Marantz 5013 ή καποιος αλλος;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Parisv

Senior Member
30 May 2010
329
Σκεφτομαι να αγορασω
ενα ζευγαρι
https://advance-acoustic.com/en/archives/110-k3s

Ενα κεντρικο https://advance-acoustic.com/en/hifi-loudspeakers/center-speaker/29-k-center
ενα sub

https://www.skroutz.gr/s/4125325/Yamaha-NS-SW200.html
Ή

https://www.skroutz.gr/s/4670510/Advance-Acoustic-Kubic-Sub-200.html?from=cat-match
Ενα απο τα 2 βοηθηστε με να διαλεξω

3.1 συστημα θα εχω. Δεν εχω χωρο για καλωδιωση και τιποθετηση για τα surround. Ο καναπες ειναι κολλημενος στον τοιχο πισω απο τον καναπε.

για ενισχυτη να παω στον maratz 5013 ή σε καποιον φτηνοτερο;

Χρηση netflix full acount , spotify, nova ολα στο full οτι καλυτερο γινεται.


 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: Maratz 5013 ή καποιος αλλος;

Kαλησπερα και παλι φιλε μου δεν ξερω αν στο παροηγουμενο ποστ σε μπερδεψα αλλα το να παρεις ένα 7 καναλο ενισχυτή για να χρησιμοποιησεις τα 3 καναλια από τα 7 δεν νομιζω ότι αξιζει!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Maratz 5013 ή καποιος αλλος;

Νομίζω ότι o 5013 θα σου αρέσει πολύ και θεωρώ ότι αξίζει ένα τέτοιο μηχάνημα για all around χρήση. Όμως έχω την εντύπωση ότι ο 5013 υποστηρίζει το απλό audyssey xt και όχι το xt32. Και με την τοποθέτηση σου μάλλον θα είναι καλό να πας στην "καλή" ισοστάθμιση. Πιο φτηνά τη βρίσκεις στη σειρά 3000 της denon. Αλλιώς 6013.
 

Parisv

Senior Member
30 May 2010
329
Re: Maratz 5013 ή καποιος αλλος;

Ποσο κανει σε χρηματα η καλη ισοσταθμιση της σειρας 3000 denon; Για να δω αν μπορω να ακολουθησω. Κανα link
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Maratz 5013 ή καποιος αλλος;

Αλλιώς 6013.

Αυτός πριν λίγες μέρες έπαιξε στα 1059 ευρώ στο e-shop, όπως ενημέρωσε ο φίλος στο διπλανό νήμα. Αλλα απ' ότι βλέπω τώρα η τιμή ξανανέβηκε.
Ήταν καλή ευκαιρία...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Maratz 5013 ή καποιος αλλος;

είναι ο αντίστοιχος του της denon. Σαν αναλογικά κυκλώματα ίσως ο marantz να είναι καλύτερος. Στην πράξη να έχει περισσότερα "σώματα" στα μπάσα. Ο Denon έχει καλύτερη ισοστάθμιση που είναι πολύ σημαντικό πλεονέκτημα. Επίσης ο denon υποστηρίζει earc αν θυμάμαι καλά που δεν ισχύει για το marantz. Δλδ μέσω του arc μπορεί σε συνεργασία με συμβατή τηλεόραση να πάρει από τον player της tv πολυκάναλα master audio σήματα. Αυτό δυνητικά γλυτώνει από εξωτερικό player για αναπαραγωγή αρχείων, netflix κλπ. Aν και το netflix ειδικά, που στέλνει μέχρι dd+ νομίζω το περνάει και ο marantz χωρίς το earc.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Maratz 5013 ή καποιος αλλος;

Δυστυχώς η διαφορά του Μarantz με τον Denon ακούγεται, το αν δικαιολογείται η χρηματική διαφορά αυτό είναι υποκειμενικό, εγώ για παράδειγμα ναι θα τα δινα για τον Marantz, παρεμπιπτόντως τον 6013 (νομίζω) τον είχα ακούσει μ ένα ζευγάρι της Advance acoustic (δεν θυμάμαι το ακριβές μοντέλο των ηχείων) στην Ultimate audio και τ αποτέλεσμα ήταν υπέρ του δέοντος καλό, δεν το πίστευα ότι αυτά τα ηχεία που δεν είχαν ακουστεί πουθενά (εγώ δεν ήξερα καν ότι η συγκεκριμένη εταιρία κατασκευάζει ηχεία) είχαν τέτοια απόδοση, για να μαι ειλικρινής τα ζήλεψα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Maratz 5013 ή καποιος αλλος;

Δυστυχώς η διαφορά του Μarantz με τον Denon ακούγεται, το αν δικαιολογείται η χρηματική διαφορά αυτό είναι υποκειμενικό, εγώ για παράδειγμα ναι θα τα δινα για τον Marantz, παρεμπιπτόντως τον 6013 (νομίζω) τον είχα ακούσει μ ένα ζευγάρι της Advance acoustic (δεν θυμάμαι το ακριβές μοντέλο των ηχείων) στην Ultimate audio και τ αποτέλεσμα ήταν υπέρ του δέοντος καλό, δεν το πίστευα ότι αυτά τα ηχεία που δεν είχαν ακουστεί πουθενά (εγώ δεν ήξερα καν ότι η συγκεκριμένη εταιρία κατασκευάζει ηχεία) είχαν τέτοια απόδοση, για να μαι ειλικρινής τα ζήλεψα.

η advance παντα εφτιαχνε ηχεια μαζι με τα ηλεκτρονικα. δεν ακουγοταν αυτο πολυ ισως γιατι ο προηγουμενος αντιπροσωπος (Γ.Π. βλεπε AS), ..ειχε δικα του..
σε κουβεντα που ειχα μαζι του και τον ρωτησα "τι λενε τα advance σαν ηχο", μου ειχε πει -οχι πολλα πραγματα..
εγω δεν τα ειχα ακουσει ποτέ.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Maratz 5013 ή καποιος αλλος;

η advance παντα εφτιαχνε ηχεια μαζι με τα ηλεκτρονικα. δεν ακουγοταν αυτο πολυ ισως γιατι ο προηγουμενος αντιπροσωπος (Γ.Π. βλεπε AS), ..ειχε δικα του..
σε κουβεντα που ειχα μαζι του και τον ρωτησα "τι λενε τα advance σαν ηχο", μου ειχε πει -οχι πολλα πραγματα..
εγω δεν τα ειχα ακουσει ποτέ.
Αρα ο Marantz αναβαθμιζει και τα ηχεια...

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Parisv

Senior Member
30 May 2010
329
Re: Maratz 5013 ή καποιος αλλος;

Δυστυχώς η διαφορά του Μarantz με τον Denon ακούγεται, το αν δικαιολογείται η χρηματική διαφορά αυτό είναι υποκειμενικό, εγώ για παράδειγμα ναι θα τα δινα για τον Marantz, παρεμπιπτόντως τον 6013 (νομίζω) τον είχα ακούσει μ ένα ζευγάρι της Advance acoustic (δεν θυμάμαι το ακριβές μοντέλο των ηχείων) στην Ultimate audio και τ αποτέλεσμα ήταν υπέρ του δέοντος καλό, δεν το πίστευα ότι αυτά τα ηχεία που δεν είχαν ακουστεί πουθενά (εγώ δεν ήξερα καν ότι η συγκεκριμένη εταιρία κατασκευάζει ηχεία) είχαν τέτοια απόδοση, για να μαι ειλικρινής τα ζήλεψα.

Ποια ακουσατε τα advance acoustic K3S ή τα K3SE ;γιατι μοιαζουν. Τα k3S ειναι ολο λακα, τα αλλα μονο πανω λακα και κανουν κατι νερα στα πλαγια.
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Να κάνω μια σχετική ερώτηση. Ειμαι ανάμεσα στον Maratz 5013 και τον denon 3500. Και τους δυο τους βρίσκω στην ίδια τιμή πάνω κάτω στα 700 ευρώ. Ποιος είναι καλύτερος;

Ο 3500 έχει το odyssey xt32 από το απλό xt32 του maratz?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κι οι δυο adussey εχουν αλλα ο 3500 εχει το xt32 ενω ο maratz απλο xt. Οι marantz επισης εχουν φινιστρινι ενω οι denon κανονικα οθονη. Ηχητικα οι marantz λογω καλυτερων υλικων θεωρουνται ανωτεροι αλλα κι αυτο σηκωνει πολυ κουβεντα, στα χαρτια επισης ο 3500 ειναι πιο δυνατος απ τον 5013, εγω στη θεση σου αφου τον θες αποκλειστξκα για ταινιες θα πηγαινα στον 3500.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk