Μείωση κόστους, από συμβόλαιο σε καρτοκινητό

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

journeyman

Senior Member
21 June 2008
514
Καλησπέρα, χρόνια κάτοχος 2 γραμμών συμβόλαιο Cosmote με ίδιο πρόγραμμα (700', 150sms, 1.2gb) με μηνιαίο λογαριασμό στα 40 τελικό.
Θέλω να μειώσω το μηνιαίο κόστος (έστω και -10 /μήνα είναι αποδεκτό).
Μπορεί κάποιος που ασχολείται με τα καρτοκινητά και τα προγράμματα / προσφορές τους να μου πει (με ας πούμε 2*15 /μήνα) αν μπορώ να πάρω τις παροχές που μου έδινε το πρόγραμμα συμβολαίου αλλά με περισσότερα γίγα (πχ 2gb/μήνα ανά γραμμή είναι αρκετά)?
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: μείωση κόστους, από συμβόλαιο σε καρτοκινητό

Αν θέλεις να μείνεις Cosmote δες Whats'up


https://www.whatsup.gr/paketa/paketa-omilias/combo-call-them-all-plusi

+ 1.2 Gb για ένα μήνα δώρο από το Reloadit με κάθε online ανανέωση χρόνου ομιλίας

+ δωρεάν ΜΒ με πάρε δώσε και πάρε μοιρασε

https://www.whatsup.gr/paketa/extras/paremoirase
https://www.whatsup.gr/paketa/extras/paredwse


Αλλη λύση μπορεί να είναι η φορητότητα σε άλλο δίκτυο εαν σε ενδιαφέρει και πετύχεις κάποια προσφορά

Πρόσφατα η πεθερά μου δέχτηκε (και αποδέχτηκε) προσφορά απο Wind με

-1000 λεπτά προς Wind/Q
-600 λεπτά προς όλους
-100 SMS προς όλους
- 3 Gb internet το μήνα

Tελική τιμή 12 Ευρώ.
 

bill27

Established Member
21 April 2014
150
Re: μείωση κόστους, από συμβόλαιο σε καρτοκινητό

Επισης πολυ οικονομικη ειναι και η Q ,βαζοντας 10 ευρω ον λαιν εχεις 1000'προς q και 1GB Ιντερνετ,επισης οταν εχει countdown offer μπορεις να κανεις ανανεωση με 6 και πανω και εχει και πολλες προσφορες οι οποιες σου ερχονται με μυνημα σε sms η τις βλεπεις στη εφαρμογη της κιου.Για μενα ειναι η πιο οικονομικη.
 

nclpao13

Established Member
18 October 2008
106
Re: μείωση κόστους, από συμβόλαιο σε καρτοκινητό

Κάτι αντίστοιχο έχει και η Vodafone με το cu. Βέβαια όλα εξαρτώνται από τη χρήση που θα κάνεις και τί ζητάς . Ένα βασικό μειονέκτημα κατά την άποψή μου είναι η χρέωση των 3 πρώτων λεπτών και μετά χρέωση ανά 1 λεπτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

neoktistos

Established Member
14 April 2013
106
Έδεσσα
Απάντηση: Re: μείωση κόστους, από συμβόλαιο σε καρτοκινητό

Πιστεύω ότι ισχύει και για τις υπόλοιπες εταιρίες το ίδιο (για την χρέωση των 3 πρώτων λεπτών).
Στο θέμα μου, τώρα.
Έχω συμβόλαιο στη Vodafone μέχρι τις 30 Δεκέμβρη (αν δεν απατώμαι) του παρόντος έτους.
Ρώτησα σήμερα στο υποκατάστημα της περιοχής μου, τί επιπτώσεις (δηλαδή το... ποσό του προστίμου) θα έχω, εαν το κάνω CU καρτοκινητή.
Η υπάλληλος μου απάντησε ότι ακόμη καί την τελευταία ημέρα να κάνω αίτηση για μετατροπή σε CU, θα πληρώσω πρόστιμο 100 !!!
Είναι λογική αυτή;
Ισχύει πουθενά τέτοια ποινή, δηλαδή υπάρχει κάποιος νόμος να που επιτρέπει τις εταιρίες να επιβάλουν πρόστιμο, ακόμη κι αν είναι καλοπληρωτής ο πελάτης;
Και θέλω να το κάνω σε κάρτα, επειδή το συμβόλαιο, δεν μου προσφέρει -προς το παρόν τουλάχιστον- τίποτα,
παρά μόνο οικονομική επιβάρυνση στα έξοδα, δεδομένου πως αυτή τη στιγμή συντηρούμαι με ταμείο ανεργίας.
(α) Τί πρέπει να κάνω -αν γνωρίζει κανείς από 'σας φυσικά- για ν' αποφύγω την ποινή;
(β) Είχατε τέτοια αντιμετώπιση και πώς αντιδράσατε;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Σου έχουν δώσει εκτυπωμένο το συμβόλαιο για να δεις τι αναφέρει στους όρους διακοπής εκ μέρους του πελάτη; Επίσης τον τελευταίο μήνα έχουν ανακοινωθεί αυξήσεις εκ μέρους των εταιρειών και μέσα στους όρους αναφέρεται πως αν γίνει αύξηση στο μηνιαίο λογαριασμό και ο πελάτης ειναι σε συμβόλαιο έχει δικαίωμα μέσα σε 2 μήνες από την εφαρμογή των αυξήσεων να διακόψει χωρις πρόστιμο το συμβόλαιο. Εχεις παρατηρήσει αύξηση στο μηνιαίο λογαριασμό σου;
 

neoktistos

Established Member
14 April 2013
106
Έδεσσα
Απάντηση: Re: Μείωση κόστους, από συμβόλαιο σε καρτοκινητό

