Εθισμός με αγορά καμερών - ποιά είναι τα κριτήρια επιλογής μας?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Φίλοι
Έχω εθισμός στο να αγοράζω κάμερες... κάτοχος μίας sony a6500 θέλω να αγοράσω μία fuji xt3. Κοιτάω συνεχώς τις προσφορές σε micro4/3, σε κόμπακτ μίας ίντσας αλλά θέλω και μία full frame! Τώρα φίλος στην πολυκατοικία μου, πήρε μία fuji XT30 και τον βλέπω συνεχώς με αυτήν... είμαι σε αναμμένα κάρβουνα!!!
είστε και εσείς έτσι?
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Εθισμός με αγορά καμερών...

:flipout::flipout:


Αυτα ειναι θα κανουμε και session therapy τωρα για φωτογραφικα .


Εγω μαζι σας ειμαι αν και εγω πριν παρω την αγαπημενη μου BMPCC4k πριν λιγο καιρο καθως και μια σειρα Kowa και μια σειρα Sigma για την μοντουρα m4/3 ειχα να αγορασω καμερα 11 χρονια....

Το σκεφτομαι απο περσι να αντικαταστησω την αρχαια μου 5DΙΙ αλλα δεν με συγκινει μια καμερα καθ' ολα οποτε το καθυστερω μπας και ερωτευτω καμια .

Οσον αφορα την μεγαλη αγαπη την ακομα παλιοτερη μου SD14 νομιζω οτι αν η Sigma δεν μας βγαλει παλι καμια κουλη τιμη θα προχωρησω επιτελους στην FF Foveon τον επομενο χρονο .

Ομως γενικα δεν νομιζω οτι ανηκω στους αρρωστους με τετοιους ρυθμους ανανεωσης εξοπλισμου.

Ισως γιατι τον χρησιμοποιω επαγγελματικα και προτιμω να του "βγαλω το λαδι".



υγ

Κανονικα αυτο το νημα επρεπε να το ανοιξει ο Γιαννης :grinning-smiley-043
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Απάντηση: Εθισμός με αγορά καμερών...

αχ αυτός ο foveon (όχι ο quantro) μας έκαψε καρδιές
 

Bakalakos

AVClub Enthusiast
7 October 2014
806
Καλαμάτα
Re: Εθισμός με αγορά καμερών...

Τουλάχιστον ο Γιάννης προλαβαίνει και πουλάει, τα αρρωστάκια είμαστε εμείς που μαζεύουμε....

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Εθισμός με αγορά καμερών...

Αυτο ξαναπεστο....

Εχω ενα πληρες συστημα Nikonos V 35mm με φλας και φακους που με κοιταζει στα ματια καθε φορα που τυχαινει να ψαχνω τα αζητητα στα ντουλαπια μου....
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Εθισμός με αγορά καμερών...

Στείλτε μυνημα αν ξέρετε κάτι για ομάδα απεξάρτησης ! :p


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Οποιος φτιαξει τέτοια ομάδα και καταφέρει να μας θεραπεύσει προτείνω στο τέλος να δίνει δώρο μια κάμερα ! :BDGBGDB55:

Δηλώνω συμμετοχή !
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Re: Εθισμός με αγορά καμερών...

Ωωωωω με φωνάξατε???-bye-
Το ιδανικό νήμα για μένα, αλλάζω μηχανές σαν τα πουκάμισα εδώ και χρόνια και μου αρέσουν όλες, compact, mirrorless, dslr, μικρές, μεγάλες, χοντρές, λεπτές κλπ...τις θέλω όλες!!! Εχω αγοράσει από όλους τους κατασκευαστές, μέχρι και σύστημα pentax έστησα. Δεν μπορώ καν να αναπνεύσω αν δεν έχω τουλάχιστον 3 μηχανές από 3 διαφορετικούς κατασκευαστές στην κατοχή μου ανά πάσα στιγμή!!!..με το που παίρνω συνήθως μια μηχανή την άλλη εβδομάδα ψάχνω ήδη τι άλλο να αγοράσω Και τον άλλο μήνα ψάχνω να το πουλήσω, έχω κάνει και το ακραίο να αγοράζω φακούς και μηχανές και να τους πουλάω μετά από 2-3 μέρες!!!! Εδώ θα ήθελα ένα χειροκρότημα!!!
Είμαι ''πρεζάκι'' από τα λίγα και μόνο εδώ ο Γιάννης και παλιότερα ο TZΟ τους θεωρώ άξιους αντίπαλους!!!χαχα

Υ.Γ. Στο μόνο που έχω βελτιωθεί είναι ότι πλέον αγοράζω μόνο προσφορές και ευκαιρίες και γενικά αν κάτι δεν το χρησιμοποιώ το πουλάω άμεσα χωρίς πολλά πολλά ακόμα και με χασούρα..
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Εθισμός με αγορά καμερών...

