ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ PLEX MEDIA SERVER

msan

New member
7 July 2006
85
Καλημέρα στην παρέα του forum από Σάμο!!!

Στον υπολογιστή του Γραφείου μου μέχρι τώρα είχα εγκαταστήσει το mezzmo, το οποίο όμως είχε πολλά προβλήματα με την απεικόνιση των ελληνικών των ελληνικών χαρακτήρων των ταινιών της ταινιοθήκης μου σε μια SONY BRAVIA που είναι στην κρεβατοκάμαρά μου . ( Δεν εμφανίζονταν καθόλου ) . Ο διαμοιρασμός γίνονταν μέσω ενσύρματου δικτύου προς αυτή . Πέρα του πιο πάνω προβλήματος οι πόροι στους αποθηκευτικούς χώρους στον υπολογιστή ήταν πάρα πολύ μεγάλοι!!! Αποφάσισα λοιπόν να δοκιμάσω και τον plex media server και έμεινα κατάπληκτος κατά πρώτο με τους ελάχιστους πόρους που είχε καταναλώσει για την εγκατάστασή του. Όμως είχα πρόβλημα στο να δει την ταινιοθήκη μου ενσύρματα η sony μου. Ήμουν έτοιμος να τον απεγκαταστήσω, οπότε σκέφτηκα να γυρίσω το δίκτυο της TV σε WIFI και το θαύμα έγινε . ...!! Ολη η ταινιοθήκη μου στο πιάτο της τηλεόρασης!!!
Τι πρέπει να κάνω για να μπορεί να παίζει ενσύρματα μέσω του δικτύου?
Και ένα τελευταίο ... Επειδή υπάρχουν στην ταινιοθήκη και πολλές ελληνικές ταινίες σε μεγάλο αριθμό από αυτές κατά το σκανάρισμα που έκανε ο server σε αυτές, μου τις έχει μετανομάσει και μου έχει βάλει και άσχετο (ξένο κατά πλειοψηφία ) εξώφυλλο. .. Πως μπορώ να διορθώσω και αυτό το πρόβλημα??

Ευχαριστώ εκ προοιμίου για τις απαντήσεις σας!!!!

Μανώλης
ΣΑΜΟΣ
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Έτσι ρυθμίζεις τις επιλογές, αλλά με ελληνικές ταινίες δεν έχω δει αν έχει για να σου πω την αλήθεια.

1. Πάνω στη βιβλιοθήκη -> επεξεργασία -> προχωρημένα -> πρόγραμμα αντιστοίχησης
Διαλέγεις με ποιο θα δουλεύει η βιβλιοθήκη

2. Ρυθμίσεις -> προγράμματα αντιστοίχησης
Ορίζεις πως θα δουλεύει αυτό που επέλεξες (ποια θα είναι ενεργά και order)

Επίσης πάνω στην ταινία μπορείς να πατήσεις Διόρθωση Αντιστοίχησης για να επιλέξεις εσύ.