Gaming headphones

Valthera

New member
19 July 2019
22
Καλησπέρα. Ένας καλός φίλος μου πρότεινε να απευθυνθώ εδώ για βοήθεια πριν την τελική μου απόφαση, οπότε θα εκτιμούσα την οποιαδήποτε γνώμη η βοήθεια.

Για χρόνια τώρα νόμιζα ότι τα καλά gaming headsets δίνουν και καλό ήχο. Πρόσφατα αυτή μου η πλάνη γκρεμίστηκε και εδώ και λίγο καιρό είμαι σε αναζήτηση σωστών ακουστικών, αποκλειστικά και μόνο για παιχνίδια σε PC. Μετά από πολύ αναζήτηση, διάβασμα και online reviews (γραπτά και YouTube) έχω καταλήξει σε δύο επιλογές με κάποιες εναλλακτικές.

1: Audeze Mobius. Ήμουν τυχερός και μπόρεσα να τα δοκιμάσω σπίτι. Πολλές επιλογές συνδεσιμοτητας, ήχος κρύσταλλο άρχισα να ακούω πράγματα που δεν άκουγα καν πριν (σε σχέση με τα προηγούμενα headset των 100 ). Το 3D audio αν και μεγάλωνε το ηχητικό εύρος (δεν ξέρω αν τα λέω και σωστά) μου έδινε την εντύπωση πως μείωνε την τελική ποιότητα του ήχου οπότε δεν ξέρω τι να πω...head tracking ωραίο gimmick αλλά άχρηστο, το κεφάλι δεν κουνιέται όσο παίζεις. Επίσης έχουν ήδη amp/dac οπότε δεν χρειάζομαι ξεχωριστό. Σαν ποιότητα ήχου σε παιχνίδια και ταινίες είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι στιγμής δεδομένου του αρνητικου προτερου βίου, έχουν και το μεγαλύτερο εύρος συχνότητων σε σύγκριση με όλα τα άλλα (10-50000hz) δεν ξέρω αυτό τι ρόλο παίζει.

2: Η δεύτερη επιλογή είναι ένα FiiO K3 amp/dac (μονόδρομος λόγω τιμής) μαζί με τα AKG K7XX. Για gaming πάρα πολλοί προτείνουν αυτά τα ακουστικά με μεγάλη διαφορά, κάτι σαν holy grail, ξέρω ότι έχουν σίγουρα πολύ ευρύτερο soundstage σε σχέση με τα Audeze, δεν ξέρω όμως τι παίζει με την ποιότητα ή την λεπτομέρεια σε σχέση με τον ήχο που άκουσα στα Mobius. Είμαι λίγο του μπάσου και λένε πως αν και open back αποδίδουν σωστό και καθαρό μπάσο αλλά δυστυχώς δεν τα έχω ακούσει και έχω μόνο τα Mobius για reference όσον αφορά την ποιότητα και καθαρότητα του ήχου που ακούω.

3: με το ίδιο amp/dac υπάρχουν και οι επιλογές των sennheiser 58XX ή του HiFiman 4XX που όμως τα πρώτα είχα πως είναι καλύτερα για μουσική πάρα για gaming και τα δεύτερα είναι πολύ καλά μεν αλλά γενικών καθηκόντων δε να το θέσω και ενώ δεν με ενδιαφέρει τόσο η μουσική και οι ταινίες στο PC θέλω ότι καλύτερο για gaming.

