με την Α6500 και ήταν σαν shaker, την έβαλα στην τσάντα και τράβηξα με την em1 και βρήκα την υγειά μου, πολύ πιο smooth, απαλό και ξεκούραστο στο μάτι και ας μην ήταν 4Κ κλπ.
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Έχει ένα δίκιο ο Γιάννης, αλλά και πάλι θα διαφωνήσω μαζί του. Φαντάσου να είσαι συνοδηγός σ'ενα αυτοκίνητο και να προσπαθείς να τραβήξεις βίντεο για ένα ντοκυμαντέρ, φιλμ ή για άλλο λόγο με το IBIS της Sony... Θα πετάξεις το 80-90% στα σκουπίδια. Με το IBIS των Panasonic/Olympus το 20-30% θα έχει αυτά τα τινάγματα κλπ που λες αλλά σώζεις πολύ περισσότερο την κ ατάσταση. Κατ' επέκταση για έναν οποιονδήποτε videographer, μια μηχανή με καλό IBIS μπορεί να έχει τα μειονεκτήματα που λες για handheld video, αλλά σίγουρα σώζεις πολύ περισσότερο υλικό (και χρόνο και υπομονή) σε σχέση με το IBIS των Sony. Βρέθηκα στο αεροδρόμο σε μια πτήση και ήθελα να τραβήξω μέσα απο την καμπίνα τον αεροδιάδρομο κατά τη διάρκεια της τροχοδρόμησης. Με το IBIS της Sony το αποτέλεσμα ήταν 100% αποτυχία. Με το IBIS της GH5 που είχε φίλος, πάνω από το 40% ήταν αξιοποιήσιμο. Τώρα το να κουβαλάς παντού μαζί σου, στις διακοπές, σε ένα πλάνο στο δρόμο, σε 1002 καταστάσεις ένα gimbal δεν είναι λύση. Ας φτιάξει ένα σοβαρό IBIS η SONY και ας βάλει τη δυνατότητα on-off σε όποιον θέλει όποτε θέλει.
Οπως και να το κάνουμε, ειδικά για το βίντεο, η SONY υστερεί στο IBIS εν έτη 2019 νομίζω. Εχει εξαιρετικές κάμερες (έστω και 8 βιτ), εξαιρετική low light απόδοση, αλλά το IBIS δεν είναι το δυνατό της σημείο και εξ όσω έχω δει το ίδιο ισχύει και για τα camcorder της όπου η Panasonic είναι σαφώς ανώτερη (με εξαίρεση ίσως το BOSS).
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Γούστα είναι αυτά και προτεραιότητες....

Εγώ πήγα στη Fuji κυρίως για το 4κ 60p και το 10 bit με μεγάλο bitrate.

Η Sony συμφωνώ ότι πρέπει να δώσει πολλά παραπάνω απ ότι έχει τώρα, αλλά εμένα προσωπικά, το ibis που έχει μου αρκεί ...Αλλα θέλω να δω απ αυτήν.

Άλλωστε , απ ότι λένε, ήδη στην a7r iv έχει βελτιωθεί το ibis, να δούμε ποσο.

ΥΓ.... μη περιμένετε επιδόσεις m43 σε ibis, έχει πολύ μεγαλύτερο αισθητήρα και μικρό σώμα...πράγματα ασύμβατα μεταξύ τους.



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Γιαννη μην ξεχνάς οτι το δικό σου μάτι είναι επαγγελματικό και κρίνεις ορθά ως μη αποδεκτό για τους λόγους που ανέφερες το αποτέλεσμα από Ibis τελευταίας γενιάς m43 μηχανής εν κίνηση. Ενας απλός θεατής όμως το ίδιο υλικό όχι μόνο θα το βρει αποδεκτό αλλά υπέροχο. Το υλικό μεταφέρεται από τον ειδικό στο κοινό, σε αυτούς πρέπει να αρέσει και έτσι πρέπει να κριθεί και να βαθμολογηθεί. Εκτός και αν παει για κινηματογραφική παραγωγή οπότε είμαι μαζί σου.

Αυτό είναι μια γενική αρχική παρατήρηση. Δευτερη παρατήρηση σχετικά με το Ibis αφορά δρασεις που το gimbal δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διάφορους λόγους π.χ σε σαφάρι είσαι πάνω σε αυτοκίνητο εν κίνηση με τηλεφακό ή ανεβοκατεβαίνεις δύσβατα μέρη περιμένοντας για ώρες να σου δοθει η κατάλληλη στιγμή να τραβήξεις μερικά κρίσιμα λεπτά από το σπάνιο είδος που ψαχνεις.

Αν κάποιος αγοραζει μια υβριδική μηχανή του πεντακοσαρικου έχει μειωμένες απαιτήσεις , αν ανεβεί στα 3.5 χιλιαρικα ε λογικά είναι να θέλει να κάνει η μηχανή του οτι και αυτή του πεντακοσαρικου σε όλους τους τομεις. Πιθανόν Θα έρθει η ώρα να το κάνει αλλά δεν ειμαστε εκεί ακόμη.
 
Last edited:
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
δε γινεται λογω φυσικης Κωστα...οχι σε τοσο μικρο σωμα και με τοσο μεγαλο αισθητηρα.

Κατι θα θυσιαστει... ογκος-βαρος μαλλον, οπως η Pany S1.


ΥΓ...ηδη η νεα sony ειναι ελαφρως μεγαλυτερη απο τη προηγουμενη, που ειναι κι αυτη λιγο μεγαλυτερη απο τη προηγουμενη!
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Προφανώς δεν θα μπορεί η sony να έχει καλύτερο IBIS με τέτοιο σώμα και αισθητήρα, βέβαια με την A7RIV αναφέρει ότι βελτιώθηκε. Πάντως όπως και αν είναι προσωπικά μου αφήνει άσχημη εντύπωση να πιάνεις μια ακριβή και σύγχρονη μηχανή όπως η Α7ΙΙΙ και το ibis της στο βίντεο να μην έχει σχέση ούτε καν με την αρχαία και entry level Olympus em10II....σε ξενερώνει....βέβαια ο καθένας με τα γούστα του. Σε κάθε περίπτωση η Α7RIV δεν είναι, με τέτοια τιμή για τον απλό χομπίστα, απευθύνεται σε επαγγελματίες και σε λίγους χομπίστες με καλή οικονομική άνεση, που οι συγκεκριμένοι δεν θα έχουν πρόβλημα να πάρουν και δεύτερη και τρίτη μηχανή για να καλύψουν τις ανάγκες τους.

Υ.Γ. Ο όγκος και βάρος των Mirrorless όπως πάει το πράγμα θα φτάσει τις FF Dslr σε λίγο!!!
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Re: Απάντηση: Sony A7r IV Video

Γιαννη μην ξεχνάς οτι το δικό σου μάτι είναι επαγγελματικό και κρίνεις ορθά ως μη αποδεκτό για τους λόγους που ανέφερες το αποτέλεσμα από Ibis τελευταίας γενιάς m43 μηχανής εν κίνηση. Ενας απλός θεατής όμως το ίδιο υλικό όχι μόνο θα το βρει αποδεκτό αλλά υπέροχο. Το υλικό μεταφέρεται από τον ειδικό στο κοινό, σε αυτούς πρέπει να αρέσει και έτσι πρέπει να κριθεί και να βαθμολογηθεί. Εκτός και αν παει για κινηματογραφική παραγωγή οπότε είμαι μαζί σου.

Αυτό είναι μια γενική αρχική παρατήρηση. Δευτερη παρατήρηση σχετικά με το Ibis αφορά δρασεις που το gimbal δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διάφορους λόγους π.χ σε σαφάρι είσαι πάνω σε αυτοκίνητο εν κίνηση με τηλεφακό ή ανεβοκατεβαίνεις δύσβατα μέρη περιμένοντας για ώρες να σου δοθει η κατάλληλη στιγμή να τραβήξεις μερικά κρίσιμα λεπτά από το σπάνιο είδος που ψαχνεις.

Αν κάποιος αγοραζει μια υβριδική μηχανή του πεντακοσαρικου έχει μειωμένες απαιτήσεις , αν ανεβεί στα 3500χιλιαρικα ε λογικά είναι να θέλει να κάνει η μηχανή του οτι και αυτή του πεντακοσαρικου σε όλους τους τομεις. Πιθανόν Θα έρθει η ώρα να το κάνει αλλά δεν ειμαστε εκεί ακόμη.

Ετσι ακριβώς Κώστα, συμφωνώ απόλυτα και ακριβώς αυτό που περιγράφεις είναι και η δική μου προσωπική εμπειρία.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Sony A7r IV Video

Γιάννη σωστό είναι αυτό που λες, ακόμη και στο m43 η ΕΜ1Χ μεγάλωσε για να αποκτησει ΚΑΙ καλή σταθεροποίηση παράλληλα με άλλες λειτουργίες που φορτώνουν τον επεξεργαστή με έξτρα δουλειά όπως είναι το βίντεο 4Κ. Και αυτό έγινε και με ενσωμάτωση GPS που ελέγχουν τα γυροσκόπια της σταθεροποίησης για να δώσουν μεγαλύτερη ακρίβεια. Αλλά αυτό γιατί σε φοβίζει? Μηχανές FF είναι και να μεγαλώσουν λίγο είναι λογικό αν με αυτό τον τρόπο αυξήσουν την ικανότητα τους σε ένα τόσο σημαντικό τομέα. Άλλωστε οι φακοί είναι αυτοί που συνήθως προσθέτουν το περισσότερο βάρος σε ένα σύστημα και όχι το σώμα. Και στην χειρότερη ας το ενσωματωσει μόνο στις ακριβές σειρές R και S για να υπάρχει και επιπλέον λόγος αγοράς τους κάτι που στην πράξη κάνει και η OLYMPUS.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Προσωπικα δεν θελω μεγαλες μηχανες...οι σονυ οπως ειναι τωρα με καλυπτουν απολυτα σε θεμα βαρους-ογκου.
Οι νεες πχ Πανασονικ, ακομα και αν κανουν "παπαδες" δεν θα τις επαιρνα ποτε!

Εφυγα απο τις dslr για το βιντεο και το βαρος-ογκο...αν ειναι να παμε παλι εκει...προσωπικα δεν θ ακολουθησω!


Αυτο ισχυει για πολλους, αλλα προφανως οχι ολους.
Πολλοι δεν θα ειχαν θεμα....
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Συμφωνώ Γιάννη, και σε εμένα ο βασικός λόγος που έφυγα από τις DSLR ήταν ο όγκος και το βάρος και επίσης ο όγκος και το βάρος είναι ο βασικός λόγος που έχω σαν κύριο σύστημα m4/3 μηχανές. Προσωπικά ούτε και εγώ θα αγόραζα τις FF της Panasonic ακόμα και αν ήταν σε τιμές χώμα, ο όγκος τους απλά είναι αποτρεπτικός. Από την άλλη μην πάμε στο άλλο άκρο να βγάζουμε μηχανές μινιατούρες που δεν ξέρεις από που να τις κρατήσεις!!
Γενικότερα η σειρά Α7 της Sony έχει και για μένα το ιδανικό μέγεθος, ούτε μικρή που να σε δυσκολεύει άλλα ούτε και κτήνος που να λες που θα την βάλω και πως θα την κουβαλάω....δεν ξέρω βέβαια για την νέα Α7RIV καθώς φαίνεται ότι μεγάλωσε....

Y.Γ. oftopic άλλα πραγματικά ''ξεφτίλα'' η Panasonic S1 είναι πιο μεγάλη και πιο βαριά από την Nikon FF D750....πραγματικά πιο το νόημα σε όλο αυτό?
https://camerasize.com/compare/#486,814

Και εδώ η διαφορά της νέας A7RIV με την S1, χαώδης η διαφορά σε όγκο και βάρος...
https://camerasize.com/compare/#826,814

