Δυνατότητες εγγραφής των επιγείων δεκτών

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Χαιρετώ,

Ανοίγω το θέμα ώστε να υπάρχουν συγκεντρωτικές πληροφορίες αποκλειστικώς για τις δυνατότητες εγγραφής κάθε δέκτη.

Η δική μου εμπειρία αφορά στον Legent Hev 1. Στα θετικα του η δυνατότητα προγραμματισμού εγγραφής (αποτελεσματική όσες φορες δοκιμάσθηκε) καθώς και η ευχέρεια να αυξομειώνεις το κλασσικό 2ώρο εγγραφής πατώντας 2 φορές το rec.
Στα (πολύ) αρνητικά του η δημιουργία αρχείων ανά γίγα (δηλ κάθε 16 περίπου λεπτά σε hd) με αποτέλεσμα ένα πρόγραμμα πχ 2 ωρών να αποτελείται από 8 αρχεία! Αυτό φυσικά απασχολεί μόνον όσους περνάνε τα αρχεία σε η/υ για αποθήκευση και επεξεργασία. Αυτό σε συνδυασμό με το μεγάλο μέγεθος των αρχείων (4 γιγα/ώρα, για το οποίο, αν δεν κάνω λάθος, δεν ευθύνεται ο δέκτης) συνιστούν ανασταλτικούς παράγοντες για όποιον περνά τα αρχεία σε η/υ.

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε την "συμπεριφορά" άλλων δεκτών κυρίως ως προς το κομμάτι του μεγέθους των αρχείων που δημιουργούν.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
ferguson ariva t760i


με αυτες τις ρυθμισεις στο pvr settings

2019-06-09-2644.jpg


και στις ρυθμισεις "Συστημα tv" το Ανάλυση εικονας σε 720_60 (το λεω γιατι μπορει/ισως να παιζει ρολο αν ειναι 1080)
Λογισμικο 1.4Β1 (το λεω γιατι και αυτο μπορει να παιζει ρολο)

Κονονισμενο για 3 ωρες πανω στο ERT SPORTS HD
(παταμε εγραφη, μετα ξανα στο remote εγραφη 2η φορα πατημα, και απο εκει βαζω 3 ωρες αντι για 2 του default)...
Mου εκανε 1 μονο αρχειο 9166Μ (μαλλον Μbit, αν ναι τοτε 1.1GB file στις 3 ωρες αν υπολογισα σωστα) για 3 ωρες οπως δειχνει η φωτο για επιβεβαιωση

2019-08-16-3282.jpg

Επισης ο ιδιος δεκτης στον ιδιο διαυλο της ερτ ... με αφησε να γραψω και 2ο καναλι ταυτοχρονα (ερτ1)... δειτε φωτο που γραφει ηδη και με ρωταει ποια εγραφη απο τις 2 θελω να στματησω πριν συμπληρωθουν οι 3 ωρες, οταν παταω το στοπ

2019-08-16-3281.jpg


=================================================


edision proton t265


Μια εγραφη μονο τη φορα
Στο 1080 αναλυση εικονας
Ανα 2 ωρες δημιουργει 1 file αρχειο...
δηλαδη αν το βαλω να γραψει 6 ωρες θα κανει 3 αρχεια
4GB το καθε αρχειο (αν θυμαμαι καλα, καπου το ειχω ξανα γραψει αλλα δεν θυμαμαι το νημα)


=================================================


ferguson ariva t265


Mια εγραφη μονο
Ανα 2 ωρες δημιουργει 1 αρχειο εγραφφης
4GB το καθε αρχειο (αν θυμαμαι καλα, καπου το ειχω ξανα γραψει αλλα δεν θυμαμαι το νημα)

=================================================

Για πληροφοριες σε αλλα θεματα των 3 δεκτων (προβληματα/θετικα/αρνητικα) εχω χωριστο νημα στο καθε ενα

ciao -bye-
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
To T760ι σε usb 128GB με ntfs format (σημερινο test, 1 μονο αρχειο στις 3 ωρες) ... τα edision & ariva t265 σε 32 GB usb με fat32 format (παλια test αυτα, αλλα τα βαζω και εδω για να υπαρχουν ξανα ισως πιο ευκολια στο εδω νημα)
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
ferguson ariva t760i