Όπως είδατε κινούμαι γύρω μέχρι τα 400 το πάρα πολύ και δυστυχώς έχω εμπειρία μόνο για το 1 από τα 3 points μου όποτε αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε για τα άλλα 2 θα ήμουν βαθιά ευγνώμων πριν ξοδέψω 2/3 μισθού σε κάτι που θα μετανιώσω μετά. Δεν με ενδιαφέρει τόσο να ακούω τους αντιπάλους από που έρχονται κτλ, θα παίξω overwatch πχ μια στο τόσο και πάλι για χαβαλέ. Αλλά θέλω να ακούω κάθε λεπτομέρεια και καθαρό ήχο στο Skyrim ή το Witcher, να νιώθω ότι είμαι μέσα στο παιχνίδι τόσο οπτικά όσο και ηχητικά.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Καλωσήρθες.
Διαβασμένο και "ώριμο" σε βρίσκω.
Έχω την εντύπωση ότι όλες οι επιλογές που έχεις παραθέσει είναι πολύ καλές και όποια και να πάρεις θα σε ικανοποιήσει. Ειδικά με δεδομένο τον πρότερο βίο όπως σωστά αναφέρεις, θα ενθουσιαστείς.
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να σου πει μεταξύ αυτών πιο θα σου αρέσει πιο πολύ. Και δυστυχώς, αν έχεις παρατηρήσει, τελικά η φάση με τα headphones είναι να μη σου μπει το μικόρβιο και καταλήξεις με 5 ζευγάρια. Το καθένα έχει τις χάρες του. Για gaming πάντως, μάλλον στο AKG θα πήγαινα. Ή και σε beyerdynamic. Τα 4χχ νομίζω έχουν κατηγορηθεί για σκληρά. τα 400άρια "i" τα κλασσικά είναι καλύτερη επιλογή. To 58X είναι τζάμπα για όσο κάνει αν το πάρεις από Αμερική και περάσει χωρίς δασμούς (στο συγκεκριμένο ακουστικό συμβαίνει συνέχεια αυτό). Έχει το καλύτερο μπάσο αλλά ενώ η σκηνή του είναι καλή σε διαχωρισμό και βάθος, σε πλάτος είναι κάπως. Παρόλα αυτά θα σε καλύψει. Έχει ολοκληρωμένο πακέτα.
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Συμφωνώ περί μικροβίου.
Προσωπικά πάντως θα πήγαινα σε καθαρά gaming ακουστικά.
Ούτε το AKG ούτε το (εξαιρετικό) 58X είναι τέτοια.
Δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις 400 για τα Mobius.
 

Valthera

New member
19 July 2019
22
Μικρόβιο δεν λέτε τίποτα. Ηταν να μην ακούσω σωστό headphone, φοβάμαι πάρα πολύ πλέον για την υγεία της τσέπης μου.

Τα PC37X η αλήθεια είναι τα είχα δει, αλλά είναι να πάω σε open back προτιμώ τα άλλα μεγαλύτερα μοντέλα σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει ειδικά τα AKG.

Για να δώσω ένα μικρό background του προτερου αρνητικού βίου αλλά και του τι ζητάω από τα λεφτά που θα ξοδέψω. Προέρχομαι από Sony Gold (2018 edition) και Nari ultimate όσον αφορά το PS4 και arctis 7 στο PC. Εκτος από μουσική και ταινίες (τα δοκίμασα και αυτά αλλά δεν είναι προτεραιότητες) μπορείτε να καταλάβετε γιατί τα Mobius έσκασαν στα αυτιά μου σαν πυρηνική ηχητικού κάλους και ποιότητας.

Τώρα. Χθες δοκίμασα και ένα παλιότερο hifiman open back μοντέλο ενός φίλου, αρκετά παλιότερο βέβαια και κουμπωμένο πάνω σε jack αρκετά παλιάς μητρικής. Δεν ενθουσιάστηκα. Βέβαια τα εν λόγω ακουστικά ειναι αρκετά παλιά (δεν θυμάμαι ποια είναι δυστυχώς) αλλά και οι κριτικές των hifiman δείχνουν πως δεν είναι του γούστου μου, οπότε δεν νομίζω πως η σύγκριση ήταν αντικειμενικη με τα mobius ή με τα άλλα open back που αναφέρω. Μπόρεσα να καταλάβω αυτό το εύρος που λένε για τα open back, ειδικά στην μουσική, αλλά ποιοτικά τουλάχιστον ήταν ένα σκαλί κάτω από τα mobius όσο αφορά την λεπτομέρεια στον ήχο.

Επίσης. Όταν παίζω μου αρέσει η απομόνωση. Είμαι εκεί, χωνομαι σε σπηλιές, τρέχω σε βουνά, πάω στην κόλαση (Hellblade) και δεν θέλω εξωτερικες παρεμβολές από γυναίκα και παιδί τις ώρες που αφιερώνω στο gaming. Θα μου πείτε, έφυγες για Mobius τι το συζητάς. Υπάρχει το αλλά... Ειδικά για τα K7XX και για single players games, διαβάζω πως ναι μεν open back αλλά λόγω του μεγάλου soundstage νιώθεις πως είσαι μέσα στο game, στο κέντρο του, σαν τον χαρακτήρα που παίζεις. Και, συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός ή επαναλαμβανομαι, δεν ξέρω αν αυτό το immersion έρχεται εις βάρος της ποιότητας του ήχου που φτάνει στα αυτιά μου. Σαν reference ποιότητας έχω όπως προείπα πλέον τα mobius. Μακάρι να μπορούσα να τα ακούσω και τα AKG αλλά δυστυχώς δεν...
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Νομίζω ότι και τα Mobius open back είναι.
Για gaming, για μένα είναι μονόδρομος τα open back.

