Αγορά Internet Radio Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Στο γραφείο μου έχω ένα ηχείο Marshal Stanmore...
Θέλω να ακούω ιντερνετικό ραδιόφωνο..
Δεν θέλω να το συνδέω με το κινητό (γιατί όταν χτυπάει το κινητό κόβεται η μουσική :) )..

Θέλω μια μικρή διακριτική και αξιόπιστη συσκευή με RCA εξόδους αν είναι εύκολο.. (το γραφείο έχει κλασική γραμμή και δεν θέλω να βάλω κάτι που δεν θα κολάει)

Κάτι σαν το Logitech Squeezbox Touch .. (αλλά υπάρχει μόνο μεταχειρισμένο σε τιμές που σκοτώνουν)

Καμιά ιδέα???
(ελπίζω να το πόσταρα στο σωστό νήμα) :grinning-smiley-043
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Στο γραφείο μου έχω ένα ηχείο Marshal Stanmore...
Θέλω να ακούω ιντερνετικό ραδιόφωνο..
Δεν θέλω να το συνδέω με το κινητό (γιατί όταν χτυπάει το κινητό κόβεται η μουσική :) )..

Θέλω μια μικρή διακριτική και αξιόπιστη συσκευή με RCA εξόδους αν είναι εύκολο.. (το γραφείο έχει κλασική γραμμή και δεν θέλω να βάλω κάτι που δεν θα κολάει)

Κάτι σαν το Logitech Squeezbox Touch .. (αλλά υπάρχει μόνο μεταχειρισμένο σε τιμές που σκοτώνουν)

Καμιά ιδέα???
(ελπίζω να το πόσταρα στο σωστό νήμα) :grinning-smiley-043

παρε ενα chromecast audio και συνδεσε το στην οπτικη του marshall,συνδεση με wifi στο δικτυο(πιστευω δεν ειναι περιορισμος),εφαρμογη για radio το tune in και καθαρισες.
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αγορά Internet Radio Player

παρε ενα chromecast audio και συνδεσε το στην οπτικη του marshall,συνδεση με wifi στο δικτυο(πιστευω δεν ειναι περιορισμος),εφαρμογη για radio το tune in και καθαρισες.
Συμφωνώ απόλυτα, φτηνή κ καλή λύση (έχω 2 για multiroom). Δεν νομίζω να έχει optical in το marshall, και από την αναλογική έξοδό του, μια χαρά παίζει (με full dynamic range ON)
Φτάνει να έχει καλό σήμα το Wi-Fi σου εκεί που θα μπεί.
Όσο προλαβαίνεις, ...το έχει σταματήσει η Google, κρίμα, μακάρι να βγάλει κάτι καλύτερο.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Ήθελα να αποφύγω χρήση κινητού ή ταμπλέτας (για να μην εξαρτώμαι από φόρτιση) ή τηλεόρασης :) (για να μη μένει ανοικτή συνέχεια) ...

αλλά από ότι βλέπω όλα χρειάζονται ή κινητό ή ταμπλέτα... δυστυχώς....


Το Stanmore έχει και Bluetooth σύνδεση άρα δεν απαιτείται το chromecast ή το yamaha...

Ίσως τελικά αναγκαστηκά να πάω στη λύση παλαιού κινητού ή ταμπλέτας από ότι πρότεινε και ο fotis1976...

Κοιτούσα και τα παρακάτω (ως λύση vintage looking internet radio)
https://www.amazon.co.uk/dp/B00ZXP4T9U?tag=experevi-21&ascsubtag=1407446&th=1 Revo Super Connect (ακριβό και με προβλήματα σύνδεσης)

https://www.robertsradio.com/uk/revivals#features (Istream 3)

Κοιτούσα ακόκα και για custom λύσεις Rasberry - Dac - Οθόνη... -> Πολύ φασαρία με αμφιβόλου ποιότητας αισθητικό αποτέλεσμα..
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Ήθελα να αποφύγω χρήση κινητού ή ταμπλέτας (για να μην εξαρτώμαι από φόρτιση) ή τηλεόρασης :) (για να μη μένει ανοικτή συνέχεια) ...

αλλά από ότι βλέπω όλα χρειάζονται ή κινητό ή ταμπλέτα... δυστυχώς....


Το Stanmore έχει και Bluetooth σύνδεση άρα δεν απαιτείται το chromecast ή το yamaha...

Ίσως τελικά αναγκαστηκά να πάω στη λύση παλαιού κινητού ή ταμπλέτας από ότι πρότεινε και ο fotis1976...

