Μετακόμιση λόγω φύσης επαγγέλματος και αδύνατη μεταφορά;;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

hackertom

Established Member
11 November 2012
288
Καλημέρα παίδες.

Φίλος είναι στρατιωτικός και από Αθήνα πέρνει μετάθεση για επαρχία.. Έχει Wind 50άρα.. με άλλο έναν χρόνο συμβόλαιο. Στην επαρχία που θα πάει η Wind δεν μπορεί να μεταφέρει τη γραμμή γιατί έχει γραμμές μόνο η Cosmote. Τι μπορεί να κάνει σε αυτήν την περίπτωση; Διακοπή και πληρωμή της ποινής; Υπάρχει κάτι άλλο;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Καλό είναι να απευθυνθεί στην ΕΕΤΤ ώστε να τον συμβουλεύσουν πως πρέπει να κινηθεί ώστε να μην τον χρεώσει η wind πρόστιμο. Τομέας Εξυπηρέτησης Καταναλωτή: 210 6151194 (καθημερινά 09:00-12:00).
 
Με τη Wind μιλησε? Αν ναι πως αντιμετωπισαν το θεμα? Αν ειναι σοβαρη εταιρια θα επρεπε απο μονοι τους να εξαιρεσουν το προστιμο. Καθοτι δεν ειναι δικη του ευθυνη η μη υπαρξη γραμμων, ουτε επιλογη του η μεταθεση.
 

hackertom

Established Member
11 November 2012
288
Re: Απάντηση: Μετακόμιση λόγω φύσης επαγγέλματος και αδύνατη μεταφορά;;

Με τη Wind μιλησε? Αν ναι πως αντιμετωπισαν το θεμα? Αν ειναι σοβαρη εταιρια θα επρεπε απο μονοι τους να εξαιρεσουν το προστιμο. Καθοτι δεν ειναι δικη του ευθυνη η μη υπαρξη γραμμων, ουτε επιλογη του η μεταθεση.

Λοιπόν για αρχή πήρε στην ΕΕΤΤ αλλά όλες οι γραμμές ήταν κατειλημμένες, στην συνέχεια προ ημερών είχε επισκεφτεί κατάστημα Wind και με τον υπάλληλο εκεί έστειλαν έτοιμα στα κεντρικά ότι λόγω φύσης επαγγέλματος (μετάθεση) φεύγει για επαρχία και ότι στην νέα διεύθυνση η Wind δεν μπορεί να κάνει μεταφορά γραμμής, και περιμέναμε απάντηση και τηλέφωνο να μας ενημερώσουν "επίσημα". Έως σήμερα ούτε φωνή ούτε ακρόαση! Πήγε λοιπόν να κάνει διακοπή σε κατάστημα σήμερα. Εκεί τον ενημέρωσαν έως 30 ημερών θα γίνει η διακοπή και ότι η ρήτρα θα έρθει στην νέα διεύθυνση και ότι να κάνει αμφισβήτηση ρήτρας λόγω του ότι όντως δεν φταίει να μην πληρώσει. ( Όλα αυτά από στόμα υπαλλήλων σε καταστήματα. )

Παλιότερα επειδή είχε κάποια προβλήματα με την Cyta και του έλεγαν από τα κεντρικά βγάλε άκρη με τον υπάλληλο που σε ενημέρωσε στο κατάστημα δεν τον έχει καθησυχάσει ακόμα η όλη ιστορία και για αυτό το ψάχνει..
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Όπως φαίνεται ο φίλος σου θα χρειαστεί τη βοήθεια δικηγόρου γιατί είναι σίγουρο οτι η Wind θα τον χρεώσει με πρόστιμο ακόμα και αν είναι δική της υπαιτιότητα.

Να επιμείνει να βρει στα τηλέφωνα κάποιον από την ΕΕΤΤ. Αν δεν βρει ας στείλει μια επιστολή στην ΕΕΤΤ υπό μορφή καταγγελίας https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam
 

hackertom

Established Member
11 November 2012
288
Όπως φαίνεται ο φίλος σου θα χρειαστεί τη βοήθεια δικηγόρου γιατί είναι σίγουρο οτι η Wind θα τον χρεώσει με πρόστιμο ακόμα και αν είναι δική της υπαιτιότητα.

Να επιμείνει να βρει στα τηλέφωνα κάποιον από την ΕΕΤΤ. Αν δεν βρει ας στείλει μια επιστολή στην ΕΕΤΤ υπό μορφή καταγγελίας https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam

Κάτι τέτοιο θα γίνει και βλέπουμε
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Οτι αίτημα έχει (απο WInd- ΕΕΤΤ κλπ) το κάνεις ΓΡΑΠΤΩΣ και ζητάς απάντηση.