Πάντως αφού άκουσες τα Mobius και σου άρεσαν τόσο, προτείνω να πάρεις τα Mobius.
Οι κριτικές τους είναι πολύ καλές, είναι planar magnetic, είναι Audeze.
Προσωπικά δεν θα ανέβαινα τόσο για gaming ακουστικά αλλά είναι θέμα προτεραιοτήτων (π.χ. θα τα έδινα για μουσική).

Go for it.

EDIT: Λάθος μου, τα Mobius είναι closed back. Δεν θα χάνουν σε soundstage; Nevertheless, go for it.
 

Valthera

New member
19 July 2019
22
Δυστυχώς είναι closed back τα Mobius αλλιώς δεν θα κάναμε καν αυτή τη συζήτηση :)

Αναφέρεις πως είναι μονόδρομος τα open back για gaming. Μπορώ να ρωτήσω την γνώμη σου γιατί συμβαίνει αυτό; το ρωτάω πάντα υπό πρίσμα της ηχητικής ποιότητας και του immersion στα παιχνίδια.

Επίσης κάτι τεχνικό που δεν ξέρω καν αν παίζει ρόλο στην ποιότητα ήχου και το clarity ενός ακουστικού. Τα mobius όπως προανεφερα έχουν εύρος 10-50000hz. Τα AKG 10-39800hz. Σημαίνει κάτι ιδιαίτερα αυτό;

Edit: τα mobius δημιουργούν ένα artificial ευρύτερο soundstage με το 3D mode on, που ομως το σβήνω γιατί μου δημιουργεί την εντύπωση πως μειώνει την ποιότητα του ήχου που ακούω. Σε ένα open back σαν τα AKG που το ευρύτερο soundstage δεν ειναι τεχνητό αλλά πραγματικό, υπάρχει κάποιος τέτοιος συμβιβασμος στην ποιότητα;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Τα AKG K7xx υστερούν σε μπάσο σε σχέση με τα Mobius.
Επίσης ενώ έχουν αρκετά πλατιά σκηνή έχουν μια ''αίσθηση'' ότι στην μέση υπάρχει ένα κενό.
Επίσης η τονικότητα τους ταιριάζει πιο πολύ σε μουσική , στα παιχνίδια συνήθως θέλεις τα άκρα λίγο τσιμπημένα.
Τα ανοικτού τύπου έχουν πάντα καλύτερη σκηνή από τα κλειστά και καλύτερη αίσθηση της τοποθέτησης των οργάνων
αλλά πάντα υστερούν σε μπάσο.
Όχι ότι δεν έχουν αλλά είναι μπάσο φυσικό σε ισορροπία με τις υπόλοιπες συχνότητες κατάλληλο συνήθως για μουσική
με ακουστικά και ηλεκτρικά όργανα.
Δεν θα αποδώσουν όμως ικανοποιητικά τεχνητό ηλεκτρικό μπάσο άρα εκρήξεις και λοιπός χαμός δεν θα έχει το
impact που έχει σε ένα κλειστό ακουστικό.
Επίσης τα K7xx , HD58x κλπ ακουστικά που ανέφερες δεν έχουν καμία μα καμία απολύτως απομόνωση από το περιβάλλον
και τα βράδια σίγουρα θα ενοχλούν τους διπλανούς σου.
Διαλέγεις και παίρνεις!
 

