Εφαρμογή για καταγραφή διαδρομής με GPS

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Ψάχνω μια εφαρμογή που να μου καταγράψει τη διαδρομή που θα κάνω (περίπου 330χλμ) με το αυτοκίνητο και κατόπιν να την στείλω σε άλλον προκειμένου να την ακολουθήσει για να μην χαθεί ή καθυστερήσει.

Ξέρω θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει GPS κανονικά αλλά μετά την έξοδο από την Ιονία οδό, όλα τα GPS προγράμματα που έχω δοκιμάσει δεν προτείνουν την καλύτερη διαδρομή, ούτε καν κάποια παραπλήσια και δεν θέλω να μπλέξει και να ψάχνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ψάχνω μια εφαρμογή που να μου καταγράψει τη διαδρομή που θα κάνω (περίπου 330χλμ) με το αυτοκίνητο και κατόπιν να την στείλω σε άλλον προκειμένου να την ακολουθήσει για να μην χαθεί ή καθυστερήσει.

Ξέρω θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει GPS κανονικά αλλά μετά την έξοδο από την Ιονία οδό, όλα τα GPS προγράμματα που έχω δοκιμάσει δεν προτείνουν την καλύτερη διαδρομή, ούτε καν κάποια παραπλήσια και δεν θέλω να μπλέξει και να ψάχνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

θα σου προτεινω κατι λιγο παραπλησιο, το οποιο ομως ισως σε καλυψει. Κανεις τη διαδρομη σου κανονικα εσυ και κανεις share location μεσω του google maps με τον φιλο σου. Αυτος θα μπορει να βαλει στο google maps του κινητου του, ως destination το δικο σου location και να σε ακολουθει
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
θα σου προτεινω κατι λιγο παραπλησιο, το οποιο ομως ισως σε καλυψει. Κανεις τη διαδρομη σου κανονικα εσυ και κανεις share location μεσω του google maps με τον φιλο σου. Αυτος θα μπορει να βαλει στο google maps του κινητου του, ως destination το δικο σου location και να σε ακολουθει

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα είναι ότι θα έρθει μία βδομάδα μετά, δεν θα ξεκινήσουμε μαζί.
Θα δουλέψει έτσι;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
ωπ.. οχι. Νομισα οτι οτανελεγες "ακολουθει" οτι ηταν μιση ωριτσα πισω απο εσενα :)

Για να κανεις αυτο που θελεις, πρεπει να χρησιμοποιησεις την εφαρμογη google MY maps, οπου μπορεις να σχεδιασεις διαδρομη οπως ακριβως την θελεις και να την στειλεις σε καποιον.
Αν δοκιμασεις να φτιαξεις διαδρομη με το "απλο" google maps και την στειλεις σε καποιον, δυστυχως, στον αποδεκτη θα δειξει μονο την γρηγοροτερη διαδρομη μεταξυ των σημειων εναρξης και προορισμου (ακομα και αν εσυ βλεπεις στην δικη σου συσκευη την "τροποποιημενη" διαδρομη)
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Χμμ interesting το google MY maps.

Να την σχεδιάσω μόνο μπορώ ε; Με το "χέρι" δηλαδή. Όχι να την κάνω με το αυτοκίνητο και να την αποθηκεύσει.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Χμμ interesting το google MY maps.

Να την σχεδιάσω μόνο μπορώ ε; Με το "χέρι" δηλαδή. Όχι να την κάνω με το αυτοκίνητο και να την αποθηκεύσει.
Ναι το κάνει αυτό. Απλά το interface είναι πιο πολύπλοκο από τα Google maps.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Στείλε τους ενδιάμεσους προορισμούς

Από Α προς Β
Από Β προς Γ
Από Γ προς Δ
Κ.ο.κ.