Επιλογη προβολεα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
καλησπερα. Θελω να αγορασω εναν προβολεα για αναβαθμιση του epson 3600 .
Υπαρχει καποιος προβολεας native 4Κ μεχρι 2.000 ? η ειναι νωρις ακομα? Γενικα ποια ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα χρηματα?
Ο Laser της Xiaomi αξιζει αραγε? τον εχει δει κανεις απο κοντα?
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Εχω μεινει εκπληκτος... 226 views και 0 απαντησεις. Οσο παμε και χειροτερα...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
VFM στη κατηγορία τιμής που αναφέρεις είναι οι παρακάτω ...

Benq w2700
Epson 7400
Benq w1720

Διάλεξε με βάση τις προτιμήσεις σου και τους περιορισμούς στη τοποθέτηση των dlp.
Εγώ τους έβαλα με σειρά προτίμησης.
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Aξιζει να περιπενω τον epson 9400 να πεσει κοντα στα 2000 ? η με εναν w2700 δεν ειναι μεγαλες οι διαφορες? ο 9400 εχει και αυτος 2Κ panel ?
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Επιλογη προβολεα

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Aξιζει να περιπενω τον epson 9400 να πεσει κοντα στα 2000 ? η με εναν w2700 δεν ειναι μεγαλες οι διαφορες? ο 9400 εχει και αυτος 2Κ panel ?


Οι διαφορές είναι αρκετά μεγάλες ιδιαίτερα στο επίπεδο του μαύρου. Τον είχα για δοκιμή και σε άμεση σύγκριση Α - Β. Το ansi contrast είναι ακόμη και τώρα η αχίλλειος πτέρνα των dlp.
Φυσικά ο W2700 έχει πολύ καλή συμπεριφορά σε υλικό 4Κ. Για εμενα αποτελεί μια άριστη αγορά για τα χρήματα που ζητά.
Μεγάλη προσοχή στην τοποθέτηση.
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Re: Απάντηση: Re: Επιλογη προβολεα

Ευχαριστω. Τελικά μπορώ να ανέβω μέχρι τα 2400- 2500. Μπορώ να βρω τον 9400 σε αυτήν την τιμη? Υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο που αξίζει να δω σε αυτά τα χρήματα? Ευχαριστω και πάλι.
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Επίσης ένας παράγοντας που θέλω να λειφθει υπόψιν είναι η λάμπα του. Δεν θέλω να σκέφτομαι συνέχεια τις ώρες και ποτέ θα καεί και το κόστος αντικατάστασης θα θέλω να μην είναι πολύ υψηλό
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Επίσης ένας παράγοντας που θέλω να λειφθει υπόψιν είναι η λάμπα του. Δεν θέλω να σκέφτομαι συνέχεια τις ώρες και ποτέ θα καεί και το κόστος αντικατάστασης θα θέλω να μην είναι πολύ υψηλό

Με Epson και Benq δεν θα εχεις προβλημα...
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Aν οντως ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα , να παω για epson. υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να τον βρω μεχρι 2500? η πιο φθηνη τιμη στο σκρουτζ ειναι 2.620
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Απάντηση: Re: Επιλογη προβολεα

Δεν απάντησε κανένας φίλος για τον xiaomi....
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Re: Απάντηση: Re: Επιλογη προβολεα

Δεν απάντησε κανένας φίλος για τον xiaomi....




Καλή επιλογή λόγω laser module, ust και πολλών ωρών λειτουργίας, αλλά το κατάλληλο ταίρι για τέτοιο προβολέα είναι μια tab-tensioned clr οθόνη που ακόμη και στις 100¨, η τιμή παίζει χαλαρά πάνω από το χιλιάρικο.


https://www.youtube.com/watch?v=T3FQjCyNtdw
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Το θέμα είναι για κάθε άσχετο σαν εμένα,που διαθέτει γύρω στα 2000e για προτζεκτορα,αξίζει η αγορά του ή οχι?
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Επειδή τέλος της αλλης εβδομάδας πρέπει να κάνω την αγορά ειμαι ανάμεσα στον benq 2700
https://www.skroutz.gr/s/17639056/BenQ-W2700.html

Και στον epson 9400.
Αλλά ακόμα δεν ξέρω αν αξίζει να δωσω τα +1000 ευρώ για τον epson .

