Arielli LED-32DN9T2 : Η φτηνιάρα Κινέζα με την ευχάριστη έκπληξη...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
20190802_170803.jpg

Το καλοκαίρι του 2019, κάπου στην Ελληνική παραλιακή επαρχία, μια 29άρα CRT παρέδωσε το πνεύμα λίγο πριν την ενηλικίωσή της και ο κάτοχός της ήθελε να την αντικαταστήσει με ό,τι φτηνότερο, μιας και προορίζεται για χαλαρή χρήση τηλεοπτικού, χωρίς απαιτήσεις, για λίγες εβδομάδες το χρόνο. Αρχικές υποψήφιες ήταν κάποιες 32άρες με βαρύγδουπα ονόματα του παρελθόντος, κατασκευής Vestel, με τιμές στα 120-140 ευρώ. Όλες με IPS και την γνωστή θαμπή επεξεργασία. Και κάπου εκεί μπαίνει στην εξίσωση το Κινεζάκι, αγνώστων λοιπών στοιχείων, σε προσφορά ιντερνετικού καταστήματος στα 105,90. Όντας φτηνότερη από τις Τουρκάλες, επιλέχτηκε στη λογική του "χειρότερη αποκλείεται να είναι". Για να δούμε λοιπόν αν είναι έτσι τα πράγματα...

20190804_145146.jpg

20190804_145248.jpg

Η πρώτη εικόνα, ανοίγοντας το κουτί, δε σε γεμίζει και με αισιοδοξία πάντως. Αν και η συναρμογή της τηλεόρασης είναι καλή και από μπροστά δεν δείχνει άσχημη, το φινίρισμα των πλαστικών της πλάτης είναι άθλιο, ενώ τα ποδαράκια δεν βιδώνονται σε έτοιμα πάσα, αλλά δημιουργούνται επί τόπου φαγώνοντας το πλαστικό με το στρίψιμο της βίδας. Αν χρειαστεί για κάποιον λόγο να αφαιρεθούν, μάλλον δεν πρόκειται να μπορέσουν να ξανατοποθετηθούν. Διατίθεται και μια δεύτερη θέση τοποθετήσης πιο εσωτερικά, για ώρα ανάγκης.

20190804_145353.jpg

Από συνδέσεις φαίνεται υπερ-πλήρης, διαθέτοντας εκτός από είσοδο κεραίας, 3 HDMI, 2 USB, CVS, Component, SCART, VGA, PCMCIA και έξοδο ακουστικών και Coaxial.

Κατά την πρώτη ενεργοποίηση, δέχεσαι το πρώτο ευχάριστο σημάδι, καθώς απουσιάζει το σύνηθες κακό μαύρο των IPS/PLS πάνελ αυτής της κατηγορίας. Τοποθετώντας το μικροσκόπιο πάνω στο πάνελ, επιβεβαιώνεται η VA ταυτότητα του πάνελ.

20190803_002542.jpg

Ο αρχικός συντονισμός είναι αργός και ενώ διατίθεται επιλογή γλώσσας "Ελληνικά", περιέργως δεν υπάρχει επιλογή χώρας "Ελλάδα". Δηλώνοντας τη γείτονα "Βουλγαρία", ο δέκτης δούλεψε σωστά σε αυτή τη φάση. Αν και το βασικό μενού διαφέρει, το interface του συντονισμού και του media player, όπως και τα χαρακτηριστικά του scaler/deinterlacer φαίνονται όμοια με της Toshiba W2433/4, γεγονός που την τοποθετεί σε καλύτερη θέση από τις συσκευές της Vestel. Ο ενσωματωμένος media player δεν φάνηκε να έχει κάποιο πρόβλημα με τους Ελληνικούς υπότιτλους, ενώ dts δεν υποστηρίζεται...

20190805_074638.jpg

Το τηλεκοντρόλ δεν αποτελεί κάτι το ιδιαίτερο, αλλά είναι ικανοποιητικού μεγέθους και λειτουργικό. Αυτό που με προβλημάτισε μόνο, είναι η περιέργη θέση του επιλογέα πηγής.

