Aνανεωση δικαναλου ηχου!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα είμαι σε μια διαδικασια να ανανεωσω το παλιο μου ηχοσυστημα το οποιο αποτελείται από έναν ολοκληρωμενο ενισχυτή rotel ra 970 bx και ηχεια bowers wilkins dm 302 και σκέφτομαι να προβω στην αγορα ενός yamaxa s 501 ηχεια wharfedale 11,2 ο χωρος είναι 9 τμ και η αποσταση ακροασης είναι 1,5 μετρο το πατζετ είναι όπως καταλαβαίνεται αρκετα περιορισμενο! αυτό που θελω να ρωτησω είναι αν ο συνδιασμος είναι καλος και αν θα δω ηχητικη διαφορα !
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
εγω θα εκανα μια καλη συντηρηση στον rotel και στα ΒW και θα καθομουν στα αβγα μου. ισως σε "στεναχωρει" η γνωμη μου, αλλά για μενα δεν αξιζει η αλλαγη.
αν μιλαγαμε για μεγαλυτερης κλασης ενισχυτη-ηχειων, ..οκ
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Η αληθεια είναι ότι εχω κανει συντηρηση στο rotel δεν εχω καποιο παραπονο! αλλα με κωλαει το γεγονος ότι το εν λογω συστημα το εχω πανω από 20 χρονια!! αλλα και από την άλλη το μπατζετ είναι περιορισμενο για να ανεβω κατηγορια! σεβομαι παντως την γνωμη σου ! στα ηχεια τι συντηρηση μπορω να κανω?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
αν παιζουν σωστα, τιποτα. τσεκαρε αν στο μιντμπας το λαστιχο δεν ειναι πολυμερισμενο και κανε τον κοπο να δεις σε τι κατασταση ειναι το crossover.
αλλά αν σε υψηλες εντασεις δεν ακους παραξενους θορυβους, απωλεια ελεγχου στο χαμηλο, μην ασχοληθεις. το οτι ειναι 20 ετων δεν λεει τιποτα.
ενας NAD 302 με κατι AS 22 (αν θυμαμαι καλα) σε σπιτι συγγενη παιζουν μια χαρα, απο το ..'90; ..'91;; !! (καπου εκει)
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Το λαστιχο είναι μια χαρα ουτε θορυβους ακουω και οι υψηλες ακουγονται μια χαρα τωρα για τους πυκνωτες στο κροσοβερ πως θα το τσεκαρω ! εν τω μεταξυ το εν λογω ηχειο στο γουφερακι δεν εχει βιδες μπροστα και δεν ξερω πως βγαινει το τουιτερ εχει βιδες!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
ισως πισω απο τις μπορνες εχεις προσβαση στο cross. αλλά αν ολα ακουγονται σωστα και σε υψηλες ΕΝΤΑΣΕΙΣ, μην ασχοληθεις.
αν ντε και καλα θες να "γαργαληθεις" με τον ηχο σου, "γαργαλα" το πικαπ αν εχει νοημα.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Οκ φιλε μου vlad και mirage σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!σε ότι αφορα το πικ απ από βδομαδα θα παει για επισκευή μαλλον θα χρειαστω αλλαγη στο ποτενσιομετρο των στροφων! πανω που παω να κανω κατι παντα κατι χαλαει δεν υπαρχει αυτό ! μεσα σε 3 μηνες επισκευασα τα 2 σαμπ που εχω τον ενισχυτή και τωρα παω και για το πικ απ! μολις φτιαχτει θα βαλω καλυτερη κεφαλοβελονα ! αλλα να ειμαστε καλα πρωτα !!!! ευχαριστω και παλι-bye-
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα παιδες τωρα ειδα τα μυνηματα σας! ξεκινώντας το πικ απ που εχω δεν είναι κατι το ιδιαιτερο είναι το tecnichs sl bd 22! οι προτασεις σας είναι ολες αξιολογες ! το πιο πιθανο είναι να κρατησω τον rotel! και να επενδυσω σε ένα ποιο ποιοτικοτερο ηχειο! βασικα το συστημα που εχω είναι χαμηλου κοστους απλως το εχω πολλα χρονια και όταν εχεις αυτό το μικροβιο συνεχεια ψάχνεσαι δεν σε αφηνει ευκολα σε ησυχια!!! ευχαριστω και παλι:a0210:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ισως πισω απο τις μπορνες εχεις προσβαση στο cross. αλλά αν ολα ακουγονται σωστα και σε υψηλες ΕΝΤΑΣΕΙΣ, μην ασχοληθεις.
αν ντε και καλα θες να "γαργαληθεις" με τον ηχο σου, "γαργαλα" το πικαπ αν εχει νοημα.
Μπορει να "πειραξει" και τα ηχεια με αντικατασταση ολων των εσωτερικων καλωδιωσεων αλλα δεν ξερω αν αξιζει κι αν θα του αρεσει, εγω στη θεση του θα εκανα στροφη 180° και θα πηγαινα σε ενεργα ηχεια.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Η αλήθεια είναι ότι οι συνθήκες ακρόασης και ο χώρος φωνάζουν για ενεργά ηχεία...με ένα καλό dac προενισχυτή με αρκετά μαζεμένο κόστος η απόδοση απογειώνεται
Επειδή είναι ρυθμισμένα για near filed ακρόαση και ο χώρος είναι μικρός δεν φαντάζει μόνο καλή λύση αλλά ίσως και μονόδρομος
Τώρα επιλογές πολλές ανάλογα και τα βαλαντια
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα και παλι καλη φαση και τα ενεργα! αλλα μου αρεσει καλυτερα η λυση ολοκληρωμενου με μικρα ηχεια βασης! παντως σας ευχαριστω και παλι γιατι μου δωσατε αρκετες επιλογες :ernaehrung004:
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Tα ενεργά στα ιδια χρήματα θα παιξουν καλύτερα...απλά αν είσαι λιγο μηχανάκιας μπορεί να "φτιάχνεσαι" κοιτώντας ας πούμε έναν όμορφο ολοκληρωμενο.Ξέρω ανθρώπους που ακούν με τα μάτια...τεσπα είναι άλλη μεγαλη κουβέντα αυτή.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Tα ενεργά στα ιδια χρήματα θα παιξουν καλύτερα...απλά αν είσαι λιγο μηχανάκιας μπορεί να "φτιάχνεσαι" κοιτώντας ας πούμε έναν όμορφο ολοκληρωμενο.Ξέρω ανθρώπους που ακούν με τα μάτια...τεσπα είναι άλλη μεγαλη κουβέντα αυτή.

O John Gabriel δε μας έχει πει ποια πηγή έχει. Αν η πηγή του δεν έχει την ικανότητα οδήγησης ενεργών ηχείων πρέπει να προβεί σε άλλη αγορά, γιατι ο rotel του δεν έχει έξοδο προενισχυτή. Οπότε προκύπτουν κι άλλα έξοδα.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Aνανεωση δικαναλου ηχου!

Tα ενεργά στα ιδια χρήματα θα παιξουν καλύτερα....
Αυτο ειναι γενικοτητα,εξ'αλλου πως εννοεις το "στα ιδια χρηματα" ; Ηδη εχει ενισχυτη (που στα ενεργα ο ενισχυτης αποτελει μερος και μαλιστα το μισο μερος ενος ολοκληρωμενου).
Οπως σωστα ειπε ο Κωστας προκυπτουν εξτρα εξοδα , θα πρεπει δηλαδη να πουλησει και ενισχυτη και ηχεια για ποιο λογο? 9 τ.μ εχει ο ανθρωπος και θα ακουει στο 1.5μ.Για ποια οδηγηση μιλαμε με 60 βατ ανα καναλι σε αποσταση 1.5μ ? !!!!!
Για οσους δεν ετυχε να γνωριζουν, οι ΒΧ της Rotel ηταν πολυ προσεγμενοι ενισχυτες και διαχρονικα πολυ καλοι.Ακουω τακτικα σε φιλο μου τον μικρο 820ΒΧ σε μικρο χωρο και ειναι αξαιρετικος.John Gabriel,ποιο phono εχεις?