Ξέρω ότι θα είναι καλύτερος αλλά δεν ξέρω ποσό και σε τι βαθμό θα μπορώ να το καταλάβω με τον εξοπλισμό μου . Θα παίζω με nvidia shield , ps4 και θα προβάλω σε βαμμένο τοίχο και όχι σε οθόνη.

Επισησ Να αναφέρω ότι ειμαι άσχετος σχετικά από ρυθμίσεις εικόνας και δεν ειμαι ψαγμένος στο θεμα. Γιαυτο και ανησυχώ για τον εαυτό μου μήπως και δεν μπορώ να καταλάβω και κατά συνέπεια να εκτιμήσω τις διάφορες που μπορεί να μου δώσει ο 9400.
Αυτά τα αναφέρω χωρίς να ξέρω αν παίζουν ρόλο στην επιλογή
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Επισης θα ήθελα να ρωτήσω ο Benq 1720 τι ουσιαστικές διάφορες έχει από τον 2500;
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Έχοντας τον 9300 και έχοντας επίσης δει τον benq 2500 η διαφορά είναι πολύ μεγάλη στα χρώματα στην ευκρίνεια της εικόνας τουλάχιστον στα δικά μου μάτια ειδικά σε περιβάλλον σπιτιου
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Φίλε μου μακριά από short throw laser προβολέα, για να δεις απροβλημάτιστα θα πρέπει να αγοράσεις ειδική κατευθυντική οθόνη, αλλιώς περισσότερο θα βλέπεις ταβάνι (λόγω γωνίας προβολής) παρά την οθόνη σου. Επίσης κανένας από τους προβολείς που αναφέρεις δεν είναι native 4k, είναι όλοι 1080p με δυνατότητα να παίζουν 4κ μέσω τεχνολογίας eshift. Αν πας σε DLP πήγαινε σε κάποιον απλό 1080 στα 700 ευρώ, δραχμή παραπάνω, αν θες καλή εμπειρία προβολής σαφώς να πας στον 9400, πολλές κλάσεις πάνω. (Μανώλη, οι DLP ΔΕΝ υστερούν σε ansi, αντιθέτως, είναι το μοναδικό τους όπλο πλέον..και πατάνε σχεδόν τους πάντες σε αυτόν τον τομέα, το ansi στους DLP δεν αποτελεί την αχίλλειος πτέρνα, άλλα τον υπόλοιπο Αχιλλέα :grinning-smiley-043)
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Τόση ώρα βλέπω reviews τον xiaomi 4K laser.
Δεν ξέρω αν είναι απάτη αυτά που δείχνουν αλλά είναι σαν να βλέπεις 4Κ ΤV στις 100 + ίντσες....

https://www.gearbest.com/projectors...MIg-rA7IXW4wIVBs13Ch3nEwrBEAAYASAAEgLigvD_BwE

Με αυτόν τι παίζει? Είναι τόσο καλος όσο λένε όλλοι που γίνεται χαμός? 4Κ native? Επίσης με την τοποθέτηση τι παίζει? Δεν μπορεί να προβάλει κανονικά από απόσταση όπως οι άλλοι? Πρέπει να τον έχουμε στο μισό ?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Τόση ώρα βλέπω reviews τον xiaomi 4K laser.
Δεν ξέρω αν είναι απάτη αυτά που δείχνουν αλλά είναι σαν να βλέπεις 4Κ ΤV στις 100 + ίντσες....

https://www.gearbest.com/projectors...MIg-rA7IXW4wIVBs13Ch3nEwrBEAAYASAAEgLigvD_BwE

Με αυτόν τι παίζει? Είναι τόσο καλος όσο λένε όλλοι που γίνεται χαμός? 4Κ native? Επίσης με την τοποθέτηση τι παίζει? Δεν μπορεί να προβάλει κανονικά από απόσταση όπως οι άλλοι? Πρέπει να τον έχουμε στο μισό ?

ναι, απάτη είναι
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Ποια είναι η απάτη ακριβώς; Εγώ βλέπω βίντεο ότι προβάλουν και σε τοίχο όχι μόνο σε οθόνες