ολοκάινουρια LG B8 oled δεν ανοίγει

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

thpatrik

New member
30 May 2018
17
Καλησπέρα,

Την προηγόυμενη εβδομάδα αγόρασα από τα public μια καινούρια oled 65 lg b8 στα 1500 με 5 χρόνια εγγύηση. Η παραλαβή της τηλεόρασης έγινε 21/7. Μετά την εγκατάσταση , παρατήρησα ότι η τηλέοραση ενώ πατούσα το κουμπί ενεργοποίησης δεν άνοιγε. Άνοιξε τελικά μετά από κάνα 15' και υπέθεσα ότι μάλλον έφταιγε ότι ήταν η πρώτη φορά που λειτουργούσε. Τις επόμενες μέρες , και σε διαφορετικές χρήσεις (netflix, ps4) η τηλέοραση έκλεινε από μόνη της και χρειαζόταν και πάλι κάποια ώρα για να ανοίξει . Ψάχνοντας στο ιντερνετ διαβασα ότι μπορεί να φταίει το simplink της τηλεόρασης με το ηχόσυστημα και απενεργοποίησα τις σχετικές επιλογές. Μέχρι που σήμερα και ένω έβλεπα netflix , η τηλεόραση έκλεισε και δεν από τότε δεν έχει ξανανοίξει. Πατώντας το κούμπι ενεργοποίησης απλά αναβοσβήνει το κόκκινο φωτάκι ακόυγεται ένας ήχος και η τηλεόραση απλά κλείνει. Δοκίμασα όλες τις προτεινόμενες λύσεις χωρίς αποτέλεσμα.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα; Εϊναι θέμα προβληματικού πάνελ; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι με συμβουλεύετε να κάνω όσον αφορά το θέμα της εγγύησης. Να απευθυνθώ στο public ή κατευθείαν στη LG δεδομένου ότι η τηλεόραση είναι εντός εγγυήσης; Γενικά με το service της LG δεν έχω πολύ καλή εμπειρία γιατί μια 49' LED τηλεόραση που τους είχα παει -εκτός εγγυήσης για επισκευή- στην οποία εξαγανίζοταν ήχος και εικόνα μετά από κάποια ώρα λειτουργίας την βρήκαν χωρίς πρόβλημα.......
Μεγάλη απογοήτευση πάντως... Και είναι κρίμα γιατί η εικόνα έιναι όντως κλάσσεις ανώτερη από led τηλεοράσεις. Ευχαριστώ για το χρόνο πόυ ξοδέψατε να το διαβάσετε και οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Την επιστρέφεις άμεσα στο public. Είναι εντός 14 ημερών οπότε ισχύει το DOA και είναι υποχρεωμένοι να την αντικαταστήσουν άμεσα.

Ποιές έιναι οι προτεινόμενες λύσεις που δοκίμασες?
 

thpatrik

New member
30 May 2018
17
Αποσύνδεση όλων των εξωτερικών συσκευών - την έβγαλα από την πρίζα για 1 ώρα και την ξανάνοιξα - έκλεισα την αυτόματη απενεργοποίηση. Τώρα αν μου διαφεύγει κάτι δεν ξέρω....

Όταν ανάφερεσαι για αντικατάσταση λόγω doa εννοείς αντικατάσταση με καινόυριο προϊόν;; Διότι ενα πράγμα που φοβάμαι είναι μην μου φορτώσουν καμιά εκθεσιακή με burn-in.....
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,749
Καλημέρα. Είναι τύχη μες την ατυχία σου να είναι μέσα στο χρονικό περιθώριο των 14 ημερών.
Ταπεινή μου άποψη, είναι να μη χαλιέσαι καθόλου με το να προσπαθείς να βρεις τι μπορεί να φταίει. Την επιστρέφεις το γρηγορότερο και ζητάς αντικατάσταση ή και άλλης εταιρίας, αφού προφανώς θα έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη σου σ' αυτήν .Ασφαλώς και δεν θα δεχθείς εκθεσιακή.
Προχώρα το άφοβα.
Καλή συνέχεια σε ό,τι κι αν κάνεις.
 

thpatrik

New member
30 May 2018
17
Δοκίμασα και άλλες πρίζες χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης η προηγούμενη τηλεόραση - που πήγε κρεβατοκάμαρα ( μια 65 sony x900e) δούλευε απροβλημάτιστα. Επικοινώνησα σήμερα με την τεχνική υποστήριξη του public και είπαν θα στείλουν τεχνικό. Ζήτησα αντικατάσταση και όχι επισκευή. Ίδωμεν... Θα ενημερώσω για την όποια εξέλιξη για να υπάρχει και για σημείο αναφοράς σε όποιον αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.
 

AnDas

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,103
Αθήνα
Αν έχεις τον χρόνο πακετάρε την και πήγαινε την πίσω, γιατί αν μπλέξεις με την αντιπροσωπεία θα μείνεις για χρονικό διάστημα χωρίς τηλεόραση

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thpatrik

New member
30 May 2018
17
Ναι και εγώ είπα για αντικατάσταση με νέα γιατί δεν έχει περάσει ούτε εβδομάδα. Δεν ήταν αρνητικοί απλά πρέπει να έρθει τεχνικός και να γίνει έλεγχος. Δεδομένου ότι η tv είναι στην εγγύηση την εργοστασιακή ευελπιστώ ότι θα πάρουν κατευθείαν αντικατάσταση από την LG. To μόνο που μου ανησυχεί είναι ότι μπορεί να μην υπάρχουν κομμάτια του 2018 και να προσφέρουν πιστωτικό.....

Να την πάω πίσω μόνος μου δύσκολο γιατί και το κουτί της δεν υπάρχει και υπάρχει κίνδυνος ζημιάς κατά τη μεταφορά. Ούτως ή άλλως και η LG και το public μπορούν να στείλουν τεχνικό και να παραλαβούν. Υπάρχει ευτυχώς η περσινή sony x900e. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να γίνει αντικατάσταση με νέο εργοστασιακό κομμάτι χωρίς προβλήματα.

Πάντως παιδιά ούτε στο χειρότερο εχθρό μου. Να σκας 1,5 μισθό και να μην έχεις ΤV..... :furious3:
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Νομιζω οτι ολοι σου λενε να την πας εσυ για να μη βγεις εκτος των 14 ημερων που ειναι το DOA αν καθυστερησουν αυτοι απο Public.
 

thpatrik

New member
30 May 2018
17
Απάντηση: Re: ολοκάινουρια LG B8 oled δεν ανοίγει

Κι επισης εννοειται πως δεν πεταμε τα κουτια για οσο μπορουμε να επιστρεψουμε το προιον!

Έχεις δίκιο και συνήθως πάντα κρατάω τα κουτιά αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση πίστεψα ότι η τηλεόραση με δυσκολία θα ξαναμπεί στο κουτί οπότε δεν το κράτησα. Την τηλεόραση την πήραν προχθές και σήμερα που επικοινώνησα μου είπαν ότι είναι προβληματικό το πάνελ , έχουν παραγγείλει καινούριο και ότι θα γίνει αντικατάσταση μέχρι την επόμενη Τρίτη Τετάρτη. 'Οσον αφορά το DOA μου είπαν δε γίνεται αφενός δεν υπάρχει το κουτί και αφετέρου ότι έχουν περάσει περισσότερες από 7 μέρες (η παραγγελία είχε γίνει 20/7 η παραλαβή έγινε 23/7 και ενημέρωσα για το πρόβλημα 29/7. Η παράδοση στη Μανωλόπουλος έγινε 30/7 εντός εβδομάδας και εντός 14 ημερών). Για το διάστημα των 7 ημερών θα δεχόντουσαν κάποιο έγγραφο που να αποδείκνυε την ημερομηνία παραλαβής είναι ανένδοτοι.

Είμαι άπειρα ξενερωμένος πραγματικά που για ένα κουτί δεν μπορεί να γίνει άμεση αντικατάσταση. Καταλαβαίνω ότι τυπικά δεν πληρώ τις προϋποθέσεις αλλά επί της ουσίας το προϊόν όντως δεν δούλεψε μέσα στην πρώτη εβδομάδα. Και ο μεγάλος φόβος μου είναι για το τι προβλήματα μπορεί να ξαναβγάλει η tv στο μέλλον. Θα μπορούσα να πιέσω για doa; Επίσης, θεωρητικά , ούτε η 5ετή εγγύηση του public ισχύει γιατί στους όρους και προϋποθέσεις αναφέρει πως υποχρεούμαι να κρατήσω τη συσκευασία του προϊόντος για καθόλη τη διάρκεια της πενταετίας.....

Είναι η 3 tv της lg που μου βγάζει θέμα. 1 32 led που είχα πάρει στους δικούς μου χάλασε ο φωτισμός λίγο μετά τη διετία και μια 49 4k led πάλι ελάχιστα εκτός εγγύησης χάνεται ο ήχος και η εικόνα μετά από κάποια ώρα (και στον Μανωλόπουλο δεν βρήκαν κάποιο θεμα). Πάντως το πάθημα έγινε μάθημα : θα κρατάω και τα κουτιά από τις καραμέλες από εδώ και μπρός.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δεν ξερω τι γινεται με αυτο το DOA στην Ελλαδα.
Αλλος δεν δινει καθολου, αλλος δινει 3 ημερες, αλλος 7, αλλος 14.
Στο media markt οσες φορες εχω ψωνισει ηλεκτρικες συσκευες παντος τυπου, παντα μου λενε πως σε περιπτωση DOA εχω 14 ημερες περιθωριο για επιστροφη. Στα Public τωρα δεν ξερω τι καθεστως εχουν.

Για το χαρτοκουτο που λειπει και για αυτο σε βγαζουν εκτος DOA, εντελως αστειο. Δεν ισχυει κατι τετοιο και αυτο ειναι δειγμα πως οτι τους ερθει λενε. Οταν κανεις καταγγελια αυτα τα ξεχνανε και συμμορφωνονται.

Τωρα για το DOA του public αφου απο εκει αγορασες, παρε τηλ ενα public και ρωτησε τους. "γεια σας θελω να αγορασω μια Tv, ποσες ημερες DOA δινετε. ? Αν σου πουν 14, εξηγησου αναλογως.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Σύμφωνα με τις οδηγίες της Ευρωπαικής Ένωσης υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα σε αγορά από κατάστημα και αγορά από απόσταση μέσω τηλεφωνικής παραγγελίας ή παραγγελίας μέσω ίντερνετ.

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm

https://www.public.gr/cat/corporate/oroi/oroi-agoron/

https://www.public.gr/cat/corporate/sixnes-erotiseis/


Διαφορετικά μπορείς να απευθυνθείς στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη και να κάνεις καταγγελία www.mindev.gov.gr/καταγγελίες-πολιτών/
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δυστυχως τα παραπανω αναφερονται μονο σε περιπτωσεις υπαναχωρησης αγορας.
Εκει ειναι που χρειαζεται και η αρχικη συσκευασια και το προιον αχρησιμοποιητο μεσα σε μη ανοιγμενη συσκευασια.
Ειναι διαφορετικη περιπτωση.

Οταν αναφερθηκα πριν στο Mediamarkt, μιλουσα για περιπτωση DOA εντος 14 ημερων και αγορα απο φυσικο καταστημα. (δεν ξερω αν εχει αλλη πολιτικη DOA για αγορες μεσω ιντερνετ)

Τωρα βεβαια οταν αγορασα απο εκει μια tv πριν λιγους μηνες, ο πωλητης μου ειπε να μην πεταξω το χαρτοκιβωτιο για 2 εβδομαδες σε περιπτωση που βγαλει βλαβη. Αλλα απο τα συμφραζομενα καταλαβα οτι εννοουσε απλα για να εχω εναν τροπο να την κουβαλησω στο καταστημα ως DOA και οχι επειδη δεν την δεχονται χωρις χαρτοκουτο.

Επισης DOA 14 ημερων εκανα και σε εναν ανεμιστηρα αγορα απο σουπερ μαρκετ. Επειδη ειχα πεταξει το χαρτοκουτο, τους ειπα να βγαλουν τον καινουργιο απο το κουτι και να μου τον δωσουν στο χερι. Το κουτι το κρατησαν μαζι με τον παλιο.

Κολπα με DOA μηδαμινο ή 3 ημερων ή οτι τους ερθει, εχω παρατηρησει απο μικροτερα καταστηματα. Μεγαλες αλυσιδες εχω την εντυπωση οτι τηρουσαν το 14ημερο (ισως λανθασμενη εντυπωση λογω ΜΜ)

Καλο ειναι καποιος που κανει και ερευνα αγορας να ρωταει μεταξυ αλλων κι αν του παρεχεται DOA κι αν ναι, για ποσες ημερες. Γιατι μαλλον ο καθενας οτι θελει κανει.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μερικες χρησιμες πληροφοριες αλλα και μια βοηθεια υπο μορφη ερωτο-απαντησεων για τα δικαιωματα του καταναλωτη απο την παρακατω πλατφορμα, αν πατησετε εκει που αναγραφει "τα δικαιωματα σας κατα τις αγορες σας"

https://ec.europa.eu/consumers/odr/main/index.cfm?event=main.home2.show&lng=EL

Εχω την αισθηση οτι η υποθεση DOA (για αντικατασταση και οχι για επισκευη) δεν ειναι κατι φιξαρισμενο και δεν βλεπω να γινεται αναφορα για αυτο.
 

thpatrik

New member
30 May 2018
17
Στο service των Public Συντάγματος πάντως που πήγα μου είπαν πάνω κάτω τα ίδια και ότι καλύτερα θα ήταν να μιλήσω με τα κεντρικά. Πήρα πρώτα τις νέες παραγγελίες για να μάθω το doa τους. Εϊναι 7 μέρες και ούτε ο υπάλληλος ήξερε αναγκάστηκε να ρωτήσει. Μιλώντας μετά με το τηλεφωνικό κέντρο της υπηρεσίας safety net και αφού τους εξήγησα τι έχει συμβεί μου είπαν ότι θα το δούν και θα με ενημερώσουν. Από τον Μανωλόπουλο πάντως ο άνθρωπος με τον οποίο μίλησα μου είπε πως χωρίς κουτί δεν προβλέπεται αντικατάσταση και ότι πρέπει να αποδειχτεί επίσης ότι παρέλαβα το προϊόν στις 23/7. Λες και απο τα public δεν μπορούν να το διασταυρώσουν.

Από ότι καταλαβαίνω πάντως το doa εξαρτάται και από το κατάστημα και δεν είναι απαραίτητα στις υποχρεώσεις του πωλητή οπότε φοβάμαι ότι όποια καταγγελία πιθανόν κάνω να μην έχει νομική βάση. Αυτό και το ενδεχόμενο περαιτέρω καθυστέρησης στην παραλαβή της τηλεόρασης με προβληματίζει αρκετά για το πόσο θα πρέπει να τους πιέσω.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι πως για λεπτομέρειες αρνούνται από το επίσημο service το doa και για premium υποτίθεται προϊόντα. Δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η εικόνα της εταιρείας;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ο τεχνικος εμπλεκεται αρχικα για να διαπιστωσει εαν υπαρχει βλαβη. Εαν υπαρχει, υστερα ο πελατης αν εχει δικαιωμα, ζητα DOA απο το καταστημα, αυτο ειναι που χορηγει το DOA.
Αν εχουν περασει ή οχι 7 ημερες απο την ημερα παραδοσης, διαπιστωνεται ευκολα απο το καταστημα. Γνωριζουν πότε σου την παρεδωσαν.
Το προβλημα εαν καταλαβα καλα, ειναι οτι ενω σου χαλασε μεσα στο 7μερο, και μεχρι να την πας στο σερβις του μανωλοπουλου περασε αλλη μια ημερα και μεχρι να την παρει ο μανωλοπουλος ειχαν περασει οι 7 μερες.

Ακουσα πως τα Public συγχωνευονται με το mediamarkt, θα περιμενα να ειχαν παρομοια πολιτικη DOA. Ξανα ενοχλησε τους και πες τους πως το mediamarkt εχει 14 ημερες doa. Αυτοι γιατι μονο 7. ?

Επισης εξηγησε τους οτι ακομα και με 7 ημερες εισαι μεσα στα χρονικα περιθωρια, ομως απο το σερβις θελουν να σε βγαλουν εκτος για μια ημερα επειδη απο την στιγμη που τους ενημερωσες, μεχρι να την πας στο σερβις, περασε αλλη μια ημερα. Κατι για το οποιο δεν εισαι υπευθυνος, ειχες ενημερωσει μεσα στο 7μερο για βλάβη. Αν το σερβις ζητησει ημερομηνια παραδοσης απο το καταστημα προς εσενα, πες το και αυτο στο καταστημα να σου δωσουν καποιο χαρτι ή να επικοινωνησουν αυτοι με το σερβις.

Τελος, αν δεις πως στα μασανε, εξηγησε τους οτι θα κινηθεις και στο συνηγορο του καταναλωτη, επειδη ησουν μεσα στις 7 ημερες και δεν το δεχονται.
 

AnDas

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,103
Αθήνα
Πάντως δύο φίλοι μου που έχουν κάνει doa, στην αρχή πήραν τηλέφωνο και τους έλεγαν να έρθει τεχνικός να το δει κλπ και επειδή είχαν διαβάσει πως θα πήγαινε η φάση με τις καθυστερήσεις, την έβαλαν στο κουτί και την πήγαν στο κατάστημα. Εκεί με τα πολλά το δέχτηκαν. Ο ένας τσακώθηκε ελαφρώς και μίλησε και με τον προϊστάμενο. Το ένα κατάστημα ήταν ο Κωτσόβολος , το άλλο δεν θυμάμαι

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thpatrik

New member
30 May 2018
17
Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω όλους για ta posts σας και για το χρόνο σας.

Την τηλεόραση την πήρα Τρίτη 23/7 την παρέδωσα Τρίτη 30/7 επομένως είμαι εντός 7 ημέρου. Η ενημέρωση έγινε στις 6 μέρες (29/7). Απλά η απόδειξη πληρωμής γράφει 20/7 ίσως να μην έχουν ενημερωθεί και στο service της LG. Δυστυχώς και εγώ δεν "ζόρισα´την τηλεόραση όσο έπρεπε και σταμάτησε να δουλεύει Κυριακή απόγευμα με ούτε 10 ώρες χρήσης. Είναι γνωστό ότι οταν παίρνεις τέτοιου είδους προϊόντα τα ζορίζεις για να σου βγάλουν ότι πρόβλημα υπαρχει στην αρχή. Προς το παρόν το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω να με ενημερώσουν. Κρίμα πάντως γιατί όντως η εικόνα της τηλεόρασης είναι φοβερή ειδικά για σειρές και ταινίες. Ακόμα πιστεύω ότι άξιζε η αγορά.