Κοιτούσα και τα παρακάτω (ως λύση vintage looking internet radio)
https://www.amazon.co.uk/dp/B00ZXP4T9U?tag=experevi-21&ascsubtag=1407446&th=1 Revo Super Connect (ακριβό και με προβλήματα σύνδεσης)

https://www.robertsradio.com/uk/revivals#features (Istream 3)

Κοιτούσα ακόκα και για custom λύσεις Rasberry - Dac - Οθόνη... -> Πολύ φασαρία με αμφιβόλου ποιότητας αισθητικό αποτέλεσμα..

Μιλάμε για το chromecast Audio, όχι το κλασσικό Chromecast που μπαίνει σε tv...
Δεν χρειάζεται όυτε φόρτιση κλπ (έχει δικό του τροφοδοτικό) . Ούτε να είσαι κοντά με το κινητό σου (δεν είναι Bluetooth, συνδέεται με τι wi-fi σου)
Το κινητό σου το χρησιμοποιείς μόνο για να του ορίσεις τί σταθμό θα παίξει κ τέλος (σαν τηλεχειριστήριο)...Αυτό μετά παίζει μόνο του.

Εσύ μπορείς να φύγεις απ´οτο γραφείο κ αυτό θα παίζει ..
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Μιλάμε για το chromecast Audio, όχι το κλασσικό Chromecast που μπαίνει σε tv...
Δεν χρειάζεται όυτε φόρτιση κλπ (έχει δικό του τροφοδοτικό) . Ούτε να είσαι κοντά με το κινητό σου (δεν είναι Bluetooth, συνδέεται με τι wi-fi σου)
Το κινητό σου το χρησιμοποιείς μόνο για να του ορίσεις τί σταθμό θα παίξει κ τέλος (σαν τηλεχειριστήριο)...Αυτό μετά παίζει μόνο του.

Εσύ μπορείς να φύγεις απ´οτο γραφείο κ αυτό θα παίζει ..

Άρα το κινητό δεν κάνει streaming ... και αυτό παίζει (ακόμα και να μην είμαι στο γραφείο) μέχρι να το σταματήσω από την εφαρμογή ή αλλάξω σταθμό από την εφαρμογή .. σωστά?
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Απάντηση: Re: Αγορά Internet Radio Player

Υπάρχουν dedicated internet radio συσκευές με οθόνη

https://www.skroutz.gr/c/80/radiofo...?keyphrase=receiver&o=internet+radio+receiver


Υπάρχει και η λύση του Smart Audio της Silvercrest η άλλης αντίστοιχης εφαρμογής

https://www.silvercrest-multiroom.de/el/

Τα είδα είδη στο σκρουτζ..

To DAB 400 φαινόταν ενδιαφέρον αλλά δεν παράγεται πια από την εταιρεία... (κοινώς το πήρες και δεν ξέρεις για πόσο θα σου δουλεύει αν σταματήσει η υποστήριξη του λογισμικού)
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Για το Chromecast audio επαναδιατυπώνω
Άρα το κινητό δεν κάνει streaming ... και αυτό παίζει (ακόμα και να μην είμαι στο γραφείο) μέχρι να το σταματήσω από την εφαρμογή ή αλλάξω σταθμό από την εφαρμογή .. σωστά?

Η εφαρμογή google home έχει τους σταθμούς?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Λοιπόν δοκίμασα με το Shield που έχει ενσωματωμένο Chromecast
Άνοιξα tune in στο κινητό και επέλεξα το shield για την αναπαραγωγή, έβαλα σε flight mode το κινητό και το tune in συνέχισε να παίζει στο Shield.
Το tune in το έχω εγκαταστήσει και στο Shield, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ή αν μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση και στο Chromecast
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Για το Chromecast audio επαναδιατυπώνω
Άρα το κινητό δεν κάνει streaming ... και αυτό παίζει (ακόμα και να μην είμαι στο γραφείο) μέχρι να το σταματήσω από την εφαρμογή ή αλλάξω σταθμό από την εφαρμογή .. σωστά?

Η εφαρμογή google home έχει τους σταθμούς?

