Ρούτερ cosmote σαν modem μόνο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fanisnyc

New member
26 July 2019
19
Καλησπέρα παιδιά.

Έχω έρθει από Αμερική και φτιάχνω ένα smart home στην Ελλαδα - Στην περιροχη που ειμαι η ταχυτητα που μου δινει η cosmote ειναι 50mbps (στην Αμερικη εχω fiber σε 1gbps και λογω δουλειας αυτο ειναι ενα μικρρο προβλημα lol) - εβαλα και το speed booster που το αυξανει νομιζω αλλα 20-30mbps.

Tωρα μου εδωσαν εναν ρουτερ της Huwaei απο οτι βλεπω που δεν εχει 5ghz wifi.

Επειδή θα συνδέσω παρά πολλές wifi συσκευες (φωτα μπριζες κλπ) - εχω φερει μαζι μου και εναν router της ΤP-LINK τον ax6000 => https://www.tp-link.com/us/home-networking/wifi-router/archer-ax6000/

Δεν τον εχω συνδεσει ακομα - μολις ηρθα. To ερωτηματα μου ειναι το εξεις.

1. Ο TP-LINK ρουτερ λογικα δεν συνδεεται απευθειας στην γραμμη dsl (στην αμερικη μπορω και το κανω) - οποτε μπορω να χρησιμοποιησω το router της cosmote μονο ως modem και να συνδεσω με ethernet τον TP-LINK? Yπαρχουν συγκεκριμενα settings για αυτο

2. Το συγκεκριμένο ρουτερ της cosmote εχει μονο 2ghz wifi απο οτι καταλαβα - μπορω να κοψω εντελος το wifi του και να παιρνω wifi απο το TP-LINK? Ετσι θα μπορω να εκμεταλλευτω και 5GHZ σωστα?

3. Τέλος το άλλο ρουτερ που δίνει η cosmote οταν δεν εχεις speed booster μηπως ειναι. καλυτερο? μηπως να κοψω εντελως το speed booster και να παρω το αλλο router της cosmote?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω έρθει από Αμερική και φτιάχνω ένα smart home στην Ελλαδα - Στην περιροχη που ειμαι η ταχυτητα που μου δινει η cosmote ειναι 50mbps (στην Αμερικη εχω fiber σε 1gbps και λογω δουλειας αυτο ειναι ενα μικρρο προβλημα lol) - εβαλα και το speed booster που το αυξανει νομιζω αλλα 20-30mbps.

Tωρα μου εδωσαν εναν ρουτερ της Huwaei απο οτι βλεπω που δεν εχει 5ghz wifi.

Επειδή θα συνδέσω παρά πολλές wifi συσκευες (φωτα μπριζες κλπ) - εχω φερει μαζι μου και εναν router της ΤP-LINK τον ax6000 => https://www.tp-link.com/us/home-networking/wifi-router/archer-ax6000/

Δεν τον εχω συνδεσει ακομα - μολις ηρθα. To ερωτηματα μου ειναι το εξεις.

1. Ο TP-LINK ρουτερ λογικα δεν συνδεεται απευθειας στην γραμμη dsl (στην αμερικη μπορω και το κανω) - οποτε μπορω να χρησιμοποιησω το router της cosmote μονο ως modem και να συνδεσω με ethernet τον TP-LINK? Yπαρχουν συγκεκριμενα settings για αυτο

2. Το συγκεκριμένο ρουτερ της cosmote εχει μονο 2ghz wifi απο οτι καταλαβα - μπορω να κοψω εντελος το wifi του και να παιρνω wifi απο το TP-LINK? Ετσι θα μπορω να εκμεταλλευτω και 5GHZ σωστα?

3. Τέλος το άλλο ρουτερ που δίνει η cosmote οταν δεν εχεις speed booster μηπως ειναι. καλυτερο? μηπως να κοψω εντελως το speed booster και να παρω το αλλο router της cosmote?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Λογικά θα υπάρχει επιλογή για bridge mode στης Cosmote, οπότε το βάζεις σε bridge, ορίζεις την lan του bridge mode και συνδέεις την wan του router στην συγκεκριμένη lan. Μετά στο router βάζεις username και password που σου έχει δώσει η Cosmote. Το WiFi μπορείς να το κλείσεις στης Cosmote
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Re: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Λογικά θα υπάρχει επιλογή για bridge mode στης Cosmote, οπότε το βάζεις σε bridge, ορίζεις την lan του bridge mode και συνδέεις την wan του router στην συγκεκριμένη lan. Μετά στο router βάζεις username και password που σου έχει δώσει η Cosmote. Το WiFi μπορείς να το κλείσεις στης Cosmote