με αυτες τις ρυθμισεις στο pvr settings

View attachment 163675


και στις ρυθμισεις "Συστημα tv" το Ανάλυση εικονας σε 720_60 (το λεω γιατι μπορει/ισως να παιζει ρολο αν ειναι 1080)
Λογισμικο 1.4Β1 (το λεω γιατι και αυτο μπορει να παιζει ρολο)

Κονονισμενο για 3 ωρες πανω στο ERT SPORTS HD
(παταμε εγραφη, μετα ξανα στο remote εγραφη 2η φορα πατημα, και απο εκει βαζω 3 ωρες αντι για 2 του default)...
Mου εκανε 1 μονο αρχειο 9166Μ (μαλλον Μbit, αν ναι τοτε 1.1GB file στις 3 ωρες αν υπολογισα σωστα) για 3 ωρες οπως δειχνει η φωτο για επιβεβαιωση

Αναλυση οθονης τωρα στα 1080_50 (τυχαια για δοκιμη)

Παλι 3 ωρες εγραφης και δεκτης το βλεπει σαν ενα αρχειο 8 GB (ισως και στην αναλυση 760 να ειχε ιδιο θεμα αλλα δεν ξερω σιγουρα γιατι το εκαν delete) και το παιζει συνεχομενα σαν ενα αρχειο

2019-08-16-3283.jpg

αλλά ...

Οταν το βαλω σε pc μολις φτασει τα 4GB (το ανωτερο που δινει) που ειναι στις ρυθμισεις pvr ... τοτε αν ανοιξουμε το αρχειο που εγραψε ο Τ760ι, θα δουμε οτι σπαει τα αρχεια σε 2 ... αρα θελει να ενωθουν τα TS αρχεια αν γινει χρηση σε pc (o δεκτης το παιζει αυτοματα σαν ενα αρχειο)

t760i rec.png

αυτα με τους 3 δεκτες που εχω ...
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Σύμφωνα με τον εισαγωγέα του Legent HD7 και HEV1 με τα πρόσφατα λογισμικά οι δέκτες:

Κάνουν εγγραφή σε 1 αρχείο και όχι σε κομμάτια των 1GB,
και στο Media Player στις εγγραφες στο κεντρο φαινεται ο Τιτλος του εγγραφομενου προγραμματος και δεξια φαινεται το Ονομα καναλιου


https://avclub.gr/forum/showthread.php/167896-Legent-HD7?p=1058349858&viewfull=1#post1058349858
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Δεν ξερω σιγουρα γιατι δεν εχω τον legent, αλλα πολυ πιθανον μιας και ειναι chipset απο την ιδια εταιρια (μπορει να ειναι οπως ο ALI ferguson t760i, και οι legent, ali ειναι)... δηλαδη ο δεκτης πραγματι τα γραφει σε ενα φακελο και τα βλεπει σαν μια εγραφη/αρχειο και να τα παιζει συνεχομενα σαν μια ταινια στον δεκτη ... ομως αν βαλω την εγραφη σε pc πχ vlc player (που πρεπει να ανοιχτει ολος ο φακελος ... τοτε μεσα ειναι χωρισμενα πανω απο 1 αρχειο και θελουν να ενωθουν για να το παιξει σαν 1 αρχειο ολο μαζι σε pc)

Ο φιλος θα μας ενημερωσει που το εχει ... και ΑΝ εχει κανει την αναβαθμηση που πλεον πρεπει να ειναι 1 αρχειο

Θα επαιρνα τον legent για δοκιμη, αλλα πηρα φοβεία με τα ali, δεν παιζουν τα dvb t2 καλα σε οριακο σημα (απο οτι διαβαζω σε αλλα μοντελα και το ali που εχω ειναι το χειροτερο σε dvb t2 ληψη) και επισης αυτο το ali που εχω (ferguson ali chipset σαν το legent) εχει την πιο χαλια εικονα σε dvb t2 απο τα άλλα 2 που εχω
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
ή να το πω αλλιως ... ο δεκτης στη συγκεκριμενη 3ωρη εγραφη, οντως εχει/δειχνει ενα μονο αρχειο με 8GB και δειχνει οτι ο αρχειο αυτο ειναι TS (αρα λες ενα ειναι) οπως φαινεται στη πιο πανω φωτο (εγραφες του pvr) ... ομως το pc αυτο δεν το βλεπει σαν αρχειο, αλλα σαν φακελo, και οταν ανοιξουμε τον φακελο (γιατι ετσι δεν παιζει τον φακελο) εχει μεσα χωριστα αρχεια με TS...
Ισως ειναι το ιδιο και στα αλλα ALI
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Σχεδόν όλοι οι δέκτες πια κόβουν τα αρχεία εγγραφής στα 4 GB με NTFS αποθηκευτικό μέσο, σε FAT32 νομίζω είναι μικρότερα. Αυτό φαίνεται βέβαια μόνο στον υπολογιστή, στον δέκτη φαίνεται σαν μία εγγραφή.
 

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Re: Απάντηση: Δυνατότητες εγγραφής των επιγείων δεκτών

Πλέον στον legent hev τα σπασίματα γίνονται στα 4 γίγα αντί στο 1. Σημαντική, όχι επαρκής βέβαια, βελτίωση. Όταν τα 4 γιγα αντιστοιχούν σε μια μόλις ώρα εγγραφής από ΕΡΤHD προφανώς δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Ωστόσο υπήρξε βελτίωση, μαλλον μας διαβαζει ο εισαγωγέας, ο οποίος δείχνει ενδιαφέρον και αυτό πρέπει να του πιστωθεί. Μακάρι άμεσα να δούμε ενιαία αρχεία. Ισως πρέπει να του στείλουμε μέιλ ή κλήσεις ως μοχλό πίεσης:idea:. Πιστέυω πως θα έχει νόημα.

Μπάμπη, αφ`ου σε ευχαριστήσω για πολλοστή φορά για το ενδιαφέρον σου, οι εγγραφές των δεκτών που αναφέρεις, όταν περασθούν στον η/υ, δεν έχει θέμα στον δέκτη, όλοι κόβουν τα αρχεία στα 4 γίγα; Υπάρχει κάποιος που δεν σπάει τα αρχεία (άνω των 4 γίγα) καθόλου ; Με NTFS βέβαια. Σε ρωτω γιατί δεν ήταν πολύ σαφές από όσα έγραψες.
 

ΑΤΕΧΝΟΣ

Established Member
12 September 2013
112
Re: Απάντηση: Δυνατότητες εγγραφής των επιγείων δεκτών

Σχεδόν όλοι οι δέκτες πια κόβουν τα αρχεία εγγραφής στα 4 GB με NTFS αποθηκευτικό μέσο, σε FAT32 νομίζω είναι μικρότερα. Αυτό φαίνεται βέβαια μόνο στον υπολογιστή, στον δέκτη φαίνεται σαν μία εγγραφή.
Και με ΦΑΤ 4αρια φτιάχνει.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
νομιζω ολοι πλεον καθε 4 GB κοβουν τα αρχεια ... εγω εχω 3 ... ariva t265 ... ariva t760i ... edision proton t265 ... και οι 3 γραφουν μεχρι 4 GB ... αν υπαρχει καποιος (την σημερον ημερα) που παει συνεχομενα, δεν τον ξερω, δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου, αλλα δεν νομιζω
 

Vasilis 92

Established Member
20 June 2020
203
Καλημέρα. Γιατί ο αποκωδικοποιητης η ο δίσκος δεν ξερω σταματάει να γραφεί μόνος του την έγγραφη ενω ο αποδικοποιητης ειναι ανοιχτός στο κανάλι που έγραφε ??? Ενω ξεκίνησε κανονικά η εγγραφη στην ωρα της να γραφεί μετα για κάποιο λογο σταμάτησε να γραφεί... γτ συμβαίνει αυτο ??
 