Όχι, το κινητό δεν κάνει streaming, κ δεν επιβαρύνεται καθόλου. (όχι ότι δεν μπορεί να το κάνει κ αυτό..., αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν το θέλεις)
Για να το σταματήσεις (ή να του αλλάξεις σταθμό) από το κινητό σου, πρέπει να είσαι στο ίδιο δίκτυο wi-fi .
Η εφαρμογή Google Home χρειάζεται - κατ'αρχήν για να σετάρεις την συσκευή και συνεργάζεται με όλες τις ´´έξυπνες'' συσκευές του σπιτιού σου που είναι συμβατές με το οικοσύστημα της Google (έξυπνες λάμπες κ διακόπτες ρεύματος π.χ.)
Η εφαρμογή Google Home δεν έχει σταθμούς. Σου προτείνει να κατεβάσεις στο κινητό σου κάποιες εφαρμογές που είναι συμβατές με το Chromecast.
Στην περίπτωσή σου θα κατεβάσεις την κορυφαία εφαρμογή Tune-In Radio.
Ανοίγεις την εφαρμογή κ ξεκινάς να ακούς ένα σταθμό (στο κινητό σου). Μετά πατάς το εικονίδιο του Chromecast που εμφανίζεται, ως δια μαγείας .
Την αναπαραγωγή την αναλαμβάνει το Chromecast και το κινητό σου απεμπλέκεται τελείως. Μπορείς κ να το κλείσεις χωρίς να σταματήσει η μουσική.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Όχι, το κινητό δεν κάνει streaming, κ δεν επιβαρύνεται καθόλου. (όχι ότι δεν μπορεί να το κάνει κ αυτό..., αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν το θέλεις)
Για να το σταματήσεις (ή να του αλλάξεις σταθμό) από το κινητό σου, πρέπει να είσαι στο ίδιο δίκτυο wi-fi .
Η εφαρμογή Google Home χρειάζεται - κατ'αρχήν για να σετάρεις την συσκευή και συνεργάζεται με όλες τις ´´έξυπνες'' συσκευές του σπιτιού σου που είναι συμβατές με το οικοσύστημα της Google (έξυπνες λάμπες κ διακόπτες ρεύματος π.χ.)
Η εφαρμογή Google Home δεν έχει σταθμούς. Σου προτείνει να κατεβάσεις στο κινητό σου κάποιες εφαρμογές που είναι συμβατές με το Chromecast.
Στην περίπτωσή σου θα κατεβάσεις την κορυφαία εφαρμογή Tune-In Radio.
Ανοίγεις την εφαρμογή κ ξεκινάς να ακούς ένα σταθμό (στο κινητό σου). Μετά πατάς το εικονίδιο του Chromecast που εμφανίζεται, ως δια μαγείας .
Την αναπαραγωγή την αναλαμβάνει το Chromecast και το κινητό σου απεμπλέκεται τελείως. Μπορείς κ να το κλείσεις χωρίς να σταματήσει η μουσική.

Πένα ότι χρειαζόμουνα.. :SFGSFGSF:

και ευχαριστώ για το λινκ του eshop... να το πάρω από εκεί αφού το έχει και ετοιμοπαράδοτο :2thumb22sup:
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Απάντηση: Re: Αγορά Internet Radio Player

Λοιπόν δοκίμασα με το Shield που έχει ενσωματωμένο Chromecast
Άνοιξα tune in στο κινητό και επέλεξα το shield για την αναπαραγωγή, έβαλα σε flight mode το κινητό και το tune in συνέχισε να παίζει στο Shield.
Το tune in το έχω εγκαταστήσει και στο Shield, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ή αν μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση και στο Chromecast

Gracias :)
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Re: Απάντηση: Re: Αγορά Internet Radio Player

Συμφωνώ απόλυτα, φτηνή κ καλή λύση (έχω 2 για multiroom). Δεν νομίζω να έχει optical in το marshall, και από την αναλογική έξοδό του, μια χαρά παίζει (με full dynamic range ON)
Φτάνει να έχει καλό σήμα το Wi-Fi σου εκεί που θα μπεί.
Όσο προλαβαίνεις, ...το έχει σταματήσει η Google, κρίμα, μακάρι να βγάλει κάτι καλύτερο.

το MKI εχει,το νεο μοντελο οχι,δεν εχω καταλαβει ποιο εχει ο φιλος

NHW_4829.jpg


δυστυχως η google δεν θα βγαλει κατι αναλογο , βγαζει πολλα περισσοτερα με το να πουλα την αδεια χρησης του chromecast (για audio) στις μεγαλες εταιρειες hi-fi.Πλεον ολα τα νεα μοντελα network players και network ενισχυτων εχουν chromecast audio δυνατοτητα.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Το Μοντέλο που έχω δεν έχει οπτική.
Μόνο 3,5 - RCA - bluetooth