Cosmote / Nova και Astra 19 με ένα πιάτο

deminio83

New member
20 July 2019
4
Καλημέρα,

έχω κάποις ερωτήσεις:

μένω Γερμανία. Ενδιαφέρομαι να πιάσω Astra 19 για γερμανικά κανάλια, Hotbird 13 για Nova κ Eutelsat 9 για Cosmote TV. Διαθέτω ήδη τις συνδρομές και τα κουτιά των Nova κ Cosmote.

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ με ένα πιάτο να πιάσω και τους 3 δορυφόρους, με 3 LNB; Αρκεί ένα 80άρο πιάτο πιστεύετε; Θα υπάρξει κάπως δυνατότητα να πιάνω και τους 3 δορυφόρους σε 5 δωμάτια; Με SAT IP Converter;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, είμαι καινούριος στον τομέα:)
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Το μόνο σίγουρο είναι ότι μπορείς να κάνεις λήψη και τους τρεις δορυφόρους.

Για το δεύτερο ερώτημα που αφορά το μέγεθος του πιάτου καλυτέρα να σου απαντήσουν φίλοι που μένουν γερμάνια, εγώ πάντως σου συστήνω αν δεν έχεις πρόβλημα με την εγκατάσταση πιάτου εκεί που μένεις να πας σε μέγεθος 1.20 M για να έχεις απρόσκοπτή λήψη σε όλους του δορυφόρους ειδικά με κακές συνθήκες βροχής και αυξημένης νέφωσης που έχει πολύ συχνά η γερμάνια.

Στο τρίτο ερώτημα η απάντηση είναι ναι αρκεί να βρεις κάποιον ειδικό να σου κάνει την εγκατάσταση.
 

paksat

AVClub Enthusiast
20 September 2011
1,223
Σάμος
Δες και τη λύση ενός δορυφορικού πιάτου τύπου toroidal, όπως το Wave Frontier. Με ένα τέτοιο (Τ90) έχω ταυτόχρονη λήψη όλων των τροχιακών θέσεων που βλέπεις στην υπογραφή μου, εκτός από Astra 2(28,2E) για την οποία χρησιμοποιώ το Gibertini 150. Χρησιμοποιώντας επίσης quattro LNB και έναν κατάλληλο πολυδιακόπτη (multiswitch) DiSEqC, μπορείς να μοιράζεις ως και 4 δορυφόρους σε 8 δορυφορικούς δέκτες, σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου.
 

deminio83

New member
20 July 2019
4
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Να υποθέσω ότι το Τ90 είναι 90αρι πιάτο; Πιστεύεις ότι θα μου είναι αρκετό; 1.20 θα ναι μάλλον δύσκολο να βάλω.

LNB παίζει ρόλο τι μάρκα θα είναι;

Έχοντας ένα κουτί nova κ cosmote σπίτι, μπορώ κάπως να μοιράσω το σήμα σε όλο το σπίτι ή θα ναι πολύπλοκο;Κάθε φορά σ ένα δωμάτιο θα βλέπουμε μόνο. Κουτιά σαν το telestar digibit r1 ενδείκνυνται γι αυτόν τον σκοπό ή το κατάλαβα λάθος;
 

paksat

AVClub Enthusiast
20 September 2011
1,223
Σάμος
To T90 είναι περίπου 90αρι πιάτο. Στη μέση της μπάρας του Τ90 η λήψη ισοδυναμεί με κάτοπτρο 1,20μ, ενώ στις άκρες μειώνεται περίπου σε λήψη 60 εκ. Δεν νομίζω ότι στη Γερμανία θα έχεις κάποιο πρόβλημα λήψης για τους δορυφόρους που θέλεις. LNB βάζεις ό,τι μάρκας θέλεις, αρκεί να είναι τύπου quattro αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις κεντρικό πολυδιακόπτη για διανομή όλων των δορυφόρων που λαμβάνεις σε όλους τους δορυφορικούς δέκτες που χρησιμοποιείς. Προσωπικά χρησιμοποιώ LNB μάρκας Inverto και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Επειδή, τέλος, έγραψες πιο πάνω για διανομή 3 δορυφόρων σε 5 δωμάτια, να έχεις υπόψη ότι από κάθε έξοδο του πολυδιακόπτη φεύγει ένα καλώδιο που συνδέεται με ένα δορυφορικό δέκτη, επομένως υπολόγισε ξεχωριστό καλώδιο για κάθε δέκτη που θέλεις να συνδέσεις με τον πολυδιακόπτη.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Στη μέση της μπάρας του Τ90 η λήψη ισοδυναμεί με κάτοπτρο 1,20μ, ενώ στις άκρες μειώνεται περίπου σε λήψη 60 εκ..

Σε αυτό επέτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου. Το T90 δεν ειναι ένα περίπου πιάτο 90CM ειναι ακριβώς ένα πιάτο 90CM.

