Αγορά high end τηλεόρασης

tsabasid

New member
2 August 2019
28
Καλησπέρα σε όλους.

Πρόκειται στο ερχόμενο διάστημα να προβώ στην αγορά μιας καλής τηλεόρασης 55". Θα είναι η πρώτη μου καλή τηλεόραση, και κάνοντας μια έρευνα αγοράς τον τελευταίο καιρό, έχω προβληματιστεί αρκετά. Τo budget φτάνει έως και τα 1700-1800 ευρώ, (οριακά)

Αρχικά στο δίλλημα OLED ή LCD , βάσει αυτών που διαβάζω, τείνω προς LCD. Δυστυχώς δε θα υπάρχει καθόλου δυνατότητα για "ντάντεμα" της τηλεόρασης. Δηλαδή θα υπάρχουν μέρες που θα δείχνει αποκλειστικά περιεχόμενο από επίγεια κανάλια και cosmotetv. Με τα τα logos των καναλιών και τα tickers κλπ να αποτελούν βασικό κίνδυνο για burn in.

Στις LCD τώρα, έχω προσανατολιστεί προς το παρόν σε LG με τη σειρά nanocell (Sm9010, sm9800) που κυμαίνεται από 1200 έως 1700 ευρώ. IPS πάνελ για καλές viewing angles που τις ψιλοχρειαζομαι στο καθιστικό μου, αλλά κακό μαύρο και κακό local dimming, από οτι λενε στα reviews. Στην απέναντι, υπάρχει η σειρά QLED της Samsung, όπου κοιτάω περισσότερο την Q80R κοντά στα 1700-1800 ευρώ. VA panel αλλά με αρκετή βελτίωση στις γωνίες θέασης (που μάλλον με καλύπτουν) . Αυτές από την άλλη δεν έχουν υποστήριξη dolby vision, και dts x

Όπως το βλέπω, οι LG έχουν λίγο περισσότερα features και είναι λίγο περισσότερο future proof, ενώ οι Samsung πρέπει να έχουν λίγο καλύτερη εικόνα. Η χρήση που θα γίνεται στην tv θα είναι μικτή. CosmoteTV, αθλητικά, Netflix streaming, και streaming 4κ ταινιών από δικά μου rips στο NAS μου.
Έχει κάποιος άποψη για τις τηλεοράσεις αυτές ή μήπως υπάρχει κάποια άλλη καλή πρόταση σε αυτό το budget που αγνοώ;

Μαζί με την τηλεόραση σκέφτομαι να πάρω και μια soundbar, οπότε η ποιότητα ήχου, δεν είναι και τόσο σημαντικό κριτήριο για την αγορά.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Καλησπέρα σε όλους.

Πρόκειται στο ερχόμενο διάστημα να προβώ στην αγορά μιας καλής τηλεόρασης 55". Θα είναι η πρώτη μου καλή τηλεόραση, και κάνοντας μια έρευνα αγοράς τον τελευταίο καιρό, έχω προβληματιστεί αρκετά. Τo budget φτάνει έως και τα 1700-1800 ευρώ, (οριακά)

Αρχικά στο δίλλημα OLED ή LCD , βάσει αυτών που διαβάζω, τείνω προς LCD. Δυστυχώς δε θα υπάρχει καθόλου δυνατότητα για "ντάντεμα" της τηλεόρασης. Δηλαδή θα υπάρχουν μέρες που θα δείχνει αποκλειστικά περιεχόμενο από επίγεια κανάλια και cosmotetv. Με τα τα logos των καναλιών και τα tickers κλπ να αποτελούν βασικό κίνδυνο για burn in.

