Αποτυχία σύνδεσης σε VPN από σύνδεση Cosmote

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,319
Νέο Ηράκλειο
Παρατήρησα (μετά απο ενημέρωση σε άλλο forum) ότι από cosmote sim πλέον δεν μπορώ να συνδεθώ σε VPN που έχω στο σπίτι.

Μπορεί να επιβεβαιώσει κανείς ακόμα για να καταλάβουμε αν είναι αλλαγή πολιτικής ή τυχαίο γεγονός ?

Έγινε μαζί με την ενημέρωση για τα νέα τιμολόγια.
 

AnDas

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,103
Αθήνα
Απάντηση: 'ΝΕΑ' Κινητής, Σταθερής και Ιντερνέτ (Καθημερινή ανανέωση!)

Μόλις τώρα το δοκίμασα και συνδέομαι κανονικά στο vpn του σπιτιού μου (PPTP)

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,319
Νέο Ηράκλειο
Re: 'ΝΕΑ' Κινητής, Σταθερής και Ιντερνέτ (Καθημερινή ανανέωση!)

ok, τότε κάτι άλλο παίζει ή έκοψαν συγκεκριμένες πόρτες. Το fritz παίζει με IPSec και θέλει ανοιχτά:

UDP port 53 (DNS)
UDP port 500 (ISAKMP)
UDP port 4500 (NAT traversal)
ESP ("Encapsulated Security Payload", IP protocol number 50) -> also called "IPsec Passthrough"

Απο κινητό wind παίζει κανονικά (άρα δεν χάλασε κάτι στην μεριά του fritz) και από την sim cosmote έπαιζε σωστα και δεν έχω αλλάξει ρυθμίσεις.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,319
Νέο Ηράκλειο
Re: 'ΝΕΑ' Κινητής, Σταθερής και Ιντερνέτ (Καθημερινή ανανέωση!)

Μόλις ξαναδοκίμασα και συνδέθηκε. Κάτι τυχαίο μάλλον (σε πάνω από έναν γιατί και άλλοι το ανέφεραν αρχικά) .

Τέλος πάντων θα το παρακολουθώ και ελπίζω να μην χαλάσει πάλι όταν θα το χρειαστώ.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,318
Αθήνα...
Re: 'ΝΕΑ' Κινητής, Σταθερής και Ιντερνέτ (Καθημερινή ανανέωση!)

Μάλλον CGN. Μπορείς να ζητήσεις από το support να παίρνεις κανονική εξωτερική Ip πάντα και στο κινητό για να μην έχεις τέτοια θέματα.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,319
Νέο Ηράκλειο
Re: 'ΝΕΑ' Κινητής, Σταθερής και Ιντερνέτ (Καθημερινή ανανέωση!)

Σήμερα πάλι τα ίδια. Με κάλεσαν και ήμουν στον γιατρό. Θα περιμένω αύριο αλλιώς θα τους ξαναπάρω.

Θα το ζητήσω, και ελπίζω να είναι σχετικός αυτός που θα πάρει.

ευχαριστώ
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,319
Νέο Ηράκλειο
Re: 'ΝΕΑ' Κινητής, Σταθερής και Ιντερνέτ (Καθημερινή ανανέωση!)

Μίλησα με το support και μετά με κάλεσε τεχνικός γιατί η κοπέλα δεν το είχε και πολύ (παρά του ότι ήταν πολύ εξυπηρετική και με διάθεση να βοηθήσει) και το συμπέρασμα είναι ότι, δεν υπάρχει επιλογή για να μην μπαίνεις σε CGN.
Η επιλογή αυτή είναι μόνο διαθέσιμη σε συμβόλαια 'Internet On The Go'. Δεν υπάρχει ούτε σε απλά συμβόλαια (οπότε ούτε καν στην CosmoΚάρτα που έχω).
Οπότε είναι τυχαίο πως θα βγεις.
Μου είπαν να βάλω IPv6 για να βγαίνω πάντα με Public IPv6, αλλά ο native VNP client του android όταν είμαι με IPv6 δεν προσπαθεί καν να συνδεθεί και μου βγάζει αμέσως ότι δεν έχω internet (ενώ απο browser έχω κανονικά).