Για λόγο αυτό λοιπόν η λήψη ειναι στο κέντρο του όσο σε ένα πιάτο 90Cm και όχι 1.20 και καταλήγει περίπου στο 60 στα άκρα όπως λες.
 

paksat

AVClub Enthusiast
20 September 2011
1,223
Σάμος
Ναι, έχεις δίκιο. Μάλλον το φούσκωσα λιγάκι! Σύμφωνα με τις προδιαγραφές της, η T90 έχει απολαβή 39,7 dB (+/- 0,45 dB)

https://www.satshop-heilbronn.de/Wa...ueste-Ausfuehrung-in-anthrazit-oder-lichtgrau

Επίσης, για τον deminio83, θέλω να υπενθυμίσω το σύστημα υπολογισμού Wave Frontier του SatLex, για την περίπτωση που αποφασίσει να ασχοληθεί με αυτό το κάτοπτρο:

https://www.satlex.net/el/wavefrontier_calc.html
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Καλημέρα,

έχω κάποις ερωτήσεις:

μένω Γερμανία. Ενδιαφέρομαι να πιάσω Astra 19 για γερμανικά κανάλια, Hotbird 13 για Nova κ Eutelsat 9 για Cosmote TV. Διαθέτω ήδη τις συνδρομές και τα κουτιά των Nova κ Cosmote.

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ με ένα πιάτο να πιάσω και τους 3 δορυφόρους, με 3 LNB; Αρκεί ένα 80άρο πιάτο πιστεύετε; Θα υπάρξει κάπως δυνατότητα να πιάνω και τους 3 δορυφόρους σε 5 δωμάτια; Με SAT IP Converter;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, είμαι καινούριος στον τομέα:)

 

deminio83

New member
20 July 2019
4
Tο T90 φαίνεται ενδιαφέρον. Ερώτηση: πρέπει υποχρεωτικά να τοποθετηθεί στην ταράτσα ή γίνεται και σε τοίχο; Έναν τεχνικό που ρώτησα μου πε ότι σε τοίχο δε γίνεται σε καμία περίπτωση λόγω βάρους. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο;

Έχετε κάποια ιδέα πως μπορώ μετά να μοιράσω το σήμα της nova/cosmote απτα κουτιά τους στα υπόλοιπα δωμάτια, πέρα απτην υπηρεσία multiroom; Ως τώρα δεν βρήκα κάτι αξιόλογο σχετικά
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Re: Απάντηση: Cosmote / Nova και Astra 19 με ένα πιάτο

Tο T90 φαίνεται ενδιαφέρον. Ερώτηση: πρέπει υποχρεωτικά να τοποθετηθεί στην ταράτσα ή γίνεται και σε τοίχο; Έναν τεχνικό που ρώτησα μου πε ότι σε τοίχο δε γίνεται σε καμία περίπτωση λόγω βάρους. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο;

Έχετε κάποια ιδέα πως μπορώ μετά να μοιράσω το σήμα της nova/cosmote απτα κουτιά τους στα υπόλοιπα δωμάτια, πέρα απτην υπηρεσία multiroom; Ως τώρα δεν βρήκα κάτι αξιόλογο σχετικά


HDMI modulator
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Η T90 μήν νομίζεις οτι ειναι ένα μικρο πιάτο λόγο οτι η ονομαστική του απολαβή ειναι στα 90CM. Ειναι αρκετά ογκώδες πιάτο και φτάνει τις διαστάσεις ένος πιάτου 1.20 ίσως στης ξεπερνάει κιόλας. Αυτό στο γράφω γιατί όταν σου πρότεινα πιάτο 1.20cm το απερριψες κατευθείαν προφανώς λόγο όγκου. Με την Τ90 δεν θα έχεις μικρότερο όγκο. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες με πιάτο 110X120 και με την T90 δίπλα για να δεις.

Ναι κρεμιέται στον τοίχο αλλά θέλει πολυ καλή στήριξη.
 
Last edited:

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Η Βάσεις ειναι στηριγμένες ακριβώς στο ίδιο ύψος και ειναι ίδιες και οι δυο.

Το televes ειναι διαμέτρου όπως έγραψα και πιο πάνω 110X120.

43CA3093-13D9-4ADD-AD54-C592282A9973.jpg4C1399FD-B721-4768-BC8A-BD6494A303BC.jpg
 

deminio83

New member
20 July 2019
4
Τελικά καταλήγω σε πιάτο maximum T85. Η εγκατάσταση θα γίνει μάλλον στην σκεπή και απ όσο είδα η τοποθέτησή του είναι πιο απλή απ’ του Wavefrontier (ισχύει;)

Σκέφτομαι να ζητήσω και ρύθμιση για Eutelsat 3B και Hellas Sat 39 πέρα απ´ τα άλλα 3. Πιστεύετε είναι ρεαλιστικό να πιάνω και τα 5 ή πολλά ζητάω;
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Και στις δυο περιπτώσεις επειδή παίζεις στα άκρα δεξιά και αριστερά και ειναι πολυ μικρο το πιάτο νομίζω οτι δεν θα ειναι εφικτό.
 

statik

Senior Member
22 May 2008
456
Για Γερμανια δεν ξέω, αλλα εγω στην Αθήνα έχω σε πιατο 1μ με 4lnb σε απλή στήριξη και όχι αυτά τα οβάλ που χωράνε καμιά 10ριά. Πιάνω Astra 19.2. Hotbird13, Eutelat 9 gia cosmote και εναν άλλον που δεν θυμάμε καπου στις 3 μοίρες για να βλέπω DW στα γερμανικά