"Πεθαίνουν" τα τραγούδια;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
14,350
Χρήσιμο το spotify έτσι; Και μεγαλοφυής ιδέα. Εκανε και δισεκατομμυριούχο τον Daniel Ek που το σκαρφίστηκε.
Διαβάζοντας όμως το "The Song Machine - Inside the Hit Factory" του John Seebrook ψαρεύεις μερικά χρήσιμα στοιχεία. Οπως για παράδειγμα δύο μουσικούς "ακτιβιστές", τη Rosanne Cash, μορφή της art-country και τον
avant-pop κιθαρίστα Marc Ribot: οι δυό τους μοιράζονταν 668.000 spotify streams το 2016 που γραφόταν το βιβλίο. Σαν πληρωμή το spotify τους κατέθεσε 291 δολάρια συνολικά, να τα μοιρασθούν (!!). Ο Seebrook λέει ότι τουλάχιστον
μπορούν ακόμα να κάνουν περιοδείες (sic). Κάνοντας όμως τους υπολογισμούς του καταλήγει: "the whole hit-making apparratous of the song machine is doomed".

Ωραίο πράγμα η ...πρόοδος, και πολύ βολικό, μη μου πείτε...:icon15:
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Μπαίνω στο νήμα, άλλα περιμένω να διαβάσω, άλλα διαβάζω! Πληροφορούμαι γιά την ύπαρξη κάποιου spotify, που κάνει τι ακριβώς; Το να πώ ότι κατάλαβα, μάλλον ψέματα θα πώ!

Θα ρωτήσει ο Κώστας : και τι ήρθες, βρε μεγάλε, να μας πείς; Μα τί άλλο : να απαντήσω στο ερώτημα, που υποδηλώνει ο τίτλος : Πεθαίνουν τα τραγούδια; Και η απάντηση είναι όχι. Ξεκάθαρο όχι! Ποιά τραγούδια θα πεί κάποιος; Όλα όσα ακούστηκαν σε κάποιο ευρύτερο ακροατήριο, ευρύτερο από μιά "παρέα"! Δεν γίνεται αλλοιώς! Και το πιό "κουφό" τραγούδι σε κάποιον θα αρέσει και θα "ζεί" ,αν όχι πουθενά αλλού, μέσα του. Έτσι απαντώ και στο ερώτημα "πού βρισκεται η μουσική, όταν δεν την ακούμε;" : Μέσα μας!
... Αλλά το ερώτημα διατυπώνεται όχι πεθαίνουν, αλλά "πεθαίνουν"! Εεεε! τον λόγο έχει ο ποιητής γιά διευκρινήσεις. Τώρα αν τα εισαγωγικά στο ρήμα απλά υπονοούν ότι το τραγούδι δεν είναι κάτι το έμψυχο, ώστε να πεθάνει η απάντηση μου ισχύει.
Κατά τα λοιπά, πράγματι η πρόοδος καλή είναι αλλά ποιούς βολεύει και ποιούς όχι....κολοκυθόπιτα.
 
17 June 2006
14,350
Φίλε spageo, το spotify είναι ένα app -διορθώστε με, οι πιο γνώστες από εσάς, αν κάνω λάθος- όπου πληρώνοντας μιά μηνιαία συνδρομή, νομίζω λιγότερα από 10 ευρώ, έχεις πρόσβαση περίπου σε ό τι ηχογραφήθηκε ή υπάρχει, τουτέστιν σ ένα τρομαχτικό όγκο από δεδομένα. Πολλοί φίλοι μου "ξεφορτώθηκαν" τους δίσκους τους ή σταμάτησαν να αγοράζουν. Πολλοί καλλιτέχνες από την άλλη, "έχουν πάρει τους δρόμους" γιατί τα ποσοστά τους πλέον δεν φτάνουν καν για να ζούν αξιοπρεπώς - και μιλάω εδώ και για ονόματα πρώτης γραμμής. Αυτή η ...ευκολία που αντί μικρού αντιτίμου προσφέρει το spotify έχει ήδη αρχίσει να έχει σεισμικό αντίκτυπό απέναντι στην παραγωγή μουσικής.
Η μουσική είναι η ζωή μου. Από τις πιο ακραίες avant-garde παρυφές της μέχρι την pop. Είναι ...σαράκι αυτό, το κάνω και στο Σινεμά. Και στα βιβλία. Ειδικά η pop, πάντα ήταν για μένα μία πολύτιμη πόρτα που απευθυνόταν κυρίως στην ανθρωπιά μου: σ αυτό που με συνδέει με τους άλλους ανθρώπους γύρω μου. Πολλοί φίλοι μου έκλεισαν τ αυτιά τους μετά τα 30 τους, εγώ συνέχισα. Εγιναν φίλοι μου τόσο για πρακτικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους: πολλά απ αυτά που διακονούσαν τα τραγούδια μας έβρισκαν απόλυτα σύμφωνους και για άλλα πιο σημαντικά πράγματα, όπως για το atitude, τον τρόπο που προσλαμβάνεις τον κόσμο γύρω σου, τη δική σου στάση ζωής.
Δεν θέλω καν να μπώ σε συζήτηση κατά πόσο όλος αυτός ο όγκος μουσικής μπορεί να αντιμετωπισθεί από τον ακροατή όπως του πρέπει, βλέπε με 3-4 τουλάχιστον ακροάσεις για τον καθένα σε διαφορετικές στιγμές και με τελείως διαφορετική διάθεση, γιατί πολλοί δίσκοι ωρίμασαν μέσα μου πολύ αργότερα από την πρώτη φορά που τους άκουσα.
 
17 June 2006
14,350
... Αλλά το ερώτημα διατυπώνεται όχι πεθαίνουν, αλλά "πεθαίνουν"! Εεεε! τον λόγο έχει ο ποιητής γιά διευκρινήσεις. Τώρα αν τα εισαγωγικά στο ρήμα απλά υπονοούν ότι το τραγούδι δεν είναι κάτι το έμψυχο, ώστε να πεθάνει η απάντηση μου ισχύει...

Τα εισαγωγικά αφορούν το τραγούδι γενικώς: οι γιοί μου αδυνατούν να ακούσουν Γούναρη, Πολυμέρη, Αττίκ, ποπ που εγώ μπορούσα να προσεγγίσω έστω και ...ακροθιγώς. Ούτε καν Beatles ή Abba.
Να μη μιλήσω για το hip hop που ο μεγάλος μου είπε "Εντάξει! δε ζούμε και στο ...Χάρλεμ...". Του είπα να προσέχει τι λέει: ένα ιδίωμα που κυριαρχούν οι μαύροι και το οποίο είναι 2-3 βήματα μπροστά από κάθε τι άλλο
δεν είναι κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στο λευκό κόσμο.
Οι Residents το 1980 έβγαλαν ένα άλμπουμ -The Commercial Album- με 40 τραγούδια του ενός λεπτού το καθένα: θέμα - ρεφραίν και ...τέλος.
Οταν ρωτήθηκαν αν αυτό θα είναι η μορφή που θα πάρει το τραγούδι στο μέλλον είπαν ότι στο μέλλον τα τραγούδια θα είναι jingles (!).
Τους έχω θυμηθεί άπειρες φορές από τότε.
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
..............
Πολλοί καλλιτέχνες από την άλλη, "έχουν πάρει τους δρόμους" γιατί τα ποσοστά τους πλέον δεν φτάνουν καν για να ζούν αξιοπρεπώς - και μιλάω εδώ και για ονόματα πρώτης γραμμής. Αυτή η ...ευκολία που αντί μικρού αντιτίμου προσφέρει το spotify έχει ήδη αρχίσει να έχει σεισμικό αντίκτυπό απέναντι στην παραγωγή μουσικής.
Η μουσική είναι η ζωή μου. Από τις πιο ακραίες avant-garde παρυφές της μέχρι την pop. Είναι ...σαράκι αυτό, το κάνω και στο Σινεμά. Και στα βιβλία. Ειδικά η pop, πάντα ήταν για μένα μία πολύτιμη πόρτα που απευθυνόταν κυρίως στην ανθρωπιά μου: σ αυτό που με συνδέει με τους άλλους ανθρώπους γύρω μου. Πολλοί φίλοι μου έκλεισαν τ αυτιά τους μετά τα 30 τους, εγώ συνέχισα. .........
......

Τώρα, μπορώ να πώ, κατάλαβα το νόημα της ονομασίας του νήματος. Βέβαια δεν γνωρίζω αν το spotify "καλύπτει" όλα τα είδη μουσικής, φαντάζομαι όμως ότι οι μουσικοί δημιουργοί έχουν το δικαίωμα να διακόψουν τη συνεργασία τους με την "πλατφόρμα" και να αναζητήσουν καλύτερη μοίρα απ' τα 291 δολλάρια γιά τα αμέτρητα streams.

...Τα δικά μου μουσικά γούστα θα τα χαρακτήριζα πιό γενικά : είμαι έτοιμος να ακούσω οτιδήποτε είδος, αλλά το τι θα κρατήσω είναι πιό σύνθετη υπόθεση....
Όχι το "commercial album" δεν θα το κράταγα ( το άκουσα πάντως, όχι όλο, μην είμαστε και πλεονέκτες....)

Ευχαριστώ γιά τις διευκρινήσεις σου, Κώστα -bye-
 
17 June 2006
14,350
κι ένας ...προάγγελος των παραπάνω.
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν οι άνθρωποι θα τραγουδούν στο μέλλον.
Αυτό που ξέρω, είναι πως το τραγούδι λιγοστεύει.
Ηρθε και η ...Πρόοδος και θα του σκάψει τον τάφο μιά ώρα αρχίτερα.


https://avclub.gr/forum/showthread.php/150199-Γιατί-δεν-τραγουδάμε-πια
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Αναρωτιέμαι μήπως έχουν λιγοστέψει, απελπιστικά, τα νεότερα μουσικά κομμάτια - δεν θα πω τραγούδια - που μπορούν να τραγουδηθούν; Καλά οι νεότεροι δεν ξέρουν τα λόγια από πχ τη "Σαμιώτισσα" , που τραγουδιόταν όταν είμασταν παιδιά και κρατάγαμε και το ρυθμό με παλαμάκια ή απ' τα "Σαράντα παλληκάρια..", που λέγαμε στα πούλμαν στις εκδρομές, σάμπως έχει βγεί κάτι καινούργιο που τραγουδιέται; από απλούς ανθρώπους εννοώ και όχι εργαζόμενους σε σκυλάδικα.....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
το spotify είναι για καταξιωμένουν καλλιτέχνες.
Πού ήδη έχουν αποσβέσει τα τραγούδια τους και δεν τους χαλάει καθόλου ένα εξτραδάκι.

Οι άγνωστοι και οι νέοι θα έπρεπε να το σαμποτάρουν.
Με σχεδόν μισό σεντ ανα στρημ τα βαρειά ονόματα αυτά είναι τα λεφτά που μπορούν να περιμένουν.

Αλλά πάντα έτσι ήταν.
Τα ίδια έπαιρναν και οι Beatles μέχρι το 1965-66, απλως πουλούσαν αστρονομικά νούμερα. Ο Dick James έγινε πάμπλουτος, ακόμα και όταν τους έκανε συνεταίρους πάλι πήρε τη μερίδα του λέοντος.
Συγκροτήματα όπως οι Yardbirds, Animals, Stones, Kinks ουσιαστικά δεν πήραν δεκάρα τον πρώτο καιρό και αν έφτιαξαν κάποιοι λεφτά ήταν επειδή ήταν συγκρατημένοι και επειδή αργότερα κατάφεραν να επαναδιαπραγματευτούν συμβόλαια.

Σήμερα οι νέοι και άγνωστοι είτε βγαίνουν από προσωπικά sites είτε άλλες ελεύθερες πλατφόρμες όπως soundcloud και bandcamp
 

n_olympios

Supreme Member
17 June 2006
3,585
Πόσους χρήστες παγκοσμίως έχει το Spotify?

Αντιστοίχως, πόσους χρήστες έχει το Youtube? Μετρήστε τώρα τις δεκάδες εκατομμυρίων views που έχουν οι περισσότεροι εμπορικοί καλλιτέχνες (παλιοί και νέοι) στο δεύτερο και σκεφτείτε πόσα έσοδα προκύπτουν από εκεί.

Σε γενικές γραμμές, δε νομίζω πως υπάρχει και μεγάλη επιλογή για τους καλλιτέχνες πλέον. Εάν δεν ανέβουν στο καράβι της γενικότερης online κοινότητας, θα τους φάει η αφάνεια. Αλλά και πάλι δεν είναι εγγύηση. Τα soundcloud/bandcamp που ανέφερε ο supersonic δεν είναι τόσο διευρυμένης απήχησης, άσε που το trend/viral είναι μεγάλο θέμα στις μέρες μας. Αν είσαι νέος καλλιτέχνης, είναι τύχη να σε ακούσει κάποιος που του αρέσεις και να σε "προωθήσει".

Βεβαίως οι γραμμές άνωθεν έχουν να κάνουν καθαρά με τα έσοδα των εκάστοτε apps και των καλλιτεχνών, δεν κρίνω την ποιότητα του προσφερόμενου μουσικού περιεχομένου. Προσωπικά δεν έχω ούτε Spotify αλλά ούτε και δίνω μεγάλη βάση στις "τάσεις"/προτάσεις του Youtube.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Πολυ ενδαφερον νημα.
Και παει πακετο με αλλα πραγματα οπως η ακροαση, η υποδοχη, το ενδιαφερον, η προσεγγιση, η προσοχη, η προτροπη... τοσες ενοιες που θα μπορουσε καποιος να "καταθεσει" μεσα απο το πρισμα του "πεθαινουν τα τραγουδια".

Τα τραγουδια δεν ξερω η μαλλον δεν θα αποφανθω για το αν πεθαινουν, γιατι εγω ακομα ζω. Ομως οι καλλιτεχνες (ως γνωστον) πρεπει να πεθαινουν, να θυσιαζονται στο τσιρκο απο τοτες που ο Χριστιανισμος καταλαβανοντας την Ρωμη εβγαλε και το "τσιρκο" obsolete.
Ενταξει το ειδαμε και το κατανοησαμε και αυτο... Απο Morrison μεχρι Winehouse "Η μηχανη αναγκαιουται θυσιες"

Αλλα οχι κι ετσι ρε παιδια. Ενα δολλαριο ανα δισκο, ενα ευρω ανα βιβλιο... παει στο διαολο. Αλλα οχι τετοιος εξευτελισμος.
Ενα σωρο μπαντες εδω περα, πολλα υποσχομενες σοβαρους μουσικους ξεκινησαν, και τα παρατησαν αφου το μονο που ελπιζαν για να επιζησουν (οχι να πλουτισουν) ηταν να τους φωναξει ενα πλατω Τελέ μην kαι κλεισουν καμμια ξεφτιλα περιοδεια σε τουριστικα μπαρ.
Γνωριζω προσωπικα ατομο που τα παρατησε και εγινε υπαλληλος τραπεζης. Στην κυριολεξια.

