Ενεργα ηχεια, αναβαθμιση απο audioengine A5+

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Γεια σας και παλι!

Μετα τη εξαιρετικη μου συνυπαρξη με τα ηχεια του τιτλου, τα οποια αγαπησα, θα ηθελα την βοηθεια σας για μια αναβαθμιση.
Ο χωρος παραμενει ιδιος, γυρω στα 25 τμ, και η μουσικη παιζει συχνα δυνατα! (Για τον τεραστιο χωρο αλλου μου θεματος, βρεθηκε λυση μεγατονων!)
Τα περιεργα μου, αυτο που κανουν στην κιθαρα και παιζουν ολες οι χορδες με μια χερια, αφηνουν αντιλαλο, και, οσο καλα και να ειναι αυτα που εχω τωρα, που πραγματικα τα εκτιμησα για το vfm και μια νεα οπτικη που μου δωσαν στον ηχο, προτιμω πιο κρουστο ηχο, οπως οταν ακουω πιανο, να μην τραβιεται αυτο το βουητο της εντασης. Δεν ξερω απο μουσικη, απλα μου αρεσει πολυ, και μπορει αυτο να ειναι εντελως αντιθετο με την φυσικη επιστημη που διεπει τον ηχο του καθε οργανου και να κανω εγω λαθος, ασχετως αν μπλεκονται οι ηχοι μεταξυ τους, να ακουω που αρχιζει και που τελειωνει ο καθε ηχος, χωρις ο αποηχος του να μοιαζει παραταιρος στο τελικο αποτελεσμα ή με τον σκοπο/προορισμο της μελωδιας. Σιγουρα θελω πιο συντομο/ευκρινες μπασο αν γινεται.
Ελπιζω να μην σας μπερδεψα.
Με ενδιαφερουν αποκλειστικα ενεργα ηχεια, τα συντεριασματα δεν εχω την γνωση να τα κανω, και αν μου αρεσει ή οχι κατι, δυστυχως μπορω να το καταλαβω μονο σε βαθος χρονου ακροασης απο καποιο συγκεκριμενο μηχανημα.

Το budget ειναι αναλογο της αναβαθμισης. Εχω αποφασισει οτι η σχεση μου με τον ηχο, ενω σημαντικη προφανως για να ασχολουμαι, ανηκει στα παρελκομενα του ευ ζην, και επειδη αυτο εχει κοστος και σε αλλους τομεις, νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να υπερβαλλω, οποτε περιπου 2χιλ. με μια καποια ελαστικοτητα, νομιζω ειναι αρκετα. Πιστευω καλο ειναι να πηγαινω σκαλι σκαλι, κι οταν με ενοχλει κατι, να ανεβαινω το επομενο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Γεια σας και παλι!

Μετα τη εξαιρετικη μου συνυπαρξη με τα ηχεια του τιτλου, τα οποια αγαπησα, θα ηθελα την βοηθεια σας για μια αναβαθμιση.
Ο χωρος παραμενει ιδιος, γυρω στα 25 τμ, και η μουσικη παιζει συχνα δυνατα! (Για τον τεραστιο χωρο αλλου μου θεματος, βρεθηκε λυση μεγατονων!)
Τα περιεργα μου, αυτο που κανουν στην κιθαρα και παιζουν ολες οι χορδες με μια χερια, αφηνουν αντιλαλο, και, οσο καλα και να ειναι αυτα που εχω τωρα, που πραγματικα τα εκτιμησα για το vfm και μια νεα οπτικη που μου δωσαν στον ηχο, προτιμω πιο κρουστο ηχο, οπως οταν ακουω πιανο, να μην τραβιεται αυτο το βουητο της εντασης. Δεν ξερω απο μουσικη, απλα μου αρεσει πολυ, και μπορει αυτο να ειναι εντελως αντιθετο με την φυσικη επιστημη που διεπει τον ηχο του καθε οργανου και να κανω εγω λαθος, ασχετως αν μπλεκονται οι ηχοι μεταξυ τους, να ακουω που αρχιζει και που τελειωνει ο καθε ηχος, χωρις ο αποηχος του να μοιαζει παραταιρος στο τελικο αποτελεσμα ή με τον σκοπο/προορισμο της μελωδιας. Σιγουρα θελω πιο συντομο/ευκρινες μπασο αν γινεται.
Ελπιζω να μην σας μπερδεψα.
Με ενδιαφερουν αποκλειστικα ενεργα ηχεια, τα συντεριασματα δεν εχω την γνωση να τα κανω, και αν μου αρεσει ή οχι κατι, δυστυχως μπορω να το καταλαβω μονο σε βαθος χρονου ακροασης απο καποιο συγκεκριμενο μηχανημα.

Το budget ειναι αναλογο της αναβαθμισης. Εχω αποφασισει οτι η σχεση μου με τον ηχο, ενω σημαντικη προφανως για να ασχολουμαι, ανηκει στα παρελκομενα του ευ ζην, και επειδη αυτο εχει κοστος και σε αλλους τομεις, νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να υπερβαλλω, οποτε περιπου 2χιλ. με μια καποια ελαστικοτητα, νομιζω ειναι αρκετα. Πιστευω καλο ειναι να πηγαινω σκαλι σκαλι, κι οταν με ενοχλει κατι, να ανεβαινω το επομενο.

με καθε επιφυλαξη, αλλά ζυγωνει η ωρα να κοιταξεις για σοβαρα ηχεια-ενισχυτικα. ..separates..
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
πολυ θα'θελα να το ακουσω. 2Κ με bass driver στις 4,25 ιντσες τι μπασο να παιζει αραγε.
(δεν ειρωνευομαι, απορια εχω)
οπως εχω απορια πως μπορει να σταθει δίπλα σε ενα ηχειο (σε ολο το φασμα) της ταξης των 1,5-1,7Κ, με 2 midbass των 6,5 ιντσων .
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
44Hz αλλά ας μην μπερδευόμαστε.
Αυτό είναι ένα μικρό ηχείο για μικρούς χώρους ή desktop χρήση κομπλέ με τα ενισχυτικά του.
Το να συγκρίνουμε με τα ηχεία που αναφέρεις είναι άτοπο καταρχάς όσο αφορά την απόκριση ,
φυσικά και δεν τα φτάνει ούτε για πλάκα.
Από εκεί και πέρα στην τιμή των ηχείων που αναφέρεις βάλε τουλάχιστον 1Κ (και βάλε) για σωστό ενισχυτή + καλώδια.
Φυσικά σε αυτά τα λεφτά έχει και μεγάλα ενεργά.
Π.χ Dynaudio Focus 60XD αλλά αυτό είναι και πανάκριβο και High End για αυτό έχουμε και πιο φθηνές λύσεις πχ https://www.skroutz.gr/s/7628677/Dali-ZENSOR-5AX.html
Για πες εσύ τι ηχεία βάσης + ενισχυτή + καλώδια αγοράζεις με 815 που να παίζουν σωστά?

Τα ενεργά έχουν ένα μόνο μειονέκτημα.
Δεν μπορείς να εξασκήσεις το σπορ της συνεχούς αλλαγής ηχείων - καλωδίων - ενισχυτή.
Τα αγοράζεις και ακούς μουσική.

Εγώ αν δεν είχα τον χώρο που έχω που μου δίνει την δυνατότητα να μπορώ να οδηγώ σε υψηλές στάθμες και ένα έχω μπάσο
ότι δύσκολο ηχείο θέλω με σχετικά (πρόσεξε σχετικά γράφω!) μεσαίας τάξης ενισχυτικά , θα αγόραζα ενεργά εχθές.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
44Hz αλλά ας μην μπερδευόμαστε.
Αυτό είναι ένα μικρό ηχείο για μικρούς χώρους ή desktop χρήση κομπλέ με τα ενισχυτικά του.
Το να συγκρίνουμε με τα ηχεία που αναφέρεις είναι άτοπο καταρχάς όσο αφορά την απόκριση ,
φυσικά και δεν τα φτάνει ούτε για πλάκα.
Από εκεί και πέρα στην τιμή των ηχείων που αναφέρεις βάλε τουλάχιστον 1Κ (και βάλε) για σωστό ενισχυτή + καλώδια.
Φυσικά σε αυτά τα λεφτά έχει και μεγάλα ενεργά.
Π.χ Dynaudio Focus 60XD αλλά αυτό είναι και πανάκριβο και High End για αυτό έχουμε και πιο φθηνές λύσεις πχ https://www.skroutz.gr/s/7628677/Dali-ZENSOR-5AX.html
Για πες εσύ τι ηχεία βάσης + ενισχυτή + καλώδια αγοράζεις με 815 που να παίζουν σωστά?

Τα ενεργά έχουν ένα μόνο μειονέκτημα.
Δεν μπορείς να εξασκήσεις το σπορ της συνεχούς αλλαγής ηχείων - καλωδίων - ενισχυτή.
Τα αγοράζεις και ακούς μουσική.

Εγώ αν δεν είχα τον χώρο που έχω που μου δίνει την δυνατότητα να μπορώ να οδηγώ σε υψηλές στάθμες και ένα έχω μπάσο
ότι δύσκολο ηχείο θέλω με σχετικά (πρόσεξε σχετικά γράφω!) μεσαίας τάξης ενισχυτικά , θα αγόραζα ενεργά εχθές.

ναι ,τωρα καταλαβα το σκεπτικο σου και δεν διαφωνω καπου.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Απάντηση: Re: Ενεργα ηχεια, αναβαθμιση απο audioengine A5+

Τα ενεργά έχουν ένα μόνο μειονέκτημα.
Δεν μπορείς να εξασκήσεις το σπορ της συνεχούς αλλαγής ηχείων - καλωδίων - ενισχυτή.
Εχουν ιντερκοννεκτ & ρευματος :laugh:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
πολυ θα'θελα να το ακουσω. 2Κ με bass driver στις 4,25 ιντσες τι μπασο να παιζει αραγε.
(δεν ειρωνευομαι, απορια εχω)
οπως εχω απορια πως μπορει να σταθει δίπλα σε ενα ηχειο (σε ολο το φασμα) της ταξης των 1,5-1,7Κ, με 2 midbass των 6,5 ιντσων .

είναι εξαιρετικά
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Ενεργα ηχεια, αναβαθμιση απο audioengine A5+

Εχουν ιντερκοννεκτ & ρευματος :laugh:

Και μάλιστα δύο ρεύματος ένα για το καθένα , φαντάσου τι ''παιχνίδι'' μπορεί να γίνει :flipout:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
είναι εξαιρετικά
ακουσα στον Μακη τα εξαιρετα μινουετ σε σχεση με τα dali δαπεδου που εχει (με 2 6,5'' ή 7'' δεν θυμαμαι) και ηταν οπως το ειπε ο Sonorus.
(στο θεμα του μπασου. απο κει και πανω τα ατιμα γαζωσαν)
αλλα τα μινουετ δεν εχουν 2Κ, ουτε ενεργα ειναι. γι'αυτο η απορια για τα ELAC που εβαλε στο λινκ.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
γι'αυτο η απορια για τα ELAC που εβαλε στο λινκ.

άκουσέ τα σε πρώτη ευκαιρία.
Κανένας δεν ζητάει 2Κ έτσι.
Και η ELAC είναι σοβαρή εταιρεία.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
άκουσέ τα σε πρώτη ευκαιρία.
Κανένας δεν ζητάει 2Κ έτσι.
Και η ELAC είναι σοβαρή εταιρεία.

μακαρι να μου δωθει η ευκαιρια να τα ακουσω.
οχι οτι εχω 2Κ ή μισο Κ για ηχεια.. ετσι για την εμπειρια.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
μακαρι να μου δωθει η ευκαιρια να τα ακουσω.
οχι οτι εχω 2Κ ή μισο Κ για ηχεια.. ετσι για την εμπειρια.

Ένας φίλος που τα άκουσε σε έκθεση,μου είπε ότι του έπεσαν τα σαγόνια..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
πάντως τα ακούσαμε σε μεγάλο σχετικά χώρο και όχι σε NF...γύρω στα 3 μέτρα από όσο θυμάμαι