Νέο σύστημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

akapsalakis

New member
23 July 2019
6
Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου την γνώμη σας για το χτίσιμο ενός συστήματος. Καταρχάς να ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω καμία γνώση πάνω στο θέμα, ο μόνος σκοπός είναι η βελτίωση της ακουστικής εμπειρίας σε ταινίες σειρές κτλ. Καθότι νέοι γονείς καθόμαστε αρκετές ώρες το βράδυ στο σπίτι και θέλουμε να ευχαριστηθούμε περισσότερο το Netflix κτλ. Ξεκινώντας να πω οτι έχω ένα budget γύρω στα 1000 + αλλά δεν θα ήθελα να το ξεπεράσω και πολύ. Από το λίγο διάβασμα που έχω κάνει καταλαβαίνω οτι οι ενισχυτές της DENON είναι αξιοπρεπής. Βρίσκω τον 2500 με 415 από AMAZON

https://www.amazon.de/gp/product/B07DKJ3NMY/ref=ox_sc_act_title_3?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

στην συνέχεια σκεφτόμουν να πάρω ηχεία από την σειρά Polk Audio Signature.

Απότι έχω καταλάβει το κεντρικό ηχείο είναι πολύ σημαντικό οπότε προσανατολίζομαι στο S35E

και σκεφτόμουν να πάρω και ένα ζεύγος Polk Audio S50 ή S55 ή S60. Ωστόσο δεν ξέρω τι πραγματικά έχω ανάγκη και τι όχι.

Για την ώρα σκεφτόμουν να μην αγοράσω Subwoofer αλλά και τα πίσω ηχεία λόγω χώρου. Ο καναπές είναι κολλημένος στον τοίχο και δεν υπάρχει δυνατότητα σε αυτό το σπίτι να μπούνε ηχεία. Θα μπορούσα βέβαια να πάρω αντί για τα μεγάλα ηχεία μικρότερα, π.χ. τα S20 τα οποία στο μέλλον μόλις πάω σε νέο σπίτι, (που είναι στο πρόγραμμα το 2020) να τα χρησιμοποιήσω για satellites.

Και τα ηχεία σκέφτομαι να τα πάρω από AMAZON λόγω τιμής. Σε γενικές γραμμές το πλάνο είναι αυτό που περιγράφω παραπάνω οποιαδήποτε παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

Π.χ. Αξίζει π.χ. αντί για τον Denon 2500 να πάω στον Denon 3500 (τιμή AMAZON 649 ) και να πάρω τα μικρότερα ηχεία για την ώρα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλώς ήρθες στο φόρουμ πρώτα απ όλα και καλή διαμονή. Να συμβουλεύσω να κάνεις λίγο υπομονή γιατί λόγω των ημερών το πιο πιθανό είναι να μην πάρεις και πολλές απαντήσεις.
Στο θέμα σου τώρα, αν και άσχετος όπως λες εντούτοις στις επιλογές σου θα τολμήσω να πω ότι έκανες διάνα και στον ενισχυτή και στα ηχεία. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα δύο ζευγάρια βάσης κι όχι δαπέδου (το μόνο αρνητικό ότι χρειάζεσαι δύο ζευγάρια βάσεις ηχείων) οπότε κάνε αυτό που γράφεις και ξεκίνα απ τα s20 και το κεντρικό αλλά μη ξεχάσεις ότι είναι πολύ σημαντικό και το υπογούφερ, οπότε ένα svs pb1000 για το μπάτζετ σου θα την έκανα μία μικρή υπερβασούλα.
Αργότερα στο νέο σπίτι ανάλογα το χώρο σου και τις ανάγκες σου αποφασίζεις για δεύτερο σετ βάσης ή τα μεγαλύτερα δαπέδου.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Οι επιλογές σου είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Subwoofer να πάρεις. Αυτό θα δώσει την αίσθηση του κινηματογράφου.
Θα βοηθούσε αν ανέβαζες και ένα σχέδιο του χώρου.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλως ηρθες και απο μενα.
να πω και εγω κατι; εφοσον προκειται να αλλαξεις σπιτι, μηπως πρεπει να κοιταξεις av με pre outs; τουλαχιστον για τα main;
 