latinsoapsfever

Established Member
25 May 2007
296
Re: Απάντηση: Δυνατότητες εγγραφής των επιγείων δεκτών

Καλημέρα. Γιατί ο αποκωδικοποιητης η ο δίσκος δεν ξερω σταματάει να γραφεί μόνος του την έγγραφη ενω ο αποδικοποιητης ειναι ανοιχτός στο κανάλι που έγραφε ??? Ενω ξεκίνησε κανονικά η εγγραφη στην ωρα της να γραφεί μετα για κάποιο λογο σταμάτησε να γραφεί... γτ συμβαίνει αυτο ??

Oi Ferguson είναι προγραμματισμένοι να γράφουν για 2 ώρες από τη στιγμή που πατάς το REC. Αν θέλεις να γράψει παραπάνω, πατάς 2 φορές το REC και ορίζεις χρονικό περιθώριο. Μία εγγραφή επίσης μπορεί να σταματήσει για λόγους σφάλματος του δίσκου. Αν του έρθει να κάνει "κλικ" εκείνη την ώρα, τέλος. Αν ο δίσκος και ο αποκωδικοποιητής είναι ενεργός όλη την ημέρα και το timeshift ενεργοποιημένο, ο χρόνος ζωής του δίσκου μικραίνει κατά πολύ.

Και κάτι σχετικό με κάτι που γράφτηκε στο πρώτο μήνυμα σε αυτό το τόπικ, η ανάλυση εμφάνισης εικόνας που θα επιλέξει ο χρήστης δεν παίζει κανένα ρόλο στο μέγεθος αρχείου μιας εγγραφής, και αυτό γιατί ο αποκωδικοποιητής δεν κάνει συμπίεση στο αρχείο που γραφει. Δεν μπορεί δηλαδή ο αποκωδικοποιητής να πάρει το 1920x1080i της ΕΡΤ Sports και να το καταγράψει σε 720x576i. Ο αποκωδικοποιητής καταγράφει το stream ακριβώς όπως το εκπέμπει ο πάροχος δικτύου. Αν το κανάλι είναι SD το γράφει σε 720x576i και το μέγεθος αρχείου προκύπτει πολλαπλασιάζοντας τα pixels με το bitrate. Αν το κανάλι είναι HD ο αποκωδικοποιητής το καταγράφει σε ανάλυση 1920x1080i και το μέγεθος προκύπτει πολλαπλασιάζοντας την ανάλυση με το bitrate. Η ρύθμιση της ανάλυσης έχει να κάνει με το σε τι ανάλυση θα δείχνει η τηλεόραση την εικόνα που εκπέμπει ο αποκωδικοποιητής, όχι με την εγγραφή ή το μγεθος αρχείου μιας εγγραφής.
 

Vasilis 92

Established Member
20 June 2020
203
Oi Ferguson είναι προγραμματισμένοι να γράφουν για 2 ώρες από τη στιγμή που πατάς το REC. Αν θέλεις να γράψει παραπάνω, πατάς 2 φορές το REC και ορίζεις χρονικό περιθώριο. Μία εγγραφή επίσης μπορεί να σταματήσει για λόγους σφάλματος του δίσκου. Αν του έρθει να κάνει "κλικ" εκείνη την ώρα, τέλος. Αν ο δίσκος και ο αποκωδικοποιητής είναι ενεργός όλη την ημέρα και το timeshift ενεργοποιημένο, ο χρόνος ζωής του δίσκου μικραίνει κατά πολύ.