Αν εχεις και τηλεφωνια μαζι και δη VOIP (οπως το μεγαλυτερο ποσοστο των νεων συνδεσεων) τοτε κατα πασα πιθανοτητα δε θα δουλεψει το να βάλεις το νεο router απ'ευθειας μονο του στη γραμμη. Ή για να ειμαι πιο ακριβης δε θα εχεις τηλεφωνια κι αυτο γιατι δε σου δινουν απο cosmote τα voip pass.
Για να το βάλεις σε bridge mode πρεπει να συνδεθεις ως root και κατα 99% δε θα σου δωσουν root user. Αν τον βρεις απο πουθενα οκ τοτε θα μπορεσεις. Ποιο router της Huwaei σου εδωσαν?
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

1. Ο TP-LINK ρουτερ λογικα δεν συνδεεται απευθειας στην γραμμη dsl (στην αμερικη μπορω και το κανω) - οποτε μπορω να χρησιμοποιησω το router της cosmote μονο ως modem και να συνδεσω με ethernet τον TP-LINK? Yπαρχουν συγκεκριμενα settings για αυτο

2. Το συγκεκριμένο ρουτερ της cosmote εχει μονο 2ghz wifi απο οτι καταλαβα - μπορω να κοψω εντελος το wifi του και να παιρνω wifi απο το TP-LINK? Ετσι θα μπορω να εκμεταλλευτω και 5GHZ σωστα?

3. Τέλος το άλλο ρουτερ που δίνει η cosmote οταν δεν εχεις speed booster μηπως ειναι. καλυτερο? μηπως να κοψω εντελως το speed booster και να παρω το αλλο router της cosmote?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!


1. Το tplink δεν συνδεεται απευθείας γιατί δεν είναι modem και χρειάζεται να κάνει "κλήση" στον πάροχο με τα credential σου για να πάρεις internet. Όπως είπες, θα χρησιμοποιήσεις το router της cosmote μονο ως modem και θα συνδέσεις με ethernet το TP-LINK. Ρυθμίσεις υπάρχουν στο net για το speedport. Δες αυτές και προσπάθησε να τις κάνεις στο huawei px http://bbb-solutions.blogspot.com/2015/11/speedport-entry-2i-modem.html
2. Σωστά. Θα κόψεις εντελώς το wifi απο το router του OTE και όλη την δουλεια θα την κάνει το tplink.
3. Την στιγμή που θα κάνεις bridge το router του ΟΤΕ, τότε ότι και να βάλεις είναι το ίδιο. Ισως να ειναι ελαφρώς καλύτερο αυτό που έχεις με αυτό που θα σου δώσουν. (Speedport Plus)
 

fanisnyc

New member
26 July 2019
19
Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

1. Το tplink δεν συνδεεται απευθείας γιατί δεν είναι modem και χρειάζεται να κάνει "κλήση" στον πάροχο με τα credential σου για να πάρεις internet. Όπως είπες, θα χρησιμοποιήσεις το router της cosmote μονο ως modem και θα συνδέσεις με ethernet το TP-LINK. Ρυθμίσεις υπάρχουν στο net για το speedport. Δες αυτές και προσπάθησε να τις κάνεις στο huawei px http://bbb-solutions.blogspot.com/2015/11/speedport-entry-2i-modem.html
2. Σωστά. Θα κόψεις εντελώς το wifi απο το router του OTE και όλη την δουλεια θα την κάνει το tplink.
3. Την στιγμή που θα κάνεις bridge το router του ΟΤΕ, τότε ότι και να βάλεις είναι το ίδιο. Ισως να ειναι ελαφρώς καλύτερο αυτό που έχεις με αυτό που θα σου δώσουν. (Speedport Plus)

Ευχαριστώ πολύ όλους! Πoiα η διαφορά αν αφήσω το ρόστερ της cosmote ως έχει και απλά συνδέσω τον tplink με ένα lan ? Έτσι και αλλιώς νομίζω έχω την αίσθηση αν κάνω τον router να λειτουργεί σαν modem η λειτουργία speed booster δεν θα λειτουργεί.
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Ευχαριστώ πολύ όλους! Πoiα η διαφορά αν αφήσω το ρόστερ της cosmote ως έχει και απλά συνδέσω τον tplink με ένα lan ? Έτσι και αλλιώς νομίζω έχω την αίσθηση αν κάνω τον router να λειτουργεί σαν modem η λειτουργία speed booster δεν θα λειτουργεί.

Σε αυτή την περίπτωση, το tpink θα δουλεύει σαν Access point, θα έχεις μεν καλύτερο wi-fi range (ac, 5Ghz, κλπ) αλλά όλο το routing θα το κάνει το router του cosmote, πράγμα που δεν το θέλεις.
Μία άλλη λύση (που ακολούθησα εγώ, επειδή δεν μου επιτρέπει ο πάροχος να γυρίσω το router μου σε bridge mode) που δεν αναφέρθηκε, είναι να ενεργοποιήσεις στο router του cosmote το DMZ (demilitarized zone) και να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις.
Ψάξε στο google '' DMZ as Bridge Mode '' και θα βρείς αρκετούς οδηγούς για να σε βοηθήσουν.
Η μόνη παραφωνία σε αυτή τη συνδεσμολογία είναι ότι ότι θα ´´υποφέρεις´´ από double NΑΤ, αλλά μικρό το κακό ..
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,593
Re: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Η κοσμοτε είναι η μοναδική εταιρεία που δίνει τους κωδικούς για την τηλεφωνία.Μπορείς να βάλεις ένα φριτζ και να παίξει με την μια χωρίς να κάνεις πολλά πολλά.Έχω την εντύπωση ότι έχει ήδη έτοιμο προφίλ για να διαλέξεις κατά το σεταπ.Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το μπουστ μόνο..

https://www.hellasphone.gr/index.ph...cseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsInRhZ3MiOiIifV0

Τυχαίο το μαγαζί.

Same Sh1t...Different Day
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Η κοσμοτε είναι η μοναδική εταιρεία που δίνει τους κωδικούς για την τηλεφωνία.Μπορείς να βάλεις ένα φριτζ και να παίξει με την μια χωρίς να κάνεις πολλά πολλά.Έχω την εντύπωση ότι έχει ήδη έτοιμο προφίλ για να διαλέξεις κατά το σεταπ.Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το μπουστ μόνο..

https://www.hellasphone.gr/index.ph...cseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsInRhZ3MiOiIifV0

Τυχαίο το μαγαζί.

Same Sh1t...Different Day

Το ρούτερ που έχει κοστίζει πάνω από 300 δολάρια, να δώσει και 300 ευρώ να αγοράσει νεο? Αν δεν είχε ήδη ρούτερ το fritz είναι πολύ καλή περίπτωση
 

manosvitacar

Senior Member
3 July 2012
564
Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Γίνεται να βάλει το δικό του router και μετά το ρουτερ του παρόχου σαν wan για να έχει τηλεφωνία .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

manosvitacar

Senior Member
3 July 2012
564
Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Γίνεται να βάλει το δικό του router και μετά το ρουτερ του παρόχου σαν wan για να έχει τηλεφωνία .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Άκυρο τώρα είδα ότι το tplink δεν συνδέεται .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Στο δικό μου setup ,εχω κρατήσει την τηλεφωνία στο router της cosmote ,ενώ στο κυρίως router μου (asus ac56u/merlin) κανω κανονικά PPPoE authentication με το account μου.

Πρακτικά δεν χρειάζεσαι ουτε bridge να κανεις, αφού (1) το router της cosmote κανει PPPoE passthrough και (2) η cosmote επιτρέπει να εχεις πανω απο 1 IP, οπότε σου παρέχει δευτερο IP για τον εξωτερικό router σου.
 

manosvitacar

Senior Member
3 July 2012
564
Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Σωστά μια από τα ίδια και εγώ σαν βασικό ρουτερ είναι το asus.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Σωστά μια από τα ίδια και εγώ σαν βασικό ρουτερ είναι το asus.