Καλημέρα και σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου (προς papasouzakia).
Δεν θυμάμαι εαν ήταν εκτυπωμένο συμβόλαιο, επειδή πέρασαν σχεδόν δύο χρόνια από τότε.
Πώς μπορώ να το μάθω;
Επίσης, στην σελίδα της Vodafone όπου μου δείχνει τα υπολειπόμενα λεπτά, μηνύματα και Mb,
μου λένε "ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Ο λογαριασμός σου είναι τώρα μόνο ηλεκτρονικός!",
ενώ δεν μου δίνει πρόσβαση στην ανάλυσή του και θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον διαχειριστή για να τον βλέπω.
Αυτό για τις αυξήσεις, μήπως έπρεπε να μ' ενημερώσει κάποιος -έστω στο κατάστημα που πληρώνω τον λογαριασμό-
για να έπαιρνα τα μέτρα μου;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Στο σπίτι σου σε κανένα συρτάρι ξεχασμένος θα πρέπει να υπάρχει κάτι. Εκεί αναφέρει αναλυτικά τις χρεώσεις αν γίνει πρόωρη διακοπή του συμβολαίου. Κανείς δεν πρόκειται να σε ενημερώσει για τα δικαιώματά σου, ιδιαίτερα από τις εταιρείες. Αν δεις την παραμικρή αύξηση στο μηνιαίο λογαριασμό σου πήγαινε και εκμεταλλεύσου την ευκαιρία να κάνεις διακοπή συμβολαίου χωρίς πρόστιμο.
 

neoktistos

Established Member
14 April 2013
106
Έδεσσα
Απάντηση: Re: Μείωση κόστους, από συμβόλαιο σε καρτοκινητό

Καλησπέρα και πάλι.
Αυτό που λες για το δικαίωμα να κόψω το συμβόλαιο χωρίς πρόστιμο, μπορείς να μου παραθέσεις έναν υπερσύνδεσμο (σ.σ. link) που να το αναφέρει;

Και κάτι άλλο:

Ξαναρώτησα σήμερα, για το ίδιο θέμα στο ίδιο υποκατάστημα και η δεύτερη υπάλληλος (η πιό "παλιά") μ' ενημέρωσε πως ισχύει το πρόστιμο,
με τη διαφορά ότι για να μην το πληρώσω και να το μετατρέψω σε CU, μπορώ να το κάνω κανονικά ένα μήνα πριν (λ.χ. τον Νοέμβριο)
σε αντίθεση με αυτά που μου είπε η χθεσινή υπάλληλος (δηλαδή... διγλωσσία) και να ξαναπεράσω στις 15 Νοέμβρη για... να της το θυμίσω (στην "παλιά").
Αυτό μ' ανησυχεί... Κάπως!!!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Εδώ είναι η ανακοίνωση της Wind www.wind.gr/gr/anakoinosi/1526313752327 που αναφέρει πως έχεις δικαίωμα μέσα σε 2 μήνες από την εφαρμογή των αυξήσεων να ζητήσεις διακοπή συμβολαίου αζημίως

Για την Cosmote θα υπάρχει κάποια αντίστοιχη πρόβλεψη αν γίνουν μονομερώς αυξήσεις.

Π.χ έβγαλε πρόσφατα ανακοίνωση ο ΟΤΕ που αναφέρει:

H ΟΤΕ Α.Ε ενημερώνει ότι από 01/09/19 οι συνδρομητές, που έχουν επιλέξει η εξόφληση των λογαριασμών σταθερής τους να γίνεται μέσω πάγιας εντολής χρέωσης τραπεζικού λογαριασμού, θα χρεώνονται με την προμήθεια συναλλαγής, που προβλέπεται από την τιμολογιακή πολιτική της εκάστοτε Τράπεζας. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το ποσό της προμήθειας συναλλαγής οι καταναλωτές μπορούν να απευθυνθούν στην Τράπεζά τους.