Το να παίρνεις τηλέφωνο και να μιλας με υπαλλήλους περιμένοντας απάντηση δεν έχει κανένα νόημα.

Προσωπικά οποιοδήποτε θέμα τέτοιου τύπου έχω χειριστεί ΓΡΑΠΤΩΣ έχω κερδίσει . Αυτό τουλάχιστον λέει η δική μου μικρή πείρα.
Μετά από προφορική κουβέντα δεν έχω βγάλει ποτέ και τίποτα.
 

hackertom

Established Member
11 November 2012
288
Οτι αίτημα έχει (απο WInd- ΕΕΤΤ κλπ) το κάνεις ΓΡΑΠΤΩΣ και ζητάς απάντηση.

Το να παίρνεις τηλέφωνο και να μιλας με υπαλλήλους περιμένοντας απάντηση δεν έχει κανένα νόημα.

Προσωπικά οποιοδήποτε θέμα τέτοιου τύπου έχω χειριστεί ΓΡΑΠΤΩΣ έχω κερδίσει . Αυτό τουλάχιστον λέει η δική μου μικρή πείρα.
Μετά από προφορική κουβέντα δεν έχω βγάλει ποτέ και τίποτα.

Το link της EETT για τέτοιου είδους καταγγελίες επειδή δεν έχει ασχοληθεί ξανά ο φίλος πιο είναι;
 

hackertom

Established Member
11 November 2012
288
Οτι αίτημα έχει (απο WInd- ΕΕΤΤ κλπ) το κάνεις ΓΡΑΠΤΩΣ και ζητάς απάντηση.

Το να παίρνεις τηλέφωνο και να μιλας με υπαλλήλους περιμένοντας απάντηση δεν έχει κανένα νόημα.

Προσωπικά οποιοδήποτε θέμα τέτοιου τύπου έχω χειριστεί ΓΡΑΠΤΩΣ έχω κερδίσει . Αυτό τουλάχιστον λέει η δική μου μικρή πείρα.
Μετά από προφορική κουβέντα δεν έχω βγάλει ποτέ και τίποτα.

Τον κάλεσαν σήμερα από το 13800 και τον ενημέρωσαν ότι θα έχει ρήτρα 114 κάτι ευρώ. Όταν τους απάντησε γιατί και που φταίει ακριβώς του απάντησε το γράφει το συμβόλαιο σας, και κάτι τέτοια. Έστειλε γραπτός στην ΕΕΤΤ τι έχει γίνει... Τώρα να περιμένει απάντηση από την ΕΕΤΤ;
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Περιμένεις την γραπτή απάντηση της ΕΕΤΤ.

Παράλληλα στέλνεις και γραπτώς το αίτημα σου στην WInd , εξηγείς ότι υπάρχει ανωτέρα βία γιά την διακοπή (εφόσον μάλιστα πρόκειται και γιά ένστολο) και ζητάς έγγραφη απάντηση.

Αν δεν γίνει δεκτό το αίτημα τότε καταφεύγεις στην δικαιοσύνη με τά έγγραφα (αν νομίζεις ότι αξίζει) και ζητάς και αποζημίωση και γιά τα δικηγορικά έξοδα εκτός της διαγραφής της οφειλής..

Αυτά είναι τα μόνα νόμιμα μέτρα που μπορείς να ακολουθήσεις.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Πήρε αριθμό πρωτοκόλλου από την EETT στην επιστολή που τους έστειλε; Αν δε πήρε να επιμείνει να του δώσουν. Τώρα αν δεν δώσει λύση η ΕΕΤΤ ή του απαντήσει ότι πρέπει να πληρώσει τότε να απευθυνθεί σε δικηγόρο αν και σε αυτή τη περίπτωση εκτός από τα έξοδα υπάρχει και η βεβαιότητα ότι θα τραβήξει χρονικά η εκδίκαση της υπόθεσης. Αυτό το ξέρουν οι εταιρείες για αυτό και ποντάρουν ότι για να γλυτώσει την ταλαιπωρία ο πελάτης στο τέλος θα πληρώσει.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Συγγνωμη αλλα ο ΕΕΤΤ δεν θα κανει απολυτως τιποτα, θ απαντησει μετα απο ενα μηνα κι απλα θα επιβεβαιωσει τα της wind, δυο φορες παθων τριτη δεν ξανα ασχολουμαι

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Ισχύει οτι λένε τα παιδιά παραπάνω. Πρακτικά και νομικά η Wind είναι καλυμμένη.

Δυστυχώς τόσο η Wind όσο και η Vodafone δεν δίνουν τηλεφωνία/ιντερνετ πανελλαδικά και αυτό θα πρέπει να το γνωρίζουν όσοι αλλάζουν τόπο διαμονής συχνά. Οι προβληματικές περιοχές μη κάλυψης είναι πλέον ελάχιστες αλλά υπαρκτές..

Το link για να γίνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ είναι το παρακάτω

https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,593
Σου στελνουν εξώδικο αλλά λογικά μόνο όταν το ποσό είναι πάνω από κάποιο νούμερο.

Same Sh1t...Different Day
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Νομίζω ότι πλέον ισχύει ότι δεν μπορείς να συνδεθείς σ άλλη εταιρία αν δεν πληρώσεις, αυτό γίνεται για ευνόητους λόγους.
 

hackertom

Established Member
11 November 2012
288
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν λειτουργούν οι πάροχοι όπως την ΔΕΗ, θες να κόψεις το ρεύμα το κόβεις και σου στέλνουν το λογαριασμό με αυτά που έκαψες στην νέα διεύθυνση και ούτε ρήτρες ούτε τίποτα. Τώρα για να στείλουν εξώδικα αν δεν πληρωθούν προϋποθέτει έξοδα για την Wind που αν φτάσει στο σημείο να τρέξει δικαστικά για 100 τον φίλο μου και να διεκδικήσει και αυτά τα έξοδα θα πάρει χρόνια! Συμφέρει την Wind η το δικηγορικό που σίγουρα θα μεταφέρει το ποσό η Wind αν δεν πληρωθεί το ποσό αυτό; Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουν χάσει δυο οικογένειες από μελλοντικούς πελάτες internet, σταθερής,tv η κινητής και την δυσφήμιση που θα τρώνε με την στάση αυτή! Να μου πεις η κάθε εταιρεία το ίδιο δεν θα έκανε;;
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν λειτουργούν οι πάροχοι όπως την ΔΕΗ, θες να κόψεις το ρεύμα το κόβεις και σου στέλνουν το λογαριασμό με αυτά που έκαψες στην νέα διεύθυνση και ούτε ρήτρες ούτε τίποτα. Τώρα για να στείλουν εξώδικα αν δεν πληρωθούν προϋποθέτει έξοδα για την Wind που αν φτάσει στο σημείο να τρέξει δικαστικά για 100 τον φίλο μου και να διεκδικήσει και αυτά τα έξοδα θα πάρει χρόνια! Συμφέρει την Wind η το δικηγορικό που σίγουρα θα μεταφέρει το ποσό η Wind αν δεν πληρωθεί το ποσό αυτό; Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουν χάσει δυο οικογένειες από μελλοντικούς πελάτες internet, σταθερής,tv η κινητής και την δυσφήμιση που θα τρώνε με την στάση αυτή! Να μου πεις η κάθε εταιρεία το ίδιο δεν θα έκανε;;

έχουν δικό τους νομικό τμήμα αυτές οι εταιρίες ,το προβλημα όμως με όλους αυτούς ειναι το απαράδεκτο τις υπόθεσης δηλαδή να υπάρχει ανώτερα βια όπως στον συγκεκριμένο και να μην γινεται δεκτό το αίτημα του

φαντάζομαι οτι μπορεί να αποδείξει ότι αλλάζει τόπο κατοικίας λόγο εργασίας και οχι μόνο αυτο αλλά δεν ειναι και στο χέρι του να μην το κάνει ,άσε που το προβλημα το δημιουργεί η ίδια η wind που δεν μπορεί να του προσφέρει την υπηρεσία στην συγκεκριμενη περιοχή

για ολα αυτα θα έπρεπε να εχει μεριμνήσει το κράτος αλλα αυτά μαλλον ειναι ψιλά γράμματα για το ελληνικό κράτος
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν λειτουργούν οι πάροχοι όπως την ΔΕΗ, θες να κόψεις το ρεύμα το κόβεις και σου στέλνουν το λογαριασμό με αυτά που έκαψες στην νέα διεύθυνση και ούτε ρήτρες ούτε τίποτα. Τώρα για να στείλουν εξώδικα αν δεν πληρωθούν προϋποθέτει έξοδα για την Wind που αν φτάσει στο σημείο να τρέξει δικαστικά για 100 τον φίλο μου και να διεκδικήσει και αυτά τα έξοδα θα πάρει χρόνια! Συμφέρει την Wind η το δικηγορικό που σίγουρα θα μεταφέρει το ποσό η Wind αν δεν πληρωθεί το ποσό αυτό; Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουν χάσει δυο οικογένειες από μελλοντικούς πελάτες internet, σταθερής,tv η κινητής και την δυσφήμιση που θα τρώνε με την στάση αυτή! Να μου πεις η κάθε εταιρεία το ίδιο δεν θα έκανε;;

Αν έχεις πάει σε εναλλακτικό ρεύματος με 24μηνη δέσμευση τα ίδια θα ισχύουν.