Κατασκευή cnc Router 900χ700 απο τo 0.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Καλησπέρα σε όλους.
Επειδή παλεύω εδω και μερικούς μήνες με την κατασκευή ενός cnc ρούτερ, είπα να το ανεβάσω και μέσα εδώ, καθώς στον λίγο καιρό που παρακολουθώ το forum, είδα οτι μάλλον θα ταιριάξει μια χαρά..

Και οταν λέω (παλεύω), εννοώ εικονικά. Γιατί είναι λιγότερο απο εβδομάδα που ξεκίνησα να φτιάχνω τα εξαρτήματα. Είναι χαλαρός μήνας, οπότε βρήκα ευκαιρία.

Είπα σε κάποιο νήμα, ότι η ενασχόληση με τα cnc, δυστυχώς είναι μονόδρομος χωρίς επιστροφή. Πρίν από κάνα 3άρι χρόνια, μετέτρεψα με επιφύλαξη ένα μικρό φρεζάκι που είχα σε cnc, με την βοήθεια ενός φίλου. Έλα μωρέ λέω... σιγά τι παραπάνω θα κάνω.:AFADF0: Και απο εκεί ξεκίνησαν όλα..

Μετά το πούλησα, και μετέτρεψα μια πιο μεγάλη φρέζα που είχα σε cnc. Αυτή υπάρχει ακόμα γιατί είναι εργαλείο καλό.

Μετά πούλησα ένα μικρό τορνάκι που είχα, και αγόρασα ένα μεγαλύτερο, που έγινε και αυτός με την σειρά του cnc. Βέβαια και τα δύο μηχανήματα που έχω, δουλεύουν και συμβατικά για ώρα ανάγκης.
Ομως είναι βελτιωμένα οσο αφορά τις συμβατικές βίδες που δίνουν την κίνηση, και έχουν αντικατασταθεί απο ball scrwe.:violent-smiley-030:

Το ρουτεράκι το μελετάω στο μυαλό μου εδώ και 1 χρόνο. Έψαξα αρκετό καιρό, να δώ πώς θα το κάνω πιο οικονομικό, χωρίς να στερήσω όμως δύναμη και ακρίβειες (όσο αυτό είναι εφικτό.)

Επειδή ο χώρος που διαθέτω, είναι για κλάματα, και καλώς η κακώς τα δύο βασικά μου μηχανήματα (φρέζα-τόρνος) έχουν αρκετό εκτόπισμα μέσα στον χώρο, είπα στην αρχή να φτιάξω ένα μικρό ρουτεράκι της τάξεως μεγέθους 20χ30.

Αλλά λέω..... η φρέζα μόνο κόβει 150χ500 mm. Οπότε έκανα μελέτη για 3040. Μπα... ούτε μια Α4 σελίδα δεν παίρνει. Με τα πολλά κατέληξα να κάνω ένα ρούτερ 700χ900 mm. Από αυτό θα πάρω καθαρή κοπή περίπου 520χ780mm, και ωφέλιμο ύψος γύρω στα 100mm. Aν και τα 100 χιλιοστά στον Ζ τα βλέπω υπερβολή. Αλλά εντάξει... ψωμί δεν τρώνει.
Βέβαια υπολόγισα και το ενδεχόμενο ενός 4ου άξονα, οπότε του άφησα αέρα.

Το ρουτεράκι φτιάχνεται σε άλλο χώρο εκτός εργαστηρίου. Κατά σαλόνι μεριά. Ειναι τεχνικώς αδύνατον να φτιαχτεί στον χώρο που θα μπεί. Εδώ δεν ξέρω άν θα το χωρέσει όταν τελειώσει, πόσο μάλλον να το φτιάξω..:grinning-smiley-043

Τελειώνοντας να πώ οτι το ρουτεράκι θα τελειώσει, αλλά δεν ξέρω πότε. Πιστεύω μέχρι τα τέλη Οκτώμβρη να κόβει. Eιναι αρκετά τα πράγματα που λείπουν, και μέχρι να παραγγείλεις, να παραλάβεις.... :guitarist:

Οπότε....... αρκετά με τον πρόλογο. Στην πορεία θα ανεβάσω και φώτο με τα στάδια της κατασκευής, και θα είναι πολλές.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία της κατασκευής.
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Και σε πρώτη φάση για να έχουμε ένα μπούσουλα για τι μιλάμε, 3 φώτο απο το ρουτεράκι. Η κατασκευή είναι 1/1.


