Περί Paintshop by Corel, πλήρες πρόγραμμα επεξεργασίας

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,540
Εντύπωση μου κάνει που δεν βρήκα Thread για αυτό το τόσο καλό πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας, κατά πολλούς ίσως το καλύτερο στην αγορά.
Σήμερα βγήκε η νέα έκδοση 2020 του Paintshop...Η έκδοση ultimate έχει και μπόλικα extras μέσα....όσοι δεν το έχετε δοκιμάσει ρίξτε του μια ματιά και δεν θα χάσετε.
Προσωπικά έχω μείνει 3 εκδόσεις πίσω και σκέφτομαι κάποια στιγμή να αναβαθμιστώ στην νέα έκδοση.

https://www.paintshoppro.com/en/products/paintshop-pro/ultimate/?x-sitetest=psp2020-trial-control

Και ένα γρήγορο συγκριτικό μεταξύ προγραμμάτων επεξεργασίας φότο.

https://www.toptenreviews.com/best-photo-editing-software
 

Πράσινος

Senior Member
20 July 2011
366
Re: Paintshop by Corel

Ωραίο θα ήταν να γίνει ένα συγκεντρωτικό VS thread για όλα τα παρεμφερή προγράμματα. Μπορείς να βρεις πληροφορίες και σε ξένα σάιτ προφανώς, αλλά θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τη δική μας γνώμη εδώ.

Να πω την αλήθεια ετοίμαζα ένα πριν λίγο, αλλά κάτι πήγε στραβά και το έχασα και δεν έχω αυτή τη στιγμή το κουράγιο να το ξαναγράψω.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
Απάντηση: Paintshop by Corel

Και τα δύο μεγάλα της Corel το Draw & Paintshop τα είχα δουλέψει εδώ και είκοσι χρόνια και απο τότε ήταν πολύ μπροστά απο της adobe, αλλά το marketing κυριάρχησε...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,167
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Paintshop by Corel

"......

Να πω την αλήθεια ετοίμαζα ένα πριν λίγο,, αλλά κάτι πήγε στραβά και το έχασα και δεν έχω αυτή τη στιγμή το κουράγιο να το ξαναγράψω.

Το έχω πάθει και εγώ καναδυο φορές να χάσω σελίδα από review που έγραφα, είναι ότι χειρότερο, καλό είναι όταν γράφουμε πολλά να το κάνουμε στον κειμενογράφο μας (που έχει και auto save) και μετά με copy paste να τα μεταφέρουμε εδώ σε post.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Απάντηση: Paintshop by Corel

Έχω δουλέψει κι εγώ το paintshop, έκδοση 7 αν θυμάμαι καλά. Καλό ήταν αλλά πράγματι το marketing της Adobe τα σκέπασε όλα. Από τα υπόλοιπα της παρουσίασης, έχω να πω ότι το affinity μετά από μια σύντομη περίοδο εξοικείωσης και όταν το φέρεις στα μέτρα σου απλά δεν έχει αντίπαλο...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,540
Re: Απάντηση: Paintshop by Corel

Έχω δουλέψει κι εγώ το paintshop, έκδοση 7 αν θυμάμαι καλά. Καλό ήταν αλλά πράγματι το marketing της Adobe τα σκέπασε όλα. Από τα υπόλοιπα της παρουσίασης, έχω να πω ότι το affinity μετά από μια σύντομη περίοδο εξοικείωσης και όταν το φέρεις στα μέτρα σου απλά δεν έχει αντίπαλο...

Σχετικά είναι όλα Δημήτρη, το affinity δεν μου άρεσε καθόλου και το έσβησα από τον υπολογιστή, ήταν υπερβολικά μπλεγμένο χωρίς λόγο, το ψιλοέμαθα άλλα και πάλι όλα όσα έκανα με το affntity τα κάνεις πιο εύκολα και βολικά με το Photoshop ή το Paintshop...
Δες και το συγκριτικό που έβαλα που ουσιαστικά έχει το Affinity τελευταίο και ψιλοσυμφωνώ με την σχετική λίστα και την σειρά που έχει δώσει έχοντας λίγο πολύ δουλέψει με όλα τα προγράμματα..από την άλλη ότι αρέσει στον καθένα....
https://www.toptenreviews.com/best-photo-editing-software

Υ.Γ. Το Affinity το σώζει σε ένα βαθμό η χαμηλή τιμή του για αυτό έγινε και γνωστό, αν είχε τιμή όσα τα άλλα προγράμματα δεν θα το ήξερε ούτε η ''μάνα'' του.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Απάντηση: Paintshop by Corel

Όπως λες κι εσύ, ότι βολεύει τον καθένα : το PS παρότι το έχω δωρεάν (νόμιμα), έχω να το ανοίξω μήνες...
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,683
Around the world
Re: Paintshop by Corel

Και εγώ χρησιμοποίησα πολύ τα Corel Draw & Paintshop πριν 20 χρόνια αλλά διαπιστώνω ότι το είχα ξεχάσει τελείως αυτό το 'κεφάλαιο'. Μόνο Photoshop, πολύ βολικό
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,540
Re: Paintshop by Corel

Ότι και δοκίμασα γυρνώ στο Photoshop, απλό και δημιουργικό δίχως όρια.

Και για μένα το Phtotoshop είναι ο Βασιλιάς και μάλιστα για όχι power users στο elements έχει 3 Modes quick, guided Και expret που ουσιαστικά απευθύνεται σε όλους. Από εκει και πέρα φυσικά δοκιμάζω τα πάντα και χρησιμοποιώ και άλλα προγράμματα εναλλακτικά...πάντως αν κράταγα μόνο ένα πρόγραμμα επεξεργασίας αυτό θα ήταν χωρίς σκέψη το Photoshop.