Ο καλλιτεχνης το εχω ξαναπει δεν ειναι καποιος ασκητης, η αναγκαια εν απροβληματικο περιθωριακο ατομο που ζει στην ζητα, οποιος το πιστευει ειναι βαθεια νυχτομενος.
Ειναι ενα ατομο με δημιουργικη ενεργεια που εχει εμπιστοσυνη σε αυτο που κανει και μεσα απο αυτο αναζηταει αναγνωριση.

Να κανεις 700 000 στρημς και να σου πεταει ο αλλος 200 δολαρια ... να παει να μαμηθει και αυτος και οι "ακροατες".

Υποψιν εχω σποτιφαϊ. Για "αναγνωριση" και μονο. Απο εκει και περα οταν κατι μου κανει κλικ αγοραζω τον δισκο και το CD. Nα "το χω". Να ειναι η προσωπικη μου σχεση με αυτη την στιγμη της δημιουργιας.
Και δευτερον υποψιν, εχω πιασει τον εαυτο μου στα πρασα, να βαριεται απεριοριστα και να υποτιμαει εργα και εργασιες..."ενταξει αλλο ενα" ας παρει και ενα σεντ.
Αμ δε... δε γινεται ετσι δουλεια. Οταν σoυ προσφερεται αυλο πιστευεις και οτι ο αλλος απεναντι ειναι αυλος. Ομως δεν ειναι ετσι.
Ειναι ακομα ενα ανθρωπινο ον με αναγκες αδυναμιες και υποχρεωσεις. Και κανει αυτο που ξερει καλα και τον ωθει μεσα του για να ζησει.
Ξερετε δεν εχουν ολοι vocation για κλοσhαρ. Ουτε αυτοι που εδειχνα τετοια εικονα γιατι καποτε επιανε να εισαι καταραμενος.
Αλλιως δε θα καναν τιποτα η θα βρισκονταν στη γωνια τους να γραψουν ενα κατιτις και να το μοιραστουν με τους συμβιους τους και του φιλους τους. Και στα ***** ολα τα αλλα.
Ετσι με αυτο το αυλο του μισου σεντ καταστρεφεται μια μεγιστη πλευρα του ανθρωπου. Η δημιουργια.
Και θα εχετε μονο τηλε ρεαλιτιζ που να διαγωνιζονται σαν σε τσιρκο (νατο παλι το τσιρκο...της αρχαιας Ρωμης) ποιος θα κερδισει μεσω τραγουδιων αλλων και σικε ψηφοφοριων (φινγκερ απ φινγκερ νταουν).

Για οσον με αφορα θελω να πιστευω οτι δε συμμετεχω σε αυτο το θανατηφορο πανηγυρι παρ'ολο οτι εχω σπιτιφαΪ.

Εντιτ : Το Youtube καμμιa σχεση. Το ΥΤ λειτουργει οπως καποτε το MTV (αλλη καταρα και αυτο). Με βιντεοκλιπς οφφισιαλς που κανουν προμοσον.

Kαι θα ολοκληρωσω με δυο βιντεοκλιπς ετσι για ξορκι...

Colosseum _ The Machine Demands Sacrifice


The Buggles _ Video killed the Radio Stars

 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Τα εισαγωγικά αφορούν το τραγούδι γενικώς: οι γιοί μου αδυνατούν να ακούσουν Γούναρη, Πολυμέρη, Αττίκ, ποπ που εγώ μπορούσα να προσεγγίσω έστω και ...ακροθιγώς. Ούτε καν Beatles ή Abba.
Να μη μιλήσω για το hip hop που ο μεγάλος μου είπε "Εντάξει! δε ζούμε και στο ...Χάρλεμ...". Του είπα να προσέχει τι λέει: ένα ιδίωμα που κυριαρχούν οι μαύροι και το οποίο είναι 2-3 βήματα μπροστά από κάθε τι άλλο
δεν είναι κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στο λευκό κόσμο.
Οι Residents το 1980 έβγαλαν ένα άλμπουμ -The Commercial Album- με 40 τραγούδια του ενός λεπτού το καθένα: θέμα - ρεφραίν και ...τέλος.
Οταν ρωτήθηκαν αν αυτό θα είναι η μορφή που θα πάρει το τραγούδι στο μέλλον είπαν ότι στο μέλλον τα τραγούδια θα είναι jingles (!).
Τους έχω θυμηθεί άπειρες φορές από τότε.

Προχθες βρεθηκα Καλαματα και συναντηθηκα με καλο φιλο που ειμαστε κολλητοι απο το ´95-'96,ο οποιος ειναι και μπασιστας στους Minerva Superduty,οι οποιοι εχουν βγαλει δυο καλοστεκουμενες δουλειες (παραπανω απο καλοστεκουμενες αλλα λεμε τωρα) ,την πρωτη σε cd και την δευτερη σε βινυλιο με τα εξοδα πληρωμενα απο τους ιδιους...Τα χρηματα δεν τους τρεχουν απο τα μπατζακια..Τουναντιον.
Στην περιπτωση τους υπαρχουν αρκετες ιδιαιτεροτητες..Η πρωτη και βασικοτερη,ειναι οι χιλιομετρικες αποστασεις μεταξυ των μελων,αφου ο κιθαριστας αναγκαστηκε μετα την πρωτη κυκλοφορια να μεταναστευσει στο Βελγιο,καθοτι εχει σπουδασει Πολιτικος Μηχανικος και στην νεα Ελλαδα της ...ανταγωνιστικοτητας η ελπιδες για αξιοπρεπη διαβιωση ειναι απαγορευτικες.
Ο δευτερος κιθαριστας της μπαντας μενει Αθηνα λογω δουλειας επισης με τους υπολοιπους δυο να μενουν Καλαματα, αγκομαχωντας σε καθημερινη βαση για την επιβιωση.
Και ομως..Ετοιμαζουν και τριτο εγχειρημα,μεταξυ φθορας και αφθαρσιας εννοειται,εχοντας σαν συμμαχο το παθος τους για την μουσικη.

Τι εχουν κανει σε θεματα promotion τωρα..Οχι πολλα πραγματα..Εχουν φτιαξει δυο αρτια (κατα την γνωμη μου) βιντεακια τα οποια τα εχουν ανεβασει στην γνωστη πλατφορμα και εχουν στησει ενα bandcamp ,instagram και facebook τα οποια δεν τα ανανεωνουν συχνα,δειχνοντας κατα καποιο τροπο την περιφρονηση τους σε ολο αυτο.

Οπως καταλαβαινεις οι καλλιτεχνες εχουν αποδεχτει την μοιρα τους σε ολο αυτο το τσιρκο του κυβερνοχωρου και οσοι θελουν να αφησουν πραγματικα το στιγμα τους το διαχωριζουν,το βαζουν στην ακρη και δεν το χρησιμοποιουν για λαθος λογους,αλλα καθονται και δουλευουν πανω στο αντικειμενο τους που στην περιπτωση μας ειναι η μουσικη..

Πριν λιγο καιρο γνωρισα ενα παλικαρι γυρω στα 25 και μου ειπε οτι πουλαει διαφορα προσωπικα αντικειμενα με σκοπο να χρηματοδοτησει το ποσοστο που του αναλογει για την ηχογραφηση ενος demo με την μπαντα του..
Τα τυμπανα ας πουμε θα τα ηχογραφουσαν στο στουντιο του Φωτη Φερναντο,του πρωην ντραμερ των Septic Flesh.
Ακουσα μερικα δειγματα απο την μπαντα του μικρου αλλα δεν με ενθουσιασαν..Δεν ηθελα να του κοψω τα φτερα και του λεω ''προχωρα μεχρι εκει που νομιζεις οτι σε παιρνει.''

Σε καποιο διαλλειμα της ηχογραφησης,ο μικρος ''εχωσε'' στον Φωτη δυο κομματια απο Minerva Superduty και ο Φωτης τραβαγε τα βυζια του..Δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο στην Ελλαδα του λεει...Ο Φωτης τωρα ,που εγραφε τυμπανα στην πιο καλοδουλεμενη εγχωρια μπαντα.

Που θελω να καταλληξω...Δεν ξερω για το spotify γιατι δεν εχω και δεν σκοπευω να αποκτησω,αλλα αν κρινω απο το youtube οι τασεις αντικατοπτρίζουν την σαβουρα που υπαρχει στο κεφαλι του μεσου ακροατη και δεν επικεντρωνονται στην μουσικη καθεαυτη..

Δεν ειναι κατι καινουργιο αλλωστε..Απο τα ´80s που μπηκαν σαν καομποηδες οι εταιρειες στο παιχνιδι με τα cd τους και τα νεα φορμα τους,η ''επιφανεια'' κατακλυστηκε απο best of της κακιας ωρας και καλλιτεχνες σαν την Lydia Lunch ας πουμε,να παιζουν με τα κουβαδακια σε καποια αγονη οσο και απομακρη παραλια..

Μιας και ανεφερες τους ''δικους σου'' Residents τωρα,να σου πω τι συνεβει με τους ''δικους μου'' Edge Of Sunity πισω στα 90's..Κυκλοφορησαν το Crimson ενα progressive death metal αλμπουμ (οποιος μπει στο progressive archives.com θα δει οτι παιρνει σπουδαια βαθμολογια) το οποιο αποτελουταν απο ενα track των 40 λεπτων..Φαντασου τωρα τα μουτρα μιας καθως πρεπει δισκογραφικης ..Ποια θα ειχε τα ουμπαλα για να χρηματοδοτησει κατι τετοιο;

ΥΓ..Τα βιντεο των Minerva τα βαζω περισσοτερο για οπτικους λογους αφου μουσικα απεχουν αρκετα απο τα ''ορθοδοξα'' (με την καλη εννοια) ακουσματα των μελων του club.


 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Και πού πάμε αν οι νέοι δημιουργοί καταλήξουν τραπεζοϋπάλληλοι; Μήπως η μουσική (η νέα μουσική) θα χρειαστεί τους "Μαικήνες" της, σαν κι' αυτούς που υπήρχαν πριν 300+ χρόνια περίπου;

...Αυτό βέβαια δεν είναι ο θάνατος του τραγουδιού ή της μουσικής γενικότερα! Αυτή θα υπάρχει στο "χαρτί" ή στο μυαλό του δημιουργού, περιμένοντας ένα "moneystream" να την κινήσει και να την κάνει κτήμα του κοινού που περιμένει !
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Καλα δεν υπαρχει περιπτωση να μην με "ξεφωνισετε" αλλα εγω θα το πω!!!
Απο την στιγμη που η μουσικη μπηκε σε καδρο """""μουσικης βιομηχανιας"""" ολα αυτα ηταν φυσικη καταληξη.
Για μενα ειναι αδιανοητο ενας ανθρωπος με ενα φυσικο χαρισμα (φωνη ή συνθεση) να πλουτιζει σε τετοιο βαθμο.
Τι κανει ρε φουστη μου???
Τον κοσμο διασκεδαζει.
Δηλαδη οι επιστημονες ποσα επρεπε να βαζουν???
Να βιοπορουν,δεν αντιλεγω,αλλα μεχρις εκει.
Κατι δηλ. σαν το παλιο καιρο που ο μουσικος επαιζε την μουσικη του σε κεντρα (ονομαστετα οπως θελετε) και ο κοσμος πηγαινε και το ακουγε.
Και οποιος ηταν πραγματικα καλος, ο κοσμος αναγνωριζε την αξια του και ειχε το κατι τις παραπανω.
Τωρα το μονο που ενδιαφερει ειναι "το κονομι".
Τα γραφω καπως σκορπια και ατσουμπαλα ,αλλα πιστευω οτι πιασατε το νοημα που θελω να καταδειξω.
Κατι που συμβαινει (αδιανοητο και αυτο για μενα) και στον αθλητισμο!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Πόσους χρήστες παγκοσμίως έχει το Spotify?

Αντιστοίχως, πόσους χρήστες έχει το Youtube? Μετρήστε τώρα τις δεκάδες εκατομμυρίων views που έχουν οι περισσότεροι εμπορικοί καλλιτέχνες (παλιοί και νέοι) στο δεύτερο και σκεφτείτε πόσα έσοδα προκύπτουν από εκεί.

Σε γενικές γραμμές, δε νομίζω πως υπάρχει και μεγάλη επιλογή για τους καλλιτέχνες πλέον. Εάν δεν ανέβουν στο καράβι της γενικότερης online κοινότητας, θα τους φάει η αφάνεια. Αλλά και πάλι δεν είναι εγγύηση. Τα soundcloud/bandcamp που ανέφερε ο supersonic δεν είναι τόσο διευρυμένης απήχησης, άσε που το trend/viral είναι μεγάλο θέμα στις μέρες μας. Αν είσαι νέος καλλιτέχνης, είναι τύχη να σε ακούσει κάποιος που του αρέσεις και να σε "προωθήσει".

Βεβαίως οι γραμμές άνωθεν έχουν να κάνουν καθαρά με τα έσοδα των εκάστοτε apps και των καλλιτεχνών, δεν κρίνω την ποιότητα του προσφερόμενου μουσικού περιεχομένου. Προσωπικά δεν έχω ούτε Spotify αλλά ούτε και δίνω μεγάλη βάση στις "τάσεις"/προτάσεις του Youtube.


To spotify έχει μεγάλη βάση, ιδίως στην ευρώπη.
Φυσικά το google δεν παίζεται, αν και πάλι δεν προσφέρει σχεδόν την παραμικρή ασφάλεια για τον συνθέτη μουσικό. Μια απλή καταγγελία αρκεί να σου κατεβάσει το κομμάτι και να σου στερήσει το monetization.

Στα soundcloud/reverbnation/bandcamp τα πράγματα είναι αλλιώς.
Μικρή βάση, όμως μεγάλη αλληλοκάλυψη μεταξύ μουσικών, μικρά έσοδα αλλά πλήρως ρυθμιζόμενα από τον καλλιτέχνη και μιά κάπως πιό ισχυρή υποστήριξη στον τομέα των δικαιωμάτων των παραγωγών.
Φυσικά και εκεί ήδη έχουν μπεί καρχαρίες και κόλπα για αγορά και αύξηση θέασης, αν και είναι πολύ μακρυά από τα μεγαθήρια.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Καλα δεν υπαρχει περιπτωση να μην με "ξεφωνισετε" αλλα εγω θα το πω!!!
Απο την στιγμη που η μουσικη μπηκε σε καδρο """""μουσικης βιομηχανιας"""" ολα αυτα ηταν φυσικη καταληξη.
Για μενα ειναι αδιανοητο ενας ανθρωπος με ενα φυσικο χαρισμα (φωνη ή συνθεση) να πλουτιζει σε τετοιο βαθμο.
Τι κανει ρε φουστη μου???
Τον κοσμο διασκεδαζει.
Δηλαδη οι επιστημονες ποσα επρεπε να βαζουν???
Να βιοπορουν,δεν αντιλεγω,αλλα μεχρις εκει.
Κατι δηλ. σαν το παλιο καιρο που ο μουσικος επαιζε την μουσικη του σε κεντρα (ονομαστετα οπως θελετε) και ο κοσμος πηγαινε και το ακουγε.
Και οποιος ηταν πραγματικα καλος, ο κοσμος αναγνωριζε την αξια του και ειχε το κατι τις παραπανω.
Τωρα το μονο που ενδιαφερει ειναι "το κονομι".
Τα γραφω καπως σκορπια και ατσουμπαλα ,αλλα πιστευω οτι πιασατε το νοημα που θελω να καταδειξω.
Κατι που συμβαινει (αδιανοητο και αυτο για μενα) και στον αθλητισμο!

Διαφωνω απολυτα. Μα τελειως.
Πρωτα απ'ολα ενας επιστημονας ειναι ενας αναμεσα σε αλλους. Ενα πληθος των πολλων.
Ενας μεγαλος καλλιτεχνης δημιουργος ειναι μοναδικος.
Ενας καλλιτεχνης δεν διασκεδαζει. Διασκεδαζουν οι διασκεδαστες. κομικοι λαζοπουλοι πολιτικοι κλοουν σινεμαδιαρηδες κλπ.
Ο καλλιτεχνης κανει κατο πολυ περισσοτερο. Μαρκαρει το "Ειναι" σου μεσα σ'αυτον τον κοσμο με καυτη σφραγιδα. Μην πω και στον αλλο και ξεφυγει το θεμα...
Σε αλλαζει, σε ποτιζει, σου δινει την ζωτικη ορμη που θα ελεγε και ο Νιτσε. Σε κανει να σε αισθανθεις...
Για ολα αυτα δεν υπαρχει κανεναν αντιτιμο. Μα κανενα. Ειναι out & over καθε υλιστικης εκτιμησης.
Εμενα δεν με χαλαει καθολου οτι ο Λενον ζουσε σε βιλαρες με ιδιωτικα παρκα και Ρολς ΡοΥς. Μα καθολου. Και ενα μονο τραγουδι να εκανε απο ολα που εχει κανει αξιζει πολυ περισσοτερα απο ολο τον στολο αχρηστων αφεντικων και μανατζερς που κανουν μονο τα τετριμενα δηλαδη αυτα που εχουν κανει.

Δεν με χαλαει και δεν με ενοχλει καθολου ποσες βιλες ειχε ο Μπαουϊ η η Χασιεντα του Στραμερ που στοιχιζε (τοτε) 6 εκκατομυρια.

Γιατι να με χαλασει ; Εδω ποδοσφαιριστες τενιστες κλπ ειναι πολυεκατομυριουχοι και στην ουσια δεν ου δινουν τιποτα.
Αυτοι που μου δωσαν τοσα θα με πειραξουν ;
Με γεια τους με χαρα τους.

Αλλα το θεμα του ηματος δεν ειναι αυτο.
Δεν ειναι οι καλλιτεχνες που ξεραμε, στο πανθεον και ειχαν το υλικο μερτικο τους.

Το προβλημα που εθεσε το νημα ειναι τελειως αλλο. Η ιδεα οτι ο καλλιτεχνης ας αρκεστει να ζησει με φρεσκο αερα... με 200 δολλαρια για μια ολοκληρη δουλεια που μπορει να ειναι (ισως) και δουλεια ζωης.
Γιατι να αρκεστει να δωσει και να μοιρασει τζαμπα ο καλλιτεχνης, η να προσαρμοστει σε ενα ειδους σοβιετια ( εχε το προς το ζειν και βουλωστο)
Ενω κανει κατι μοναδικο.
Αυτο δεν το ασπαζομαι καθολου και ουτε το αποδεχομαι.

Φυσικα μιιλαμε για καλλιτεχνες. Οχι για αυτο που μας βγαλαν φατσα καρτα στην Ελλαδα "τραγουδιαρηδες" (και δεν ειναι μονο Ελληνικο φαινομενο μπορειτε να ανακουφιστειτε).

Ακομα και βιομηχανια να ειναι η μουσικη (οπως ο κινηματογραφος) χρειαζεται ενας παραγοντας που ειναι εκτος καθε βιομηχανοποιησης και μηχανοποιησης.
Η ανθρωπινη εμπνευση. Και αυτη ειναι μοναδικη και αναντικαταστατη.
Αλλιως τρως ολες τις μουφες (βιομηχανικα) τραγουδιαρηδες, κουνιστρες και ποζεραδες και παλι απο την αρχη.... κια παραμενεις σε μια κατασταση φυτου. Τουλαχιστον απο αισθητικη πνευματικη αποψη.
Πραγμα που συμβαινει ολο και πιο πολυ στις μερες μας και εχω την δυνατοτητα να το διαπιστωνω.
Legumes....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Δ

Το προβλημα που εθεσε το νημα ειναι τελειως αλλο. Η ιδεα οτι ο καλλιτεχνης ας αρκεστει να ζησει με φρεσκο αερα... με 200 δολλαρια για μια ολοκληρη δουλεια που μπορει να ειναι (ισως) και δουλεια ζωης.
Γιατι να αρκεστει να δωσει και να μοιρασει τζαμπα ο καλλιτεχνης, η να προσαρμοστει σε ενα ειδους σοβιετια ( εχε το προς το ζειν και βουλωστο)