Valthera

New member
19 July 2019
22
Νομίζω μου ξεκαθάρισες κάπως τα πράγματα. Να ρωτήσω όμως κάτι άλλο. Πες ότι δεν υπάρχει θέμα ενόχλησης άλλων και είμαι μόνος. Από την στιγμή που τα open back δεν δίνουν αυτό το impact όπως λες γιατί όλοι πίνουν νερό στο ονομά τους όσον αφορά το gaming και όχι μόνο το competitive ή τα fps αλλά γενικά; δηλαδή, τουλάχιστον για skyrim, witcher ή το hellblade που προανέφερα, θα έλεγα πως ο λαός θα ήθελε την καθαρότητα και το impact ενός closed back αλλά καλή ώρα όπως ο φίλος ο costis_d παραπάνω, δεν σκέφτονται το gaming χωρίς open back.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Εδώ δεν μπορώ να σου απαντήσω αφού δεν παίζω παιχνίδια.
Από ότι διαβάζω πολύς κόσμος προτιμάει τα ανοικτού τύπου σε FPS
κυρίως όπου σε ανεβασμένα levels θέλουν να ακούσουν όσο το δυνατόν
καλύτερα από που έρχεται ο εχθρός κλπ , δηλαδή δεν τα προτιμάνε για την ποιότητα
του ήχου αλλά μάλλον για την τεχνική ικανότητα και την μέγιστη ανάλυση και σκηνή.
Διαβάζω πως υπάρχει κόσμος που παίζει παιχνίδια με τα HD800....
Πάντως για νορμάλ χρήση δεν νομίζω ότι ένα ακουστικό του επιπέδου του Mobius θα έχει
δραματικές διαφορές στην σκηνή από ανοικτά ακουστικά της κατηγορίας των 300-400 .
Μόνο το 7xx θα σου προσφέρει το κάτι παραπάνω , χάνοντας όμως σε άλλους τομείς.
Για να ξεφύγεις σε σκηνή σε λογικές τιμές πρέπει να πας στο Beyerdynamic DT 1990pro.
Επίσης ένα κλειστό που θα έχει -ίσως- λίγο καλύτερη σκηνή από το Mobius είναι το Beyerdynamic DT 1770pro.
Είναι στα ίδια χρήματα αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε ενισχυτή.
 

Valthera

New member
19 July 2019
22
Εδώ δεν μπορώ να σου απαντήσω αφού δεν παίζω παιχνίδια.
Από ότι διαβάζω πολύς κόσμος προτιμάει τα ανοικτού τύπου σε FPS
κυρίως όπου σε ανεβασμένα levels θέλουν να ακούσουν όσο το δυνατόν
καλύτερα από που έρχεται ο εχθρός κλπ , δηλαδή δεν τα προτιμάνε για την ποιότητα
του ήχου αλλά μάλλον για την τεχνική ικανότητα και την μέγιστη ανάλυση και σκηνή.
Διαβάζω πως υπάρχει κόσμος που παίζει παιχνίδια με τα HD800....
Πάντως για νορμάλ χρήση δεν νομίζω ότι ένα ακουστικό του επιπέδου του Mobius θα έχει
δραματικές διαφορές στην σκηνή από ανοικτά ακουστικά της κατηγορίας των 300-400 .
Μόνο το 7xx θα σου προσφέρει το κάτι παραπάνω , χάνοντας όμως σε άλλους τομείς.
Για να ξεφύγεις σε σκηνή σε λογικές τιμές πρέπει να πας στο Beyerdynamic DT 1990pro.
Επίσης ένα κλειστό που θα έχει -ίσως- λίγο καλύτερη σκηνή από το Mobius είναι το Beyerdynamic DT 1770pro.
Είναι στα ίδια χρήματα αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε ενισχυτή.

Νομίζω πως λίγο πολύ μου απάντησες, είναι και πιο all around ακουστικά τα mobius όσον αφορά την συνδεσιμοτητα.

Βέβαια, τώρα μου μπήκε το μικρόβιο. Και αρχίζω να σκέφτομαι άλλες καταστάσεις, να κάνω μια δυνατή επένδυση τώρα που θα αντέξει χρόνια. Και αρχίζω να σκέφτομαι τα sennheiser 660s με τον FiiO K3 ή τον sennheiser gsx 1000 και να τιναξω την μπανκα στον αέρα... Ήταν να μην μπω στο τρυπάκι.
 

Valthera

New member
19 July 2019
22
Το tunning του HD660s δεν είναι κατάλληλο για παιχνίδια.
Πάντα κάτι θα σου λείπει.