Sent from my iPad using Tapatalk
Η δικιά σου περίπτωση είναι μάλλον λίγο διαφορετική.
Ο OP έρχεται από Αμερική με σκέτο router, όχι modem router. Αυτό σημαίνει ότι το δικό του μηχάνημα πρέπει να είναι υποχρεωτικά πίσω από ένα modem ( του ΟΤΕ εδώ). Θεωρητικά θα μπορούσε να το βάλει bridge mode και να ξεμπερδεψει. Αν όμως έχει VoIP, τα πράγματα περιπλέκονται, το ίδιο και με το speed booster. θεωρητικά θα πρέπει να κάνει pass through αν έχει VoIP.
 

manosvitacar

Senior Member
3 July 2012
564
Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Αγοράζοντας ένα asus Ac56u με 120 ευρώ θα κάνει κανονικά την δουλειά που έχει και 5ghz


Sent from my iPad using Tapatalk
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Η λύση του DMZ στο ρούτερ του cosmote είναι η πιο φτηνή (τζάμπα) κ δουλεύουν όλα (ip τηλεφωνία π.χ.) . Δοκιμασμένο στο δικό μου setup (Modem/router Wind και (σκέτο router) Asus RT-AC88U)
Ουσιαστικά, στο modem/router του cosmote, αφήνεις όλο το traffic να περνάει ελεύθερα από μια ip που ορίζεις στο μενού του dmz ..
Αυτή την ip ορίζεις ως wan ip στο δεύτερο router..
Συνδέεις το lan του πρώτου router με το wan του δεύτερου.
Εγώ που δεν είμαι ειδικός, το κατάφερα μια χαρά...
Σε γενικές γραμμές '' ...you would activate DMZ on the internet facing router. Then set a static IP address on the second router's WAN port, then put that IP address in the first router's DMZ. ''
Tip : θα πρέπει -εξ αρχής - τα δύο routers να έχουν διαφορετικά subnets δηλ εάν το πρώτο έχει 192.168.1.1 έως.192.168.1.xxx , βάζουμε το δεύτερο να έχει 192.168.2.1 έως 192.168.2.xxx
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Η λύση του DMZ στο ρούτερ του cosmote είναι η πιο φτηνή (τζάμπα) κ δουλεύουν όλα (ip τηλεφωνία π.χ.) . Δοκιμασμένο στο δικό μου setup (Modem/router Wind και Asus RT-AC88U)
Ουσιαστικά, στο modem/router του cosmote, αφήνεις όλο το traffic να περνάει ελεύθερα από μια ip που ορίζεις στο μενού του dmz ..
Αυτή την ip ορίζεις ως wan ip στο δεύτερο router..
Συνδέεις το lan του πρώτου router με το wan του δεύτερου.
Εγώ που δεν είμαι ειδικός, το κατάφερα μια χαρά...
Σε γενικές γραμμές '' ...you would activate DMZ on the internet facing router. Then set a static IP address on the second router's WAN port, then put that IP address in the first router's DMZ. ''
Tip : θα πρέπει -εξ αρχής - τα δύο routers να έχουν διαφορετικά subnets δηλ εάν το πρώτο έχει 192.168.1.1 έως.192.168.1.xxx , βάζουμε το δεύτερο να έχει 192.168.2.1 έως 192.168.2.xxx
Νομίζω ότι μοναδικό μελανό σημείο σε αυτή τη λύση είναι το διπλό NAT αλλά οκ, δεν είναι και τόσο σημαντικό.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

το μπλέκετε πολυ!

Στο cosmote router απλά πετάς πανω τον δικό σουrouter, PPPoE authentication και τελος, ετοιμος χωρις καμια αλλη ρυθμιση.
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

το μπλέκετε πολυ!

Στο cosmote router απλά πετάς πανω τον δικό σουrouter, PPPoE authentication και τελος, ετοιμος χωρις καμια αλλη ρυθμιση.

Δεν γίνεται..
Του φίλου μας, είναι σκέτο router, όχι modem/router όπως είναι το δικό σου (asus ac56u)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Δεν γίνεται..
Του φίλου μας, είναι σκέτο router, όχι modem/router όπως είναι το δικό σου (asus ac56u)

γινεται, αν το speedport εχει ppoe passthrough, κατι που αμφιβαλλω
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Ρουτερ cosmote σαν modem μονο

Δεν γίνεται..
Του φίλου μας, είναι σκέτο router, όχι modem/router όπως είναι το δικό σου (asus ac56u)

το δικο μου ειναι σκετο router (σειρά AC και οχι DSL). Μια χαρά γίνεται, μπορεις να κανεις απο εξωτερικο ρουτερ pppoe authentication κανονικοτατα.