Και κάτι σχετικό με κάτι που γράφτηκε στο πρώτο μήνυμα σε αυτό το τόπικ, η ανάλυση εμφάνισης εικόνας που θα επιλέξει ο χρήστης δεν παίζει κανένα ρόλο στο μέγεθος αρχείου μιας εγγραφής, και αυτό γιατί ο αποκωδικοποιητής δεν κάνει συμπίεση στο αρχείο που γραφει. Δεν μπορεί δηλαδή ο αποκωδικοποιητής να πάρει το 1920x1080i της ΕΡΤ Sports και να το καταγράψει σε 720x576i. Ο αποκωδικοποιητής καταγράφει το stream ακριβώς όπως το εκπέμπει ο πάροχος δικτύου. Αν το κανάλι είναι SD το γράφει σε 720x576i και το μέγεθος αρχείου προκύπτει πολλαπλασιάζοντας τα pixels με το bitrate. Αν το κανάλι είναι HD ο αποκωδικοποιητής το καταγράφει σε ανάλυση 1920x1080i και το μέγεθος προκύπτει πολλαπλασιάζοντας την ανάλυση με το bitrate. Η ρύθμιση της ανάλυσης έχει να κάνει με το σε τι ανάλυση θα δείχνει η τηλεόραση την εικόνα που εκπέμπει ο αποκωδικοποιητής, όχι με την εγγραφή ή το μγεθος αρχείου μιας εγγραφής.

Μία εγγραφή επίσης μπορεί να σταματήσει για λόγους σφάλματος του δίσκου. Αν του έρθει να κάνει "κλικ" εκείνη την ώρα, τέλος.

Απάντηση: Γιατί το κάνει αυτό; Και πως μπορώ να το αποτρέψω να γίνει?? Δεν μου το κάνει συχνά αυτό μόνο όταν το πιάσει είχε καιρό να μου το κάνει και σήμερα πάλι μου το ξανά έκανε το πρωί αυτο .




Αν ο δίσκος και ο αποκωδικοποιητής είναι ενεργός όλη την ημέρα και το timeshift ενεργοποιημένο, ο χρόνος ζωής του δίσκου μικραίνει κατά πολύ.

Απάντηση : Ναι ο δίσκος και αποκωδικοποιητής είναι ενεργός όλη την μέρα σχεδόν και γράφει εκτός κάποιες ώρες που κλείνει .. ξεκινάει να γράφει από της 7:20 το πρωί μέχρι της 17:50 σερί και μετά κλείνει και μετά ξανά ανοίγει για να γράψει από της 20:00 μέχρι της 23:20 και μετά κλείνει και μετά ξανά ανοίγει για να γράψει από της 1:00 μέχρι της 6 το πρωί κάθε μέρα τον βάζω έτσι να γράφει των αποκωδικοποιητή εκτός από σ-κ.
έχω τσεκαρει την υγεία του δίσκου με το hard disk sentinel και είναι όλα 100 της εκατό και η υγεία του και το άλλο που δεν θυμάμαι πως το λένε αυτή την στιγμή
 

latinsoapsfever

Established Member
25 May 2007
296
Επειδή λίγο πολύ κι εγώ γράφω πολλές ώρες δεν υπάρχει τρόπος να σταματήσεις τα κλικ. Είναι θέμα χρήσης του δίσκου. Με ενεργό timeshift οι δίσκοι δυστυχώς δεν κρατάνε πολύ. Είναι μηχανικό το ζήτημα, όσο πιο πολύ δουλεύουν τόσο πιο γρήγορα "πεθαίνουν".

Εγώ για αυτό το λόγο προγραμματίζω τον αποκωδικοποιητή να πηγαίνει σε αναστολή μετά από κάθε εγγραφή. Βάζω ένα χρονοδιακόπτη για εγγραφή πχ 20:00 με 20:30 και άλλον ένα χρονοδιακόπτη για απενεργοποίηση στις 20:31 ώστε να κλείνει και να ξεκουράζεται και ο δίσκος.