Y.Γ. Ακόμα και το ''μοσχάρι'' Nikon D850 ζυγίζει 16γρ. πιο λίγο από την Panasonic S1.!!!!
https://camerasize.com/compare/#718,814
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Βέβαια ο τραγικός οιωνός της SONY είναι ο εξής. Αν στη ναυαρχίδα των mirrorless όπως η A7R IV δεν υπάρχει 4k 50/60p ή 10 bit εγγραφή, θα τα βάλει αυτά άραγε στον αναμενόμενο διάδοχο της α6500 ? λογικά όχι. Με τη φτωχή δική μου λογική σκεπτόμενος θα έλεγα πως είναι αν το high end μοντέλο δεν έχει τέτοιες δυνατότητες δεν πρόκειται να τις ενσωματώσουν στην πιο χαμηλή κατηγορία. Εκτός εάν αρχίζει η sony να δημιουργεί κάμερες που προορίζονται κυρίως για φωτογραφία και κάμερες που προορίζονται περισσότερο για video. Αν ισχύει αυτό τότε υποθέτω οτι η A7S III δεν θα έχει τον αισθητήρα της Α7R IV αλλά κάποιον άλλο με σαφώς χαμηλότερη ανάλυση αλλά ίσως δούμε αναβαθμισμένες δυνατότητες στο video. Όσο για τον διάδοχο της α6500 τα νέα από την Α7R IV δεν είναι ενθαρρυντικά σε ότι αφορά το video.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Για τον διάδοχο της Α6500 δεν περιμένω προσωπικά πολλά, καταρχάς αν βγει στην καλύτερη θα είναι μια Α6500 με τα σωθικά της Α6400, άντε το πολύ πολύ να μπει ο νέος αισθητήρα 26mp που τον είδαμε στις fuji X-T3/X-T30, άλλα μέχρι εκει. Στα του βίντεο δεν υπάρχει περίπτωση να δώσει 10bit και 4Κ60p, σας το υπογράφω κιόλας!!!χαχα Αν το κάνει αυτό απλά ακυρώνει όλες τις Α7 με το καλημέρα.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Sony A7r IV Video

η Sony προσπαθεί στο FF να ισσοροπήσει μεταξυ ερασιτέχνη και επαγγελματία. Την βοηθάει σε αυτό η διάσταση της μοντούρας της ωστε να κρατα το σώμα όσο το δυνατόν μικρότερο. Και κρατάει πίσω σε εξέλιξη το ΑPSC ωστε ο ενθουσιώδης φραγκατος φωτογράφος να γλυκοκοιτά το FF.

Προβλέπω ότι στο μέλλον θα αλλάξει και θα διαχωριστεί κυρίως σχεδιαστικά - μορφολογικά η πιο ακριβή σειρά R απο την απλή για τους λόγους που ανέφερα στο προηγουμενο post (μεγεθος - βάρος - αξεσουάρ - αυτονομία - εργονομία). Η Panasonic με το FF απευθύνεται κυρίως στον επαγγελματία (S1R/H), επένδυσε σε μια μοντούρα με περισσότερο <μέλλον> και αυτό έχει το κόστος της στο παρόν. Τον ερασιτέχνη και τον επαγγελματία που αναζητά μικρότερο συνολικά σύστημα τον έχει υπερκαλύψει σε πληρότητα με το m43, δεν την ενδιέφερε να βγάλει ανταγωνιστικό σύστημα για το μικρό της σύστημα. Θέλει να χτίσει σύστημα που θα ανταγωνιστεί το MF της Fuji σε ποιότητα και IQ (δεν μιλώ για ανάλυση) χωρίς να χρειαστεί να κατασκευάσει φακούς σε ογκο και μέγεθος MF. Καταγράφω τον στόχο για να είναι αντιληπτός. Και όχι το αποτέλεσμα το οποίο θα το δούμε οταν η στην αγορά μπεί στο τραπέζι ολος ο ανταγωνισμός με τη δευτερη γενιά μηχανών (Canon, Nikon, Panasonic). To σημαντικό είναι οτι η πρώτη γενιά Πανυ και συγκεκριμένα η S1R δεν ειναι σημαντικά πίσω σε specs απο την τέταρτη γενιά των Sony (α7rIV), μαλιστα υπερτερεί σε κάποια σημεία (hires εντος μηχανής, σταθεροποίηση αρκετά ικανοποιητική για FF ... ). Αν βελτιώσει την εστίαση σημαντικά θα είναι ένα πλήρες σύστημα με παρόν (με δεκανίκι φακούς Sigma) και μέλλον και πρέπει η Sony να ανεβάσει κιαλλο τον πήχη στο μέλλον.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Προφανώς Κώστα η Panasonic πήγε σε άλλη λογική, τώρα αν θα της βγει θα δείξει στην επόμενη γενιά, γιατί σε αυτή δεν φαίνεται να ''έπιασε'' το project. Πάντως θέλει προσοχή να μην πέσει στο τρυπάκι που έπεσε η Sony που για να προστατέψει κάποιες μηχανές της χαντακώνει άλλες, δεν θα ήθελα να δω κάτι τέτοιο από την panasonic. Βέβαια ακόμα και το μέγεθος των S1 δείχνει ότι απλά δεν ήθελε η FF της να πέσει στα χωράφια της GH5 και αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι...όλα θα ξεκαθαρίσουν στην επόμενη γενιά πάντως.