Περί ACDSee Photo studio

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: ACDSee Photo studio

Μακράν το πιο εύχρηστο και βολικό πρόγραμμα για εύκολο και γρήγορο editing.
Το δουλεύω καθημερινά χρόνια τώρα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Απάντηση: ACDSee Photo studio

Τι δουλεύεις δηλαδή εσύ εναλλακτικά για μαζική επεξεργασία και οργάνωση αρχείων;

δεν εννοώ αυτό.
Λέω παμπάλαιο, διότι το χρησιμοποιούσα κατα κόρον (νομίζω σε δωρεάν έκδοση) πίσω στο 1998-2000.
Αργότερα ήρθαν κάτι picasa, κάτι εφαρμογές που έδινε είτε η canon ή η panasonic και πιό μετά κάτι xnview κλπ.
Πάντως 80 ευρώ για acdsee....πολλά είναι.

Ήδη πήγα να κατεβάσω το free και είναι για 30 μέρες....
στο καλάθι με τη μία.
Αν είχε μια stripped down version πολύ ευχαρίστως.
 

tourli

Established Member
27 December 2009
114
Απάντηση: ACDSee Photo studio

Και εγώ το χρησιμοποιώ συνεχώς από τη δεκαετία του 90 (τότε free όπως λες) αλλά τα τελευταία χρόνια έχει εξελιχθεί πάρα πολύ. Έχω αγοράσει την τελευταία έκδοση (που έχει ποστάρει παραπάνω ο ΒΛΑΣΙΔΗΣ) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Εντάξει δεν είναι photoshop αλλά είναι ένα πολύ καλό, εύχρηστο, εύκολο και «ελαφρύ» organizing & editing πρόγραμμα, με πολλές δυνατότητες σε value for money τιμή!
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: ACDSee Photo studio

Υπάρχουν πολλές εκδόσεις του ACDSEE και αυτή που πόσταρα εγώ είναι η πιο πλήρης. Πολύ σημαντική η λειτουργία batch για τα πάντα. Και είναι γρήγορο δεν γονατίζει το μηχάνημα, ακόμη κι αν τα αρχεία προέρχονται από NIKON D810. Κι όποιος νομίζει ότι είναι Piece of cake ας δοκιμάσει να κάνει 5 αλλαγές σε 80 αρχεία των 25 μέγα και τα ξαναλέμε.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: ACDSee Photo studio

Τίμιο είναι, έχω την έκδοση Ultimate 10 του 2016...το χρησιμοποιώ αραιά και που, άλλα συνολικά πολύ λιγότερο σε σχέση με το Photoshop elements, Dxo και Luminar που τα θεωρώ και τα 3 πολύ καλύτερα προγράμματα επεξεργασίας όπως και το επίσης εξαιρετικό Paintshop.....αν το βρει κάποιος σε χαμηλή τιμή από την άλλη, αξίζει άλλα μέχρι εκει....προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το Interface του, μου φαίνεται απαρχαιωμένο και λίγο μπλεγμένο χωρίς λόγο. Αλλα σίγουρα είναι Value for money σε αυτές τις τιμές.