2019-08-07 16_31_07-Window.jpg2019-08-07 16_34_05-Window.jpg2019-08-07 16_36_23-Window.jpg
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Για το πλαίσιο του σκελετού, πήρα σε πρώτη φάση προφίλ αλουμινίου, ελαφριού τύπου θα έλεγα, σε διαστάσεις 40χ80 - 20χ80 - 20χ40 από Ελλάδα.
Τα βαγόνια τους οδηγούς και τις βίδες τα έφερα απο έξω. Εδώ δεν πλησιάζονται με τίποτα. Έψαχνα για 15άρια βαγόνια και οδηγούς, αλλά σε σετάκι δεν βρήκα τίποτα. Όποτε πήγα σε 20άρηδες. Αν έβρισκα 15άρια, θα κέρδιζα τουλάχιστον 50 χιλιοστά διαδρομή στους άξονες ΧΥ. Τέσπα.
2019-08-07 19_36_58-Window.jpg
2019-07-14 11_32_45-Window.jpg
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Λοιπόν, τα πρώτα κομμάτια που ετοίμασα είναι τα 4 πλακάκια που θα δέσουν τον σκελετό στίς 4 γωνίες. Αυτά έγιναν απο asetal 8 mm. Το τελευταίο κάτω δεξιά, που έχει το σχίσιμο, είναι γιατί κάποιο κόλλημα έφαγε ο κώδικας και αποφάσισε να κόψει δρόμο.
Ευτυχώς που ήμουν απο πάνω και το πρόλαβα.. μικρό το κακό.

20190803_142203.jpg

Τα διάφορα αλουμίνια που θα χρειαστούν στην κατασκευή είναι 7075 με πάχος 10mm. Και εδώ θα έλεγα ότι ήταν υπερβολή το 10άρι.

20190803_141555.jpg

Και τελειώνοντας, τα 4 πλακάκια που θα χρησιμοποιηθούν για αποστάτες στα βαγόνια πλάκας του Ζ άξονα. Αυτά είναι 7075 με πάχος 15 mm, αναγκαστικά, καθότι δεν υπήρχε περιθώριο για πιο στενά.

20190803_141652.jpg
 
Last edited by a moderator:

dk31

AVClub Addicted Member
29 November 2016
2,763
Φίλε, καλό ξεκίνημα και να μας κρατάς ενήμερους. Είναι από τις κατασκευές που πάντα χάζευα και χαζεύω αλλά πάντα αναβάλλεται για το μακρινό μέλλον. Επειδή θα ενδιαφέρει και άλλους, δώσε καμιά εξτρά πληροφορία: πως σκέφτεσαι να κόψεις τα αλουμίνια, τι φρέζα...
Α, και το συνολικό μπάτζετ...
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,490
Αθήνα
Τι λές τώρα.... Γιάννη μάλλον είσαι βαλτός, δεν εξηγείται διαφορετικά.
Κι έχεις και τόρνο έχεις και φρέζα... :worshippy:
Που μένεις είπαμε; :flipout:
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Καλησπέρα. :bird:
Πριν προχωρήσω σε φώτο, να απαντήσω στον φίλο dk31. Όπως είπα πιο πάνω φίλε, τα αλουμίνια για τον σκελετό αγοράστηκαν από κατάστημα στην Αθήνα. Πωλούνται κομμένα σε διαστάσεις 500 - 1000 - και 1500 mm.
Εγώ πήρα ένα δοκάρι 40χ80χ150 cm από το οποίο έκοψα 2 κομμάτια των 70 cm, και δύο δοκάρια 20χ40 του μέτρου, για να δέσω τον σκελετό. Τα της γέφυρας, θα τα αναφέρω αργότερα.

Αυτά τα έκοψα με ένα πριόνι μετάλλου που έχω..... αθάνατο. Πρέπει να το έχω πάνω από 20αετία. Το μόνο που άνοιξα σπείρωμα στις τρύπες στην μεριά που έκανα τα κοψίματα.

Επίσης τα αλουμίνια που επίσης ανέφερα πιο πάνω (πλάκες) αγοράστηκαν και αυτά από Αθήνα, και τα πήρα κομμένα στις διαστάσεις που ήθελα.

Όσο αφορά το κόστος φίλε, είναι και το τι θες να κάνεις, και που να φτάσεις. Την δική μου κατασκευή για παράδειγμα, την έχω υπολογίσει ταβάνι στα 1200 περίπου ευρώ. Την ίδια ακριβώς κατασκευή, θα μπορούσα να την φτιάξω και με 800, ίσως και με 600 ευρώ.
Για παράδειγμα, η φώτο που ανέβασα πιο πάνω με τους οδηγούς τις βίδες τις βάσεις κ.λ.π, έχει γύρω στα 400 ευρώ. Το ίδιο ακριβώς σετ, αλλά με διαφορετικούς οδηγούς έχει τουλάχιστον 200 ευρώ φθηνότερα. Να μάνι μάνι 200 ευρώ κάτω.