Στις LCD τώρα, έχω προσανατολιστεί προς το παρόν σε LG με τη σειρά nanocell (Sm9010, sm9800) που κυμαίνεται από 1200 έως 1700 ευρώ. IPS πάνελ για καλές viewing angles που τις ψιλοχρειαζομαι στο καθιστικό μου, αλλά κακό μαύρο και κακό local dimming, από οτι λενε στα reviews. Στην απέναντι, υπάρχει η σειρά QLED της Samsung, όπου κοιτάω περισσότερο την Q80R κοντά στα 1700-1800 ευρώ. VA panel αλλά με αρκετή βελτίωση στις γωνίες θέασης (που μάλλον με καλύπτουν) . Αυτές από την άλλη δεν έχουν υποστήριξη dolby vision, και dts x

Όπως το βλέπω, οι LG έχουν λίγο περισσότερα features και είναι λίγο περισσότερο future proof, ενώ οι Samsung πρέπει να έχουν λίγο καλύτερη εικόνα. Η χρήση που θα γίνεται στην tv θα είναι μικτή. CosmoteTV, αθλητικά, Netflix streaming, και streaming 4κ ταινιών από δικά μου rips στο NAS μου.
Έχει κάποιος άποψη για τις τηλεοράσεις αυτές ή μήπως υπάρχει κάποια άλλη καλή πρόταση σε αυτό το budget που αγνοώ;

Μαζί με την τηλεόραση σκέφτομαι να πάρω και μια soundbar, οπότε η ποιότητα ήχου, δεν είναι και τόσο σημαντικό κριτήριο για την αγορά.

Η πρώτη σου καλη τηλεόραση θα είναι όταν θα πάρεις OLED!

Εν έτη 2019, το να συζητάμε για αγορά 55’ σε τέτοιο budget όταν η χειρότερη OLED της αγοράς είναι καλύτερη απο την καλύτερη lcd, καταδεικνύει ότι ο όρος high end είναι αδόκιμος

Αν έχεις πρόβλημα να αποκτήσεις μια high end τηλεόραση, απλά πάρε μια lcd στα 800-1.000 και ανέβαλε την αγορά κάτι καλού για αργότερα.

Η τεχνολογία εξελίσεται συνέχεια και οι πιθανότητες εμφάνισης burn in μειώνονται σε κάθε νεότερη γενιά.
 

tsabasid

New member
2 August 2019
28
Σε επίπεδο OLED το καλύτερο που μπορώ να πάω είναι τα περσινά μοντέλα της LG, E8 και C8. Η δική μου προσωπική προτίμηση θα ήταν OLED panel, αλλά έρχεται με διάφορους περιορισμούς στη χρήση. Δε μπορώ να πω στην οικογένεια "Μη βλέπεις πολλή ώρα ένα κανάλι διότι η TV μπορεί να πάθει το τάδε". Θα με πάρουν με τις ντομάτες. Το γεγονος επίσης πως δε βρίσκω προσφορά εκτεταμένης εγγύσης σε OLED μοντέλα με κάνει ακόμη πιο διστακτικό. Αν έβρισκα μια πενταετή θα ήμουν πιο ελεύθερος να μπω στη λοταρία των πάνελ. Με LG που μίλησα μου είπαν πως δεν υπάρχε δυνατότητα επέκτασης εγγύησης για τις OLED.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Δίνει το Public την LG OLED55E8 με δώρο 5ετή εγγύηση www.public.gr/product/tileorasi-lg-55-smart-oled-ultra-hd-hdr-oled55e8pla/prod9020305pp/

Επίσης και την Sony 55XG9505 που αναφέρθηκε και αυτή με 5ετή εγγύηση www.public.gr/product/tileorasi-sony-55-smart-led-ultra-hd-hdr-kd55xg9505baep/prod9751848pp/

Γενικά από τη στιγμή που θα δώσεις ένα μεγάλο ποσό κοίταξε και τις 5ετής εγγυήσεις που δίνουν τα καταστήματα.

Στο μόνο που θα σε συμβούλευα να προσέξεις είναι στο μέγεθος της τηλεόρασης. Πιθανόν να αποδειχτεί μικρή η 55" και να διαπιστώσεις πως θα χρειαστείς μεγαλύτερη. Ιδιαίτερα αν υπάρχουν και παιδιά που θα κάθεστε όλοι μαζί στο σαλόνι για να παρακολουθήσετε αθλητικά, ταινίες ή να παίξετε κανένα παιχνίδι η 55" θα είναι μικρή.
 

tsabasid

New member
2 August 2019
28
Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Αυτές οι πενταετείς που προσφέρει το public, είναι δικές τους υποθέτω, οχι αντιπροσωπείας. Θα τους επισκεφτώ να ρωτήσω λεπτομέρειες για την κάλυψη που προσφέρουν. Όσον αφορά το μέγεθος, υπάρχει θέμα χώρου και δε μας παίρνει για μεγαλύτερη δυστυχώς.

Στο E8 vs C8 έχουμε κάποια χτυπητή διαφορά; Πέραν του design και ήχου, φαίνονται σχεδόν ίδιες.
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
H Philips Επισιμο σερβις εχει ; η τρεχεις μετα την αγορα ;
Όσο είσαι στην εγγύηση αναλαμβάνει ο Κοτσόβολος. Εκτός εγγύησης στους κατά τόπους τεχνικούς που συνεργαζόταν-συνεργάζεται η Philips. Πχ στην πόλη μου αυτός που επισκευάζει προϊόντα Philips έχει και τα Samsung!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Καλησπέρα σε όλους.

Πρόκειται στο ερχόμενο διάστημα να προβώ στην αγορά μιας καλής τηλεόρασης 55". Θα είναι η πρώτη μου καλή τηλεόραση, και κάνοντας μια έρευνα αγοράς τον τελευταίο καιρό, έχω προβληματιστεί αρκετά. Τo budget φτάνει έως και τα 1700-1800 ευρώ, (οριακά)

Αρχικά στο δίλλημα OLED ή LCD , βάσει αυτών που διαβάζω, τείνω προς LCD. Δυστυχώς δε θα υπάρχει καθόλου δυνατότητα για "ντάντεμα" της τηλεόρασης. Δηλαδή θα υπάρχουν μέρες που θα δείχνει αποκλειστικά περιεχόμενο από επίγεια κανάλια και cosmotetv. Με τα τα logos των καναλιών και τα tickers κλπ να αποτελούν βασικό κίνδυνο για burn in.

Στις LCD τώρα, έχω προσανατολιστεί προς το παρόν σε LG με τη σειρά nanocell (Sm9010, sm9800) που κυμαίνεται από 1200 έως 1700 ευρώ. IPS πάνελ για καλές viewing angles που τις ψιλοχρειαζομαι στο καθιστικό μου, αλλά κακό μαύρο και κακό local dimming, από οτι λενε στα reviews. Στην απέναντι, υπάρχει η σειρά QLED της Samsung, όπου κοιτάω περισσότερο την Q80R κοντά στα 1700-1800 ευρώ. VA panel αλλά με αρκετή βελτίωση στις γωνίες θέασης (που μάλλον με καλύπτουν) . Αυτές από την άλλη δεν έχουν υποστήριξη dolby vision, και dts x

Όπως το βλέπω, οι LG έχουν λίγο περισσότερα features και είναι λίγο περισσότερο future proof, ενώ οι Samsung πρέπει να έχουν λίγο καλύτερη εικόνα. Η χρήση που θα γίνεται στην tv θα είναι μικτή. CosmoteTV, αθλητικά, Netflix streaming, και streaming 4κ ταινιών από δικά μου rips στο NAS μου.
Έχει κάποιος άποψη για τις τηλεοράσεις αυτές ή μήπως υπάρχει κάποια άλλη καλή πρόταση σε αυτό το budget που αγνοώ;

Μαζί με την τηλεόραση σκέφτομαι να πάρω και μια soundbar, οπότε η ποιότητα ήχου, δεν είναι και τόσο σημαντικό κριτήριο για την αγορά.

οι τιμές που δίνεις για τις LCD είναι πάρα πολύ τραβηγμένες και ακριβές, ειδικά όταν υπάρχει η sony 55XF9005 με 1300 ευρώ.
επίσης δες σε ένα μαγαζί ένα καλό VA panel, ακόμα και από γωνία η διαφορά με τα ips δεν είναι τόσο μεγάλη όσο νόμιζεις. επίσης παρατήρησε ότι υπό γωνία το μαύρο του ips κάπως ασπρίζει ή λαμπυρίζει
οι τιμές που δίνεις είναι ακριβές κυρίως γιατί είναι η εποχή τέτοια. μια άριστη LCD στις 55 ίντσες σε προσφορά την βρίσκεις από 1000 ως 1200 ευρώ.
 

tsabasid

New member
2 August 2019
28
Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι στο ψάξιμο για τηλεόραση 55" αυτό τον καιρό, δεν έχω κατασταλάξει ακόμη σε LED ή OLED, αλλά μια από τις LED που κοιτάω είναι οι Sony XF9005 αλλά και η XG9505. Έχω διαβάσει αρκετά reviews και έχω δει αρκετά βίντεο και για τις 2. Φαίνεται πως το μείον τους είναι από ότι έχω καταλάβει η ποιότητα χρώματος. αναφορικά με QLED για παράδειγμα, αλλά φαίνεται να υπερτερούν σε απεικόνιση γρήγορης κίνησης.

Ένα σχόλιο που είδα σε κάποιο βίντεο και με ανησύχησε λίγο, ήταν πως όταν κάνεις αναπαραγωγή από τις εφαρμογές της τηλεόρασης(πχ youtube, Netflix ή stream από NAS) ενδέχεται να παρουσιαστούν διάφορα glitches/κολλήματα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Έχετε αντιμετωπίσει
παρόμοια ζητήματα; Ευχαριστώ.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Δεν είναι ότι έχουν πρόβλημα στα χρώματα απλά έχουν πιο φυσικά χρώματα ενώ της Samsung είναι υπερκορεσμένα από το εργοστάσιο ώστε να είναι πιο εντυπωσιακές στις βιτρίνες των καταστημάτων. Ανάλογα τι σου αρέσει. Σε κίνηση και upscale οι Sony παραμένουν κορυφαίες ακόμα και στις απλές σειρές της.
 

tsabasid

New member
2 August 2019
28
Καλησπέρα παιδιά. Επανέρχομαι ξανά. Μετά από συζήτηση με την οικογένεια, και αφού μίλησα με τους κατά τόπους αντιπροσώπους για παροχή εγγυήσεων κλπ, είπαμε να πάμε OLED τελικά. Κοιτάω αυτή τη στιγμή της LG C9 και Sony AG9. Ξέρω πως εξαιρουμένου του λειτουργικού είναι σχετικά μικρές οι διαφορές τους. Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να πάω στην ελαφρώς πιο ακριβή ΣΟΝΥ είναι το υποτιθέμενο καλύτερο motion handling που έχει. Αν και στο συγκριτικό του rtings που κοιτάω, η sony βγαίνει με ελαφρώς μεγαλύτερο stutter από τη C9.

Έχει κανείς άποψη και για τις 2 τηλεοράσεις; Ευχαριστώ.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Απάντηση: Αγορά high end τηλεόρασης

Καλησπέρα παιδιά. Επανέρχομαι ξανά. Μετά από συζήτηση με την οικογένεια, και αφού μίλησα με τους κατά τόπους αντιπροσώπους για παροχή εγγυήσεων κλπ, είπαμε να πάμε OLED τελικά. Κοιτάω αυτή τη στιγμή της LG C9 και Sony AG9. Ξέρω πως εξαιρουμένου του λειτουργικού είναι σχετικά μικρές οι διαφορές τους. Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να πάω στην ελαφρώς πιο ακριβή ΣΟΝΥ είναι το υποτιθέμενο καλύτερο motion handling που έχει. Αν και στο συγκριτικό του rtings που κοιτάω, η sony βγαίνει με ελαφρώς μεγαλύτερο stutter από τη C9.

Έχει κανείς άποψη και για τις 2 τηλεοράσεις; Ευχαριστώ.

παραδοσιακα η sony εχει ενα προβαδισμα στο upscaling, αλλα αν βλεπεις περιεχομενο καλης ποιότητας HD δε νομίζω να σε αφορά..