ηχεια atmos και sub για onkyo tx nr 636

gekopa80

New member
17 February 2011
59
Καλημέρα στο φόρουμ. έχω τον ενισχυτή του τίτλου και τέσσερα ηχεία b&w lm1 και κεντρικό b&w cc6 s2. Σκέπτομαι να προσθέσω δύο front height για atmos. Λγουρεύομαι τα svs prime elevation ή τα klipsh r41sa, αλλά και λόγω τιμής σκέπτομαι και τα onkyo atmos skh-410. υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ των?
Επίσης έχω ένα sub yamaha yst fs100, το οποίο σκέπτομαι να το αντικαταστήσω με κάτι πιο αξιόλογο, με ταβάνι στο μπάτζετ τα 300 ευρώ. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
εννοεί οτι ο pleo (Λεωνιδας) θα σε κατατοπίσει καλύτερα. Πάντως για αρχη το budget για sw ίσως θα έπρεπε να το αυξήσεις λίγο για να δείς μια ικανή βελτίωση. Ρίξε μια ματιά σε αυτό καhttps://www.skroutz.gr/s/13400163/Polk-Audio-HTS-10.html?keyphrase=polk+hts+10 και στα polk hts12 kai svs pb 1000.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Οσο για τα front high ίσως θα ήταν καλύτερα να έβαζες τα lm1 ψηλά με κλίση και να αναβάθμιζες τα front ηχεία σου με αυτό το budget.
 

gekopa80

New member
17 February 2011
59
Οσο για τα front high ίσως θα ήταν καλύτερα να έβαζες τα lm1 ψηλά με κλίση και να αναβάθμιζες τα front ηχεία σου με αυτό το budget.

θεωρείς ότι τα lm1 θα κάνουν τη δουλειά τoυς καλά ως atmos? εννοώ τόσο καλά όσο τα προαναφερθέντα?
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Τα ηχεία της ονκυο δεν είναι για οροφή. Τοποθετούνται πάνω στα μπροστά και ανακλουν τον ήχο στο ταβάνι. Να τα αποφύγεις. Τα έχω και εγώ και μαζεύουν σκόνη στην αποθήκη...
Αυτό που προτείνει ο Φώτης είναι μια καλή λύση. Τυχαίνει να έχω και τα 2 σαμπ που αναφέρει και είναι και τα 2 καλά.
Δεν αναφέρεις τις διαστάσεις του χώρου, αλλά μια άλλη επιλογή είναι να βάλεις παντού svs prime elevation.
 

gekopa80

New member
17 February 2011
59
Τα ηχεία της ονκυο δεν είναι για οροφή. Τοποθετούνται πάνω στα μπροστά και ανακλουν τον ήχο στο ταβάνι. Να τα αποφύγεις. Τα έχω και εγώ και μαζεύουν σκόνη στην αποθήκη...
Αυτό που προτείνει ο Φώτης είναι μια καλή λύση. Τυχαίνει να έχω και τα 2 σαμπ που αναφέρει και είναι και τα 2 καλά.
Δεν αναφέρεις τις διαστάσεις του χώρου, αλλά μια άλλη επιλογή είναι να βάλεις παντού svs prime elevation.
ναι τα subs είναι τουμπανάκια, το pb 1000 με ψήνει αν και ακριβουτσικο. τωρα για 6 prime elevations λίγο δύσκολο, λόγω μπατζετ φυσικά. Μάλλον θα πάω με ενας ζεύγος για front height και θα κρατήσω τα b&w ως εχουν.
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
DALI Alteco C-1 τα εχω με τον Onkyo TX-NR656 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,732
ΑΘΗΝΑ
DALI Alteco C-1 τα εχω με τον Onkyo TX-NR656 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

μια απο τα ιδια,τοποθετημενα πανω απο τα κυρια ηχεια,με yamaha AVR-1050.
ενα τσιμπιματακι λιγο παραπανω db απ`οτι δινει η αυτοματη ισοσταθμιση
και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.
επισης πολυ ευελικτα στην τοποθετηση τους,αφου εκτος των αλλων,εχουν και "σταυρο" για απευθειας στηριξη στον τοιχο.
 

gekopa80

New member
17 February 2011
59
μια απο τα ιδια,τοποθετημενα πανω απο τα κυρια ηχεια,με yamaha AVR-1050.
ενα τσιμπιματακι λιγο παραπανω db απ`οτι δινει η αυτοματη ισοσταθμιση
και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.
επισης πολυ ευελικτα στην τοποθετηση τους,αφου εκτος των αλλων,εχουν και "σταυρο" για απευθειας στηριξη στον τοιχο.
Δημήτρη τα έχεις στον τοίχο ή ακουμπισμένα επάνω στα front?
 

gekopa80

New member
17 February 2011
59
το αναφερω πρωτο πρωτο βρε..!πανω στα κυρια ηχεια μου..
αν τα βαλω τοίχο να κοιτάνε εμένα θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα? (δε μπορώ να τα βάλω πάνω απο τα δικά μου προφανώς).
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,732
ΑΘΗΝΑ
εαν πας εδω ,
κατω εχει εικονες που σου δειχνουν,που και πως,μπορει να τοποθετησει κανεις τα συγκεκριμενα ηχεια.
για αυτο και λεμε οτι εκτος απο επωνυμα και σχετικα φθηνα,ειναι και πολυ ευελικτα.
 

gekopa80

New member
17 February 2011
59
εαν πας εδω ,
κατω εχει εικονες που σου δειχνουν,που και πως,μπορει να τοποθετησει κανεις τα συγκεκριμενα ηχεια.
για αυτο και λεμε οτι εκτος απο επωνυμα και σχετικα φθηνα,ειναι και πολυ ευελικτα.

οκ ναι το είδα, πιστεύω θα με καλύψουν μια χαρά, ευχαριστώ πολύ παίδες!!
 

gekopa80

New member
17 February 2011
59
Τελικα πηρα τα dali alteco c-1. Εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο καλωδιο; Διαστασεις 7 και 10 μετρα απο τον ενισχυτη.