Το πέρασα και εγώ αλλά σχεδόν τρία χρόνια με την Χ-Τ20 θεραπεύτηκα.
Άλλαζα συχνά και τηλεοράσεις και κινητά και πολλά άλλα.
Η θεραπεία απλή και άμεση, τελείωσαν τα ευρά και σχόλασε ο γάμος.
No money, no party λοιπόν χωρίς πολλά πολλά.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Re: Εθισμός με αγορά καμερών...

Το καλό το παλικάρι ξέρει και άλλο μονοπάτι Παναγιώτη!!! Το έλυσα σε ένα βαθμό το οικονομικό πρόβλημα που αναφέρεις αγοράζοντας πιο φτηνές μηχανές, μεταχειρισμένες, προσφορές κλπ...ένας σωστά εθισμένος πάντα βρίσκει τρόπους να πάρει την ''δόση'' του!!!
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Εθισμός με αγορά καμερών...

Κι εγω το ίδιο... ψωνίζω σε προσφορές, ανταλλαγές, μεταχ/να και μόνο ένα σύστημα πια!
Φεύγει το ένα, έρχεται το άλλο...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Εθισμός με αγορά καμερών...

Δεν ισχύει αυτό που λέτε παιδιά.
Και εγώ πάντα προσφορές αγοράζω και ευκαιρίες αλλά και πάλι πρέπει να βάλεις χρήματα.
Αυτή τη στιγμή έχω Χ-Τ20 και να την έδινα και να πάω σε Χ-Τ30 ή Χ-Τ3 θα ήθελα τουλάχιστον 400-500 ευρώ επιπλέον, δεν τα λες και λίγα χρήματα.
Πάντα με το σκεπτικό να μην λείψει κάτι από το σπίτι και τα παιδιά που έχουν πια προτεραιότητα.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Εθισμός με αγορά καμερών...

Υπάρχουν τρόποι να ελαχιστοποιήσεις τη χασούρα...κυρίως αν αγοράζεις φτηνά , από grey ή μεταχ/να , από Black Friday κλπ

Επίσης αν μπορείς να αγοράζεις με τιμολόγιο πχ από Amazon


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Εθισμός με αγορά καμερών...

Και πάλι κερδισμένος δεν είσαι εκτός και αν βρίσκεις θύματα και τα πουλάς πιο ακριβά από ότι τα πήρες.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Απάντηση: Εθισμός με αγορά καμερών...

Υπάρχει όμως κι αυτό που λέγεται "αξία χρήσης" και είναι ο πιο σημαντικός παράγων, δεν μιλάμε βέβαια για κάποιους εδώ μέσα που τις αλλάζουν πριν κλείσουν μήνα (ονόματα δεν λέμε :flipout:). Αν κρατήσεις δηλαδή μια μηχανή έστω μερικούς μήνες και την ευχαριστηθείς, αυτό προσμετράει στο αληθινό όφελος που έχεις και αφαιρείται από την χασούρα σου σε χρήμα - ευχαρίστηση το λένε...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Re: Εθισμός με αγορά καμερών...

Προσωπικά με τις αλλαγές/πωλήσεις κλπ. έχανα αρκετά κάθε χρόνο, πλέον με πιο ''έξυπνες'' αγορές/πωλήσεις έχω μειώσει τις ζημιές. Χοντρικά εδώ και αρκετά χρόνια πέρα από τς αλλαγές εξοπλισμού υπολογίζω να ξοδεύω περίπου 250-300 ευρώ τον χρόνο έχτρα για κάλυψη ζημιών/αλλαγές εξοπλισμού/αναβαθμίσεις/νέο εξοπλισμό/προσθήκες κλπ....νομίζω για το χόμπι μου και τις ώρες ευχαρίστησης που μου προσφέρει ένα 300αρι το χρόνο δεν είναι πολλά, άλλοι δίνουν πιο πολλά τον χρόνο μόνο για τσιγάρα.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Εθισμός με αγορά καμερών...

καλα καλα τωρα που βγηκαν 3 νεες μοντουρες.....απο τους 3 μεγαλους παιχτες..συν την fuji που μπηκε δυνατα στο παιχνιδι των crop να σας δω πως θα αλλαζετε συστηματα με διαφορετικους εντελως φακους μεταξυ τους.


adapter junkies θα γινουμε....