Diy ground cable

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Καλημερα

θελω να κανω δυο τετοια καλωδια επειδη καποιες συσκευες μου δεν εχουν γειωση.

απο οσα διαβασα απλα παιρνεις ενα καλωδιο το βαζεις σε ενα βισμα σουκο και απο την αλλη το βαζεις σε rca ή σε spade στο βισμα του dc.

Ωστοσο ομως θελω να μαθω εαν οντως το καλωδιο παιζει ρολο...εαν θα πρεπει να ναι silver plated ή κατι αλλο ή twisted τι διατομη να εχει κτλ. Δλδ ποια ειναι η καλυτερη λυση για το μεγιστο εαν εχει πειραματιστει καποιος. Ακομα εαν καποιος ξερει να μου πει τι spade ταιργιαζει σε ifi ipower καθως επισης τι βυσμα θα χρειαστω για το δευτερο καλωδιο που θα μπει στην εισοδο ενος ifi ac purifier. Ακομα εχω ενα svs sub το οποιο στην υποδοχη πισω του δεν εχει 2 ακιδες αντι τρεις με την γειωση. Υπαρχει και εκει νοημα ή οχι;ή θα κανω ζημια;

επισης μιας και ανοιξα θεμα. Στην γραμμη μου ο ηλεκτρολογος το line το εβαλε οκ. Την γειωση επειδη δεν ειχε θεση την εβαλε μαζι με αλλη. Και το ουδετερο το εβαλε απο την κατω μερια του θερμοσυφωνα.
Υπαρχει διαφορα ειτε μικρη ειτε μεγαλη εαν η γειωση μπει σε ξεχωριστει θεση μονη της στο πινακα;
το ουδετερο θα μπορουσε να μπει σε καλυτερη θεση;

ευχαριστω θερμα
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
για να πω την αληθεια δεν καταλαβα τιποτα

θελεις να βαλεις γειωση σε οσες συσκευες δεν εχουν ; τι συσκευες ειναι αυτες;

ο ηλεκτρολογος τι ακριβως εκανε; η γειωση μεσα στον πινακα ειναι σε ξεχωριστη θεση παντα στην ραγα γειωσης

το ουδετερο παλι δεν καταλαβα που τον εβαλε ,δεν εχει ο πινακας ραγα ουδετερου ;
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Μια συσκευη που εχει τροφοδοσια τυπου ifi ipower δεν εχει γειωση. Οποτε βαζουν σουκο βυσμα με καλωδιο μονο στην γειωση του σουκο και απο την αλλη spade που εφαρμοζει εξωτερικα του βυσματος dc.

O ηλεκτρολογος σου ειπα τι ακριβως εκανε. Στην ραγα γειωσης εβαλε της γραμμης hifi μαζι με αλλη γειωση.....ρευμα πηρε κανονικα μετα το ρελε πριν τον γενικο και οπως βλεπεις τον διακοπτη του θερμοσυφωνα απο την κατω θεση του διακοπτη εβαλε το ουδετερο.

Ραγα ουδετερου δεν ξερω εαν εχω....βαζω και μια φωτο μηπως μπορεις να διακρινεις κατι.
 

Attachments

  • IMG_20190419_215244.jpg
    IMG_20190419_215244.jpg
    111.1 KB · Views: 200

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Το πορτοκαλι το διπλο απο κατω εαν δεις εχει ενα μπλε καλωδιο. ειναι της γραμμης μου. Ο διακοπτης της γραμμης μου ειναι τερμα κατω αριστερα που παιρνει ρευμα αμα δεις απο την κατω μερια της ασφαλειας του σπιτιου(διπλα ακριβως). Και η γειωση εκει καπου στο χαος παρεα με αλλη.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
μια χαρα ειναι η γειωση
ραγα ουδετερου εχεις ειναι αυτη που πανε ολα τα μπλε καλωδια και γκρι καλωδια ,δεν χωραγε αλλο καλωδιο στην ραγα ουδερου για αυτο πηρε ουδετερο απο την γραμμη του θερμοσυφωνα κανενα προβλημα και με αυτο

τωρα για την συσκευη για να μην εχουν βαλει μαλλον δεν την χρειαζεται για λογους προστασιας ,τωρα αν θα ακουσεις διαφορα στον ηχο αν βεβαια το κανουν για αυτο δεν το ξερω

η συσκευη εχει μεταλικο κουτι;

ειναι κατι τετοιο; https://www.djshop.gr/epangelmatiko...reiakon-ichoy/ifi-audio-ipower-trofodotiko-dc
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Φιλε τακη ευχαριστω...ηλεκτρολογικα μπορει να ναι οκ....αλλα σε θεμα αποδοσης ηχου εαν τα εβαζε στην ραγα μονα τους και την γειωση και το ουδετερο δεν θα ταν καλυτερα; Η δεν ειναι και τοσο τραγικο;