Οι συνδρομητές που επηρεάζονται έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως, εντός 2 μηνών από τη σχετική ενημέρωση που θα λάβουν στον μηνιαίο λογαριασμό τους, ή εντός 3 μηνών από τη σχετική ενημέρωση που θα λάβουν στον διμηνιαίο λογαριασμό τους. Από την αζήμια καταγγελία εξαιρούνται οι υποχρεώσεις των συνδρομητών για την καταβολή τυχόν υπολοίπου σχετικά με επιδότηση συσκευής ή επιδότηση κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο ,που δεν έχει αποσβεστεί μέχρι την στιγμή της καταγγελίας, σύμφωνα με τους όρους της σύμβασής τους.

https://www.cosmote.gr/announcements/mobile/090819_enhmervsh_COSMOTE.pdf

Επομένως αν δεις μονομερώς οποιαδήποτε αύξηση στο λογαριαασμό σου έχεις δικαίωμα μέσα σε 2 μήνες να καταγγείλεις τη σύμβαση χωρίς πρόστιμο.

Διαφορετικά θα πρέπει να περιμένεις ένα μήνα πριν λήξει το συμβόλαιό σου για να αλλάξεις σε καρτοκινητή χωρίς να πληρώσεις πρόστιμο

Διάβασε και εδώ μια αντίστοιχη περίπτωση με τη δική σου https://avclub.gr/forum/showthread.php/166607-Διακοπή-συμβολαίου
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Δεν θυμάμαι εαν ήταν εκτυπωμένο συμβόλαιο, επειδή πέρασαν σχεδόν δύο χρόνια από τότε.
Καλησπέρα φίλε, τι κάνεις? :grinning-smiley-043

Πας στην VODAFONE που μίλησες και ζητάς ένα αντίγραφο με τους όρους του συμβολαίου σου. Απαγορεύεται το να πουν πως δεν σου δίνουν!
Τα άλλα όπως τα είπαν τα παιδιά.

Σάκης! :2thumb22sup:
 

neoktistos

Established Member
14 April 2013
106
Έδεσσα
Καλησπέρα φίλε, τι κάνεις? :grinning-smiley-043

Πας στην VODAFONE που μίλησες και ζητάς ένα αντίγραφο με τους όρους του συμβολαίου σου. Απαγορεύεται το να πουν πως δεν σου δίνουν!
Τα άλλα όπως τα είπαν τα παιδιά.

Σάκης! :2thumb22sup:
Καλησπέρα, Σάκη.
Προς το παρόν, δεν ζήτησα το συμβόλαιο (όπως ανέφερα πιό πάνω, λήγει στο τέλος του έτους).

Επίσης, πήγα να πληρώσω ένα υπόλοιπο από έναν δεύτερο αριθμό που άνηκε στην Cyta και ως δια μαγείας,
μετά την μεταφορά του στη Vodafone, μου... προστέθηκαν άλλα 200 !!!

Να σημειώσω ότι στην τελευταία περίπτωση, ο αριθμός ήταν με συμβόλαιο στην... πρώην Cyta Hellas και μετά από
παρότρυνση της Vodafone, μου ζητήθηκε να μεταφέρω τον αριθμό μου είτε σ' αυτή, είτε σε άλλον τηλεπικοινωνιακό φορέα
μέχρι τις 30/09/2019 (αν δεν απατώμαι) γιατί σε διαφορετική περίπτωση, θα με χρέωναν διαφορετικά (εκτός συμβολαίου),
ενώ έξι μήνες μετά θα καταργούσε τον αριθμό!!!

Τέλος, σχετικά με τον φουσκωμένο λογαριασμό, παρότι είχα επιλέξει ηλεκτρονικά την λήψη του λογαριασμού
μέσω e-maιl, εν τούτοις έχω να δω λογαριασμό κινητού από πέρυσι τον Νοέμβριο.

Φυσικά μου έστελνε μ' ενημερωτικό SMS η CYTA τον σύνδεσμο (link) για να κατεβάσω τους λογαριασμούς (λάμβανα και της σταθερής),
μόνο που πριν από έναν μήνα ενώ έλαβα το σχετικό μήνυμα στο κινητό, στην ιστοσελίδα δεν είδα τον αριθμό μου (αντιστοιχούσε σ' άλλον αριθμό),
με αποτέλεσμα να μην κάνω λήψη τον λογαριασμό της κινητής, κάτι που -ας πούμε- διορθώθηκε προσωρινά, επικοινωνώντας
με την εξυπηρέτηση πελατών.

Πάνω στην τελευταία περίπτωση, στο κατάστημα τους ζήτησα να εκτυπώσουν τον λογαριασμό και μου απάντησαν να επικοινωνήσω
με την εξυπηρέτηση πελατών.

Ωραία εξυπηρέτηση!!!

Πάντως, θα το ψάξω για το αν είναι κάποια ποινή διακοπής ή όχι.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Θα πας στην ιστοσελίδα που έχει δημιουργήσει η Vodafone για πρώην πελάτες Cyta και θα μπεις με τους κωδικούς που είχες στη Cyta.

https://mycyta.vodafone.gr

Εκεί θα δεις αναλυτικά τους λογαριασμούς σου.
 

neoktistos

Established Member
14 April 2013
106
Έδεσσα
Απάντηση: Re: Μείωση κόστους, από συμβόλαιο σε καρτοκινητό

Αυτή τη στιγμή (το αναφέρω και στην τελευταία μου, απάντηση) μπορώ να κάνω λήψη μόνο τους λογαριασμούς της σταθερής.
 
Last edited: