Συζήτηση για PANASONIC Camcorder HC-VXF1, HC-WXF1, HC-VX1

Athanasis

AVClub Enthusiast
3 August 2009
927
Της αγοράς νέας Cameras, προυπήρξε η καταστροφική απόπειρα επιδιόρθωσης της προηγούμενης μου Panasonic HC-V550 (απο το έτος 2015). Παρόλο ότι σε κάποια φάση την λειτούργησα, και ενώ κολλούσα με το καλάϊ τα μικροφωνάκια, και δεδομένου ότι παρέληψα να αφερέσω την μπαταρία, φαίνεται να έκαψα ζωτικής σημασίας chip. Την διέλυσα την κάμερα χωρίς να τα καταφέρω να την επαναφέρω. Σημειώνεται ότι η κάμερα μου η παλαιά, διέθετε και zoom 50X αλλά και βασικούς οπτικούς στθεροποιήτές. Ιδού το αποτέλεσμα. Πίκλες, αγκούρια, τομάτες και μουστάρδα!!!


IMG_20190729_185418.jpg IMG_20190729_185609.jpg


Τραβούσα τα μαλιά μου και δεν πίστευα τι έκανα. Για να αποφύγω την απογοήτευση απο την αχρήστευση λόγω δικής μου βλακείας, της μονάκριβης μου Cameras HC-V550, προχώρησα σε έρευνα για αγορά καινούργιας. Τελικά κατέληξα στην Panasonic HC-VXF1 όπως θα δείτε και στις πίο κάτω φωτογραφίες. Η εξασφάλιση της δύσκολη. Κανένα κατάστημα στην Κύπρο όπου διαμένω δεν την πωλούσε. Σε καταστήματα στην Ελλάδα η τιμή της κτυπούσε χιλιαρικάκι. Στην Amazon.de δεν την εύρισκα. H amazon.co.uk δεν την έστελνε Κύπρο λόγω μπαταρίας και κανονισμών στα shipping. Δεν εύρισκα αξιόπιστα καταστήματα για να παραγγείλω. Η μόνη λύση ήταν να πάρω σβάρνα ένα ένα τους τρίτους προμηθευτές απο το Amazon.co.uk όσπου βρήκα ένα ο οποίος με £45 λίρες επιπλέον μεταφορικά (by Parcel Force), μπορούσε να μου στείλει το προϊόν. Προχώρησα με την παραγγελία η οποία απεστάλη κατευθείαν απο το τρίτο μέρος (όχι την Αμαζον.co.uk). To όνομα του προμηθευτή (CAMERA BOX KETTERING). Σημαντικό είναι να αναφέρω ότι ο προμηθευτής μου απέστειλε εμαιλ λέγοντας μου ότι θα ανοίξει την συσκευασία και θα τοποθετήσει την μπαταρία στη συσκευή για να πληροί τους καταραμένους κανόνες μεταφοράς. Του είπα εντάξει να το κάνει από τη στιγμή που η κάμερα είναι σε ολοκαίνουργια (pristine) κατάσταση. Ευτυχώς ο εν λόγω προμηθευτής αποδείχθηκε αξιόπιστος και η κάμερα ήταν όντως ολοκαίνουργια !

Βασικά μου κόστισε συνολικά £629 βρετανικαί λίραι. Υπολόγισα με την ισοτιμία της ημέρας γύρω στα 700. Και να μην έφτανε αυτό. Η τράπεζα (Ελληνική Τράπεζα) μου χρέωσε έξτρα 3% για υπηρεσίες αλλαγής συναλλάγματος με πληρωμή από Visa Prepaid. Αίσχος. Συνολικά μου έκατσε 720.

Το πακέτο έφθασε «σήμερα» ημέρα Δευτέρα, μέσα σε μία εβδομάδα ακριβώς και σας παραθέτω τις φωτογραφίες κατά το άνοιγμα:




IMG_20190729_182820.jpg IMG_20190729_182845.jpg IMG_20190729_183405.jpg IMG_20190729_183732.jpg IMG_20190729_184005.jpg IMG_20190729_192940.jpg IMG_20190729_195419.jpg IMG_20190729_195536.jpg IMG_20190729_200903.jpg



Πιό κάτω βλέπετε το Line-in / Μιc-in. Ένα πολύ σημαντικό προσόν της κάμερας.

IMG_20190729_201513.jpg

Οφείλω να ομολογήσω ότι πολλά μέρη από την παλαιά μου κάμερα την οποία διέλυσα, μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην καινούργια. Όπως η μπαταρία, η κάρτα SD 64GB class 10, το καλώδιο φόρτισης και ο φορτιστής.
Η μπαταρία που χρησιμοποιείτο από την 5 χρόνια παλαιότερη μου Panasonic HC-V550 (μπαταρία στα δεξιά στην πιό κάτω φώτο) είναι ακριβώς η ίδια με την μπαταρία που ήρθε με την καινούργια Panasonic HC-VXF1 (μπαταρία στα αριστερά στην πιό κάτω φώτο).


IMG_20190729_190039.jpg


Εμπειρίες απο την νέα μου κάμερα θα παραθέσω μόλις τις αποκτήσω. Με προβληματίζει μόνο το Zoom που είναι 24Χ στην HC-VXF1 έναντι 50Χ στην παλαιότερη μου HC-V550. Παρόλ αυτά πιστεύω ότι το αποτέλεσμα της μεγένθυνσης θα είναι το ίδιο γιατί η HC-VXF1 έχει μεγαλύτερο φακό. Τα χαρακτηριστικα της HC-VXF1 που με έκαναν να την αγοράσω (που είναι παρόμοια με αυτά των HC-WXF1, HC-VX1) και είναι σαφώς ανώτερα απο την προηγούμενη μου είναι τα ακόλουθα.

1. Καλύτερο Optical Image Stabilizer.
2. Καλές επιδόσεις σε χαμηλό φωτισμό (low-light performance)
3. Μεγαλύτερος αισθητήρ ~ 1/2.5-inch sensor
4. Ακριβής και γρηγορότερη Εστίαση AutoFocus.
5. Αυτόματη ρύθμιση Contrast (όχι μόνο brightness)
6. Manual ring (Γυριστρούλι) μπροστά όπως στις εμαγγελματικές κάμερες που το γυρίζεις και ζουμάρει, focus & Iris !
7. Line-in / Μιc-ιn Jack
7. 4K Cropping. !!!!!!!

To τελευταίο spec χαρακτηριστικό, το 4Κ Cropping για μένα ακούγετε πολύ σημαντικό. Θα πρέπει όμως να επανέλθω μετά που θα το χρησιμοποιήσω.

Απ' ότι όμως διαβάζω, κατά την εγγραφή σε 4K, μπορείς να κάνεις´ένα πλαίσιο FHD μέσα στο 4Κ και να κάνεις tracking ένα αντικείμενο στο πλαίσιο έτσι ώστε να φαίνεται σταθερό. Η πατέντα με αυτό είναι ότι μπορείς να επεξεργαστείς το βίντεο στην κάμερα και να το αποθηκεύσεις σε Full-HD.

Επανέρχομαι σύντομα. Θα χαρώ να ακούσω τις δικές σας απόψεις και εμπειρίες.

Ευχαριστώ,

Θανάσης.