Αγορά τηλεόρασης για απόσταση 4,5-5 μέτρα

duckino

Established Member
27 April 2007
101
Χαιρετώ την παρέα

Μετά από περίπου 10 χρόνια συμβίωσης με την πολύ καλή Panasonic U10 (αν θυμάμαι καλά) Plasma μάλλον ήρθε η ώρα για μια καλή αναβάθμιση σε εικόνα και ίντσες.
Θα θελα λοιπόν να με βοηθήσετε στην επιλογή τόσο της τεχνολογίας(LCD,LED,OLED,QLED, ουφ ζαλίστηκα) όσο και του μεγέθους του πάνελ μιας και για χρόνια είχα να ασχοληθώ με το σπορ.
Προορίζεται για σήμα κυρίως digea, ταινίες από κάνα στικάκι ή DVD και πολύ πολύ σπάνια (0-2 φορές το χρόνο) PS3.Δεν βλέπω αθλητικά, δεν διαθέτω και δεν έχω σκοπό να πάρω PS4 αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τις σειρές του Netflix και ίσως ,θα λεγα, ότι το γλυκοκοιτάζω για μελλοντικά αλλά κι σ' αυτό δεν ξέρω πόσο σίγουρος είμαι.
Απόσταση θέασης τα 4,5-5 μέτρα
Να πω ότι μου άρεσε σαν τιμή η προσφορά των public για την 65άρα LG B8 και νομίζω ότι διαθέτω μέχρι τόσα αν πιστεύετε ότι μου ταιριάζει.Αν πάλι γι'αυτά που θέλω τη βγάζω και φθηνότερα.... ακόμα καλύτερα.
Ευχαριστώ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Κατ' αρχάς, δύο τεχνολογίες τηλεοράσεων διατίθενται πλέον στην αγορά: LCD και OLED. Από την άλλη, για 4.5 μέτρα ελάχιστη απόσταση, καλό θα ήταν να πας σε 75", έστω και για τηλεοπτικό σήμα. Προφανώς LCD, αφού οι 77" OLED είναι αρκετά ακριβές.