Ναι αυτο στο λινκ ειναι. Πλαστικο ειναι το κουτι του τροφοδοτικου.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Πρώτα από όλα θα κάνεις την διαδικασία να φέρεις όλες τις συσκευές να είναι τα φις τροφοδοσίας τους σε φάση. Μια να είναι λάθος, ακυρώνονται όλα.
Αυτό κάνουμε και τέλος. Αν όλα είναι εντάξει τότε έχεις την μέγιστη απόδοση στο σύστημα ήχου.
Δες την διαδικασία:
https://avclub.gr/forum/archive/index.php/t-15336.html
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Φιλε τακη ευχαριστω...ηλεκτρολογικα μπορει να ναι οκ....αλλα σε θεμα αποδοσης ηχου εαν τα εβαζε στην ραγα μονα τους και την γειωση και το ουδετερο δεν θα ταν καλυτερα; Η δεν ειναι και τοσο τραγικο;

Ναι αυτο στο λινκ ειναι. Πλαστικο ειναι το κουτι του τροφοδοτικου.


κοιτα απο ηλεκτρολογικης αποψης ολες οι γειωσεις και ολοι οι ουδετεροι πρεπει να ξεκινανε απο τις ραγες τους αλλα οκ δεν υπαρχει και καποιο θεμα και ετσι οπως ειναι

αλλωστε στον πινακα σου δεν χωρανε επιπλεον καλωδια ,αν δεις στην ραγα ουδετερου μια βιδα δεν υπαρχει οποτε ισως για αυτο δεν τον εβαλε εκει


κανε και οτι σου λεει ο φιλος παραπανω και βλεπεις
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Ολα τα καλωδια μου ειναι σε φαση αλλα με αλλον τροπο...βαζω το καλωδιο στην μπριζα και βαζω δοκιμαστικο και τελος. Πολυμετρο γτ να βαλω δεν το επιασα!

Το θεμα μετα ειναι με τις συσκευες που δεν εχουν φαση.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Ολα τα καλωδια μου ειναι σε φαση αλλα με αλλον τροπο...βαζω το καλωδιο στην μπριζα και βαζω δοκιμαστικο και τελος. Πολυμετρο γτ να βαλω δεν το επιασα!

Το θεμα μετα ειναι με τις συσκευες που δεν εχουν φαση.

Κάνε ότι καταλαβαίνεις.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Ρε τρελε γτ θυμωνεις. Απλα ρωταω.
Αμα ηταν να εκανα οτι καταλαβαινω δεν θα ρωτουσα.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Kαι στο αυτοκίνητο πρέπει να είναι σε φάση, αν θες πατάς συμπλέκτη μπαίνει καλύτερα η ταχύτητα και αν η παραλία έχει όλες τις προδιαγραφές καθαριότητα ναυαγοσώστη, καλή πρόσβαση μπορεί να πάρει και γαλάζια σημαία, συσκευές που δεν έχουν φάση άστες όπως είναι αφού έτσι τις κατασκεύασαν να δουλεύουν βάλε το φις αμπεμπαμπλομ. Αφού όλοι διασκεδάζουν γιατί είσαι λυπημένος;
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
α καλα σε χτυπησε η ζεστη. καλο μηνα αδερφε αντιλιακο και σκια.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Και κστι τελευταιο για την γραμμη.

Παιζει ρολο που καταληγει σε iec και εκει πανω κουμπωσα το πολυμπριζο; Καποιοι που λενε οτι πρεπει να εχω μπριζα τοιχου αλλοι λενε πως ειναι οκ. Τι ισχυει;
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
ναι το ξερω. σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

ωστοσο εχω αναφερομαι στο γεγονος οτι το πολυμπριζο μου δεν μπαινει σε σουκο. κατα καιρους εχω ακουσει αυτο δεν ειναι και οτι καλυτερο. κατα ποσο ισχυει;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
κατα καιρούς?
δηλαδή άλλοτε το λένε και άλλοτε όχι?

και τι λενε ότι το schuko είναι χειρότερο από iec ή αντιστρόφως?
ή χειρότερο από τοίχου?
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
οτι το iec ειναι χειροτερο απο την μπριζα τοιχου για καποιον λογο.

εννοω οτι το πολυμπριζο εχει ιεκ αρσενικο και στην γραμμη εβαλα ιεκ θηλυκο.

Καποια παιδια μου χουν πει οτι θα επρεπε για καλυτερα αποτελεσματα να εβαζα μπριζακι τοιχου στην γραμμη και επειτα αλλο καλωδιο για το πολυμπριζο.


Ωστοσο για την φαση των μηχανηματων πρεπει οπωσδηποτε να γινει με πολυμετρο ;