GS_DEF.jpg

COL_DEF.jpg

SAT_DEF.jpg

Όπως φαίνεται και από τις μετρήσεις, η συσκευή έχει σημαντικές αποκλίσεις από την αναφορά, τόσο χρωματικά, όσο και στην κλίμακα του γκρι, οι οποίες δεν είναι διορθώσιμες από το μενού χρήστη, καθώς απουσιάζουν τα σχετικά ρυθμιστικά. Η εικόνα της συσκευής θυμίζει την προρρύθμιση "Τυπικό" των Samsung με ψυχρούς τόνους, έντονα χρώματα και ολίγον Ινδιάνικα skintones, αλλά δεδομένου του επιπέδου του ανταγωνισμού, της τιμής, του μεγέθους και της υψηλής αντίθεσης, δεν αναμένεται να προβληματίσει. Ο οπίσθιος φωτισμός είναι σταθερά ρυθμισμένος σε φωτεινή εκπομπή 205,6 cd/m², χωρίς δυνατότητα dimming, είτε αυτόματου, είτε χειροκίνητου. H above white πληροφορία είναι απούσα. Τοποθετώντας το ρυθμιστικό της αντίθεσης πάνω από το 50, δεν υπάρχει κάποιο κέρδος σε φωτεινότητα, αλλά κλιπάρεται και η below white πληροφορία. Χαμηλώνοντας το ρυθμιστικό της αντίθεσης, μειώνεται η φωτεινότητα της συσκευής, μαζί όμως και η αντίθεση, μιας και το backlight παραμένει σταθερό. Στην τιμή 0 η τηλεόραση αποδίδει 70,2 cd/m². Με το ρυθμιστικό στη θέση 50, η αντίθεση της συσκευής στο κέντρο της σκακιέρας, μετρήθηκε στα 3261:1...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Αμέλησα να αναφέρω για τον ήχο της, ο οποίος είναι κακός. Παρότι η συσκευή διαθέτει όγκο καμπίνας που θα επέτρεπε αξιοπρεπές "γέμισμα", μάλλον είναι εξοπλισμένη με ηχειάκα λάπτοπ, καθώς το αποτέλεσμα είναι λεπτόηχο και χωρίς ικανότητα υψηλών εντάσεων...
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Το περίεργο με τις Arielli είναι, πως αν και βουλγαρική επωνυμία, είναι μηδενικές οι αναφορές που γίνονται σε βουλγαρικές ιστοσελίδες τεχνολογίας όπως το https://forum.setcombg.com/телевизори/ του φίλου μας hristoslav2 που γράφει και εδώ στο avclub. Πιο πολύ ασχολούμαστε στην Ελλάδα με την εν λόγω μάρκα παρά στη χώρα προέλευσής της.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Η εικόνα, αν την κοιτάμε από το πλάι, κόβεται? Μιλάω για χρήση ως PC.
Έχω δει ακόμα και σε Philips ολοκαίνουρια, δεν θυμάμαι μοντέλο, μία λευκή, πως ενώ η εικόνα ήταν κρύσταλλο και μια χαρά για χρήση με υπολογιστή, αν την έβλεπες από πλάι έκοβε την εικόνα στις άκρες.
Σε Toshiba 32άρα, μοντέλο Smart χρόνων πίσω, η εικόνα δεν κόβεται από πλάι. Δεν ξέρω τι πάνελ έχει και δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο τα πάνελ σε αυτό το θέμα.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Όχι, δεν λέω αυτό. Δεν είναι σαν την ρύθμιση 1:1 pixel mapping και δεν είναι θέμα αντίστοιχης ρύθμισης.
Από το πλάι όμως... δεν ξέρω την ξενική ορολογία και εδώ υπάρχει η δυσκολία, οπότε θα εξηγήσω με παράδειγμα...

Έχουμε 3 TV για χρήση ως οθόνες PC. Μία κέντρο και οι άλλες μία αριστερά και μία δεξιά. Εμείς καθόμαστε κέντρο.
Σην δεξιά τώρα, εκεί που υπάρχει το κουμπί [Χ] των Windows, το σχεδόν μισό κουμπί κόβεται, αλλά ΜΟΝΟ στην πλαινή (στα δεξιά). Και η αριστερή κόβει εικόνα, αλλά από την αριστερή της μεριά.
Δεν είναι πως ενοχλεί το bezel της οθόνης. Είναι επειδή αναγκαστικά τις ακριανές τις βλέπουμε από το πλάι.
Τι άλλο διακρίνω όταν κοιτάω πλάι, βλέπω "μέσα" στο πάνελ και βέπω στην "έξω" μεριά το "τζάμι" της TV, και "μέσα" (μετά από μερικά χιλιοστά κενού) διακρίνω την εικόνα των (στην περίπτωση μας) Windows.
Αυτό το έχω δει και σε F&U, και όπως είπα νωρίτερα σε ολοκαίνουρια Philips.

Οι παλιές μου Toshiba το "έχουν" το πρόβλημα αλλά το πήρα είδηση μόνο όταν ψάχτηκα καθώς με την πρώτη ματιά αλλά και με την χρήση χρόνων, δεν το είχα δει επειδή είναι πολύ μικρό το κόψιμο.
Οι καινούριες όμως κάνουν μπαμ. Το πρόβλημα υπάρχει και είναι πολύ μεγάλο.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Σήμερα έβγαλε προσφορά το e-shop την ARIELLI 45A064T2 4Κ στα 219 . Το αξιοσημείωτο είναι η διάσταση της τηλεόρασης στις 45". Από ότι βλέπω είναι καινούργιο μοντέλο που κυκλοφόρησε τον Ιούνιο στη Βουλγαρία με Android 9.

Σύμφωνα με το Panelook το πάνελ είναι 10 bit Super Direct LED MVA της Innolux με αντίθεση 4.000:1

www.panelook.com/V450DJ1-KS5_Innolux_44.5_LCM_overview_35683.html
 

marselosfp254

New member
8 September 2020
1
Μάγκες εχει εδώ και καιρο που προπαθώ να την βαλω να δουλεψει και δεν... το led φωτακι ανοιγει αλλα η τηλεοραση παλι οχι. Δουλεψε γτχσ να εχω TV και στο δωματιο μου. Πηρα τηλ εναν τεχνικο και μου λεει arielli δεν ακουμπαω και καταλαβα οτι αυτη η TV πρεπει να ειναι πολυ για.. τα μπαζα. Υπαρχει καμια λυση ρε μαγκεσ;
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
χαχαχ βράδυ βάλε ένα φακό πλάγια ( ακουμπά τον πάνω ) στην οθόνη αφού την έχεις ανάψει μήπως δεις κάποια ένδειξη σε αυτή . Αν δεις κάτι ( π.χ δεν υπάρχει σήμα η έναρξη συντονισμού κλπ ) σημαίνει ότι έχει κάψει τον οπίσθιο φωτισμό .
 

tim5

Senior Member
23 May 2008
316
Aκομα δεν πηρε μια τριανταδυαρα τv arielli μια φιλη μου και κανει διακοπες το ενσωματομενο!! καλοδιο ρευματος.....