† Ρούτγκερ Χάουερ [1944~2019]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
Rutger-Hauer_2Artboard-1.jpg


Ήταν σπουδαίος ο ολλανδός..

 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Roy Batty - R.I.P

Για μενα πολυ σημαντικος, για πολλους λογους, αλλα και για τη συζηγο μου ακομα περισσοτερο. Εβαλε τα κλαματα.

RIP & RIG
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Roy Batty (Rutger Hauer) - R.I.P

Η εμβληματικοτερη εμφανιση του ηταν σιγουρα το Blade Runner αλλα ειχε αλλες δυο πολυ σημαντικες ταινιες στο ιστορικο του.




Κακοσκηνοθετημενο αλλα υπεροχη ιστορια και ισως η ρομαντικοτερη ταινια που επαιξε. Το γερακι και ο Λυκος (1979)



Ισως η τρομακτικοτερη ταινια της εποχης της με τον Χαουερ να δινει ρεστα στο Ωτοστοπ του τρομου (1986)
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
Re: Roy Batty (Rutger Hauer) - R.I.P

και το μηνυμα του δικου μας..

Message from composer Vangelis about the death of friend and actor, RUTGER HAUER, from blade runner

" it came to me like thunder when I discovered the devastating news that rutger is no longer among us. He was a good friend of mine and I was hoping to meet him again in the next few months, like Unfortunately that won't happen.

I will always keep his memory as a good friend and in fact I will never forget this classic scene from the movie blade runner, ending his monologue with the following appeals "time to die" and a white pigeon flies in the sky.

Goodbye my friend.
- Vangelis
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Re: Roy Batty (Rutger Hauer) - R.I.P

RIP. Δεν αναφέρθηκαν τα Nighthawks, Flesh and Blood και το Blind Fury. Ειδικά το τελευταίο, το είχα δει στο σινεμά πιτσιρικάς και μου είχε κάνει εντύπωση η ερμηνεία του ως τυφλού σαμουράι, αν και δεν ήξερα καν το όνομά του.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Roy Batty (Rutger Hauer) - R.I.P

εχεις δικιο για το blind fury..
αλλα και αυτο εδω απο τα καλα του..
https://www.youtube.com/watch?v=dqr9BQEOyNA

Απίστευτα κακογυρισμένο. Πόνεσαν τα μάτια μου απο την προχειρότητα της σκηνοθεσίας και τα αυτιά μου απο την εκφορά των ηθοποιών. Πως κατάφερε κάποιος να θάψει τον Rutger Hauer, Cathleen Turner, Powers Booth Donald Pleasence μου είναι αδιανόητο.

On Topic: Καλό του ταξείδι, αν και δεν έκανε ποτέ την καριέρα που θα του άξιζε θα μας λείψει.