Έχω παρατηρήσει πάντως ότι με τη Σάρωση Δίσκου των Windows και αυτόματη διόρθωση σφαλμάτων, και ασφαλή κατάργηση του δίσκου αμέσως μετά, τα κλικ στον δίσκο γίνονται πιο σπάνια για ένα χρονικό διάστημα και μετά από κάμποσο καιρό καιρό επανεμφανιζονται. Προσοχή όμως γιατί η Σάρωση Δίσκου εξαφανίζει και εγγραφές σε κρυφο φάκελο found.000 ..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Vasilis 92

Established Member
20 June 2020
203
Εσείς το έχετε ενεργοποιημένο το timeshift παίζει ρόλο αυτό ??.

Εγώ για αυτό το λόγο προγραμματίζω τον αποκωδικοποιητή να πηγαίνει σε αναστολή μετά από κάθε εγγραφή. Βάζω ένα χρονοδιακόπτη για εγγραφή πχ 20:00 με 20:30 και άλλον ένα χρονοδιακόπτη για απενεργοποίηση στις 20:31 ώστε να κλείνει και να ξεκουράζεται και ο δίσκος.

Απάντηση: και εγώ αυτό κάνω για να κλείνει να ξεκουράζεται και ο δίσκος και αποκωδικοποιητης όσο είναι δυνατόν δλδ γιατί θέλω να τα γράφω όλα από την αρχή μέχρι το τέλος όσα προγράμματα μπορώ να γράψω με έναν αποκωδικοποιητη που έχω τώρα γιατί βάζω να γράψει παραπάνω χρόνο από την αρχή και από το τέλος γτ θέλω να τα γράφω όλα από την αρχή ως το τέλος δεν θέλω να χάνω φάσης για πολλούς λόγους γτ δεν ξέρω πότε θα το βάλουν να άρχισει και πότε θα τελειώσει ακριβώς άσχετος την ώρα που λένε στο epg εγώ βάζω πάντα να ξεκινάει νωρίτερα η εγγραφή και να σταματάει πολύ αργότερα για να είμαι σίγουρος ότι τα έχει γράψει όλα από την αρχή ως το τέλος ο δίσκος. τεσπά άλλο είναι το θέμα που με καίει τώρα πως μπορώ να σταματήσω των δίσκο να κάνει αυτό που μου κάνει κάθε φορά και σταματάει να γράφει από μόνος του με το έτσι θέλω κάθε φορά γτ δεν μπορώ να είμαι συνέχεια από πάνω του να δω αν γράφει ο δίσκος η όχι αυτό που θέλω να γράψει εκείνη την ώρα προγραμματισμενο να γράψει με των χρονοδιακόπτη του δέκτη





Έχω παρατηρήσει πάντως ότι με τη Σάρωση Δίσκου των Windows και αυτόματη διόρθωση σφαλμάτων, και ασφαλή κατάργηση του δίσκου αμέσως μετά, τα κλικ στον δίσκο γίνονται πιο σπάνια για ένα χρονικό διάστημα και μετά από κάμποσο καιρό καιρό επανεμφανιζονται. Προσοχή όμως γιατί η Σάρωση Δίσκου εξαφανίζει και εγγραφές σε κρυφο φάκελο found.000 ..

Απάντηση: Κάθε πότε πρέπει να το κάνω αυτό για να είμαι σίγουρος και να μην έχω έννοια ότι δεν θα μου το ξανά κάνει αυτό ο δίσκος?? Γιατί δεν μπορώ να είμαι συνέχεια όλη την ώρα από πάνω να δω αν γράφει ο δίσκος η όχι αν αναβοσβηνει το λαμπάκι του...

Τι εννοείτε στο τέλος όταν λέτε ότι Προσοχή όμως γιατί η Σάρωση Δίσκου εξαφανίζει και εγγραφές σε κρυφο φάκελο found.000 .. σε ποιον κρυφό φάκελο αναφέρεστε και ποιες εγγραφές εννοείτε δεν καταλαβαίνω ???

Και κάτι άλλο πως ανεβάζουμε εδώ στο νήμα φωτο??
 