akapsalakis

New member
23 July 2019
6
Απάντηση: Re: Νέο σύστημα

Ο χώρος είναι παραλληλόγραμμος ενιαίος σαλόνι κουζίνα περίπου 40 τμ αλλά η τηλεόραση με το σύστημα θα είναι στριμωγμένα στην μια άκρη με επιφάνεια περίπου 4χ5.

Ωστόσο κάπου έχω μπερδευτεί με τα polk S20 όπου υπάρχουν και τα S20e γνωρίζει κανείς την διαφορά;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Νέο σύστημα

Ο χώρος είναι παραλληλόγραμμος ενιαίος σαλόνι κουζίνα περίπου 40 τμ αλλά η τηλεόραση με το σύστημα θα είναι στριμωγμένα στην μια άκρη με επιφάνεια περίπου 4χ5.

Ωστόσο κάπου έχω μπερδευτεί με τα polk S20 όπου υπάρχουν και τα S20e γνωρίζει κανείς την διαφορά;

εδω και αν θελεις ποστ του Pleo.. πότε θα ξεμπαναριστει αυτο το παιδι;;;;
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Τα s20e είναι η νέα και βελτιωμένη σείρα και προς αυτη θα πρεπαει να κινηθείς, για πολλούς λόγους όπως ας πούμε το να μπορείς το χρόνου να ταιριάξεις τα ηχεία που θα πάρεις με αυτά που θα παρεις φέτος .Επίσης η φετινή σειρα θεωρείται vmf και η παλιά σειρα είναι υπο κατάργηση και μπορεί να μη βρείς κομμάτια.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
4x5 δεν είναι μικρός χώρος... Ειδικά με υπόλοιπο σαλόνι να ανοίγει από πίσω. Έχε υπόψη ότι ο καινούργιος denon avrx3600 είναι εξαιρετικός και πολύ vmf αφού προσφέρει επεξεργασία (pre outs) για 11 κανάλια.
Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τον παραπάνω denon με τα s20e, το s30e, και ένα σαμπ. Όταν μετακομίσεις παίρνεις τα s55e ή τα s60e,
και κάνεις σαραουντ τα s20e.
Mετα παίρνεις 2ο σαμπ, μετά ηχεία ατμός, μετά τελικό κτλ.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Εντάξει παιδια χαλαρώστε γιατί θα φρικάρει ο άνθρωπος. Είπε ότι έχει ένα budget χιλια ευρώ.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Εντάξει παιδια χαλαρώστε γιατί θα φρικάρει ο άνθρωπος. Είπε ότι έχει ένα budget χιλια ευρώ.

για τωρα.. μετα;; :popcorn:
δεν ξερω πολλους που να μειναν με τα πρωτα μηχανακια που πηραν...
ξερω ομως καμποσους που επεκτειναν τα πρωτα μηχανακια τους. και ειναι χαρουμενοι που δεν πουλησαν χανοντας λεφτα.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα και από εμενα επειδή ο χωρος είναι το α και το ω πρεπει πρωτα να γωριζεις το χωρο και εν συνεχεια να φτιαξεις το τελικο set up ! αυτό το λεω γιατι μακροπρόθεσμα μπορεις να πας σε μεγαλυτερο χωρο δεν μπορεις να αλλαζεις ηχεια ! οποτε ξεκινα με ηχεια βασεις μπροστα με ένα 1 σαμπ και μελλοντικα πας για δαπέδου παντως οι αρχικες προτασεις που σου προτεινουν είναι μια χαρα! ωστοσο ριξε και μια ματια στην klipsch στα μικρα ηχεια βασης που εχει είναι αρκετα ευαίσθητα και θα οδηγούνται και με ανεση από τον ενισχυτή σου!
 

akapsalakis

New member
23 July 2019
6
Σας ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας μέχρι τώρα. Έβαλα την παραγγελία : Denon 2500, S20e, S35e

Και κάπου εκεί εξαντλήθηκε το budget μου.. 1100 πήγε το σύνολο..

Από εδώ και πέρα θα χρειαστώ ένα sub που θα θελήσω να το πάρω μέχρι το φθινόπωρο. Ένας φίλος έγραψε για το SVS 1000 και το εψαξα και έχει καλά reviews αλλά δεν ξέρω τι όγκο δωματίου καλύπτει.. Από την άλλη δεν έχω σκοπό να ακούω σε μεγάλη ένταση καθότι και θα ξυπνάει το μωρό και θα μου κάνουν έξωση.. Βέβαια και η τιμή του είναι σεβαστή οπότε δεν βλέπω να μπορώ να πάω και πολύ παραπάνω..

Για τον denon 3500 που είπε ένας φίλος τον είχε προσφορά το Amazon αλλά θα ανέβαινα πολύ μετά.. Ωστόσο σε δεύτερο χρόνο αν αποφασίσω να πουλήσω τον 2500 δεν νομίζω να χάσω πάρα πολύ δεδομένο ότι τον πήρα 400 .

Τελος μια σημαντική ερώτηση.. Είχα παραγγείλει καλώδιο αλλά μετά έγραφε στα ηχεία ότι συμπεριλαμβανουν και το ακύρωσα. Καλά έκανα ή θα χρειαστώ κάτι εξεζητημένο;
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kοριζικο να είναι και να το χαιρεσαι! οσο για τα καλωδια δεν χρειαζεσαι κατι το εξεζητημενο ! απλα καλωδια ηχειων θα παρεις ! σε ότι αφορα τα καλωδια υπαρχουν τα χυμα καλωδια με το μετρο αυτά είναι τα οικονομικα ,υπαρχουν και τα τερματισμένα τα ετοιμα από διαφορους κατασκευαστες που αυτά είναι πιο ποιοτικα και πιο ακριβα αλλα σε καμια περιπτωση δεν χρειαζεσαι κατι το εξεζητημενο!
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Το svs μια χαρά θα σε καλύψει όσος και αν είναι ο χώρος σου και αν τυχόν όταν πάρεις όλα τα ηχεία και θες το κατι παραπάνω έχεις 2 επιλογές :
1) Αγοράζεις ένα δεύτερο και παίζεις dual ή
2) τα συγκεκριμένα sw μπορείς να τα πουλήσεις ανα πάσα στιγμη στα 3/4 και παραπάνω της τιμής που τα πήρες και να αναβαθμίσεις σε μεγαλύτερο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Νέο σύστημα

Σας ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας μέχρι τώρα. Έβαλα την παραγγελία : Denon 2500, S20e, S35e

Και κάπου εκεί εξαντλήθηκε το budget μου.. 1100 πήγε το σύνολο..

Από εδώ και πέρα θα χρειαστώ ένα sub που θα θελήσω να το πάρω μέχρι το φθινόπωρο. Ένας φίλος έγραψε για το SVS 1000 και το εψαξα και έχει καλά reviews αλλά δεν ξέρω τι όγκο δωματίου καλύπτει.. Από την άλλη δεν έχω σκοπό να ακούω σε μεγάλη ένταση καθότι και θα ξυπνάει το μωρό και θα μου κάνουν έξωση.. Βέβαια και η τιμή του είναι σεβαστή οπότε δεν βλέπω να μπορώ να πάω και πολύ παραπάνω..

