Αγορά κασετόφωνου 120v/60Hz AC. Τι μετασχηματιστή χρειάζομαι;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Καλησπέρα,
Πρόσφατα αγόρασα ένα Pioneer CT-A9X το οποίο στην πίσω μεριά του αναφέρει τις τιμές 120V/60Hz, 55 Watt. Δεν υπάρχει κάποιος διακόπτης για αλλαγή της τιμής αυτής.
Ως εκ τούτου, καταλαβαίνω οτι θα πρέπει να αγοράσω μετασχηματιστή, αλλά όσο το ψάχνω τόσο μπερδεύομαι, όντας άπειρος σε τέτοιες μετατροπές. Κι επειδή το κασετόφωνο δεν είναι φθηνό, θα ήθελα να προχωρήσω με ασφάλεια σε σωστή επιλογή πρωτού το βάλω στην πρίζα.
Κατ'αρχήν, απ'ότι καταλαβαίνω επειδή η Ελλάδα παίζει στα 50Hz , το θέμα μετατροπής των Hz δεν έχει λύση, εκεί χάσαμε ήδη.
Το άλλο θέμα μου είναι οτι δεν βρίσκω στην ελληνική αγορά μετασχηματιστή με έξοδο στα 120V AC όπως αναγράφει η ετικέτα του κασετοφώνου. Αντιθέτως όλοι αναφέρουν τα 110V ως τιμή.
Καταλαβαίνω λοιπόν οτι δεν έχω και πολλές επιλογές πέρα από το να τροφοδοτήσω το κασετόφωνο με έναν step-down μετασχηματιστή 220V/50Hz-->110V/50Hz (60+ Watts).

Έχω τα εξής ερωτήματα:
  • Έχω καταλάβει σωστά όσα αναφέρω παραπάνω; Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή ;
  • Αναμένω οτι το κασετόφωνο θα παίξει με έναν τέτοιο μετασχηματιστή; Και αν ναι, θα παίξει απροβλημάτιστα; Διάβασα για παράδειγμα οτι οι κατασκευαστές κάθε συσκευής προδιαγράφουν ανοχές +/- 10% στο θέμα της τάσης, άρα ίσως να πρέπει ( ; ) να με ανησυχεί αποκλειστικά το ζήτημα των Hz;
  • Έχετε να μου προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο μετασχηματιστή;
  • Υπάρχει περίπτωση κάποιος τεχνικός να μου αλλάξει το κύκλωμα τροφοδοσίας εντός του κασετοφώνου σε κάτι συμβατό με τα 230V/50Hz της Ελλαδας;

Ελπίζω να υπάρχει μια ασφαλής λύση και να μη χρειαστεί να το ξαναπακετάρω και να το πουλήσω...


Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
καλα τα λες.
Παλιά η ταση ηπα ηταν 110. Θεωρητικα με τις ανοχες δεν θα εχεις προβλημα.
Κοιτας ενδεχομενως εσωτερικα μηπως υπαρχει εκει επιλογεας τασης.
Διαλεξε ενα μτσ 230/110 που να σε καλυπτει σε ισχυ. Δες τις επιλογες που θα σου προτεινουν στο καταστημα και αν γίνεται βαλτε το στην πριζα να μετρησετε εξοδο που να ειναι αυτη που θες δηλ στο ευρος 110 120
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
καλη η λυση που λες Πετρο, με καποιο τροπο πρεπει να μαθει την ταση εξοδου του Μ/Σ που εχει μεσα η συσκευη

με ένα πολύμετρο
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
πως θα βαλει το 110ν κασετοφωνο στην πριζα για να μετρησει ταση, οταν δεν εχει εξωτερικο Μ/Σ ;
αν ειχε δεν θα χρειαζοταν αλλαγη του δικου του..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
όταν πρόκειται να κάνεις μια τέτοιου είδους επέμβαση, δοκιμαστικά θα κάνεις πρώτα με έναν εξωτερικό μετατροπέα 230/110.
Βέβαια η πιό σωστή λύση είναι να κατεβάσεις το service manual και να διαβάσεις ό,τι χρειάζεσαι.
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το ανοίξω να δω αν έχει εσωτερικά μ/σ (δύσκολο) και διαφορετικά θα προχωρήσω στην αγορά ενός τοροειδή 230/110. Θα επιδιώξω και τον έλεγχο που προτείνετε πριν την αγορά για να είμαστε βέβαιοι για την τάση.
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
ωραιο μηχανημα παντως
τα θυμαμαι νομιζω ενα παλαιοτερο μοντ 82 σε τεστ ηχου
επι σπινουλα πρωτο ειχε βγει σε κατηγορια τιμης πανω απο 100.000
για μας τους μηθητες ηταν ενα ονειρο..
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Αγορά κασετόφωνου 120v/60Hz AC. Τι μετασχηματιστή χρειάζομαι;

Μήπως τα 60 Hz τα χρειάζεται και κάποιο μοτεράκι για να "κλειδώσει" τη δεδομένη ταχύτητα περιστροφής του;;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Απάντηση: Re: Αγορά κασετόφωνου 120v/60Hz AC. Τι μετασχηματιστή χρειάζομαι;

Μήπως τα 60 Hz τα χρειάζεται και κάποιο μοτεράκι για να "κλειδώσει" τη δεδομένη ταχύτητα περιστροφής του;;

αν δεν κάνω λάθος έχει μικρορύθμιση ταχύτητας
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
δεν ξέρω που μένει ο φίλος αλλά ειναι αθηνα μια βόλτα στον γιατρα η τηλέφωνο του φτιάχνει ένα μ/τ 220v /110v και όλα θα ειναι οκ αλλωστε τα 110v πάνε μόνο στο πρωτεύων από εκεί και πέρα οι τάσεις ειναι μικρες και δεν θα αλλάξουν ασε που σταθεροποιουνται

όποιος κοιτάξει το service manual θα καταλάβει αν και οι περισσότεροι ξέρετε τι λέω

απλά να του αναφέρει και την κατανάλωση που γράφει το deck ώστε να του φτιάξει αυτό που πρέπει
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Παραγγέλθηκε ένας Amarad THG-100 στα 12 ευρώ και αναμένω!
@Nikos F: Το έψαχνα αρκετούς μήνες, η αλήθεια είναι. Η εναλλακτική μου ήταν το Nakamichi Dragon, αλλά για να βρω ένα σε αντίστοιχη κατάσταση ήθελα παραπάνω απο διπλάσια λεφτά οπότε το άφησα (προς ώρας). Μακάρι να μου δουλέψει το CT-A9x όπως και όσο το περιμένω, γιατί το θέμα με τα Hz με ανησύχησε.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Παραγγέλθηκε ένας Amarad THG-100 στα 12 ευρώ και αναμένω!
@Nikos F: Το έψαχνα αρκετούς μήνες, η αλήθεια είναι. Η εναλλακτική μου ήταν το Nakamichi Dragon, αλλά για να βρω ένα σε αντίστοιχη κατάσταση ήθελα παραπάνω απο διπλάσια λεφτά οπότε το άφησα (προς ώρας). Μακάρι να μου δουλέψει το CT-A9x όπως και όσο το περιμένω, γιατί το θέμα με τα Hz με ανησύχησε.

ελπίζω να ειναι τις προκοπής ο amarad εχω τις χειρότερες εντυπώσεις από αυτούς
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Ελπιζω. Διαφορετικα θα παω στον Γιατρά που αναφέρθηκε γύρω στα 20 ευρώ κοστίζει ο αντίστοιχος δικός του.
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
οσες συσκευες ειχαν φερει στι παρελθον οι μπαρμπαδες μου απο τις ΗΠΑ, καμια δεν ειχε προβλημα με τα Hz.

Καλό αυτό. Κι εγώ διάβασα οτί επειδή έχουν DC μοτέρ δεν υπάρχει θέμα με τα Hz.