Να'σαι καλά, ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

Audio technica ATH R70X? Hifiman HE400i? Ή κάποια άλλη παραπλήσια τιμολογιακά πρόταση ώστε να συνδυάσω με τα παραπάνω amp/dac για gaming? Έχω δικαίωμα free returns με το Amazon λόγω prime, αλλά μπορώ να το κάνω μόνο μια φορά. Θα το έκανα με τα 660S αλλά με έσωσε ο φίλος Sonorus.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο.
Και επίσης να διευκρινίσω το εξής -
Όλα τα καλά ακουστικά όπως το 660s και λοιπά που αναφέρθηκαν πιο επάνω
εννοείται πως είναι καλά και για gaming δεν το συζητάμε.
Όμως εσύ έγραψες πως τα θέλεις αποκλειστικά για gaming.
Φαντάζομαι λοιπόν πως ψάχνεις αυτό ''πείραγμα'' στην απόκριση συχνότητας που
έχουν αυτού του τύπου τα ακουστικά και κυρίως το ενισχυμένο μπάσο.
Αν μου έγραφες πως θέλω κάτι καλό για να ακούω πολύ καλά μουσική και να παίζω
και παιχνίδια τότε θα σου έλεγα προχώρα άφοβα με ένα από τα παραπάνω hifi ακουστικά.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Μπορεί να δώσει ένα bass boost λογικά. Σίγουρα η fiio θα έχει κάποιο dac ενισχυτη με τη συγκεκριμένη δυνατότητα σε λογική τιμή. Just to be sure. Και αν τα παιχνίδια θέλουν μπαμ μπουμ σίγουρα τα έχει δώσει στα εφε τα απαραίτητα db ο τεχνικός ήχου ήδη.
 

Valthera

New member
19 July 2019
22
Κύριοι, νομίζω ότι με καλύψατε πλήρως και σας ευχαριστώ θερμά. Ξέρω ότι είναι δύσκολο θέμα με πολλές παραμέτρους, αλλά οι γνώμες σας ήταν καταλυτικές. Θα επανέλθω με τις τελικές μου επιλογές και συγκρίσεις για μελλοντικό reference για άλλους χρήστες.

Υ.Γ: ο FiiO K3 έχει επιλογή για bass boost, αν τύχει και τον χρειαστώ και αγοραστεί θα ενημερώσω για αυτή την λειτουργία.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Δεν καταλαβαίνω γιατί το ψάχνεις τόσο πολύ. Αν μπορεί η τσέπη σου να αντέξει τα mobius πάρτα. Ούτε dac mac δακ, τι νόημα έχουν αυτά στο gaming? Εσύ θες 3d ήχο και εφέ που μόνο τα mobius από όλα τα ακουστικά που σκέφτεσαι μπορούν να σου δώσουν. Και στη μουσική πάλι άψογα θα είναι. Προσωπικά δε θα τα αγόραζα λόγω τιμής αλλά όποιος θέλει και μπορεί σίγουρα αποτελούν άριστη αγορά.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Εγώ είμαι της κλασσικής παιδείας και προς τα κει σπρώχνω τον κόσμο :p

Κλασσικές αξίες.
Για τι δε θα μπορέσει ένα akg να δώσει το pinpoint?
Πολύ ελαφρά τη καρδία το λες και με περισσή ρωμη.

Τα άλλα αντίστοιχα πακέτα της audeze (λέγε με planar ψειρες) με φοβίζουν. Οι μετρήσεις χωρίς το dsp ειναι ΧΑΛΙΑ!. Και με το dsp έρχονται στα φυσιολογικα. Και γιατί να εμπιστευτώ την audeze για dacs, ενισχυτές και dsp? Που είναι κυριολεκτικά χτεσινοι;
 

Valthera

New member
19 July 2019
22
Δεν αντιλέγω και τα έχω ακούσει τα mobius. Αλλά σχεδόν, για να μην πω όλοι, οι casual και hardcore gamers, πίνουν νερό όχι στα mobius αλλά σε open back headphones πάρα τα εξαιρετικά review του Mobius. Και μου προκαλεί πολύ περιέργεια το όλο θέμα οπότε θα τα ακούσω ώστε να σφαιρική προσωπική άποψη επί του θέματος. Θα επενδύσω ένα σεβαστό πόσο σε μια επιλογή η οποία θελω να κρατήσει αρκετά χρόνια και θεωρώ πως το ορθό είναι να μην πάω τυφλά στην πρώτη καλή επιλογή που μου έτυχε :)