γι αυτό είπα ότι δεν κάνει το spotify για τη δουλειά αυτή.
Ο καινούργιος καλλιτέχνης θα βγάλει τη δουλειά του στο bandcamp και θα ακουστεί σε μια κλειστή παρέα του στον κύκλο του στην πόλη του και με 50 πωλήσεις και μόνο έβγαλε τα 200.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
γι αυτό είπα ότι δεν κάνει το spotify για τη δουλειά αυτή.
Ο καινούργιος καλλιτέχνης θα βγάλει τη δουλειά του στο bandcamp και θα ακουστεί σε μια κλειστή παρέα του στον κύκλο του στην πόλη του και με 50 πωλήσεις και μόνο έβγαλε τα 200.

Θυμαμαι εσυ μου εμαθες το soundcloud εδω μεσα.
Το εκτιμησα.
Παντα αγοραζω τους δισκους μου παντως που θελω να ειναι η μουσικη μου.

Α και επι της ευκαiριας ενα offtopic, ψαξε να βρεις την σχετικα προσφατη συναυλια των Rolling Stones στην Χαβανα.
Ετσι να θυμομαστε τι σημαινει ταλεντο και οτι ειναι περα απο καθε αξια και τελικα ισως περα και απο τους νομους της φυσης ( δεν εχουν χρονο αυτοι).

Απιστευτοι !!!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
και εγώ τα δικά μου τα ανεβάζω (για την ώρα μόνο) στο soundcloud, φυσικά χωρίς monetization...
είναι καλές πλατφόρμες και αν το ψάξεις βρίσκεις ενδιαφέροντα πράγματα, ίσως πιό ενδιαφέροντα από τα εμπορικά έξω...
 
Να σας γράψω ένα γαργαλιστικό; Προ δεκαπενθημέρου ήταν ο Mick Jagger εδώ, πήγε στο μαγαζί του δασκάλου μου να...ενοικιάσει μια κιθάρα. Τον παρακάλεσε να μην πει τίποτα πουθενά.. Φιλοξενήθηκε για μια εβδομάδα σε μια τοπική έπαυλη και έφυγε όσο αθόρυβα ήρθε..
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Καλα δεν υπαρχει περιπτωση να μην με "ξεφωνισετε" αλλα εγω θα το πω!!!
Απο την στιγμη που η μουσικη μπηκε σε καδρο """""μουσικης βιομηχανιας"""" ολα αυτα ηταν φυσικη καταληξη.
Για μενα ειναι αδιανοητο ενας ανθρωπος με ενα φυσικο χαρισμα (φωνη ή συνθεση) να πλουτιζει σε τετοιο βαθμο.
Τι κανει ρε φουστη μου???
Τον κοσμο διασκεδαζει.
Δηλαδη οι επιστημονες ποσα επρεπε να βαζουν???
Να βιοπορουν,δεν αντιλεγω,αλλα μεχρις εκει.
Κατι δηλ. σαν το παλιο καιρο που ο μουσικος επαιζε την μουσικη του σε κεντρα (ονομαστετα οπως θελετε) και ο κοσμος πηγαινε και το ακουγε.
Και οποιος ηταν πραγματικα καλος, ο κοσμος αναγνωριζε την αξια του και ειχε το κατι τις παραπανω.
Τωρα το μονο που ενδιαφερει ειναι "το κονομι".
Τα γραφω καπως σκορπια και ατσουμπαλα ,αλλα πιστευω οτι πιασατε το νοημα που θελω να καταδειξω.
Κατι που συμβαινει (αδιανοητο και αυτο για μενα) και στον αθλητισμο!

Γιατί να σε ξεφωνισουμε,ίσα ίσα..Αυτό που λες συμβαίνει στο mainstream κυρίως,όπου υπάρχει ο φτασμένος παραγωγος με τις απυθμενες άκρες,βρίσκει το "κορμί" το πετάει στα 12χρονα (σωματικά και εγκεφαλικά) και νασου "το κονομι"...
Εκεί παίζουν σοβαρά σκλαβοπάζαρα..Παρακάτω παίζουν αλλά πράγματα ρόλο..Το ταλέντο ,η χημεία μεταξύ των μελών,η δουλειά στα αυτοσχέδια προβαδικα,η επιμονη και ένα σωρό άλλοι παράγοντες..
Το mainstream λοιπόν παίζει καθαρά τον ρόλο του διασκεδαστή..Απλά κοίτα προς Κολοσσαίο μεριά αλλά στο πιο εξευγενισμένο..Ανέκαθεν υπήρχε η τάση να κρατάνε τα μυαλά σε μια ,ας την πούμε, άυλη φορμόλη..Η πολυπλοκότητα της σκέψης του "ποιμνίου" δεν ωφέλησε ποτέ κανένα σαλόνι.

Έτσι λοιπόν το σύστημα κατασκεύασε το star system για να κονομανε αυτοί που δεν έχουν τίποτα να μας πουν ..
Οι υπόλοιποι το κάνουν για την τέχνη για την ψυχή της μάνας τους και την δική τους επίσης .