Για τον denon 3500 που είπε ένας φίλος τον είχε προσφορά το Amazon αλλά θα ανέβαινα πολύ μετά.. Ωστόσο σε δεύτερο χρόνο αν αποφασίσω να πουλήσω τον 2500 δεν νομίζω να χάσω πάρα πολύ δεδομένο ότι τον πήρα 400 .

Τελος μια σημαντική ερώτηση.. Είχα παραγγείλει καλώδιο αλλά μετά έγραφε στα ηχεία ότι συμπεριλαμβανουν και το ακύρωσα. Καλά έκανα ή θα χρειαστώ κάτι εξεζητημένο;
Το pb1000 θα σε καλυψει μια χαρα μεχρι 30 τ.μ. σαλονι, με το δευτερο εννοειται κανεις παπαδες αλλα κακα τα ψεμματα ειτε ενα ειτε δυο σε πολυκατοικια θα χεις προβλημα σε μεγαλες εντασεις. Για να καταλαβεις πριν τα svs εγω ειχα ενα κουτακι της martin logan κλειστου τυπου κι ολας και χωρις ν ακουω σε μεγαλες εντασεις το πιτσιρικι που ηταν στον απο πανω μου οροφο ετρεχε στη μαμα του οταν βαραγε, (ευτυχως που τα χαμε καλα και μας το πε χαριτολογωντας) οι χαμηλες συχνοτητες συντοννιζουν και περνανε απ τους τοιχους αβιαστα οποτε πρεπει να προσεχεις τα ωραρια.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akapsalakis

New member
23 July 2019
6
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νέο σύστημα

Το pb1000 θα σε καλυψει μια χαρα μεχρι 30 τ.μ. σαλονι, με το δευτερο εννοειται κανεις παπαδες αλλα κακα τα ψεμματα ειτε ενα ειτε δυο σε πολυκατοικια θα χεις προβλημα σε μεγαλες εντασεις. Για να καταλαβεις πριν τα svs εγω ειχα ενα κουτακι της martin logan κλειστου τυπου κι ολας και χωρις ν ακουω σε μεγαλες εντασεις το πιτσιρικι που ηταν στον απο πανω μου οροφο ετρεχε στη μαμα του οταν βαραγε, (ευτυχως που τα χαμε καλα και μας το πε χαριτολογωντας) οι χαμηλες συχνοτητες συντοννιζουν και περνανε απ τους τοιχους αβιαστα οποτε πρεπει να προσεχεις τα ωραρια.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω στήσει το σύστημα 3.0 αυτή τη στιγμή και ήδη τα μπάσα από τα polk είναι εντυπωσιακά. Πρωτόγνωρη εμπειρία για μένα. Χτες έβαλα να δω μια ταινία netflix και είχα μεγάλο άγχος γιατί είχε πιστολίδι και κάτι τρακαρίσματα και φοβόμουν μην ξυπνήσει το μωρό. Παρόλα αυτά με συγκινεί πολύ η ιδέα να πάρω το sub ακόμα και αν ξέρω οτι δεν θα μπορώ να ακούω με ένταση. Τα ερωτήματα είναι 2

α) Σε χαμηλή ένταση τι ακούγεται καλύτερα ένα PB 1000 ή ένα PB 2000?
b) Με δεδομένο οτι το επόμενο έτος θέλω να πάω σε μεγαλύτερο σπίτι και διαβάζω κάποιους να λένε για 2 subs αν πάρω το 1000 μπορώ να πάρω του χρόνου και ένα δεύτερο 2000 ή πρέπει τα sub να είναι ίδια σε dual sub setup?

Επίσης ένας φίλος μου είπε να μην βάλω banana plugs στα καλώδια γιατί όσο λιγότερα παρεμβάλονται στο σήμα τόσο το χειρότερο, παρόλα αυτά εμένα μου αρέσει η εικόνα της τακτοποιήσης. Καλώδια πήρα από ενα μαγαζί 2,5mm με 0,40cent το μέτρο. Έχει νόημα η αγορά κάτι καλύτερου; HDMI επίσης πήρα οτι πιο φτηνό είχε το συνοικιακό μαγαζί... λέει ωστόσο 2.0
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Νέο σύστημα

Εχω στήσει το σύστημα 3.0 αυτή τη στιγμή και ήδη τα μπάσα από τα polk είναι εντυπωσιακά. Πρωτόγνωρη εμπειρία για μένα. Χτες έβαλα να δω μια ταινία netflix και είχα μεγάλο άγχος γιατί είχε πιστολίδι και κάτι τρακαρίσματα και φοβόμουν μην ξυπνήσει το μωρό. Παρόλα αυτά με συγκινεί πολύ η ιδέα να πάρω το sub ακόμα και αν ξέρω οτι δεν θα μπορώ να ακούω με ένταση. Τα ερωτήματα είναι 2

α) Σε χαμηλή ένταση τι ακούγεται καλύτερα ένα PB 1000 ή ένα PB 2000?
b) Με δεδομένο οτι το επόμενο έτος θέλω να πάω σε μεγαλύτερο σπίτι και διαβάζω κάποιους να λένε για 2 subs αν πάρω το 1000 μπορώ να πάρω του χρόνου και ένα δεύτερο 2000 ή πρέπει τα sub να είναι ίδια σε dual sub setup?

Επίσης ένας φίλος μου είπε να μην βάλω banana plugs στα καλώδια γιατί όσο λιγότερα παρεμβάλονται στο σήμα τόσο το χειρότερο, παρόλα αυτά εμένα μου αρέσει η εικόνα της τακτοποιήσης. Καλώδια πήρα από ενα μαγαζί 2,5mm με 0,40cent το μέτρο. Έχει νόημα η αγορά κάτι καλύτερου; HDMI επίσης πήρα οτι πιο φτηνό είχε το συνοικιακό μαγαζί... λέει ωστόσο 2.0

α) Είτε χαμηλή είτε υψηλή ένταση το μεγαλύτερο υπογούφερ πάντα θα ακούγεται καλύτερα.
β) Καλύτερα δύο pb2000, όχι ότι θα καταλάβεις κάτι αν πάρεις τώρα το χιλλιάρι και αργότερα άλλο ένα 2000, θα πρέπει να τ ακούσεις και τα δύο σετ απ στο χώρο για να καταλάβεις ότι με 2 pb2000 θα είσαι καλύτερα από ένα 1000 κι ένα 2000.

Για τις μπανάνες οι απόψεις διίστανται, απ τη στιγμή όμως που δεν είσαι υπέρ του δέοντος απαιτητικός ούτε φαν για δικάναλη ακρόαση δεν αξίζει ούτε να ασχοληθείς, το ίδιο ισχύει και για τα καλώδια. Για το Hdmi παίζουν και θέματα handshake, αυτό θα δείξει στην πορεία.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Επίσης ένας φίλος μου είπε να μην βάλω banana plugs στα καλώδια γιατί όσο λιγότερα παρεμβάλονται στο σήμα τόσο το χειρότερο, παρόλα αυτά εμένα μου αρέσει η εικόνα της τακτοποιήσης.
Τα banana plugs είναι μόνο για ευκολία στις συνδέσεις. Αν συνδέσεις τα πάντα και μετά τα αφήσεις όπως είναι και δεν τα ξαναπειραξεις δεν τα χρειάζεσαι. Αν είσαι σαν μερικούς από εμάς που κάνουμε συνέχεια δοκιμές και κάθε μέρα συνδέουμε ξεσυνδεουμε τα θέλεις οπωσδήποτε...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
εγω δεν συμφωνω. επι σειρα ετων χρησιμοποιουσα γυμνα καλωδια και οι ακρες τους οξειδωνοντουσαν. ετσι καθε 1-2 χρονια εκοβα τις ακρες των καλωδιων. μετα την χρηση της μπανανας, αυτο ειναι παρελθον