Vasilis 92

Established Member
20 June 2020
203
Καλημέρα. Γνωρίζει κάνεις μεχρι ποια χωρητικότητα υποστηρίζουν συνήθως η Ψηφιακή δέκτες mpeg4 για έγγραφη τηλεοπτικού προγράμματος σε HD .. απροβλημάτιστα??
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
απο οσα ξερω συνηθως οι περισσοτεροι δεκτες ανα 2GB δημιουργουν καινουριο αρχειο (λεω οι περισσοτεροι, γιατι ο arrιva που εχω εκανε αναβαθμηση και εχει πλεον 8GB σε μια εγραφη) οποτε παμε σε οσο χωρο υποστηριζει το usb ή ο δισκος, αρα μπορουμε να γραφουμε 5 ωρες ισως παρουμε 2-3 χωριστα αρχεια, χωρο να εχει ο δισκος ... τωρα για hd απροβληματιστα, πιστευω οτι παιζει η ταχυτητα εγραφης στο στικακι, οσο πιο γρηγορα τοσο καλυτερα πχ 10-15-20 mbps writing speed, σε καποια στικακια ο κατασκευαστης το αναφερει μεσω των e-shops, αλλά δεν ξερω αν πλησιαζουν την αληθεια στα χαρακτηριστικα γραψιματος .. καπου ειχαν αναφερθει μερικα και εδω μεσα
 

Vasilis 92

Established Member
20 June 2020
203
απο οσα ξερω συνηθως οι περισσοτεροι δεκτες ανα 2GB δημιουργουν καινουριο αρχειο (λεω οι περισσοτεροι, γιατι ο arrιva που εχω εκανε αναβαθμηση και εχει πλεον 8GB σε μια εγραφη) οποτε παμε σε οσο χωρο υποστηριζει το usb ή ο δισκος, αρα μπορουμε να γραφουμε 5 ωρες ισως παρουμε 2-3 χωριστα αρχεια, χωρο να εχει ο δισκος ... τωρα για hd απροβληματιστα, πιστευω οτι παιζει η ταχυτητα εγραφης στο στικακι, οσο πιο γρηγορα τοσο καλυτερα πχ 10-15-20 mbps writing speed, σε καποια στικακια ο κατασκευαστης το αναφερει μεσω των e-shops, αλλά δεν ξερω αν πλησιαζουν την αληθεια στα χαρακτηριστικα γραψιματος .. καπου ειχαν αναφερθει μερικα και εδω μεσα

Δικο μου λάθος αναφερόμουν στην χωρητικότητα του δίσκου δλδ στην συσκευή αποθήκευσης Μέχρι ποσα GB η TB υποστηρίζουν η δεκτές συνήθως πχ εγω βαζω στον δεκτή για να γράψει εναν 2.5 εξωτερικό σκληρό δισκο 1TB HDD χωρίς εξωτερική τροφοδοσία

Υπαρχει περίπτωσή να σταματήσει μια εγγραφή HD απο μονη της λόγο χαμηλής ταχύτητά εγγραφής η ανεπαρκής τροφοδοσίας??
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Στο πρωτο ερωτημα δεν ξερω, φανταζομαι οτι μερικοι δεκτες θα αναφερουν στον οδηγο χρησης ή στα χαρκτηριστικα ποσο σηκωνουν ... πχ στον arriva 4K combo λεει up to 2TB internal HDD, up to 4TB external with external power supply για να μην κανει προβλημα ο δεκτης
Στο 2ο ερωτημα δεν μου εχει τυχει να κοπει εγραφη λογο χαμηλης ταχυτητας, ομως σε καποιες περιπτωσεις (απο άλλους δεκτες και οχι legend) που εβγαλαν προειδοποίηση device low speed την ωρα που εγραφαν, οταν μετα εβαλα να παιξει την εγραφη, σε καποια σημεια εκανε γραμμες ενω δεν ηταν λογο χαμηλου σηματος στον δεκτη (και χωρις να ειναι HD το ιδιο ισως και χειροτερα σε HD)
Ισως καποιος άλλος φιλος να ξερει κατι καλυτερα ή πιο συγκεκριμενα