Το μοτέρ που θέλω να βάλω, αλλά το βλέπω να το αργώ λίγο, έχει περίπου στα 350 ευρώ, στο 1.5kw. Αντίστοιχα υπάρχουν και μοτεράκι στα 500 watt, με 80 - 90 ευρώ. Να μάνι μάνι άλλα 250 ευρώ κάτω. Και άς μην πάω ακόμα στα περιφερειακά... (drivers - stepmotor - τροφοδοτικά κ.λ.π, όπου και από εκεί μπορείς να έχεις κέρδος άλλο ένα 100αρικο εύκολα, ανάλογα τις μάρκες κ.λ.π.

@
Φίλε Babis και τόρνο έχω και φρέζα και κορδέλα και πριονάκι μετάλλου και δισκοπρίονο σταθερό ιδιοκατασκευή (παροπλισμένο μέν λόγω χώρου, αλλά οτι ώρα θέλω το λειτουργώ) και lazer και printer και ταινιολειαντήρες και δίδυμους τροχούς και δίδυμο τροχό γυαλίσματος και τριβεία και σέγες και πλάνες και τρυπάνια και ηλεκτροπόντα και κόφτη για λαμαρίνες....... και γενικώς έχω πολλά. Ασχολούμαι με κατασκευές γενικώς, από τα 14 και είμαι 55. Το πρώτο μου τορνάκι το αγόρασα σε ηλικία 17 χρονών.

Το μόνο που δεν έχω φίλε είναι ...ΧΩΡΟ... να απλωθώ, και τα έχω όλα σε διάφορα σημεία...:AFADF0::furious3:
Τέσπα... συνεχίζω.
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Λοιπόν, έφτιαξα τις βασούλες που θα μπουν τα 2 μοτεράκια που θα κινούν τον άξονα Υ. Αλουμίνιο όπως προείπα 7075 με 10mm πάχος.
Αυτά διαμορφώθηκαν στην φρέζα εννοείται.

20190803_142304.jpg
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Επίσης τοποθέτησα και τις αντίστοιχες μπροστινές βάσεις, που θα φιλοξενήσουν τις βίδες (ball scrwe) για την κίνηση.

20190807_145913.jpg
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Εχω ακόμα δύο φώτο για σήμερα, καθότι το μηχάνημα όπως είπα, ξεκίνησε πριν από μια εβδομάδα περίπου, οπότε δεν υπάρχει φωτογραφικό υλικό, αφού πάει ανάλογα με την πρόοδο της κατασκευής.

Μπήκαν οι οδηγοί στα πλαινά αλουμίνια (Υ axis) καθώς και τα βαγόνια τους, για να μπορέσω τις επόμενες μέρες να δέσω τον σκελετό, γιατί μετά δεν θα μπορώ να βάλω τα παξιμάδια.

20190807_145833.jpg
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Και εδώ είναι τα κομμάτια (demo) που έκοψα για την γέφυρα.
Είναι mdf 16άρι, ώστε να μπορέσω να έχω μια τάξη μεγέθους, και να τσεκάρω και τις αποστάσεις στις τρύπες, καθώς όταν θα φτάσω να κόψω τα ίδια σε αλουμίνιο, να είμαι σίγουρος οτι θα ταιριάξουν. Πάντως την μία που τοποθέτησα έπεσαν όλα κέντρα...

20190803_141420.jpg

20190807_145923.jpg
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,490
Αθήνα
Απ´ τις πρώτες ενδείξεις μαντεύω οτι το αποτέλεσμα θα είναι φοβερό.:SFGSFGSF:
Γιάννη καλή συνέχεια...
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Εχθές παρέλαβα κάτι παξιμάδια και κάτι γωνίες που περίμενα, οπότε κάθισα το βράδυ και έδεσα πρόχειρα τον σκελετό στις 4 γωνίες.
Επόμενη εργασία είναι φτιάξω τις βάσεις για να μπουν τα ballscrwe στον Υ axis, να τρυπήσω τα αλουμίνια για ΧΖ axis.

20190810_001648.jpg

20190809_140339.jpg
 

dk31

AVClub Addicted Member
29 November 2016
2,763
Γιάννη, ευχαριστούμε για την αναλυτική πληροφόρηση και την ωραία παρουσίαση. Καλή συνέχεια.
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Είπαμε....... θα το πάμε μέχρι την κοπή.:2thumb22sup:
Λοιπόν, έφτιαξα και τις γωνιές για τις βάσεις των ball scrwe στον Υ. Στο σχέδιο είχα υπολογίσει γωνίες με πάχος 6mm. Δυστυχώς δεν βρήκα, οπότε πήγα σε 5mm πάχος. Το αμέσως επόμενο σε γωνία ήταν στα 8mm..... υπερβολή.

20190810_162730.jpg

Είχα βέβαια και τις αστοχίες μου. Εσπάσε το κολαούζο, και πήγα στο plan b.:flipout: